Ztotožnění a neoddělenost

Re: Ztotožnění a neoddělenost

Nový příspěvekod dodo » sob 25. kvě 2019 21:18:34

Zdeněk píše:
...Tedy vidíš, jak jsem na Janu mírnej a hodnej, ty ani horký ani studený vyvrheli z božích úst.

:D Týmto si ma skutočne pobavil.

Ak bude mať ten vyvrheľ z božích úst viac chuti a času, možno ti priloží zopár protiargumentov k tomu čo si písal vyššie o mečoch, zabíjaní, mlátení a ďalších "nevyhnutných duchovných" záležitostiach, v ktorých máš takú záľubu.

Zatiaľ sa maj, dávaj si bacha na všetkých, ktorí sa proti tebe v záujme duchovna postavia s mečom. :D Nadávkami ťa zaťažovať nateraz nebudem, budeš si musieť nejako vystačiť bez nich.
dodo

Nový příspěvekod dodo » sob 25. kvě 2019 21:26:35

vostal petr píše:
To nie je zenový koan. A ak zanecháš teoretické špekulovanie o tom, uvidíš zjavne iba realitu v praxi.

Jasně že to není žádnej zenovej koán,

je to jen po vzoru Ježíše voblbování se dobrem,

a když už nevěděj coby, tak pak volej náký to utrpení, čímž si ten pocit "blaženosti" ještě zvýšej na maximum...

Proto si Jana neustále volí to utrpení a kritiku, páč se v tom cítí nanejvýš blaženě

a štastně jak blecha...

Pro trpící tamasiky je todle vrchol jejich schopností,

prostě "tamasická nirvána"

Křestanství je prostě sračka vhodná jen pro trpící tamasiky,

tidle fanatici do Ježíše jsou dokonale štastní když mohou kázat svá křestanská hovna...

Vostál, neraz sme sa tu už spolu bavili. Nerozumieme si. Čo očakávaš, že ti na tvoj príspevok asi odpoviem.

Maj sa dobre.
dodo

Nový příspěvekod vostal petr » sob 25. kvě 2019 22:43:11

Já nic neočekávám,

nejsem totiž Ježíš...
vostal petr

Nový příspěvekod Jana » stř 22. črc 2020 10:28:10

Co je to ego ve smyslu v jakém ten pojem používáš?

To záleží na situaci o čem je řeč,
protože ego se nachází v různých stavech ztotožnění,
vod nejhrubšího až po stav kdy je podobno Vědomí,

vždyt je to vlastně Vědomí, takže s minimálním ztotožněním je to Vědomí...

PS.
Ale mahasamadhi je až o smrti,
takže dokud je zde propojení s tělem,
tak je tady stále nějaké "ego"

Takhle se to jeví pouze při ztotožnění s představou, že jsme tělo, při ztotožnění s myslí. Jen tak je možná představa, že to ONO, skutečná realita, tady bude, až tady nebude tělo. Je tady připoutanost k představě času - že až jednou... Je tady připoutanost k projekci prostoru - dokud neopustíme svoje tělo.

To, že jsme tělem, je iluze.

Dá se to přirovnat k iluzi, kdy věříme, že provaz je nebezpečným hadem. Z téhle představy vyvěrají i všechny ty negativní emoce, pocity strachu, myšlenky a přesvědčení, že něco je špatně: "Je třeba se chránit."

Při poznání skutečnosti, není potřeba, aby provaz zmizel. Může tady být. Může tady být i projekce mysli a projekce časoprostoru, nijak to nevadí.

Neexistuje tady nic nebezpečného.

Dokud věříme, že jsme tělem, dokud je tady víra, že provaz je had, tak prožívání pocitu nebezpečí se jeví dokonale reálné.

Dokonce jako nebezpečné se může jevit i uvědomění sat-čit-ánandy, která je ve skutečnosti absolutně vším, co existuje.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. črc 2020 9:22:48

PS.

Ano, podobně to popisoval Ramana Mahariši.
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. črc 2020 13:36:37

Návštěvník píše:

PS.

Ano, podobně to popisoval Ramana Mahariši.

Návštěvníku, díky, můžeš sem dát příslušnou citaci, aby bylo jasné, co přesně Mahariši říká?

Jestli je tady nějaké skutečné ego, které zemře, až když zemře naše tělo. Nebo jestli je ego jen iluzí, která zmizí s poznáním, že to, co jsme, není časoprostorově omezeno tělem, které umírá.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. črc 2020 16:16:09

Jana píše:
Návštěvníku, díky, můžeš sem dát příslušnou citaci, aby bylo jasné, co přesně Mahariši říká?

Řekl, že i džnánin (= realizovaný) má pocit "já-tělo", i když je u něho tento pocit už velmi oslaben.

Tomu odpovídá toto:

PS.

Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. črc 2020 18:40:49

Návštěvník píše:
Jana píše:

Řekl, že i džnánin (= realizovaný) má pocit "já-tělo", i když je u něho tento pocit už velmi oslaben.

Tomu odpovídá toto:

PS.

Dobře, pocity tady mohou být jakékoliv, stejně tak jako všechny možné smyslové vjemy, ale jde o to, jestli je potřeba jako tělo zemřít, aby byla dokonale prohlédnuta iluze oddělenosti jakožto iluzorní, ego jako neexistující a aby bylo možné uvědomění (nebo chceš-li, zakoušení, poznání...) jednoty existence.

Máš nějaký skutečný citát od Ramany Mahariše, kdy něco říká o skutečné existenci ega, které tady je až do smrti těla?
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. črc 2020 20:24:40

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:

Tomu odpovídá toto:

PS.

Dobře, pocity tady mohou být jakékoliv, stejně tak jako všechny možné smyslové vjemy, ale jde o to, jestli je potřeba jako tělo zemřít, aby byla dokonale prohlédnuta iluze oddělenosti jakožto iluzorní, ego jako neexistující a aby bylo možné uvědomění (nebo chceš-li, zakoušení, poznání...) jednoty existence.

Kdo všechny tyto koncepty potřebuje? Ego.

Mahariši: JÁ vytvořilo "já", toto "já" dá k tomu své myšlenky, které se znázornují jako svět, jako stromy, rostliny atd. Ve skutečnosti to všechno není nic jiného než JÁ.

Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. črc 2020 20:39:27

Návštěvník píše:

Jestli je tady víra, že ego je něco skutečného, tak se to takhle může jevit.

Ot.: Jak vzniklo ego?
Ramana Mahariši: Ego neexistuje. Nebo snad připouštíte dvě já? Jak může existovat nevědomost, není-li ego? Začnete-li to zkoumat, zjistíte, že avidja (nevědomost), která už neexistuje, tu není nebo řeknete, že zmizela. Ego předpokládá nevědomost. Proč myslíte na ego a proč trpíte? Ještě jednou co je to nevědomost? Je to to, co neexistuje. Život na světě však hypotézu nevědomosti potřebuje. Avidja je jen naše nevědomost a nic jiného. Je to nevědomost neboli zapomenutí Já. Může na slunci existovat tma? A podobně, může před sebe-vědomým a samozářícím Já existovat nevědomost? Kdybyste znal Já, neexistovala by nevědomost ani utrpení. Je to mysl, která pociťuje trápení a bídu. Tma nikdy nepřichází ani neodchází. Spatřujte slunce a tma nebude existovat. Podobně spatřujte Já a shledáte, že neexistuje avidja. [8]
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. črc 2020 9:53:40

Jana píše:
Návštěvník píše:

Jestli je tady víra, že ego je něco skutečného, tak se to takhle může jevit.

JÁ vytvořilo "já" a to se ted' dohaduje, jestli je skutečné nebo neskutečné. :D
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. črc 2020 10:37:52

Ramana Mahariši: Ego neexistuje. Nebo snad připouštíte dvě já?

Mahariši vysvětluje, že když se "JÁ" spojí s nějakým tělem nebo dokonce ztotožní, tak vznikne pocit "já", který má i realizovaný. Ale to nic nemění na tom, že je to stále jen JÁ.

Zde je to dobře vysvětleno:

:yes:

Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » pát 24. črc 2020 11:17:43

Návštěvník píše:

Mahariši vysvětluje, že když se "JÁ" spojí s nějakým tělem nebo dokonce ztotožní, tak vznikne pocit "já", který má i realizovaný. Ale to nic nemění na tom, že je to stále jen JÁ.

Dobře je to vysvětleno jen z pohledu iluze oddělenosti, tedy z pohledu, když je tady víra, že ego je něčím skutečným. To, že tady je pocit já, ještě neznamená, že tady musí být ztotožnění s tělem a myslí a že tady nemůže být poznání, že ego není ničím skutečným.

Stejně tak jako když poznáš, že provaz, který je podobný hadu, je jen pouhý provaz, zmizí důvod si s ním jakožto s hadem dělat starosti a nazývat ho dál hadem. A onen provaz tady klidně může ležet dál a Ty se na něj můžeš dívat a nic se neděje.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. črc 2020 13:02:01

Jana píše:
Návštěvník píše:

Dobře je to vysvětleno jen z pohledu iluze oddělenosti

Ne, je to vysvětlení z pohledu JÁ, kdy už se skutečnost neřeší. Je to Poznání, že vše je JÁ, i to, co ego může posuzovat jako neskutečné nebo neexistující.

Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. črc 2020 14:45:32

"Tak jako je oheň zatemněn kouřem, je zářící světlo vědomí zastíněno skrumáží jmen a tvarů, světem. Když se mysl dík soucitné boží milosti stane čistou, bude podstata světa pochopena nikoli jakožto klamné tvary, ale jen jako skutečnost. Jen ti, jejichž mysli jsou zbaveny zlé moci máji, kteří se vzdali poznání světa, a jsouce k němu nepřipoutáni, získávají takto poznání samo-zářící svrchované skutečnosti, mohou správně pochopit smysl výroku, „Svět je skutečný". Byl-li rozhled člověka přetvořen k podstatě pravého poznání, bude svět pěti prvků, počínaje éterem (akáša), skutečný, neboť je svrchovanou skutečností, jež je podstatou poznání.

Počátečním stavem tohoto prázdného světa, jenž je zmatený a přeplněný mnoha jmény a tvary, je blaho, jež je jediné, tak jako je jen jeden žloutek ve vajíčku mnohobarevného páva. Poznejte tuto pravdu přebýváním ve stavu Já." Ramana Mahariši
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » pát 24. črc 2020 15:00:30

Návštěvník píše:
Ne, je to vysvětlení z pohledu JÁ, kdy už se skutečnost neřeší. Je to Poznání, že vše je JÁ, i to, co ego může posuzovat jako neskutečné nebo neexistující.

Takže, ať řekne o Tobě kdokoliv cokoliv, i kdyby se to jevilo, jako sebevětší nesmysl, z pohledu JÁ, tím jsi, a basta.

A věřila bys, že ano?

Až na to, že neexistující ego nemůže nic posuzovat, to dá rozum. Jak by mohlo, když neexistuje.

:D
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. črc 2020 15:20:34

Svět je skutečný, je-li zažíván jakožto Já a neskutečný, je-li spatřován jako oddělená jména a tvary.
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 25. črc 2020 9:41:21

Jana píše:
Návštěvník píše:

Takže, ať řekne o Tobě kdokoliv cokoliv, i kdyby se to jevilo, jako sebevětší nesmysl, z pohledu JÁ, tím jsi, a basta.

Z pohledu JÁ je vše JÁ.

Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » sob 25. črc 2020 9:54:09

Ano, přesně tak.

Díky, Návštěvníku, s poznáním, že jsi Já, žádné jiné další Já, které by se mělo nazývat egem, neexistuje.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 25. črc 2020 10:09:59

Jana píše:Ano, přesně tak.

Díky, Návštěvníku, s poznáním, že jsi Já, žádné jiné další Já, které by se mělo nazývat egem, neexistuje.

Ale jo existuje, ale jako JÁ. JÁ vytvořilo "já", říká Ramana - proto má i realizovaný pocit "já-tělo". Co je na tom tak těžké pochopit? :what:
Návštěvník

PředchozíDalší

Zpět na Jana