Rozprava Saṅgáravova

Rozprava Saṅgáravova

Nový příspěvekod Jana » pon 03. pro 2018 14:11:59

Návrh na úpravu textu.
(návrhy na vylepšení textu vítány)

Saṅgáravov - toto jsem slyšel:
Kdysi Buddha putoval v království Kósala, spolu se Společenstvím mnichů. V té době bráhmanka oddaná Buddhovi a jeho učení
manželkou bráhmana z rodu Bháradvádžů, který původně čas od času zval k sobě domů bráhmany a
hostil je. Avšak po tom, co se oženil a přivedl si bráhmanku domů, nebyl schopen odvrátit mysl své ženy, krásné bráhmanky z mocné rodiny, od myšlenek na Buddhu, a proto nebyl schopný jako dřív pohostit bráhmany.

Potom, kdykoliv ho bráhmani viděli, popichovali ho : "teď už nejsi bráhmanem na úrovni, nehostíš bráhmany ani jediný den."
Jana
moderátor

Re: Rozprava Saṅgáravova

Nový příspěvekod Jana » úte 04. pro 2018 14:58:36

Přišel domů, řekl své ženě: "Jestli se ti podaří, držet jazyk za zuby, budu moci jeden den pohostit
bráhmany."
" Daruj jim, cokoliv je ti libo. Co mám dělat já?"
Manžel pozval bráhmany, požádal svou ženu aby uvařila mléčnou rýži s trochou vody, také aby vyčistila dům, a potom co ji požádal aby připravila místa k sezení, požádal bráhmany aby usedli.
Bráhmanka si oblékla sváteční dlouhé šaty, vzala si naběračku, a při tom, co obsluhovala bráhmany, si přišlápla cíp šatů.
A že si neuvědomila, že obsluhuje bráhmany a ze zvyku si vzpomněla na Buddhu vyhrkla: "Klaním se Jemu, Vznešenému, Hodnému obdarování, Správně a Zcela Probuzenému pravdě světa. Klaním se Jemu, Vznešenému, Hodnému obdarování, Správně a Zcela Probuzenému pravdě světa. Klaním se Jemu, Vznešenému, Hodnému obdarování, Správně a Zcela Probuzenému pravdě světa."
Jana
moderátor

Zpět na Buddhismus - překlady textů