Proč meditovat?

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Proč meditovat?

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 21. čer 2018 10:20:57

Srdečně Vás zdravím ve fóru Meditační kurz.

Než se pustíte do meditace, bude užitečné si uvědomit proč byste vlastně meditovali.

Důvodů může být mnoho. Jen je třeba, abyste měli jasno.

(a) abych byl víc v klidu
(b) bych měl lepší paměť
(c) abych se uzdravil z nějaké tělesné nemoci
(d) abych byl obratnější v řeči a inteligentnější
(e) abych byl slavnější a uznávanější
(f) abych si uchoval dobrý vztah se svým partnerem / kamarádem
(g) abych předešel / vyřešil přítomný konflikt s jinou osobou
(h) abych byl úspěšnější ve finančních záležitostech
(i) abych si splnil svůj sen (s někým být, něco zažít, nebo něco mít)
(j) abych zažil něco nového, zajímavého
(k) abych mohl napsat esej o meditaci, o kterou mě požádala učitelka
(l) abych se - skrze navštěvování meditačních kurzů - setkal s novými zajímavými lidmi

... to všechno byly důvody, pro které se dá meditovat kterýmkoliv člověkem na světě.

Pak jsou důvody, pro které se dá meditovat pokud chcete mít nadvládu nad materiálním světem.
(m) abych se uměl vznášet ve vzduchu (bez jakékoli fyzické pomoci, pouze myslí)
(n) abych uměl chodit po vodě, ponořit se do země a vynořit se kde chci, procházet zdmi a skalami
(o) abych se uměl udělat dvojím, trojím, čtverým, paterým, tisícerým (tj. "rozmnožit se" ve víc sebe, a věnovat se jiným činnostem souběžně)
(p) abych uměl zmizet a objevit se kdekoliv chci
(r) abych uměl vytvořit předměty z pouhého vzduchu
(s) abych si vzpoměl na minulé životy
(t) abych mohl navštívit nebe, peklo, svět duchů, atd.
(u) abych se mohl podívat co bylo v minulosti, a co je daleko - v místech, kde teď nejsem

A nakonec jsou důvody, pro které se dá meditovat pouze moudrými lidmi.
(v) abych byl trpělivější
(w) abych měl nadvládu nad svojí myslí (a tak vytvořil jakýkoliv mentální stav, kdykoliv se mi zachce, a zase jej nechal zmizet, kdykoliv chci)
(x) abych porozuměl své mysli a tělu a odpoutal se od nich
(y) abych se osvobodil s Koloběhu Přerozování
(z) abych očistil svou mysl od chamtivosti, nenávisti, a zaslepenosti.

Jaký důvod k meditaci máte Vy? :-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod Jana » čtv 21. čer 2018 10:26:33

Abych byla ve spojení s pravdou, osvobozená od klamu.
Abych poznávala, že podstata všeho je láska.
Aby můj život byl takový, jaký má být.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod reseek » čtv 21. čer 2018 18:34:30

Jaký důvod k meditaci máte Vy? :-)

Snahu ´aby´(konečně) vnímám jako chtění dosáhnout něčeho, co tu teď není.

Spíš než meditovat s cílem něčeho dosáhnout je mi (konečně Obrázek) stále bližší vracet se s úlevou do ´pouhého´ pozorování + přijetí toho, co právě je, ať je to uvnitř, nebo venku -> do pokojného bytí v přítomnosti

Protože to přináší mír

:)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod dodo » pát 22. čer 2018 7:26:46

mnich Sarana píše:
Jaký důvod k meditaci máte Vy? :-)


Správna meditácia, je dobrá pomôcka, k odkrývaniu pravej podstaty všetkého, čo je.

Podľa duchovných náuk, ju hľadajúci poznáva ako číre svetlo dokonalej voľnosti, ktoré je duchovným stotožnením s božstvom, alebo absolútnom.

:)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod mnich Sarana » pon 25. čer 2018 9:06:51

Podľa duchovných náuk, ju hľadajúci poznáva ako číre svetlo dokonalej voľnosti, ktoré je duchovným stotožnením s božstvom, alebo absolútnom.


Tohle je cíl hinduistických asketů - spojit se s božstvem, s absolutnem.

V Buddhismu se trénujeme v pozorování skutečnosti takové, jaká je - a vidíme, že všechno božstvo i "absolutno" je pomíjivé, závislé na podmínkách a následcích.

Meditací, kterou v tomto fóru budu popisovat, je možné se osvobodit z těchto názorů (např. že je třeba se spojit s božstvem, s absolutnem).

Touha "se spojit s božstvem/absolutnem" (v Sánskrtu jóga - "spojení") pochází z meditačního prožitku džhány.

Džhána je hluboké meditační pohroužení dosažené skrze koncentraci na jednoduchý meditační předmět (např. nádech a výdech), při kterém meditující prožívá neuvěřitelného štěstí, klidu. Mnoho meditujících dosahuje džhány v domnění, že je to Osvícení. To proto, že džhána se zdá být přesně tím.

Buddha ale vysvětlil, že džhána není Osvícení, že je to pouze stupeň koncentrace, kterým je možno dosáhnout kontroly nad svou myslí. S takovou kontrolou nad vlastní myslí je možné se obrátit na skutečnost vlastního těla a mysli, odpoutat se od nich, a dosáhnout očisty od veškeré chamtivosti, nenávisti, a zaslepenosti.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod Jana » stř 27. čer 2018 9:15:36

mnich Sarana píše:V Buddhismu se trénujeme v pozorování skutečnosti takové, jaká je - a vidíme, že všechno božstvo i "absolutno" je pomíjivé, závislé na podmínkách a následcích.


Občas se objevují spory, jestli je cílem naší existence Bytí, nebo nebytí, plnost, nebo prázdnota, blaženost, nebo ticho a klid.

To, co bych z celého srdce každé bytosti přála, je, aby byla šťastná, aby zakusila plnost Bytí, blaho existence, radost mysli.

Rozplynutí se v tom přináší klid bez žádostivosti čehokoliv dalšího.

Mnozí z hledajících objeví meditaci mysli, ale minou srdce a pak ta prázdnota je jakousi mrtvolnou záležitostí odtrženou od reality.

A mnozí si představují věčné blaho samotného Bytí jako únik z reality.

Řekla bych, že každý kdo jde cestou poznávání Pravdy dojde nakonec ke stejnému poznání, že skutečný pravý život, který je prostý utrpení a strastí, plyne mezi láskou srdce a meditativní prázdnou myslí.

Nebo to vidíš jinak?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 27. čer 2018 9:46:21

Jana píše:
mnich Sarana píše:V Buddhismu se trénujeme v pozorování skutečnosti takové, jaká je - a vidíme, že všechno božstvo i "absolutno" je pomíjivé, závislé na podmínkách a následcích.


Občas se objevují spory, jestli je cílem naší existence Bytí, nebo nebytí, plnost, nebo prázdnota, blaženost, nebo ticho a klid.

To, co bych z celého srdce každé bytosti přála, je, aby byla šťastná, aby zakusila plnost Bytí, blaho existence, radost mysli.

Rozplynutí se v tom přináší klid bez žádostivosti čehokoliv dalšího.

Mnozí z hledajících objeví meditaci mysli, ale minou srdce a pak ta prázdnota je jakousi mrtvolnou záležitostí odtrženou od reality.

A mnozí si představují věčné blaho samotného Bytí jako únik z reality.

Řekla bych, že každý kdo jde cestou poznávání Pravdy dojde nakonec ke stejnému poznání, že skutečný pravý život, který je prostý utrpení a strastí, plyne mezi láskou srdce a meditativní prázdnou myslí.

Nebo to vidíš jinak?


Moc děkuji za příspěvek, Jano. :-)
Je to přesně tak, jak říkáš.

V Théravádě se učí Deset Dokonalostí, které je třeba dovést do nejvyšší možné úrovně, aby bylo možné dosáhnout Osvícení:
Štědrost, etika, odevzdání se, moudrost, úsilí, trpělivost, pravdivost, rozhodnost, milující dobrotivost, a vyrovnanost.

Osvícení se dosahuje skrze pochopení pomíjivosti, neuspokojivosti, a ne-já. Skrze to pochopení dochází ke svobodě od nejjemnějších stupňů chamtivosti, nenávisti, a zaslepenosti. A s takovým dosažením je "Arahant" nejen dokonalý v Deseti Dokonalostech, ale také osvobozený z utrpení.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod vakr » pát 29. čer 2018 14:21:17

Ahoj, proč potřebuju důvod?
vakr
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28. črc 2011 22:53:48
Bydliště: RK

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod mnich Sarana » sob 30. čer 2018 1:20:01

"Bez důvodu činí pouze blbec." Říkávala moje babička.

A že to říkala moje babička, to samozřejmě neznamená, že je to pravda.
Je to ale nápověda, že lidé s dlouholetými zkušenostmi ze života si uvědomují jak je "rozum", "moudrost" důležitá při našich činnostech.

V Komentářích k Satipatthána Suttě (tj. text, ve kterém Buddha vysvětluje meditaci a také jak žít šťastně a úspěšně) se dozvídáme, že by naše činnosti měly být doprovázeny čtyřmi aspekty moudrosti (sampadžaňňa) -
1. Být si vědom důvodu. Proč dělám, to co dělám? Je to pro to, abych někomu ublížil, abych někomu způsobil utrpení? A nebo pro to, abych napomohl sobě i druhým ke štěstí a lásce? Jaké následky očekávám po svých slovech či jednání? Jakým způsobem mohou má slova či moje jednání napomoci sobě a druhým?
2. Být si vědom příhodnosti. Je to, co dělám, způsob, místo, čas, společnost, atd. "vhodné"? Například, jít na záchod - když potřebujeme - abychom byli zdraví, abychom se vyhnuli zbytečnému nepříjemnému pociťování, to je dobrý důvod. Ale vykonat tu potřebu ve sprše, do umyvadla, nebo třeba v obývacím pokoji, není vhodné. (Při nejmenším, zapáchalo by to tam a moudří, čistotní lidé by s námi mohli ztratit trpělivost.) Bylo by jistě příhodnější vykonat svou potřebu na záchodě, všímavě, bez zašpinění, případně s očištěním záchoda po vykonání potřeby.
3. Být si vědom své oblasti meditační praxe. Tohle se týká pochopení meditační instrukce. Meditační instrukce samozřejmě zahrnuje veškerý čas bdělosti, od doby kdy se probudíme, až do doby, kdy usneme. Vybereme si jednu ze čtyř hlavních oblastí - pozorování přirozenosti těla, nebo pociťování, nebo stavů mysli, nebo myšlenkových jevů, a v té se trénujeme po celý den, nebo po jakékoliv období které si určíme.
4. Být si vědom přítomnosti pozornosti. (Být všímavý.) Tenhle bod je nejtěžší, je třeba jej zažít. Pozornost - v tomhle kontextu znalost přítomného momentu bez ulpívání - je první stupeň moudrého postoje ke skutečnosti. Ještě je druhý stupeň - být si vědom toho, zda je ta "pozornost" přítomna nebo ne. Říkám tomu "jasnost". "Jsem v přítomném momentě?" "Nejsem v přítomném momentě?" Takhle je možné se sebe ptát, pokud se nám ten druhý stupeň vytrácí. (Pokud je pro Tebe druhý stupeň pořád nepochopitelný, tak si z toho nic nedělej. Někteří meditující potřebují i deset let, i víc, aby jej pochopili.)

Jak sis asi všiml, znalost důvodu je bod první, a také nejdůležitější (pokud bychom si měli vybrat). Vždy když něco děláš, moudře uvažuj - jaký budou moje slova nebo činnost mít následek? Jaký přínos bude mé rozhodnutí mít pro mě a ostatní? Jakým způsobem toto rozhodnutí, tato slova či jednání napomohou štěstí mému a ostatních?

Tímto způsobem je možné uvažovat o důvodu, pro dobro své i ostatních.

Kéž jsi šťastný. :-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod Zdálka » ned 01. črc 2018 17:19:13

Začít s tím pravým důvodem, proč ne.
Někdy je dobré ujasnit si vlastní motivace.

Může však nastat okamžik, kdy všechny důvody opadnou, setře se rozdíl mezi meditací a ne-meditací.
A k meditaci vede jen spontánnost. A plodem je radost. Radost, která není určena pro jednotlivce. Radost Bytí z bytí.
Zdálka
 

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod dodo » ned 01. črc 2018 17:57:44

mnich Sarana píše:
Podľa duchovných náuk, ju hľadajúci poznáva ako číre svetlo dokonalej voľnosti, ktoré je duchovným stotožnením s božstvom, alebo absolútnom.


Tohle je cíl hinduistických asketů - spojit se s božstvem, s absolutnem.

V Buddhismu se trénujeme v pozorování skutečnosti takové, jaká je - a vidíme, že všechno božstvo i "absolutno" je pomíjivé, závislé na podmínkách a následcích...



Píšem stotožnením, nie spojením, s absolútnom. To je rozdiel.

Spojenie znamená, súvislosť,vzájomný vzťah, zviazanosť s niekým, s niečím čo vznikne pri spájaní dvoch al. viacerých prvkov, dvojnosť...

Stotožnenie znamená, urobiť totožným, pokladať za to isté, dať na jednu rovinu, položiť znamienko rovnosti medzi niečo al. niekoho, jednota...

Definícia absolútna podľa Wikipédie:

Absolútno alebo absolútum je vo filozofii večný, nadpriestorový a nadčasový prazáklad vecí, povznesený nad mnohosť vecí, nad protiklad subjektu a objektu, ja a nie-ja, ducha a telo, často identifikovaný s bohom.

Absolútno je najvyššie súcno, ktoré je základom, poslednou príčinou (prapríčinou) všetkého, čo je. Absolútno je bytie nezávislé od žiadneho iného bytia, je nepodmienené, autonómne, dokonalé, existujúce samé pre seba a o sebe...
https://sk.wikipedia.org/wiki/Absol%C3%BAtno

Možno toto poznanie považovať za konečné poznanie skutočnosti takej aká je ?
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod Zdálka » ned 01. črc 2018 20:26:54

Ztotožnění lze chápat i jako pravé uvědomění. Není třeba se něčím stávat, stačí si uvědomit to čím jsme. A ztotožnit se s tim, co hluboko v sobě poznáváme. Toto poznání nejen na intelektuální úrovni, ale hlokým prožitkem je pravou dhanou. Je to nejen poznání absolutna, jen jako prožitku či meditační zkušenosti, ale ztotožnění ve smyslu: toti jsem já, toto jsem byl a timto vzdy budu. U když se tímto vlastně ktategorie byl je budu, ja ty on, apod. překračují. A je vidět, jak je vše pomíjivé. Božstvo, meditace, jakékoliv představy o sobě i absolutno jako pojem.
To co jsem popsala je psano slovy advaity, indičtí asketové to možná mají, Sarano, tak jak popisuješ. Tva slova a slova Doda mě inspirovala k zapsání tohoto pohledu.
Zdálka
 

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod vakr » pon 02. črc 2018 0:32:00

děkuju za odpověď

mnich Sarana píše: 1. Být si vědom důvodu.

ok, ikdyž je mi zvláštní mít důvod dělat něco špatného

mnich Sarana píše: 2. Být si vědom příhodnosti.

zcela rozumím, dělám automaticky

mnich Sarana píše: 3. Být si vědom své oblasti meditační praxe.

beru
doporučuješ zaměřit se během toho časového úseku jen na jednu věc?

mnich Sarana píše: 4. Být si vědom přítomnosti pozornosti. (Být všímavý.)

moje všímavost je v poslední době velice silná, až mě překvapuje, že mě to jakoby vyrušuje od klidu - že bych tam měl ulpívání?
jasnost je jasná - jaký tam má význam sebedotazování?

mnich Sarana píše: Jak sis asi všiml, znalost důvodu je bod první, a také nejdůležitější (pokud bychom si měli vybrat). Vždy když něco děláš, moudře uvažuj - jaký budou moje slova nebo činnost mít následek? Jaký přínos bude mé rozhodnutí mít pro mě a ostatní? Jakým způsobem toto rozhodnutí, tato slova či jednání napomohou štěstí mému a ostatních?

To, co píšeš vnímám jako vypočítavost.
Nějak nad tím neuvažuju, hrnu to přímo ze srdce. Z místa, odkud vychází to, co má, to co je pravdivé.
Nerozumím důležitosti. Vím to, že jí nerozumím. Proč je zrovna důvod nejdůležitější?

mnich Sarana píše:Kéž jsi šťastný. :-)
Ty taky :)
vakr
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28. črc 2011 22:53:48
Bydliště: RK

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. črc 2018 19:03:41

Dobré by bylo napřed napsat, co je myšleno tou meditací a pak se teprve ptát, proč meditovat.
Každý si pod slovem meditovat něco představuje a to se může člověk od člověka zásadně lišit. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod dodo » úte 03. črc 2018 22:01:06

Zdravím Ťa Sarana.

V súvislosti s Miroslavovou správnou pripomienkou, o potrebe objasniť čo to meditácia je, som si znova prečítal môj prvý príspevok, aj Tvoju odpoveď.

Napadlo mi, že tu vlastne došlo k nedorozumeniu, preto to chcem ujasniť.

dodo píše:
mnich Sarana píše:
Jaký důvod k meditaci máte Vy? :-)


Správna meditácia, je dobrá pomôcka, k odkrývaniu pravej podstaty všetkého, čo je.

Podľa duchovných náuk, ju hľadajúci poznáva ako číre svetlo dokonalej voľnosti, ktoré je duchovným stotožnením s božstvom, alebo absolútnom.

:)


Tento môj príspevok nebol dosť jasne formulovaný a tak pre ujasnenie chcem dodať;

Meditácia je k tomu, aby sa blúdivé myslenie zmenilo a usmernilo len k predmetu, o ktorom rozjímame. Je prípravou k utíšeniu mysle.

Preto meditačné formy buddhizmu, o ktorých píšeš, sú samozrejme správne. :)

Pomocou nich, rovnako ako aj pomocou ostatnej praxe, môžno dôjsť k pochopeniu pravej podstaty všetkého, čo je. Či toto, pochopenie a

konečné uskutočnenie, (realizáciu) nazveme stotožnením s ansolútnom, vyvanutím v nirváne, vyslobodením, vykúpením ... a.t.d. už veľmi nezáleží.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Proč meditovat?

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 04. črc 2018 13:35:32

Ahoj Vašku :-)

(1) Je třeba si být vědom důvodu právě pro to, aby se předešlo dělání něčeho špatného. Znalost důvodu není vždycky záruka, že nedojde ke špatnému činění. Zabrání ale bezdůvodnému ubližování a škodě.
(2) Vědomost příhodnosti není jen o činech a slovech, kterých si zrovna jsi vědom. Je o všech pohybech těla a úst, které kdy uděláš. Například, vědět jestli je příhodnější vyjít pravou nebo levou nohou, nebo vůbec, jestli je příhodnější se podívat do leva, do prava, nebo vůbec, atd. Přestože se může "příhodnost" zdát na první pohled samozřejmá, jedná se o celou škálu záležitostí od hrubého až do nejjemnějšího stupně života.
(3) Být si vědom oblasti meditace se týká znalosti Základny Všímavosti, kterou zrovna cvičíš. Je to buď pozorování (a) těla, (b) pociťování, (c) stavů mysli, nebo (d) jevů mysli. Budu tyto čtyři "Základy Všímavosti" popisovat později v tomto kurzu. Jestli už pozoruješ pociťování, které jsem vysvětloval jinde, tak tenhle bod plníš.
(4) Správná všímavost trvá 24 hodin denně. Jestli potřebuješ (byť i jednu minutu) na spaní, tak máš na všímavosti ještě co dělat. (To neznamená, že nespím. Jen Ti poukazuji na to, že na tomhle bodě můžeš ještě hodně, hodně pracovat.)

Moudrost spočívá ve znalosti následků toho, co řekneme a co uděláme. Pokud znáš potenciální následky svých činů a slov, můžeš se zaměřit na výběr lepších činů a slov, a pak získávat lepší výsledky - nejen pro sebe, ale i pro všechny okolo Tebe.

Hodně štěstí :-)

Ahoj Dodo,
děkuji za dodatečné vysvětlení.

Hlubším studiem literatury théravádového buddhismu jsem došel k závěru, že "Nirvána" (původně "Nibbána"), vykoupení, a další "cíle" různých náboženství jsou (přinejmenším) nesrovnatelné. Pokud by sis se mnou o tomhle rád povídal více do hloubky, tak bychom k tomu asi měli zavést nové Téma, prosím.

Měj se krásně :-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22


Zpět na Meditační kurz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron