Souznění namísto souzení

Re: Souznění namísto souzení

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 22. kvě 2020 18:28:04

Jana píše:Čisté Bytí je to, co JE a není nic mimo to, je tím Vědomím, je tou trojjediností - sat čit ánandou.

Sat-čit-ánanda je podstatou veškeré existence, nic mimo ni neexistuje.
S tím souhlasím (byť jsem se tedy s termínem sat-čit-ánanda jinde než tady nesetkal).

Jana píše:Tvar všeho se mění, sat-čit-ánanda je stále stejná. Na to, co můžeš ukázat, se mění, na Boží přítomnost, která je sat-čit-ánandou, ukázat nemůžeš. Už třeba i z toho důvodu, že abys mohl na to ukázat, tak by ses od toho musel oddělit. Ničím jiným, než iluzí oddělenosti se od toho neoddělíš, a jakmile je tady neprohlédnutá iluze oddělenosti, tak se sat-čit-ánanda rozpadne, ánanda zmizí, z Bytí je osobní bytí, z Vědomí je nějaká osobní úroveň vědomí.
Čili ukazuješ na to, na co nejde ukázat. Rozumím, nemáme adekvátní výrazové prostředky, tak se musíme vyjadřovat v paradoxech.
Ale to nic nemění na tom, že je to zjevené (jako představa, nebo jako idea, nebo jako sat-čit-ánanda). Je to TO, na které nejde ukázat.
Ukřižuj TO.
Pak "se sat-čit-ánanda rozpadne, ánanda zmizí, z Bytí je osobní bytí, z Vědomí je nějaká osobní úroveň vědomí".
Někde jsem slyšel hezký zenový příměr, že po osvícení je vše normální, obyčejné, ale jenom tak 5cm nad zemí.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pát 22. kvě 2020 18:41:23

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. kvě 2020 19:41:16

Návštěvník píše:
Tara píše:Taky jsem si říkala, proč tak stále reaguješ na Janiné bláboly.

Co tvá mysl označkuje za blábol, je definitivně odsouzeno do temnot neporozumění. Možná ani ne tak k nedorozumění, jako k slepotě ducha.
Místo pokorného: "Nerozumím ti, netuším, o čem mluvíš", pyšné: "Já vím, že blábolíš."

To není pýcha, ale poznání. Porozumění tomu druhému.
Tara se nesrovnává, akorát není hloupá. A to není pýcha.
miroslav

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. kvě 2020 19:47:13

dodo píše:No zrejme hej, keď sa hrdíš tým, že si to kedysi sám hojne u Jany praktikoval.
Ak sa trebárs raz sám staneš cvičnou stenou iných, je celkom možné, že ti to nebude práve milé...

1. Jana to má ráda. Co by si jinak počala, kdyby na ni nikdo nereagoval - třeba kdyby všichni s ní komunikovali jen tak, jako ty?
2. Já jsem rád cvičnou stěnou. Nejsem tak tvrdě betonová stěna jako Jana, proto se nedá ani po čase tak snadno odhadnout jak zareaguji. Takže jsem vhodným cvičištěm pro ty pokročilejší.
miroslav

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. kvě 2020 20:16:00

Zdeněk píše:Já jsem Zdeněk. To je částečně správný pohled, způsobený orientací negativně polarizované entity. Ve skutečnosti jde o čest/povinnost vyučování/učení se.

Já jsem Miroslav.
Zdeňku, probuď se a neutápěj se v nějakých Ra, paprscích indigových a pod. a polarizovaných entitách. Teda jestli ti mohu něco poradit.
Vrať se raději k tomu, čím jsi nasákl v Barmě.
Duchovní cesta není o paprscích a entitách !!
Jinak se z toho zcvokneš.
K čemuž máš zřejmě tendenci.
Proto tě varuji. Jsi inteligentní, znalý, rozlišující, zkušený atd. Bylo by toho všeho škoda...
miroslav

Nový příspěvekod Tara » pát 22. kvě 2020 20:22:56

Zdeňku, co je to inteligentní nekonečno, co máte s Janou společné??????
Tara

Nový příspěvekod Jana » pát 22. kvě 2020 20:33:07

miroslav píše: Jana to má ráda.

Má ráda, když je pro Tebe cvičnou stěnou, které dáváš rány?

Kdysi jsem objevila, že ve mně není nic, co by bylo zranitelné, a tak Tvé pokusy zraňovat byly humorné.

Ale pro Tvou duchovní cestu něco takového bylo zcela zcestné. Byl jsi zaměřen na představu zraňování cizího zranitelného,

což je v rozporu s učením Buddhy, Tomášových i Krista.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. kvě 2020 20:51:10

Jana píše:
miroslav píše: Jana to má ráda.

Má ráda, když je pro Tebe cvičnou stěnou, které dáváš rány?

Kdysi jsem objevila, že ve mně není nic, co by bylo zranitelné, a tak Tvé pokusy zraňovat byly humorné.

Ale pro Tvou duchovní cestu něco takového bylo zcela zcestné. Byl jsi zaměřen na představu zraňování cizího zranitelného,

což je v rozporu s učením Buddhy, Tomášových i Krista.

Když jsem cvičil hru s tenisovým míčkem, raketou a mnou u tenisové stěny, neměl jsem dojem, že ji to nějak zraňuje. Naopak bych spíše řekl, že byla ráda, že je v souladu se svým účelem. Ale nejspíš jí to bylo úplně jedno. Byla zkrátka v souladu se svým účelem.
To je pokora.
miroslav

Nový příspěvekod Jana » pát 22. kvě 2020 21:13:23

Je sice pravda, když zmizí ztotožnění s tělem a myslí, tak zmizí i zranitelnost toho, kým jsme, nicméně všechna duchovní učení, vedoucí k osvobození, učí soucitu se živými bytostmi.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » sob 23. kvě 2020 6:55:21

Ještě k tomuhle:

Tohle Tě automaticky vynese do té nejvyšší dokonale bezpečné úrovně:

Dejte díkůvzdání za každý moment. Dívejte se na sebe a ostatní-já jako na Stvořitele. Otevřete srdce. Vždy poznejte světlo a chvalte to. To je veškerá nezbytná ochrana.

Podobně jako tohle uvědomění:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš

Hawkins svými úrovněmi vědomí popisuje,

jak se pouhou změnou pohledu dostáváme z místa, kde je jen zlo, temnota a špatnost, do místa,

kde dobro a láska je vším, kdežto zlo a nebezpečí není ničím.

Z té nejvyšší úrovně, kde všechno je stejným Božstvím, nic ničemu nepřekáží. Všechno se děje tak, jak má.

Je tady i jasné, co myslí Raméš Balsekar tím úplným pochopením, ve kterém není možné udělat chybu, spáchat hřích.

To znamená, že vůči tomu, kdo je v té nejvyšší úrovni pochopení, nelze udělat nic zlého, nezranitelnému není možné ublížit, není možné vůči němu zhřešit.

Ale v nižších úrovních vědomí, kde tohle poznání nemáme, hřích i ublížení platí. Co si nadrobíme, to si vypijeme.

Prozkoumejte zkoumatele ve vás - prozkoumejte „já jsem”. Předtím, než se začnete zabývat hledáním podstaty druhých okolo vás, dotazujte se nejprve po podstatě sebe sama, a zjistěte, zda jste či nejste skutečný. Písmena „já jsem” jsou spontánně napsána specifickou ‘tekutinou’, která byla použita k popsání toho, co jste. Znáte její podstatu? Ve Védách naleznete potvrzení, že titul Tej Seš Bhagavan je v tekutině, jež byla použita k popisu písmen „já jsem”, obsažen. Titul Tej Seš Bhagavan lze rozložit na části, přičemž slovo Seš značí pozůstatek, zbytek. Co je tím zbytkem, označujícím to, co jste? (Maharadž poté požádal jednoho návštěvníka, aby opustil místnost a neposlouchal další rozhovory.)
Ten, kdo pochopil záhadu svého bytí a zná svou skutečnou podstatu, se přestane přít o velikosti či malosti někoho jiného nebo o tom dál nediskutuje.viewtopic.php?f=104&t=3537#p153813

"Maharadž poté požádal jednoho návštěvníka, aby opustil místnost a neposlouchal další rozhovory..."

Takže i Maharadž ty, kteří se zabývali hledáním podstaty druhých, dříve než v sobě nalezli svou vlastní božskou podstatu - Lásku, která je vším, "banoval".

Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » sob 23. kvě 2020 7:25:01

miroslav píše:
Zdeněk píše:Já jsem Zdeněk. To je částečně správný pohled, způsobený orientací negativně polarizované entity. Ve skutečnosti jde o čest/povinnost vyučování/učení se.

Já jsem Miroslav.
Zdeňku, probuď se a neutápěj se v nějakých Ra, paprscích indigových a pod. a polarizovaných entitách. Teda jestli ti mohu něco poradit.
Vrať se raději k tomu, čím jsi nasákl v Barmě.
Duchovní cesta není o paprscích a entitách !!
Jinak se z toho zcvokneš.
K čemuž máš zřejmě tendenci.
Proto tě varuji. Jsi inteligentní, znalý, rozlišující, zkušený atd. Bylo by toho všeho škoda...

Oceňuji Miroslave tvoji intuici (někdy se mi připadá, jako bys (v dobrém smyslu) "viděl za roh":). Vždyť kupř. Don Elkins (mozek celého týmu) na konci kontaktu s Ra velmi zhubl, začal být extrémně paranoidní a spáchal sebevraždu (nabízí se otázka, proč mu Ra nepomohl/neupozornil).

Ale hlavně, co Ra nedokázal v průběhu miliónů let (totiž projít celou oktávou), Buddha učinil během několika desítek let (což Ra implicitně uznává).

Nicméně je to významný zdroj informací o čakrách (tj. paprscích - když hranolem projde světlo, rozčlení se na duhu barev, což působivě modeluje čakry). Buddha o čakrách neučí a tady není atmosféra barmského kláštera, není to tu demon-free (nějaké Kwan Um atpod. je naprd). Už léta cítím, že bych s těma čakrama měl něco dělat, ale nenašel jsem relevantní zdroj informací (většinou autoři opisují blbosti/povrchnosti jeden od druhého).
A je to inspirující i v jiných oblastech (kupř. optikou pozitivní/negativní cesty lze mnohem lépe rozumět procesům v Novém/Starém Zákoně).

Podle mě je dobré k Ra materiálu přistupovat jako k Andělu Světlonoši. Ten byl určen, aby přinášel lidem Světlo. Jemu samotnému se sice moc nezadařilo, ale to neznamená, že Světlo je špatné. :)
Je hřích, když mrzák, kulhající k Absolutnu (a teď nemyslím zrovna Vostála), odmítá berlu, která je mu k dispozici. :(
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » sob 23. kvě 2020 7:30:33

Tara píše:Zdeňku, co je to inteligentní nekonečno, co máte s Janou společné??????

V relaci 27.5 Ra praví:
Existuje jednota. Tato jednota je vším, co existuje. Tato jednota má potenciál a kinetiku. Potenciál je inteligentní nekonečno. Vybuzení (čerpání) tohoto potenciálu uvolní práci. Tato práce byla námi nazvána „inteligentní energie“.

No ale tak teď mě napadá - doprčic - Jana je samá Láska, no tak ať uvolní práci a vyléčí nás! Ty máš něco s nohou žejo, já jsem nějakej rozštelovanej, potřeboval bych seřídit, nebo lehčeji - zuby spravit. A nebo ještě lehčeji, ať mi Jana začerní mé šediny. Jano, láska bez činů není Láska, konej znamení, dej nám poznat, že Tvá sat-čit-ananda není vymyšlená, halucinogenní, ale ryzí a pravá!
(uznávám, že jsem pokolení nevěřící a zvrácené)
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » sob 23. kvě 2020 7:41:49

Vrchol toho, co pro nás všechny může Láska udělat, je, že rozpustí šupiny nevědomosti a dá nám poznat, že jsme Láska. Nezávisle na těle, nezávisle na mysli.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod Tara » sob 23. kvě 2020 9:53:57

Zdeňku, a svými slovy bys to zkusil?
Z té citace jsem zmatena jako lesní včela v mrakodrapu :-)
Tara

Nový příspěvekod Zdeněk » sob 23. kvě 2020 10:54:18

Tara píše:Zdeňku, a svými slovy bys to zkusil?

Dobrá. Zeptám se: jsi? Jsi nebo nejsi? No jasně že jsi, jinak bys to tu nečetla, to je jasný.

Když se ale zeptáme křepelky: jsi? Tak neodpoví. Ale přesto nějak ví, že je, protože když si jí chceme udělat k večeři, tak zdrhne. Kdyby nevěděla že je, tak nebude zdrhat, protože by jí to bylo jedno, žejo.

Čili mezi vědomím sebe křepelky a vědomím člověka existuje nějaký rozdíl. Nu a předpokládejme, že existují i vyšší bytosti, než je člověk, které budou mít analogicky vyšší vědomí sebe, než máme my (jinak by to nebyly vyšší bytosti, žejo). Nu a takhle můžeš pokračovat až to vědomí bude nekonečné, a to je inteligentní nekonečno. :)
Zdeněk

Nový příspěvekod miroslav » ned 24. kvě 2020 12:10:26

Zdeněk píše:
Tara píše:Zdeňku, a svými slovy bys to zkusil?

Dobrá. Zeptám se: jsi? Jsi nebo nejsi? No jasně že jsi, jinak bys to tu nečetla, to je jasný.

Když se ale zeptáme křepelky: jsi? Tak neodpoví. Ale přesto nějak ví, že je, protože když si jí chceme udělat k večeři, tak zdrhne. Kdyby nevěděla že je, tak nebude zdrhat, protože by jí to bylo jedno, žejo.

Čili mezi vědomím sebe křepelky a vědomím člověka existuje nějaký rozdíl. Nu a předpokládejme, že existují i vyšší bytosti, než je člověk, které budou mít analogicky vyšší vědomí sebe, než máme my (jinak by to nebyly vyšší bytosti, žejo). Nu a takhle můžeš pokračovat až to vědomí bude nekonečné, a to je inteligentní nekonečno. :)

No a těžko si můžeme představit nebo pochopit to vyšší vědomí, než je naše, obdobně jako křepelka si nedokáže představit nebo pochopit to naše vědomí.
Takže všechny spekulace o tom vyšším nebo nejvyšším vědomí, jeho motivacích, jeho poznání jsme schopni měřit jen tím naším omezeným vědomím, podobně jako ta křepelka nás měří (a posuzuje nás) jen ze svého vidění, motivací a prožívání světa.
miroslav

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 24. kvě 2020 12:52:45

miroslav píše:No a těžko si můžeme představit nebo pochopit to vyšší vědomí,...

To opravdu nejde, samotné vědomí přesahuje i samotný nástroj k pochopení, přesahuje mysl se svým intelektem, se svou představivostí,
protože všechno tohle je možné si uvědomit ve vědomí.

Je možné si uvědomit tohle uvědomování.

miroslav píše:... jsme schopni měřit jen tím naším omezeným vědomím...

Nástrojem k měření je zase mysl, proto se v jejím světle jeví vědomí jako odsouzené k omezenosti, kterou je její intelekt.

Je možné tenhle nástroj pustit. Jsi si vědom, že jsi si vědom. Nepotřebuješ to chápat. Je to, co je. Jsi si vědom, že jsi. Nepotřebuješ to nijak měřit, poměřovat.

Nech zemřít s výdechem poslední myšlenku a ochutnej smrt mysli, ochutnej smrt ega. Na okamžik. To vědomé vědomí tady neumírá. Nekonečně svobodné a volné...

Je tady pořád, i když se nadechneš, i když se objeví myšlenka, nic mu nepřekáží.
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » ned 24. kvě 2020 13:09:58

miroslav píše:Takže všechny spekulace o tom vyšším nebo nejvyšším vědomí, jeho motivacích, jeho poznání jsme schopni měřit jen tím naším omezeným vědomím, podobně jako ta křepelka nás měří (a posuzuje nás) jen ze svého vidění, motivací a prožívání světa.

V tom je ovšem nevědomý předpoklad znalosti vyššího nebo nejvyššího vědomí, nemůžeš se vyjadřovat o něčem, o čem nemáš povědomí. Proto náš jaderný fyzik Jan Rak navrhuje modelovat vědomí jako hologram (kterákoli část hologramu obsahuje informaci o celku), na základě experimentů šíleně drahého CERNu. Ovšem kdyby si přečetl tvého neoblíbeného Ra...
Ra v relaci 13.13 píše:Rozumí se, že jakákoli část, nezáleží jak malá, jakékoli úrovně nebo iluzorního vzoru, obsahuje, jako v holografickém obraze, jednoho Stvořitele, který je nekonečnem.
Zdeněk

Nový příspěvekod miroslav » ned 24. kvě 2020 18:32:48

Návštěvník píše:Nástrojem k měření je zase mysl, proto se v jejím světle jeví vědomí jako odsouzené k omezenosti, kterou je její intelekt.

Je možné tenhle nástroj pustit. Jsi si vědom, že jsi si vědom. Nepotřebuješ to chápat. Je to, co je. Jsi si vědom, že jsi. Nepotřebuješ to nijak měřit, poměřovat.

Nech zemřít s výdechem poslední myšlenku a ochutnej smrt mysli, ochutnej smrt ega. Na okamžik. To vědomé vědomí tady neumírá. Nekonečně svobodné a volné...

Je tady pořád, i když se nadechneš, i když se objeví myšlenka, nic mu nepřekáží.

Ano, to je cesta uvědomění. Není to ale zdaleka konec cesty. Je to spíše začátek, předpoklad, tato schopnost nechat mysl a s ní z počátku spojenou sebestřednost "zemřít", zastavit.
Není to celá realita, naopak jen jeden aspekt reality, není to Poznání, není to konečný smysl stvoření. Je to jen jakýsi blažený spánek beze snů.
miroslav

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 24. kvě 2020 19:22:36

Návštěvník píše:
miroslav píše:No a těžko si můžeme představit nebo pochopit to vyšší vědomí,...

To opravdu nejde, samotné vědomí přesahuje i samotný nástroj k pochopení, přesahuje mysl se svým intelektem, se svou představivostí,
protože všechno tohle je možné si uvědomit ve vědomí.

Je možné si uvědomit tohle uvědomování.

miroslav píše:... jsme schopni měřit jen tím naším omezeným vědomím...

Nástrojem k měření je zase mysl, proto se v jejím světle jeví vědomí jako odsouzené k omezenosti, kterou je její intelekt.

miroslav píše:
Ano, to je cesta uvědomění. Není to ale zdaleka konec cesty. Je to spíše začátek, předpoklad, tato schopnost nechat mysl a s ní z počátku spojenou sebestřednost "zemřít", zastavit.
Není to celá realita, naopak jen jeden aspekt reality, není to Poznání, není to konečný smysl stvoření. Je to jen jakýsi blažený spánek beze snů.

Chtěl jsi poznat vědomí samo - bez osobního omezení. Jestli tohle neomezené poznáváš, co chceš víc?
Návštěvník

PředchozíDalší

Zpět na Jana