Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Moderátor: smilan

Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod smilan » čtv 19. zář 2019 18:21:19

Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nevím, zda jste zachytili zprávu, že od 29 července 2019 začíná lidstvo žít na ekologický dluh. To znamená, že tímto dnem jsme v rámci roku 2019 vyčerpali všechny obnovitelné zdroje, a od tohoto data až do konce roku budeme čerpat zdroje, které už příroda není schopna sama obnovit. Od tohoto dne tedy začíná naše bezohledné a trvale nezvratné drancování. Pravda je totiž taková, že v současnosti potřebujeme k uspokojení všech svých potřeb přírodní zdroje dvou planet, což značí, že životní úroveň lidí a jejich potřeby výrazně převyšují možnosti naší planety.

V koloběhu povinností pravděpodobně mnozí tuto informaci nezaregistrovali. Co jsme ale zaregistrovali úplně všichni jsou úmorné letní horka, doprovázené suchem. Byly časy, kdy bylo léto krásným a příjemným obdobím, na které jsme se těšili. V současnosti se však naopak stává obdobím, nesmírně únavným a zatěžujícím, takže mnozí, kteří vyslovení nemusí, v největších vedrech raději ani nevycházejí ven.

Avšak neustále rostoucí nesnesitelnost letních veder, jaké u nás nikdy předtím nebyly, není ničím jiným, než odpovědí přírody na nesnesitelnost a neudržitelnost drancujícího přístupu lidí k ní. A je to odpověď tak viditelná, že ji nepřehlédne nikdo. Ani ti, co nevědí, že jsme již v tomto roce začali žít na ekologický dluh. Na absolutně každého z nás bez výjimky tvrdě dopadají negativní důsledky toho, jak se my sami chováme vůči přírodě.

Sobectví lidí je však bezmezné, protože jsou pouze nemnozí, kteří chápou tuto souvislost. Kteří si uvědomují toto vzájemné propojení. A je jen málokdo, kdo je také ochoten a schopen z toho vyvodit nějaké osobní důsledky. Osobní důsledky ve smyslu omezení vlastních nároků a potřeb na takovou míru, jaká bude pro přírodu přijatelná a udržitelná. Říká se tomu osobní uhlíková stopa.

Pro miliony lidí naší země jsou ale toto všechno jen obyčejné informace, které pustí jedním uchem dovnitř a druhým okamžitě ven tak, jako tisíce jiných informací. Pro miliony lidí konstatování těchto skutečností nic neznamená a osobně se jich to nijak netýká. Nejsou ochotni vyvodit osobní odpovědnost za katastrofální horka, za sucho, za každodenní vymírání nejrozličnějších živočišných druhů, za plenění deštných pralesů, z nichž za jedinou minutu ubude plocha o velikosti fotbalového hřiště, a tak dále, a tak dále.

Lidé jsou hodnotově orientovaní na konzumní způsob života a v něm má místo pouze stále větší ekonomický růst a stále větší uspokojování vlastních materiálních potřeb. V něm je absolutně nemyslitelné nějaké dobrovolné uskrovňování se. Vždyť přece celá společnost je postavena na spotřebě a různých službách, zaměřených na uspokojování lidského užívání si. Musel by být přece blázen ten, kdo by se dobrovolně omezoval. A zvláště tehdy, když na to má! Když si to může dovolit. Vždyť žijeme jen jednou, a proto si je potřeba života pořádně užít.

Nicméně ty, bezohledný konzumní slepec, uvaž jednu věc! Zkus se zamyslet nad tím, jaký bývá osud toho, kdo žije dlouhodobě na dluh. Jen si zkus představit, že bydlíš v nějakém bytě a neplatíš nájem. Jak dlouho myslíš, že ti to bude tolerováno? Budeš vícenásobně upozorněn, a když své dluhy nevyrovnáš a nezačneš pravidelně platit nájemné, z bytu tě vyhodí!

A přesně stejně, ty konzumní sobec, zaslepený svým užíváním si, žiješ na ekologický dluh a příroda naší planety tě již delší dobu upozorňuje, aby sis bral jenom tolik, kolik ti může dát. Upozorňuje tě na to vedry, jaké zde nikdy dosud nebyly. Upozorňuje tě na to suchem! Upozorňuje tě na to prudkými a ničivými přívalovými dešti! Upozorňuje tě na to neúrodou a zdražováním potravin! A upozorňuje tě na to ještě mnoha jinými věcmi, které ty nechceš vidět.

Ty totiž chceš jen stále nerušeně pokračovat ve svém konzumním bláznovství a nic jiného tě nezajímá. Věz však, ty sobec, že nakonec dopadneš tak, jako každý jiný, kdo žije na dluh a koho jednoduše dříve, nebo později vyhodí z bytu. A tak jednou také tebe, ekologického zločince a ničitele, vyhodí mocná Matka příroda ze svého pronájmu na planetě Zemi! Ba co víc, bude ti odepřeno právo dále přebývat v celém tomto stvoření, protože prázdnota a ubohost konzumního materialismu se do tebe zažraly tak hluboko, že jejich uctíváním ses stal jen bezduchým ničitelem všude tam, kde se nacházíš. A proto, aby si už nemohl dále škodit a ničit, ti tato možnost bude vzata, a tobě nezůstane zcela nic, jenom pláč a skřípění zubů.

Pamatuj, ty bezduše konzumní sobec, že jedině sem tě přivedou tvé materialisticky prázdné hodnoty, které si uctíval, a pro které si ve své egoistické slepotě neváhal ničit všechno kolem sebe.

Lidé našeho světa uznávají ničivé a rozvratné hodnoty, které je vedou a přivedou ke zničení a k rozvratu. Pokud však chtějí tomuto zničení a rozvratu zabránit, musí změnit hodnoty, které uznávají. Musí se přeorientovat na hodnoty, které nevedou ke zničení a rozvratu, ale k harmonii a rozkvětu.

A k harmonii a rozkvětu vedou jedině hodnoty ducha! Vede k nim jedině rozvíjení a uctívání hodnot ducha!

Hodnoty ducha nejsou hodnoty materiální, jejichž nepřiměřené nabývání ničí a drancuje naši planetu! Hodnoty ducha nejsou peníze, majetky, moc, sláva, konzum a užívání si!

Hodnotou ducha je úsilí o spravedlnost, čestnost, dobro a ušlechtilost! Hodnotou ducha je úsilí o pochopení skutečného smyslu vlastního života! Hodnotou ducha je hledání odpovědí na základní existenční otázky, a sice kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme. Hodnotou ducha je úsilí o přibližování se k Stvořiteli. A čím větší budou lidé vyvíjet úsilí o dosahování hodnot ducha, tím bude všechno na zemi lepší, hezčí a harmoničtější.

V tomto spočívá obrovský rozdíl oproti hodnotám materie. Obrovský rozdíl, který je důkazem zásadní neplnohodnotnosti a nedostatečnosti materiálně konzumních hodnot, protože čím více se lidé zaměřují na jejich dosahování, tím je na světě hůř. Tím je na světě více sobectví, chamtivosti, bezohlednosti, závisti, nečestnosti, nevraživosti, násilí a bídy. Tím více lidé drancují a ničí přírodu na celé planetě. To znamená, že to funguje úplně opačně, než při snaze o hodnoty ducha.

Člověče, vzpamatuj se a hodnotově se obroď, aby s tebou Majitel světa nakonec nezatočil tak, jako se špatným nájemníkem, který chtěl žít pouze na dluh.

http://kusvetlu.blog.cz/ ve spolupráci s M.Š
smilan
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon 23. zář 2013 10:24:31

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod armin » čtv 19. zář 2019 19:14:33

Člověk, jeho aktivity a produkty (třeba plasty) je stále součástí přírody, vesmíru atd, stejně jako třeba hraboši.
Není člověk versus příroda, stejně jako není hraboš versus příroda. To je umělé rozdělení.
Všichni jsme z jednej mamy a jak si usteleme, tak si lehneme :)
Instinkty nás vedou stejně jako hraboše nebo divočáky - množit se, jak to jen jde.
A tak, pokud nám v tom množení se nic nebrání, pak logicky nastávají problémy z přemnožení.
A když nakonec důsledkem přemnožení třeba i vyhyneme, tak uvolněné místo v přírodě zaujme jiný druh, třeba hmyz.
Tak to hold v přírodě chodí.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 662
Registrován: pát 16. srp 2013 23:49:42

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod Tara » čtv 19. zář 2019 22:47:43

armin píše:Člověk, jeho aktivity a produkty (třeba plasty) je stále součástí přírody, vesmíru atd, stejně jako třeba hraboši.
Není člověk versus příroda, stejně jako není hraboš versus příroda. To je umělé rozdělení.
Všichni jsme z jednej mamy a jak si usteleme, tak si lehneme :)
Instinkty nás vedou stejně jako hraboše nebo divočáky - množit se, jak to jen jde.
A tak, pokud nám v tom množení se nic nebrání, pak logicky nastávají problémy z přemnožení.
A když nakonec důsledkem přemnožení třeba i vyhyneme, tak uvolněné místo v přírodě zaujme jiný druh, třeba hmyz.
Tak to hold v přírodě chodí.

V zásadě souhlasím :-), ale "to", co zaujme místo např. člověka, např. hmyz, "musí" být opět vedeno nějakou mega silou, která zapůsobí, že se např. hmyz stane alfa samcem přírody.... (už se mi nechce psát ty uvozovky)...

Co je tou mega silou, která způsobí, že se nějaký druh stane alfa...??

Už tato otázka jakoby popírala "Přírodu"...., nezdá se ti???

Jednotu....

Dobře, zklouzneme na onen "vyvolený"druh...., co je tou silou, furt by si to zasloužilo ty uvozovky :-)

Pud sebezáchovy..., rozmnožování, .... sexuality...., nedokážu si pomoct, ale tak to cítím....

Co s tím....

Dá se jinak?

Dá....


Jak?...

Spolupracovat v rámci Jednoty, Celku...

Spolupracovat....

Bez náboje sexuality, chtíče, chtíče ovládnutí....

Cítí to tak také někdo..., nebo je to jen moje utopie....?

Armin je ještě hodně bojovník, i když, někdy překvapí! :-)

Zdeněk, ten je ještě hodně uvězněný v nějaké představě nesexuality (ne-formě, která právě proto je formou), protože viděl jakési opice souložit a to mu způsobilo trauma snad ne na celý nynější život :-)

No a nikdo jiný zde není..., kdo by zde podobně uvažoval, chjo...

Nejsou lidi :-)

Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 1298
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod dodo » čtv 19. zář 2019 23:17:16

armin píše:Člověk, jeho aktivity a produkty (třeba plasty) je stále součástí přírody, vesmíru atd, stejně jako třeba hraboši.
Není člověk versus příroda, stejně jako není hraboš versus příroda. To je umělé rozdělení.
Všichni jsme z jednej mamy a jak si usteleme, tak si lehneme :)...


Plasty sú asi takou súčasťou prírody, ako motorový olej súčasťou zeleninovej polievky.

Ak si ustelieme na plastoch, iste sa nám nebude dobre ležať. :)

A nie iba nám.
https://www.topky.sk/cl/11/1709467/
dodo
 
Příspěvky: 649
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod armin » pát 20. zář 2019 7:12:39

Tara píše:Co je tou mega silou, která způsobí, že se nějaký druh stane alfa...??

Evoluce - konkurence a vybavenost v boji o zdroje - přírodní zákonitosti

V prapravěku byli například alfa druhem ještěři

Když vyhynuli, vytvořil se prostor pro savce atd.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 662
Registrován: pát 16. srp 2013 23:49:42

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod armin » pát 20. zář 2019 10:54:30

dodo píše:Ak si ustelieme na plastoch, iste sa nám nebude dobre ležať. :)


Dnes už většina lidí u nás spí na plastových matracích, přikrývá se peřinami z dutých plastových vláken...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 662
Registrován: pát 16. srp 2013 23:49:42

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod dodo » pát 20. zář 2019 13:33:22

armin píše:
Dnes už většina lidí u nás spí na plastových matracích, přikrývá se peřinami z dutých plastových vláken...


Ak sa nám v nich tak dobre spí, tak v nich nesteľme bezohľadne aj iným.

dodo
 
Příspěvky: 649
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod armin » pát 20. zář 2019 17:39:32

dodo píše:Ak sa nám v nich tak dobre spí, tak v nich nesteľme bezohľadne aj iným.My doma plasty třídíme a mohu říci, že je to větší objem odpadu než všechen ostatní odpad dohromady.

Pokud v chudých lidnatých zemích házejí odpad do řeky a do moře, tak není divu, že jsou už moře a oceány plasty hodně zamořené.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 662
Registrován: pát 16. srp 2013 23:49:42

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod dodo » pát 20. zář 2019 21:04:26

armin píše:
My doma plasty třídíme a mohu říci, že je to větší objem odpadu než všechen ostatní odpad dohromady.

Pokud v chudých lidnatých zemích házejí odpad do řeky a do moře, tak není divu, že jsou už moře a oceány plasty hodně zamořené.


Áno. Preto dúfajme, že bude už čoskoro vyriešená ekologická likvidácia odpadu aj v chudobných krajinách. :)
dodo
 
Příspěvky: 649
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Člověče! Ty sobecký ničitel přírody!

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. zář 2019 21:52:46

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... d-40297120

Indonésie posílá odpad zpátky na Západ

Bohaté západní státy si mají do 90 dnů převzít 547 kontejnerů odpadu, který vyvezly do Indonésie. Upozornil na to server deníku Independent. Země výzvou reaguje na zjištění, že v kontejnerech, které měly obsahovat papírový odpad, se vyskytovaly také plasty a nebezpečné materiály. Devět kontejnerů obsahujících celkem 135 tun odpadu už Jakarta ve středu poslala zpátky do Austrálie.

Po dokončení administrativního procesu může Canberra očekávat dalších 91 kontejnerů. Dalších 156 z této várky kontejnerů si mají převzít Spojené státy, Velká Británie, Nový Zéland, Španělsko a Belgie.

Jakarta uvedla, že od začátku roku v indonéských přístavech zadržela 2000 kontejnerů. Z nich 331 odeslala do země původu. Dalších 216 poputuje do Francie, Německa, Řecka, Slovinska, Japonska, Hongkongu a Kanady.

Příjemci kontejnerů byly indonéské firmy, které za zpracování odpadu dostaly zaplaceno. Kritici stávajícího systému však upozorňují, že výrazná část importovaného odpadu proudí nezpracovaná do indonéských přístavů, odkud putuje rovnou do moře.

Filipíny vrátily Kanadě 1500 tun odpadu
Podobně jako Indonésie se na přelomu května a června zachovaly Filipíny, když poslaly do Vancouveru 1500 tun odpadu, které Kanada do asijské země vyvezla v letech 2013 a 2014.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dokonce Kanaďanům pohrozil, že s nimi přeruší diplomatické styky a odpad vysype do jejich vod, pokud nebudou jednat dostatečně rychle.

Letitý odpadkový kolonialismus
Ještě v roce 2012 zhruba padesát procent světového odpadu proudilo do Číny. Ta se však v loňském roce této praktice postavila a zakázala dovoz plastového a dalšího odpadu. Západní země proto hledají další místa, kam by mohly posílat odpadky. Kromě Indonésie a Filipín jde například o Vietnam, Thajsko nebo Malajsii.
Návštěvník
 


Zpět na "Opusť vše a následuj mne"

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron