Blaho a utrpení

Blaho a utrpení

Nový příspěvekod Jana » ned 31. kvě 2020 8:27:29

Honzam píše:Jak už jsem tu víckrát popisoval, vnímám realitu tak, že každé blaho je jinde vyváženo stejně velkým utrpení, přitom existuje jakási rovnováha, kterou vlny blaha a prohlubně nepříjemnosti nutně procházejí. Duchovně orientovaní lidé často vnímají jako to, co od Boha a spočinutí v něm vzdaluje, změnu nebo proměnlivost věcí/světa. Většinou to mají spojené s poklesem vlny dolů a při změně směrem nahoru stejný pohyb chápou jako Boží milost, přitom je obojí pohybem, který prochází tím středem mezi blahem a nepříjemnem.

Z mé zkušenosti je právě ten střed, který není ani jedním, stavem velmi ďábelským. Pokud v něm bytost setrvává, prožívá zvláštní oddělení se od druhých. Je to hodně intenzivní povýšený prožitek nad ostatními vlnícími se na blahu a utrpení. Nejlepším popisem pro mě je jednota s Ďáblem, jako když se z vás stane ten největší hajzl na světě, který není s ostatními vůbec solidární.


V uvědomění skutečnosti, bez připoutanosti k mysli, je to tak, jak říkají Probuzení.

Obrázek

A tady je prázdnota osvícené mysli zakoušena jako radost, blaho, což je podstatou krásy.

S připoutaností k mysli, je tady iluze dvojnosti, kdy prázdno není osvobozující volností, ale děsivou smrtí a láska není vším, ale jen tím, co chceme, po čem toužíme, co nám chybí.

Tady se rodí utrpení.

Z pohledu pekla popisovaného Honzamem je naší podstatou mysl se svými vzestupy a pády, vrcholy a údolími, na něž je možné shlížet nezúčastněně bez citu jako na zábavnou podívanou. Být Myslí samotnou, být tím, v čem se celá tahle dvojnost rodí, být původcem všeho zlého, které nás odděluje od Lásky. Být polapen ve snu o své velikosti, moci, ve snu, že jsem něčím jiným, než to, co si uvědomuji.

Z pohledu Probuzených je podstatou existence Vědomí, které je na mysli nezávislé. Tedy je tady Bytí nezávislé na osobních vzestupech a pádech. Je tady Bytí, které je blahem, štěstím, láskou a krásou.

V Honzamovo popisu chybí osvobození se z iluze dvojnosti. Prohlédnutí iluze. Obrazně řečeno, chybí krok dál, chybí krok mimo mysl.

Je možné být polapeni ve snu mysli, kdy zažíváme vzestupy a pády, zakoušíme dobré a zlé - jako osoby, tak vnímá realitu naprostá většina lidských bytostí.

Je možné se z toho snu probudit a poznávat kým skutečně jsme.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 11857
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Zpět na Jana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron