Jak to, že Boží přítomnost je jen dobrá?

Re: Jak to, že Boží přítomnost je jen dobrá?

Nový příspěvekod Jana » čtv 30. kvě 2019 13:48:11

Zdeněk píše:Tak ano, ale logiku potřebujeme, i když vysvětlujeme věci nelogické. Mě jde jen o to vysvětlování, nejsem v tom emocionálně angažován. Ty myslím jo a to je tipuji důvod, proč nechápeš, co píšu.

Aha, tak Ty máš pocit, že se snažíš o vysvětlení logikou a já že vycházím z emocí. Co to zkusit vhledem, z ticha srdce, bez emocí, bez špekulování?

Bůh je láska, bytí, tak přirozeně nemůže být ukřižován, to je prostě bláznovství.

Naprostý souhlas. To, co se může jevit jako ukřižované, je tělo. Boží Duch neukřižuješ.

"Přirozený člověk nemůže přijmout věci Božího Ducha; jsou mu bláznovstvím a nemůže je chápat, protože se dají posoudit jen Duchem." (1. Korintským 2, 14)

A co tohle?

Z toho mi přišlo poznání: přestal jsem myslet na Něj a začal jsem myslet Jím, jednat Jím, mluvit Jím. Přestal jsem jít cestou k Němu a rázem jsem se postavil na Jeho stanovisko.....

Ten večer, když to přišlo, v okamžiku jsem viděl, poznal, cítil, prožil najednou, co je to Bůh Otec, Bůh Matka, Bůh Syn, Bůh Duch svatý. Byl jsem v tu chvíli všechno najednou. Prožívaje to celé, nejkrásnější přitom bylo, že jsem se na to díval, jako bych stál nad tím vším. A tu jsem poznal, že To, co se dívá na to vše, je ryzí Božství a že Bůh Otec, Matka, Syn a Duch svatý jsou jen vlastnosti Božství, kterými tvoří vše. Tak je to ohromně jednoduché.

Viděl jsem, že není začátku, není konce, není minulosti ani budoucnosti, že je jen věčné T E Ď. – Hříchy se smyly samy sebou. Viděl jsem, že jsem nikdy nehřešil, že to, co jsem považoval za hřích bylo jen moje vědomí, moje myšlenky, mé stanovisko. A smyl jsem karmu. Nebyla. – Byl to blesk, který mě zasáhl. Viděl jsem, že když přestanu myslit osobnostně a dosadím Jeho Vědomí, tak počne sám od sebe Jeho Život a Jeho Vědomí působit. A viděl jsem, co je Boží Chudoba, že v Něm nic není, že v Něm nic nemáme hledat. Nic takového, co se může vymyslit, co se může pociťovat, nýbrž že je Božství onou Příčinou toho všeho a že zůstanu vždy nedotčen vším tím děním, že zůstanu divákem, ať se děje, co se děje.

A tu přišla koruna všeho – totiž že Bůh je stav. Stav naprostého Nic, kteréž je Vše, které Spočívá Samo v Sobě, které Sama Sebe v Sobě poznává. Vše, co jsem nemohl pochopit v evangeliu, v Bhagavad Gítě, vše to se mi ujasnilo. A byl jsem vše a vše jsem žil, právě, že jsem byl absolutní Nic.
viewtopic.php?f=302&t=8607#p147202

Zkusím, jestli porozumíš tomuhle nádhernému vysvětlení, které zobrazuje tu nejjednodušší cestu k témuž:

Mysl je hmotou – Srdce je podstatou.
Mysl je formou – Srdce je bez formy.
Mysl je časem – Srdce je věčností.

Jestli je to možné, zapomeň u toho na logiku, jen jestli můžeš při meditaci zůstaň v tichu srdce a ochutnej stav který překračuje mysl, který je myslí nedotčený.

Zajímá mě jak tohle vidíš, co poznáváš.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 30. kvě 2019 16:19:03

Jana píše:A co tohle?

Z toho mi přišlo poznání: přestal jsem myslet na Něj a začal jsem myslet Jím, jednat Jím, mluvit Jím. Přestal jsem jít cestou k Němu a rázem jsem se postavil na Jeho stanovisko.....

Ten večer, když to přišlo, v okamžiku jsem viděl, poznal, cítil, prožil najednou, co je to Bůh Otec, Bůh Matka, Bůh Syn, Bůh Duch svatý. Byl jsem v tu chvíli všechno najednou. Prožívaje to celé, nejkrásnější přitom bylo, že jsem se na to díval, jako bych stál nad tím vším. A tu jsem poznal, že To, co se dívá na to vše, je ryzí Božství a že Bůh Otec, Matka, Syn a Duch svatý jsou jen vlastnosti Božství, kterými tvoří vše. Tak je to ohromně jednoduché.

Viděl jsem, že není začátku, není konce, není minulosti ani budoucnosti, že je jen věčné T E Ď. – Hříchy se smyly samy sebou. Viděl jsem, že jsem nikdy nehřešil, že to, co jsem považoval za hřích bylo jen moje vědomí, moje myšlenky, mé stanovisko. A smyl jsem karmu. Nebyla. – Byl to blesk, který mě zasáhl. Viděl jsem, že když přestanu myslit osobnostně a dosadím Jeho Vědomí, tak počne sám od sebe Jeho Život a Jeho Vědomí působit. A viděl jsem, co je Boží Chudoba, že v Něm nic není, že v Něm nic nemáme hledat. Nic takového, co se může vymyslit, co se může pociťovat, nýbrž že je Božství onou Příčinou toho všeho a že zůstanu vždy nedotčen vším tím děním, že zůstanu divákem, ať se děje, co se děje.

A tu přišla koruna všeho – totiž že Bůh je stav. Stav naprostého Nic, kteréž je Vše, které Spočívá Samo v Sobě, které Sama Sebe v Sobě poznává. Vše, co jsem nemohl pochopit v evangeliu, v Bhagavad Gítě, vše to se mi ujasnilo. A byl jsem vše a vše jsem žil, právě, že jsem byl absolutní Nic.
viewtopic.php?f=302&t=8607#p147202

Tak velmi pěkně na obdobný úžasný (a nikterak jej nechci snižovat) zážitek odpověděl Thomas Jackson-Brown (který je bezpochyby mnohem kvalifikovanější než já) - zhruba přeloženo:

Dobrý zážitek, který může být předzvěstí toho, co přijde. Buď opatrný, pokud bys chtěl na tom "stavět". To je přesně přání ego-iluze: zpevnit, zvěcnit zážitek jako "něco". Všechny zážitky jsou pomíjivé.

Buddha nás povzbuzuje přímo vnímat všechno, co zažíváme jako já, jako pomíjivé. To může mít dezorientující efekt a celé naše bytí je rekalibrováno ve světle čisté bezstřednosti či neduality. Já, které hledáme, nemůže být nalezeno.

Jak už jsem psal, kdysi jsem to krátce okusil, tak mu nemohu než dát za pravdu. Ten stav nejde myslí uchopit, tudíž ani vysvětlit či vykreslit. Je to absolutně mimo možnosti mysli (čili ega). Kdo se to tedy pokouší popsat, vysvětlit, vykreslit?
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 30. kvě 2019 20:17:23

Je hezké, že ten odkaz, který jsi sem, Zdenku, dal končí jeho slovy:
Pokračujte v tréninku a odevzdání, všechno je nekontrolovatelné.

Láska a mír k vám.
https://www.dharmaoverground.org/discus ... ge_6434001

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 31. kvě 2019 7:36:18

Jana píše:Je hezké, že ten odkaz, který jsi sem, Zdenku, dal končí jeho slovy:

Láska a mír k vám.

No a moje křesťanská verze je, že se Ježíš nechal záměrně vmanipulovat do situace, kdy se musel všeho vzdát - Boha, sebe, své mise, smyslu všeho...

A tak po Jeho vzoru se Jana vzdá své Lásky, Ryunin zazenu, Zdeněk svého Zážitku...
... a nebudeme mít o čem se hádat.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pát 31. kvě 2019 13:14:00

Zdeněk píše:

Láska a mír k vám.

No a moje křesťanská verze je, že se Ježíš nechal záměrně vmanipulovat do situace, kdy se musel všeho vzdát - Boha, sebe, své mise, smyslu všeho...

Moc pěkné pojetí.

Možná by se to dalo rozvést ještě dál. Ježíš na kříži jako jednu z posledních věcí říká zločincovi, který visí také na kříži:
„Amen, pravím ti, dnes budeš se mnou v ráji.“

Takže když se Ježíš vzdal všeho pomíjivého, všeho, co mu nabízel svět, všeho, co mohl on nabídnout světu, zůstalo jen to věčné, primární, kam zve klidně i zločince, který stejně jako Ježíš přijal svůj osud, přijal svůj kříž, nevzpírá se Boží vůli.

A tak po Jeho vzoru se Jana vzdá své Lásky, Ryunin zazenu, Zdeněk svého Zážitku...

V nejhlubším poznání, že nejsme ničím, není tady ani nikdo, kdo by mohl mít něco svého.

Vše pomíjivé i nadále pomíjí

a je jedno jaké kdo dává názvy tomu věčnému, zůstává jen TO.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 31. kvě 2019 13:26:50

Jana píše:zůstává jen TO.

No jo, jenomže aby tu mohlo být TO, musí tu taky být někdo, kdo to TO registruje a ten někdo je tedy ne-TO.
Neboli jde o ono "zvěcnění", o ono "něco", o čem píše Thomas.

Takže: pusť TO, vzdej se TOHO, je to tvoje kontrolovaná verze nekontrolovatelné reality, ego-iluze, fikce.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pát 31. kvě 2019 13:58:04

Zdeněk píše:
Jana píše:zůstává jen TO.

No jo, jenomže aby tu mohlo být TO, musí tu taky být někdo, kdo to TO registruje a ten někdo je tedy ne-TO.
Neboli jde o ono "zvěcnění", o ono "něco", o čem píše Thomas.

Takže: pusť TO, vzdej se TOHO, je to tvoje kontrolovaná verze nekontrolovatelné reality, ego-iluze, fikce.

Není to tak, Zdenku, je tady samo sebe si vědomé Vědomí, které je samotnou existencí, Bytím. To, co se pouští, není sat-čit-ananda, jak se někteří mylně domnívají, ale pouští se touha po ní. Pouští se ztotožnění s osobou, která tu touhu má.

Představa, že jsme tělem, že jsme osobou, že máme svou vůli, že náš život je nějak oddělen od celku, že naše existence je oddělena od Bytí, nás odděluje i od celistvosti vědomí.

Ztotožnění s časoprostorově omezenou entitou zužuje Vědomí, zužuje možnost poznání Skutečnosti.

Při rozplynutí iluze oddělenosti, při Probuzení, zmizí rozdíl mezi tím, co je v bdění, spánku i snění, zmizí rozdíl mezi tím, co je uvnitř a vně. Otevřenost Vědomí je Celistvostí, tím pádem nic nechybí, není tady žádná touha, žádná nenaplněnost.

Pořád je tady stejné TO. Všechno je TO. Já jsem TO, Ty jsi TO, všechno je TO a TO je všechno, co je.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 31. kvě 2019 17:07:21

Jana píše:Pořád je tady stejné TO. Všechno je TO. Já jsem TO, Ty jsi TO, všechno je TO a TO je všechno, co je.

To je ono Nic?
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pát 31. kvě 2019 18:15:46

Zdeněk píše:
Jana píše:Pořád je tady stejné TO. Všechno je TO. Já jsem TO, Ty jsi TO, všechno je TO a TO je všechno, co je.

To je ono Nic?

Ano, je to NIC.

A když se zeptáš: "Je to VŠECHNO?"

Odpověď zní: "Ano, Je to VŠECHNO."
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 31. kvě 2019 18:43:07

Jana píše:Ano, je to NIC.

Tvoje láska je Nic?
Můj Milý, moje láska k Tobě je Nic.
Pak tedy nemiluješ.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pát 31. kvě 2019 18:50:56

Zdeněk píše:

Tvoje láska je Nic?
Pak tedy nemiluješ.

Nic je moudrost, Láska je vším.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 31. kvě 2019 19:05:41

Jana píše:
Zdeněk píše:

Tvoje láska je Nic?
Pak tedy nemiluješ.

Nic je moudrost, Láska je vším.

Což neplatí rovnice TO = Láska = NIC?
Jestli se ty milá Janičko neschováváš za citáty. :)
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » sob 01. čer 2019 6:28:14

Zdeněk píše:Což neplatí rovnice TO = Láska = NIC?
Jestli se ty milá Janičko neschováváš za citáty. :)

Jestli tohle nemá být schovávání za citáty, je třeba to ochutnávat prakticky.

Při meditacích mizí mysl v hlubinách ticha Tvého srdce. Nic si o sobě nepotřebuješ myslet. Nic si nepotřebuješ myslet o ničem, bez aktivity mysli je jasné, že podstatou všeho je NIC, prázdno, volnost. Ale zároveň je tady spojení přímo se životem, s Bohem.

A tahle volnost se spojením je blahem.

Je to asi takové, jako když zmizíš v milující milované náruči a nic nemusíš, nic se od Tebe nežádá, nepotřebuješ udělat nic pro to, aby sis tohle udržel, zasloužil, získal.

Tohle je nejčistší podstata Bytí.

Existence sama je láskou. Z téhle perspektivy je všechno, co skutečně existuje, láskou.

Vědomí lásky stahuje pozornost samo do ticha v srdci, které září blahem,

a v tichu srdce mizí mysl,

takže se meditace udržuje sama.

Prakticky tohle znamená, že si s ničím neděláš hlavu.

Je tu ta volnost a svoboda Bytí,

o všechno se stará Boží přítomnost, Vesmír, sama existence, Láska.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » sob 01. čer 2019 9:51:30

Jana píše:Při meditacích mizí mysl v hlubinách ticha Tvého srdce. Nic si o sobě nepotřebuješ myslet. Nic si nepotřebuješ myslet o ničem, bez aktivity mysli je jasné, že podstatou všeho je NIC, prázdno, volnost.
To sice může být "jasné", ale toliko mysli, neboli tvé Nic je myšlené. Nic proti myšlenému Nic :), bez něj bychom nemohli Nic vyjádřit, ale není to reálné Nic.

Moje zkušenosti z intenzívní meditace jsem popsal dříve - žádné "hlubiny Ticha" atd. (blaho se mimochodem dosahuje pomocí dhjany, kterých je několik stupňů, ale nakonec je i blaho opuštěno). Přesto to na mě podstatný vliv mělo, ale mysl to vůbec nepostřehla. To je totiž to Nic, protože vůbec není vidět, a tudíž je - jak píše Thomas - nekontrolovatelné. Nic si lze analogicky představit jako temnou hmotu, která je mnohem mocnější než viditelná (z temné hmoty dávní Atlanťané podle Cayceho získávali energii mimochodem).

A tak ti sem dám můj oblíbený obrázek Tebe (vidíš jak sem se polepšil, jsem to vyměnil za tu opici) - netvrdím, že ty stopy jsou nereálné, nereálné je tvé domýšlení, vyvozování z nich):
Obrázek
Zdeněk

Nový příspěvekod .Maki » sob 01. čer 2019 22:43:45

Zdeněk píše:

Láska a mír k vám.

Jé... :)

Já už bych to dál nerozvijela.
.Maki

Nový příspěvekod dodo » sob 01. čer 2019 22:53:06

Zdeněk píše:
Jana píše:Při meditacích mizí mysl v hlubinách ticha Tvého srdce. Nic si o sobě nepotřebuješ myslet. Nic si nepotřebuješ myslet o ničem, bez aktivity mysli je jasné, že podstatou všeho je NIC, prázdno, volnost.
To sice může být "jasné", ale toliko mysli, neboli tvé Nic je myšlené. Nic proti myšlenému Nic :), bez něj bychom nemohli Nic vyjádřit, ale není to reálné Nic.

Moje zkušenosti z intenzívní meditace jsem popsal dříve - žádné "hlubiny Ticha" atd. (blaho se mimochodem dosahuje pomocí dhjany, kterých je několik stupňů, ale nakonec je i blaho opuštěno). Přesto to na mě podstatný vliv mělo, ale mysl to vůbec nepostřehla. To je totiž to Nic, protože vůbec není vidět, a tudíž je - jak píše Thomas - nekontrolovatelné. Nic si lze analogicky představit jako temnou hmotu, která je mnohem mocnější než viditelná (z temné hmoty dávní Atlanťané podle Cayceho získávali energii mimochodem).

Ak je podľa teba toto reálne Nič nekontrolovateľné, nepostrehnuteľné a nezistiteľné, lebo tak si to vnímal, ako možno potom vysvetliť to, že ho evidentne postrehli a dokonale poznali mnohí prebudení.

Ak je teda Nič reálne, nereálne môže byť len tvoje domýšľanie a vyvodzovanie, o jeho nezistiteľnosti a nepostrehnuteľnosti.

A nakoniec, Nič si analogicky predstavovať ako akúkoľvek „hmotu“,( jedno či temnú, alebo svetlú) považuješ skutočne za Nič ?
dodo

Nový příspěvekod Zdeněk » ned 02. čer 2019 10:05:13

dodo píše:Ak je podľa teba toto reálne Nič nekontrolovateľné, nepostrehnuteľné a nezistiteľné, lebo tak si to vnímal, ako možno potom vysvetliť to, že ho evidentne postrehli a dokonale poznali mnohí prebudení.
No protože byli probuzení asi ne, to dá rozum, já na rozdíl od nich o tom jen špekuluju :).

dodo píše:Ak je teda Nič reálne, nereálne môže byť len tvoje domýšľanie a vyvodzovanie, o jeho nezistiteľnosti a nepostrehnuteľnosti.
No však.

dodo píše:A nakoniec, Nič si analogicky predstavovať ako akúkoľvek „hmotu“,( jedno či temnú, alebo svetlú) považuješ skutočne za Nič ?
No jasně že to kulhá na obě nohy, ale co můžeš dělat, to bys pak musel být zticha.

p.s.
a já se teď musím věnovat něčemu, tak se mě na Nic neptejte, ať mě to neláká odpovídat a zdržovat se sem ve skluzu
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » ned 02. čer 2019 17:54:10

.Maki píše:
Zdeněk píše:No a moje křesťanská verze je, že se Ježíš nechal záměrně vmanipulovat do situace, kdy se musel všeho vzdát - Boha, sebe, své mise, smyslu všeho...

Jé... :)

Já už bych to dál nerozvijela.

A nebo Maki se vzdá svého Moojiho..

Nejde o to, aby to, co se probouzením poznává, zmizelo, ale jde o to, aby zmizela ta iluze, která si to přivlastňuje jako své.

A když z toho představa přivlastňování zmizí, tak se meditace stává Zenem, Zen Láskou, Láska Moojim, Tebou a každou bytostí, kterou poznáš...
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » sob 08. čer 2019 12:43:40

Balsekar: "Skutečné řešení nastane, teprve když se mysl přestane ztotožňovat s myšlenkovým tokem, když se jen pozoruje, aniž by se dělila témata na dobrá a špatná, důležitá a bezvýznamná, hodnotná a bezcenná. Pozorování probíhající přehlídky myšlenek bez jakéhokoliv posuzování má nesmírnou cenu – snižuje napětí a vytváří skutečný pocit míru a klidu. Jak zkušenost ukazuje, takové neosobní pozorování nejen že rozpouští většinu psychologických problémů, ale co je hlavní, vytváří prostor pro náhlé vyřešení dokonce i praktických problémů – protože neosobní pozorování či pasivní všímavost dovoluje kreativním či intuitivním schopnostem utišené mysli, aby volně plynuly jako neuvědomované či pasivní vnímání."

Tak , tak,

akoráte že když se s tím člověk ztotožní (že se nemá ztotožnovat)

tak má naprosto stejný ztotožnění jako když se ztotožní s láskou,

stává se to opět pro něj tím NEJVYŠŠÍM DOBREM...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » sob 08. čer 2019 12:56:55

A to všechno jen proto,

že se nevzdal svýho mesiášskýho komplexu,

a takovej komplex si pak žije "svým životem" a zcela ovláádá toho, kdo jej vytvořil...

PROTO JEJ,

TAKÉ NEMŮŽE PUSTIT, PÁČ JEJ NEDRŽÍ, NÝBRŽ JE JÍM DRŽEN....
vostal petr

PředchozíDalší

Zpět na Jana