Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 21. čer 2018 9:59:45

Život je utrpení.

Lidský život není utrpení tím, že je lidský nebo že je to život. Je to utrpení tím, že počíná devíti měsíci vězením ve vlastní šťávě, pokračuje nemocemi, stářím, a končí smrtí. A aby to nebylo málo, mnoho lidem se nedostává co by v životě chtěli, a mnozí jsou připoutáni k tomu, co nechtějí.

Lidský život není utrpení tím, že je lidský nebo že je to život. Je to utrpení tím, že následuje za mnoha životy, ve kterých jsme se vařili v kotlích s vařící vodou, plavali v řekách s jehlovými hladovými rybami, běhali sem a tam v ohnivé komoře, lezli na stromy s jehlovými listy, a při tom pili rozpálený olej a jedli žhavé kusy kovu.

Opravdu jsem byl v pekle?

Pokud se podíváte čtvrtým stupněm hlubokého meditačního pohroužení na předmět bílého kruhu, tak uvidíte své minulé životy, a i minulé životy druhých. Můžete navštívit i peklo i nebe, co je daleko i co je blízko.

Siddhárta Gótama, když seděl pod stromem Bódhi, dosáhl Tří velkých Poznání -
1. Skrze svou meditační schopnost si vzpoměl na mnoho svých minulých životů.
2. Skrze svou meditační schopnost uviděl minulé životy ostatních bytostí, a jejich spojitost se zákonem kamma-vipáka (vykonaný čin a příslušný následek).
3. Skrze svou meditační schopnost se podíval na skutečnost jaká je a uvědomil si Čtyři Ušlechtilé Pravdy. (O nich případně později.)

Toto jsou Tři Poznání, které charakterizují Buddhovo dosažení moudrosti. Buddha si přál, aby jeho studenti mniši také dosáhli těchto Tří Poznání. A pokud jich nedosáhnou, tak alespoň té třetí. Ta totiž vede ven z tohoto Koloběhu Zrozování.

Proto je lidský život utrpení. Ne proto, že je lidský nebo že je to život. Je to utrpení pro to, co jej podmiňuje; pro to, po čem následuje; a pro to, co předchází.
Buddha tedy učí cestu z utrpení, tj. cestu z opětovného zrozování, Cestu, která je završena věčným klidem.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Zdálka » čtv 21. čer 2018 11:17:38

Lidský život není utrpení tím, že je lidský nebo že je to život.
Lidský život bývá utrpením mylnou představou o životě a o tom, kdo jej žije.
Je super, že je ukázána cesta z utrpení.
Utrpení je spouštěč poznání. :-)
Zdálka
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod nop » čtv 21. čer 2018 15:47:35

Vzpomínám, že jsem odkudsi četl výraz "(když) život je prožívaný strastiplným způsobem", takže

1/ proč by nebylo možné prožívat život jinak než strastiplně? (ale nestrastiplným způsobem),
2/ místo slov "strastiplným způsobem" se nahrazuje jedním slovem "utrpení " a jiný způsob se ani neuvažuje
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod mnich Sarana » pon 25. čer 2018 8:53:48

nop píše:Vzpomínám, že jsem odkudsi četl výraz "(když) život je prožívaný strastiplným způsobem", takže

1/ proč by nebylo možné prožívat život jinak než strastiplně? (ale nestrastiplným způsobem),
2/ místo slov "strastiplným způsobem" se nahrazuje jedním slovem "utrpení " a jiný způsob se ani neuvažuje


1/ Ten, kdo je svobodný od života, žije jinak, než strastiplně.
2/ Pro slovo "dukkha" používám slovo "utrpení", protože je v souladu s jinými českými překlady Théravádových Buddhistických textů. "Dukkha" je také možno přeložit slovem trápení, strasti.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod nop » pon 25. čer 2018 11:51:39

mnich Sarana píše:
nop píše:Vzpomínám, že jsem odkudsi četl výraz "(když) život je prožívaný strastiplným způsobem", takže

1/ proč by nebylo možné prožívat život jinak než strastiplně? (ale nestrastiplným způsobem),
2/ místo slov "strastiplným způsobem" se nahrazuje jedním slovem "utrpení " a jiný způsob se ani neuvažuje


1/ Ten, kdo je svobodný od života, žije jinak, než strastiplně.
2/ Pro slovo "dukkha" používám slovo "utrpení", protože je v souladu s jinými českými překlady Théravádových Buddhistických textů. "Dukkha" je také možno přeložit slovem trápení, strasti.

Ovšem, že záleží na překladu, na jazyku a na podružných významech, které jsou "mimo mísu" ( OT ), nebo jim někdo dává smysl jeho, ne obecný. Na příklad říci "něco bych vypil" může znamenat "chci alkohol".
Také jsou ve starších jazycích slova, která se v textech vyskytují jen jednou a nemůžeme říci, jestli jim rozumíme celkem spolehlivě, když jazykem textu už dnes nikdo nemluví na živo, ani se nenacházejí jinde v dochované beletrii.
V textech židovského Starého Zákona je v hebrejském jazyku 26 takových slov s jediným výskytem. Omezuje to srovnávání.

Nejsem odborník, ale mne mírně irituje když se chápe takto:

nirvána = nic,
ačkoliv lze říci: nic, co lze vyjádřit, nebo nic, co by se dalo povědět.

A tak je povědomí Evropanů zaplevelené omylem "nirvána = nicota".

Leopold Procházka vydal spis, "O buddhistické meditaci" a v předmluvě věnoval téměř tři stránky srovnávání překladových termínů v několika jazycích - velmi zajímavé čtení.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Zdálka » ned 01. črc 2018 17:10:17

mnich Sarana píše:
1/ Ten, kdo je svobodný od života, žije jinak, než strastiplně.


Tad jsem si uvědomila, jak rozdílně se může v jedotlivých duchovních směrech zacházet se stejnými pojmy.

Myslím, že plně chápu, co je myšleno tím, že je někdo svobodný od života.
Ve skupině, kde se pohybuji já, by se řeklo, že se nelze osvobodit od života, protože nejsi tím, kdo prožívá život, ale život sám.
:)
Ať tak či onak je dobrou zvěstí (evangeliem), že lze žít jinak než strastiplně.
:) :) :)
Zdálka
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod nop » ned 01. črc 2018 22:56:27

Zdálka píše:
mnich Sarana píše:
1/ Ten, kdo je svobodný od života, žije jinak, než strastiplně.


Tad jsem si uvědomila, jak rozdílně se může v jedotlivých duchovních směrech zacházet se stejnými pojmy.

Myslím, že plně chápu, co je myšleno tím, že je někdo svobodný od života.
Ve skupině, kde se pohybuji já, by se řeklo, že se nelze osvobodit od života, protože nejsi tím, kdo prožívá život, ale život sám.
:)
Ať tak či onak je dobrou zvěstí (evangeliem), že lze žít jinak než strastiplně. :) :) :)


Révová šťáva je osvěžující je-li pita nezkvašená,
je inspirující, je-li pita mírně i zkvašená,
avšak jinak mohou být následky prožívány eventuálně strastiplně.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Jitule » úte 03. črc 2018 18:18:12

Život je nádherný a dává nám vše co je potřeba pro naši pohodu a spokojenost.
Jen občas klopytame a děláme omyly.
Jitule
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. črc 2018 18:52:03

Jitule píše:Život je nádherný a dává nám vše co je potřeba pro naši pohodu a spokojenost.
Jen občas klopytame a děláme omyly.


Egoismem sevřený život je z pohledu Osvobození utrpením. Podobně jako nemoc je z pohledu uzdraveného vnímána jako utrpení.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 24. říj 2018 20:02:07

vostal petr píše:
a pak se takové ego v pohodě dále rozvíjí až k stavu realizace...


:D


Realizace je stav bez ega.
Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 6:06:20

vostal petr píše:Mimochodem, právě tudle blbost vyvrátil Budha svým učením vo an atmanu a nirváně...

Už by sis měl něco vo tom duchovnu aspon přečíst abys nepsal blbosti jako právě ted...


Zrovna jsem smazal Tvůj sprostý příspěvek o Buddhovi a vida, hned na druhé stránce si Buddhu bereš za svědka.

Je něco, cokoliv, za čím si bezpodmínečně stojíš? Někdy se zmiňuješ o bohu, teď zrovna o anátmanu. Jednou kritizuješ Buddhu, pak poukazuješ na jeho učení jako by to byla bezpodmínečná pravda.

PS: Zde jsou pravidla na mých diskuzních vláknech, inspirovaná pravidly na mnoha jiných diskuzních portálech založených pro inteligentní lidi, kteří by se rádi dozvěděli něco nového, něco moudrého. Jedná se o pravidla která udržují hodnotnou, přínosnou diskuzi -
1. Příspěvky, které obsahují jakékoliv vulgarismy budou smazány ihned, jak si jich já (nebo Jana) všimneme.
2. Příspěvky, které obsahují jakoukoliv přímou urážku budou smazány ihned, jak si jich já (nebo Jana) všimneme.
3. Příspěvky, které jsou slušné a bez urážek ale mimo téma diskuzního vlákna mohou být přesunuty do jiného vlákna. Záleží na tom jak moc mimo-tématických reakcí přivolají. V některých mimo-tématických případech může dojít k zamknutí diskuzního vlákna.

Budu ale moc rád za jakoukoliv konstruktivní kritiku, slušně vyjádřené návrhy, opravy, komentáře, připomínky, stížnosti, a příspěvky jakéhokoliv druhu - pokud tedy jsou v rámci původního tématu vlákna.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 7:17:37

mnich Sarana píše:
vostal petr píše:Mimochodem, právě tudle blbost vyvrátil Budha svým učením vo an atmanu a nirváně...

Už by sis měl něco vo tom duchovnu aspon přečíst abys nepsal blbosti jako právě ted...


Zrovna jsem smazal Tvůj sprostý příspěvek o Buddhovi a vida, hned na druhé stránce si Buddhu bereš za svědka.

Je něco, cokoliv, za čím si bezpodmínečně stojíš? Někdy se zmiňuješ o bohu, teď zrovna o anátmanu. Jednou kritizuješ Buddhu, pak poukazuješ na jeho učení jako by to byla bezpodmínečná pravda.

PS: Zde jsou pravidla na mých diskuzních vláknech, inspirovaná pravidly na mnoha jiných diskuzních portálech založených pro inteligentní lidi, kteří by se rádi dozvěděli něco nového, něco moudrého. Jedná se o pravidla která udržují hodnotnou, přínosnou diskuzi -
1. Příspěvky, které obsahují jakékoliv vulgarismy budou smazány ihned, jak si jich já (nebo Jana) všimneme.
2. Příspěvky, které obsahují jakoukoliv přímou urážku budou smazány ihned, jak si jich já (nebo Jana) všimneme.
3. Příspěvky, které jsou slušné a bez urážek ale mimo téma diskuzního vlákna mohou být přesunuty do jiného vlákna. Záleží na tom jak moc mimo-tématických reakcí přivolají. V některých mimo-tématických případech může dojít k zamknutí diskuzního vlákna.

Budu ale moc rád za jakoukoliv konstruktivní kritiku, slušně vyjádřené návrhy, opravy, komentáře, připomínky, stížnosti, a příspěvky jakéhokoliv druhu - pokud tedy jsou v rámci původního tématu vlákna.


https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 79xNNnOoa4
vostal petr
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 8:41:06

Mouchy a špatná cesta jsou velký rozdíl, Petře.

Vulgarita Tě vede k nahromadění velice špatné, nepříjemné, útrpné kammy, kvůli které budeš muset řvát a sténat sta tisíce let v plamenech pekelného ohně, vařit se ve vařící vodě pekelného kotle, pít vařící olej a polykat rozpálené železo.

Ten pes v autě, kdyby viděl že se řítí vůči kamenné zdi nebo obrovské jámě by z té cesty rozhodně radost neměl.

A proto, Petře, Ty bys taky neměl mít radost ze svých vulgarit a urážek, a my bychom Tě v nich rozhodně neměli podporovat.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 10:49:08

mnich Sarana píše:
Vulgarita Tě vede k nahromadění velice špatné, nepříjemné, útrpné kammy, kvůli které budeš muset řvát a sténat sta tisíce let v plamenech pekelného ohně, vařit se ve vařící vodě pekelného kotle, pít vařící olej a polykat rozpálené železo.


Karma funguje na základě zákona akce a reakce. Není to nic osobního a když je člověk všímavý, může to začít dodatečně i rozpoznávat. Čím je zralejší, tím rychleji se mu karma vrací - ta pozitivní i negativní. Je to záležitost čistě energetická.

Proto bohužel ty karmické důsledky neustálého Petrova napadání a agresivity vůči druhým vidím bohužel taky jako velmi bolestivé.
Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 11:35:36

Zákon karmy je ten samý, jako zákon akce a reakce v tomto světě. To znamená: Když bouchnu rukou do stolu, stůl bouchne do mé ruky. Vychází tedy z příčin, které jsme někdy v minulosti sami uvedli do pohybu a znamená nesplacený účet v pozitivním nebo negativním smyslu. Mluvíme tedy o dobré karmě nebo špatné karmě.

Slovo karma znamená v sanskrtu čin, skutek nebo působení. Karma začíná vznikat v momentě, kdy se člověk poprvé narodí jako člověk a když získá ego. Ego je možné definovat jako pojem oddělené bytosti. Karma začíná vznikat v okamžiku, kdy má v rámci vývoje člověk možnost první svobodné volby.

Člověk v určitých situacích reaguje automaticky a že pádem přebírá rozhodování jeho podvědomí. A on má možnost na to podvědomí začít reagovat. To znamená, že on se sice narodí s určitými vlastnostmi, ale může na těchto vlastnostech i pracovat a může je měnit. Například: Pokud má někdo strach z vody, navzdory tomu může tento strach překonat a může se naučit plavat. Nebo někdo nedokáže dobře komunikovat a nedokáže se vyjádřit, ale když to bude trénovat, naučí se to :-). Je to jen otázka chtění, duchovního vývoje a disciplíny! Patří sem i uvědomění si toho, jaké vlastnosti mám a proč reaguji, jak reaguji.

https://www.bila-magie.eu/texty/karma.html

Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 11:47:43

Karmická zákonitost funguje na principu akce a reakce. Je to záležitost čistě energetická.


Existují určité zákonitosti, podle kterých projevený svět funguje bez ohledu na to, co přejeme nebo nepřejeme.
Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. říj 2018 11:49:17

Preventivně je lepší si nebrat nic osobně, necítit se druhými dotčen, nevinit druhé ze svých negativních emocí, abychom nebyli náhodou tvůrci špatné karmy někoho, u koho nakonec zjistíme, že ho máme rádi..

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 11:57:44

Jana píše:...nevinit druhé ze svých negativních emocí, abychom nebyli náhodou tvůrci špatné karmy někoho... :)

Nemůžeme být tvůrci špatné karmy někoho, protože takovým způsobem karmický zákon nefunguje.

Co svým názorem nebo jednáním vyšleš, to se ti dřív nebo později v nějaké podobě vrátí. Vrátí se to Tobě. Ne tomu, na koho jsi dala najevo svůj názor.

Je to zákon akce a reakce a týká se vždy jen toho, kdo ji vyslal, třeba i svým názorem na někoho jiného.
Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 12:44:35

Zdroj karmy může ležet v několika oblastech. Může se jednat o hmotné činy (zabití, krádež a podobně), slovní projev (urážka, pomluva a podobně), emoční oblasti (strach, nenávist a podobně), nebo myšlenky (plánování a zaobírání se předcházejícími obsahy v myšlenkové rovině, dalo by se říci, že jde o přípravnou fázi). Uvedené pořadí má za určitých okolností i vliv na závažnost vytvářené karmy.

Toto vše se děje za předpokladu, že se člověk s danými obsahy vnitřně ztotožňuje.

Jednotlivé zdroje karmy se v dané karmické oblasti sčítají, čímž narůstá výsledná intenzita karmy. Jedná se o nepochopení či pochopení informačního obsahu karmy. Tato skutečnost se pak v praxi projevuje navozováním stále obtížnějších podmínek pro pochopení a zpracování působící karmy, v duchu „komu nestačí napovědět, toho je třeba kopnout“.

Čím je člověk vyspělejší, tím jsou dopady větší a působení rychlejší.

http://www.rikame.cz/TEORIE/KARMA/KARMA_VZNIK.HTM

Návštěvník
 

Re: Život je Utrpení ... V jakém smyslu?

Nový příspěvekod mnich Sarana » pát 26. říj 2018 9:17:04

To by bylo moc hezké, kdybych si přál, aby Petr trpěl v pekle. Kdyby to tak bylo, stačilo by se prostě "přepřát" a přát mu opak.

Já ale Petrovi nepřeji aby trpěl, proto mu radím, aby byl slušný a nenadával sprostě lidem, kteří dosáhli svobody od chamtivosti, nenávisti, a zaslepenosti.

Proč by na mě někdo útočil za to, že Petra povzbuzuji aby byl dobrým člověkem?
Nepřijde mi to moudré. Proč se prostě nezeptat - z jakého zdroje čerpáš to, o čem jsi napsal? Ale to by bylo třeba snížit "svou pravdu", že?

Co jsem napsal, tj. že pokud se Petr nespraví, bude trpět v pekle, je přímo ze slov Buddhových. A to ne proto, že by si to tak Buddha myslel nebo představoval, ale proto, že to tak Buddha sám viděl skrze svou nadpřirozenou schopnost jasnovidectví (jež dosáhl spolu s dalšími nadpřirozenými schopnostmi, jako je telepatie, a další).

Tady cituji přímo z Buddhových slov -

"Když byla má mysl takto soustředěná, očištěná,
vyjasněná, bez poskvrny, bez nečistoty, poddajná, schopná
činnosti, ustálená a neochvějná, zaměřil jsem ji k poznání
odchodu a opětovného vyvstávání (cutūpapāta-ñāṇaṃ) bytostí
(sattānaṃ). Svým božským zrakem, očištěným a přesahujícím
lidský, jsem viděl, jak bytosti odcházejí a znovu vyvstávají, nízké
a vznešené, krásné a ošklivé, šťastné a nešťastné, a poznával, jak
bytosti putují podle svých činů: »Tyto milé bytosti, které špatně
jednaly tělem, řečí a myslí, hanily ušlechtilé, zastávaly špatné
názory a jednaly podle svých špatných názorů, po rozpadu těla,
po smrti, znovu vyvstaly v bědném stavu, v strastném místě,
v záhubě, v pekle. Avšak ty milé bytosti, které správně jednaly
tělem, řečí a myslí, nehanily ušlechtilé, zastávaly správné názory
a jednaly podle svých správných názorů, po rozpadu těla,
po smrti, znovu vyvstaly v šťastném místě, v nebeském světě.«
Takto jsem svým božským zrakem, očištěným a přesahujícím
lidský, viděl, jak bytosti odcházejí a znovu vyvstávají, nízké
a vznešené, krásné a ošklivé, šťastné a nešťastné, a poznával
jsem, jak bytosti putují podle svých činů."
(Překlad Bhayabherava Sutty Štěpána Chromovského a ct. Vinýta)


Informace o pekle nalézáme v různých částech spisů. Popsal jsem peklo takovým způsobem, jak se o něj dozvídáme přímo z jazyka Páli. Pokud se Vám to nelíbí, já to zcela přijímám. Učení Buddhy přineslo mnoho lidem radost a spokojenost. Buddha učí po dobrém, po zlém, po dobrém i po zlém. To jsem přece už vysvětlil.
viewtopic.php?f=354&t=8379&p=142302&hilit=kon%C4%9B#p142302

Moc bych si přál, aby byl Petr šťastný a spokojený. Upřímě řečeno, nikdy jsem Petrovi nepřál nic jiného. Nepřijímám tedy obvinění typu, že bych mu přál trpět v pekle. Taková obvinění jsou nespravedlivá a nepodložená.

Kéž jsou všechny bytosti v klidu a míru, zdravé, šťastné, a spokojené. :-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Další

Zpět na mnich Sarana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron