Dobrý Přítel je 100% Pokroku

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Dobrý Přítel je 100% Pokroku

Nový příspěvekod mnich Sarana » pát 17. srp 2018 9:35:09

Pálijské slovo "mettá" se někdy překládá slovy "milující dobrotivost".

Je to jedna ze čtyř vlastností nejvyšších bohů, tzv. Brahmů:
1. Mettá, Milující dobrotivost (přání, aby byly všechny bytosti v klidu a míru)
2. Karuná, Soucit (přání, aby ti, kdo se nemají tak dobře jako já, se měli lépe)
3. Muditá, Spolu-radost (přání, aby se ti, kdo se mají dobře jako já nebo lépe, se tak měli dál, nebo ještě lépe)
4. Upekkhá, Vyrovnanost (moudré pochopení, že všechny bytosti zakouší následky svých minulých myšlenek, slov, a činů)

Milující dobrotivost je vlastností, kterou Buddha znovu a znovu doporučoval mnichům, mniškám, i laikům obou pohlaví.

"Mettá" se obvykle odvozuje z Páli slova "mitta", tj. přítel, kamarád.

Kromě toho, že bychom se sami měli trénovat ve vyzařování milující dobrotivosti, je třeba hledat přátele, kteří by ji vyzařovali vůči nám. A takovým přátelům se říká "kalyána mitta", "dobrý přítel".

"Ekamantaṃ nisinno kho āyasmā ānando bhagavantaṃ etadavoca – ‘‘upaḍḍhamidaṃ, bhante, brahmacariyaṃ, yadidaṃ – kalyāṇamittatā kalyāṇasahāyatā kalyāṇasampavaṅkatā’’ti.

‘‘Mā hevaṃ, ānanda, mā hevaṃ, ānanda! Sakalamevidaṃ, ānanda, brahmacariyaṃ, yadidaṃ – kalyāṇamittatā kalyāṇasahāyatā kalyāṇasampavaṅkatā. Kalyāṇamittassetaṃ, ānanda, bhikkhuno pāṭikaṅkhaṃ kalyāṇasahāyassa kalyāṇasampavaṅkassa – ariyaṃ aṭṭhaṅgikaṃ maggaṃ bhāvessati, ariyaṃ aṭṭhaṅgikaṃ maggaṃ bahulīkarissati."

(Samyutta Nikáya - Mahávagga Páli - 2. Upaddha Sutta)


Ctihodný Ánanda, který seděl na jedné straně od Vznešeného, takto pravil - "ctihodný pane, je to půlka svatého života, tedy - dobré přátelství, dobré kamarádství, dobré sdružení."

"Nikoliv, Ánando, nikoliv Ánando! Je to celý svatý život, Ánando, tedy - dobré přátelství, dobré kamarádství, dobré sdružení. Ánando, mnich může od dobrého přátelství, dobrého kamarádství, dobrého sdružení očekávat pokrok na Vznešené Osmičlenné Stezce, rozvoj na Vznešené Osmičlenné Stezce."
(můj doslovný překlad)


Vznešená Osmičlenná Stezka sestává ze (1) Správného Názoru, (2) Správného Smýšlení, (3) Správné Mluvy, (4) Správných Činů, (5) Správného Živobytí, (6) Správného Úsilí, (7) Správné Všímavosti, a (8) Správného Soustředění.

Tato Buddhova rozprava se ve spisech Buddhismu Théravádové školy objevuje hned dvakrát - jednou, když si Buddha povídá se svým asistentem-žákem, ctihodným mnichem Ánandou a podruhé, když si povídá s kósalským králem Pasénadi.

Ctihodnému Ánandovi i kósalskému králi Pasénadimu navíc vysvětluje, že On sám - Buddha Gótama - je dobrým přítelem. Když si Buddha povídá s králem, tak navíc vysvětluje, jak se může král sám stát dobrým přítelem - neustálou všímavostí.

Všímavost, jak už jsem vysvětlil jinde, sestává nejen ze znalosti přítomného momentu, ale také z moudrého pochopení (1) záměru, (2) vhodnosti, (3) vlastní meditační praxe, a (4) přítomnosti všímavosti jako takové. Buddha dál vysvětlil králi, že když bude všímavý ve svém harému, budou se jím jeho konkubíny inspirovat a také budou všímavé. Pokud bude všímavý mezi válečníky své armády, tak i válečníci jeho armády budou všímaví.

To, samozřejmě, kdyby král zcela následoval, tak by se všichni (král, jeho konkubíny, i celá jeho armáda) odebrali za Buddhou a stali se mnichy a mniškami. (A ne, to se nestalo.) Spíš ale šlo o to krále inspirovat, aby se snažil být všímavý do takové míry, jak jen bylo možné.

Buddha vysvětlil mnichům, že dobrý přítel má sedm vlastností:

‘‘Duddadaṃ dadāti mitto, dukkarañcāpi kubbati;
Athopissa duruttāni, khamati dukkhamāni ca.
‘‘Guyhañca tassa akkhāti, guyhassa parigūhati;
Āpadāsu na jahāti, khīṇena nātimaññati.
‘‘Yamhi etāni ṭhānāni, saṃvijjantīdha puggale;
So mitto mittakāmena, bhajitabbo tathāvidho’’ti.

(Anguttara Nikáya - Sedmičky - Pathamamitta Sutta)


"Přítel (1) dává co je těžké dát a také (2) pomůže s tím, co je těžké;
Dokonce (3) odpustí i nedobrou mluvu, která se odpouští jen těžko.
(4) Prozradí svá tajemství a (5) tajemství druhého udrží v tajnosti,
(6) V nebezpečí neopustí a (7) neopovrhuje (druhým), když je chudý.
Člověk, ve kterým je těchto (sedm) vlastností shledáno,
je přítel, který by se měl udržovat kýmkoliv, kdo chce přítele."
(můj doslovný překlad)


Najít dobrého přítele, je jedno z 38 požehnání, které Buddha zmínil ve slavné Mangala Suttě. Není to tedy něco samozřejmého, něco, co by měl každý a po celý život. Máte-li tedy přítele, který se trénuje ve všímavosti, a který má sedm vlastností, které jsem zmínil výše, važte si ho, udržujte si ho, a buďte mu na blízku.


/Po debatě se správcem Poradny jsme se rozhodli, že nebudeme otevírat příspěvky s citacemi z Buddhových Rozprav odpovědím/komentářům všeobecné veřejnosti. Pokud byste mi rádi svěřili otázku, připomínku, nebo návrh na vylepšení (příspěvku nebo mě samotného), tak prosím emailem: monksarana na gmailu./
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Zpět na mnich Sarana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků