Génius Dvořák

Moderátor: Jiří

Génius Dvořák

Nový příspěvekod Jiří » stř 14. čer 2017 5:32:25

... včera v pozdním večeru, kdy Slunce jako "veliký pozér" s " obrovským vizuálním humbukem" odcházelo za obzor, aby dopřálo radosti všem na druhé polokouli a předvádělo neopakovatelnou barevnou show, jsem opět, ani nevím už po kolikáté, protože to nelze spočítat, poslouchal Dvořákovu symfonii č.9 Z nového světa. I když už po dlouhých rocích poslechů znám téměř každou notu, každý takt a každý nástrojový part zpaměti, nepřestává mne tato neskutečně vyzrálá a i v dnešních časech velmi, velmi moderní ( a co to muselo udělat s prvními posluchači v Americe před více než sto lety ! ) skladba fascinovat, dojímat, vynášet do jiných světů. Je nádhernou oslavou jedinečného daru, který dostal pouze člověk jaksi " navíc", pokorným a zároveň velkolepým poděkováním za tento obdržený " bonus". Dvořákovi jsou Češi stále ještě mnoho dlužni...

Jasně nejznámější je druhá věta Largo, k níž existuje bezpočet "výkladů" muzikologů a "Dvořákologů" ... z mého pohledu však nejde o žádné "vážné umění", ale geniálně napsanou prostou, líbeznou, laskavou písničku, plnou smutku, ale také něhy. Svědčí ( pro mne ) o tom, že Dvořák, přes svůj poněkud drsný "výzor", byl neskutečně emotivní a duší jemný člověk.
Jemné žesťové akordy, které jsou branou do věty, přecházejí v jeden z nejnádhernějších sólových partů pro anglický roh, jaký byl kdy v "klasické" hudbě stvořen. Celý motiv se poté prolíná větou v několika variacích, v závěru věty je následně geniálně napsaná dvoudobá pauza ( v jazzu bychom jí nazvaly stoptimem), která opět svědčí o obrovských skladatelových schopnostech, protože ta pauza přímo "zařve" svým tichem a zvýší napětí na maximum...poslední takty pak opět patří zopakování žesťových akordů z počátku věty a jako třešnička na sladkobolném dortíku přijde velká chvíle kontrabasů a dvakrát stejný akord, připomínající "houkání" lodní sirény obrovského parníku, mizícího v dálce , kterým by Dvořákl rád odplul do Evropy, ale ještě nemůže ( což je tedy můj "výklad" a moje představa ).

...ze všech těchto "smutků" nás posléze vyvedou dvě další věty, ale to už je jiná část příběhu...Přeji Vám všem, kdo náhodou o tohle forum zavadíte, laskavý a líbezný boží den.

Jiří
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 09. čer 2017 7:17:24

Re: Génius Dvořák

Nový příspěvekod Jana » ned 18. čer 2017 7:21:13

Díky

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7107
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09


Zpět na Umění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron