Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » úte 06. lis 2018 16:32:18

Uznávám, že jsem Saranu mezi Probuzené zařadila trochu předčasně, ale nepochybuji, že mezi ně bude brzy patřit.

Ctím jeho odvahu, kdy z Barmy, kde byl ctěn a uznáván jako princátko, měl odvahu vkročit do tohoto kotle, kde je veškerá nečistota mysli semleta na padrť.

Nepochybuji, že Sarana je tady na svém místě a že to je ku prospěchu. I kdyby to pomohlo jedinému, tak to stojí za to.

Uznávám, že jsou tady tací, kteří by mohli být v téhle chvíli mezi Probuzenými spíš, než Sarana.

V mém srdci jsou všichni milovaní tím nejvyšším Božstvím.

Díky za tu možnost setkání s Vámi.

Díky, že tady jste.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » úte 06. lis 2018 19:12:37

honzam píše:
Nic píše:Co je pro Tebe tím zlem, o kterém píšeš?

Soustřeď se ...

Pozveš k sobě někoho velmi vzácného, kdo věnoval velkou část svého mladého života věcem, které by tu dokázalo jen velmi málo lidí. Vynaložil obrovské úsilí na pomoc druhým bytostem a je ve svém odhodlání pokračovat na této cestě celý život velmi pevný. V dobré víře v pomoc věnoval svůj čas psaní dlouhých textů s podrobným vysvětlením duchovního učení v rámci jiné kultury. Trpělivě odpovídal na dotazy a napravoval drobná nedorozumění daná tím, že sám nauku studuje do hloubky nepřístupné laikům.

Dostane se však na pranýř a je jinými lidmi přijat s nepochopením z velké části proto, že je jim nedostupná hloubka toho, co on sám zná. Aby sis zachovala tvář, veřejně ho přede všemi na jeho vlákně ponížíš a pak ještě všem poděkuješ za spolupráci na jeho shazování případně budoucím převychování do podoby "Probuzeného".
.

Díky, Honzame, za tenhle pohled.

Úcta by tady měla být pokud možno všech ke všem.

A pokud se v nás díky působení druhých probudí to, co je nedotknutelné, neurazitelné, tak v nás může za to být jen vděk.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod miroslav » úte 06. lis 2018 19:56:14

honzam píše:
Pozveš k sobě někoho velmi vzácného, kdo věnoval velkou část svého mladého života věcem, které by tu dokázalo jen velmi málo lidí. Vynaložil obrovské úsilí na pomoc druhým bytostem a je ve svém odhodlání pokračovat na této cestě celý život velmi pevný. V dobré víře v pomoc věnoval svůj čas psaní dlouhých textů s podrobným vysvětlením duchovního učení v rámci jiné kultury. Trpělivě odpovídal na dotazy a napravoval drobná nedorozumění daná tím, že sám nauku studuje do hloubky nepřístupné laikům.

Dostane se však na pranýř a je jinými lidmi přijat s nepochopením z velké části proto, že je jim nedostupná hloubka toho, co on sám zná. Aby sis zachovala tvář, veřejně ho přede všemi na jeho vlákně ponížíš a pak ještě všem poděkuješ za spolupráci na jeho shazování případně budoucím převychování do podoby "Probuzeného".
.

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

Skutečného buddhistu či hledače Pravdy nemůže nikdo ponížit - snad jen v očích ostatních.
Pokud se někdo cítí ponížen, není opravdovým buddhistou - hledačem Pravdy a v žádném případě není Probuzeným.
miroslav

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 07. lis 2018 7:12:44

Abychom předešli různým nedorozuměním ohledně toho, kdo přispěl jakou informací a jakým způsobem se vyjádřil, došel jsem k závěru, že (pro zvýšení kvality komentářů zde zveřejněných) nebudou přijímány příspěvky od nepřihlášených či těch, kdo nezmíní své jméno či přezdívku. Příspěvky od "Návštěvník" či "..." a pod., budou ze subfóra Mnich Sarana smazány. (Samozřejmě jen a pokud si jich všimnu a samozřejmě pouze dokud toho budu technicky schopný.)

Jméno či přezdívka je jakékoliv osobní označení, kterým dotyčného jeho rodina, přátelé, či okruh známých ve skutečném životě (tj. mimo elektronickou komunikaci) rozpoznávají. Hlavně jde o to, aby nedošlo k předstírání, nečestnostem, či k úmyslnému zmatku.

Jestliže mám někomu odpovídat hodnotně, je třeba abych rozpoznal toho, komu přímo odpovídám od toho, komu přímo neodpovídám. Je tu přecejenom více lidí, kteří reagují různě, a já bych velice rád odpovídal těm, kdo se ptají/přispívají, ne do tmy. To je samozřejmě moje osobní preference, která vychází ze zkušeností tady na Poradně. Omlouvám se těm, kterým se to z jakéhokoliv důvodu nelíbí.

Pro debatu o Pravdě či Cestě za Pravdou je třeba být čestný, otevřený, a schopný přijmout (v ideálním případě slušnou, opodstatněnou) kritiku druhého, i kdyby byla jakkoliv nepříjemná. Aby debata byla plnohodnotná, je třeba, aby všichni zúčastnění byli čestní a otevření kritice sebe samotné(ho) i toho, co sdíleli.
Co není debatou je samozřejmě zamčené. Rozlišuji debatu od pouhého sdílení. Debata je tam, kde jsem schopný a otevřený reagovat na myšlenky, názory, návrhy, otázky druhého. Pouhé sdílení je tam, kde se necítím na druhého reagovat - ať už z jakéhokoliv důvodu. Vždycky jsem ale otevřený k soukromé konverzaci přes e-mail. monksarana na gmail.com .

==============================================

Co je v Buddhismu "Probuzený" a co Jana chápe za "Probuzený" je, jak jsem pochopil z naší bohaté e-mailové korespondence evidentně něco jiného. To, co chápe Buddha - tak, jak ho známe z Páli spisů - slovem "Osvícený" a co chápe Jana tím slovem, a co tím chápou ještě další, jsou opět různé, jak se zdá nesouhlasné, významy.

Přijal jsem Janinu opakovanou žádost přispívat do tohoto fóra proto, že jsem byl neustále přesvědčován o tom, že to jistě někomu pomůže. Ať už mě někdo nazývá probuzeným nebo neprobuzeným, přijímám obojí. Nevím ale, jestli jakékoliv z těch dvou označení má nějaký význam pro kohokoliv jiného než mě samotného.

Mám na blízku mnoho lidí, kteří mě žádají o pomoc, nejsem schopný pomoci všem. Jestliže sdílím co mi pomohlo k radosti a spokojenosti, rád bych tedy sdílel tam, kde je to užitečné. Byl jsem požádán ke sdílení na Poradně, a došel jsem k závěru, že sdílet na Poradně je užitečné. Samozřejmě, nezapomínám, že i pozvání i má představa užitečnosti se mohou kdykoliv změnit.

Podle Buddhových slov v Mangala Sutta, Rozpravě o Požehnáních, chvála i hana jsou moudrým člověkem brány s vyrovnanou, klidnou myslí.
Moudrým člověkem o kterém Buddha mluví nejsem. Jsem ale vděčný za oboje, za chválu i hanu.
mnich Sarana

Nový příspěvekod Jana » stř 07. lis 2018 7:18:15

mnich Sarana píše:Abychom předešli různým nedorozuměním ohledně toho, kdo přispěl jakou informací a jakým způsobem se vyjádřil, došel jsem k závěru, že (pro zvýšení kvality komentářů zde zveřejněných) nebudou přijímány příspěvky od nepřihlášených či těch, kdo nezmíní své jméno či přezdívku.

Pravidla Saranova fóra byla upravena. Pro nepřihlášené je toto fórum určené jen ke čtení.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Petra » stř 07. lis 2018 10:41:16

Jana píše:Uznávám, že jsem Saranu mezi Probuzené zařadila trochu předčasně,

Souhlasím s Honzamem, že tahle věta se ti opravdu nepovedla, Jano. Každý může považovat, koho chce za probuzeného, to je ok. Jestli to opravdu odpovídá, je jiná věc a není to až tak důležité. Ale veřejně někoho zařadit mezi probuzené a potom to zase odvolat, to je silné kafe. Přestože Saranu kritizuji, tak jsem si v té chvíli řekla - chudák Sarana (ale on to snad zvládne, to mu přeji). V podstatě ta věta svědčí i proti tobě - že si ještě nemůžeš být jistá svým úsudkem o něčí probuzenosti - ale to tady málokoho překvapí (dovolila jsem si trochu bodnout :D).

:)
Petra

Nový příspěvekod Pelvan » stř 07. lis 2018 11:07:00

Ahoj

Tohle považuji za cenné téma - mnich Sarana napsal:

"Přestože "láska" na ultimátní rovině neexistuje, je bezpodmínečně třeba ji neustále rozvíjet, zářit, a uchovávat na rovině konvenční -
i k těm, kdo s námi souhlasí,
i k těm, kdo věří tomu, čemu věříme,
i k těm, kdo ví to, co víme,
i k těm, kdo s námi nesouhlasí,
i k těm, kdo nevěří tomu, čemu věříme,
i k těm, kdo neví to, co víme."

Vnímám tento výčet druhů lásek jako seznam možností pociťování lásky člověka k člověku.

Mám 2 otázky:

Co je to ultimátní rovina a proč tam láska neexistuje?
Je možné uvažovat i o lásce člověka k něčemu (někomu) vyššímu, než je člověk?

Děkuji a zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod Jana » stř 07. lis 2018 11:15:15

Petra píše:
Jana píše:Uznávám, že jsem Saranu mezi Probuzené zařadila trochu předčasně,

Souhlasím s Honzamem, že tahle věta se ti opravdu nepovedla, Jano. Každý může považovat, koho chce za probuzeného, to je ok. Jestli to opravdu odpovídá, je jiná věc a není to až tak důležité. Ale veřejně někoho zařadit mezi probuzené a potom to zase odvolat, to je silné kafe. Přestože Saranu kritizuji, tak jsem si v té chvíli řekla - chudák Sarana (ale on to snad zvládne, to mu přeji). V podstatě ta věta svědčí i proti tobě - že si ještě nemůžeš být jistá svým úsudkem o něčí probuzenosti - ale to tady málokoho překvapí (dovolila jsem si trochu bodnout :D).

:)

To je možné, je možné, že se toho nepovede ještě mnohem víc. Je pravdou to, že když jsem slyšela mou sestru nadšeně o Saranovi mluvit, když jsem viděla jeho videa, kde s láskou a klidem odpovídá tázajícím a z jejich obličejů mizí napětí, když jsem viděla s jakou ochotou přistupoval k pomoci druhým a když jsem si v hloubi nitra uvědomovala, kým Sarana skutečně je, tak jsem ani na okamžik nezapochybovala, že má být zařazen na těchto stránkách mezi 31 Probuzených. A ani teď nepochybuji o tom, že tady na Poradně je na svém místě.

Ovšem, když si v hloubi nitra uvědomím kohokoliv z vás, kým skutečně jste, tak pokud v tom uvědomění zrovna neplavou nějaké mé
mentální nečistoty, tak by tam mohl být každý z vás. Každý jste ve své podstatě tím nejčistším Bytím, nejvyšší Skutečností.

Nicméně, aby tady někdo opravdu mohl patřit mezi Probuzené, uvedené v záhlaví Poradny, musí zmizet ta vata, která je mezi tím, čeho chce dotyčný dosáhnout a čeho skutečně dosáhl. I když tohle je ve skutečnosti špatná formulace. Mělo by to spíš být tak, že ten, který čehokoliv dosahoval z toho zcela zmizel.

V Saranovo případu to bude tak, že Sarana vyprchá a zůstane tady živý Arahant - Buddha.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 08. lis 2018 6:24:05

Otázky si přehledně zapisuji a ukládám.
Odpovím jednu po druhé hned jak se k nim "dostanu". Zatím jsem dával přednost reakcím na tomto a jiném vlákně.

Nejraději si povídám z očí do očí. Pokud byste měl(a) kdokoliv cestu okolo Myanmaru, rád vás všechny (bez výjimky) uvítám v našem meditačním centru.

Mějte se všichni moc krásně. :-)
mnich Sarana

PředchozíDalší

Zpět na Mnich Sarana