Ztotožnění a neoddělenost

Ztotožnění a neoddělenost

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. kvě 2019 6:46:19

Zdeněk píše:
Jana píše:Já, ve kterém není žádné ztotožnění, protože v něm není žádná iluze oddělenosti.

Ztotožnění = neoddělenost.

Iluzi oddělenosti vytváří mysl. Mysl iluzorně dělí samo Bytí na existenci já a existenci ne-já. Iluze oddělenosti je vymezena časem a prostorem. Při ztotožnění s ní se objevuje pocit ohrožení, nesvobody, představa smrtelnosti.

Bytí samo o sobě je jediné, nerozdělené. Vědomí samo o sobě je jediné, nerozdělené. Nemůže v něm být žádné ztotožnění, protože tady není co by se s čím ztotožňovalo.
Jana
moderátor

Re: Ztotožnění a neoddělenost

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 7:16:48

Jana píše:Vědomí samo o sobě je jediné, nerozdělené. Nemůže v něm být žádné ztotožnění, protože tady není co by se s čím ztotožňovalo.

Nemůžeš psát o něčem, co nevíš, nebo nemáš povědomí. Čili s čím se, třebas nevědomě, neztotožňuješ.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. kvě 2019 7:21:42

Možná by se pro zjednodušení nabízel příměr filmového plátna - Vědomí a filmu promítaném na plátno - projekce mysli. Ať se ve filmu bude ztotožňovat, připoutávat, rozdělovat sebevíc, ať se v něm budou odehrávat sebevětší dramata, filmového plátna se to nedotkne.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. kvě 2019 7:35:11

Zdeněk píše:
Jana píše:Vědomí samo o sobě je jediné, nerozdělené. Nemůže v něm být žádné ztotožnění, protože tady není co by se s čím ztotožňovalo.

Nemůžeš psát o něčem, co nevíš, nebo nemáš povědomí. Čili s čím se, třebas nevědomě, neztotožňuješ.

Pokud by tady byla řeč o teorii, tak by bylo potřeba nějaké vědění, ale tady je řeč o tom, co JE, o tom, co existuje, tedy o Bytí, které je vědomé. Proto stačí, když si uvědomíš, že si uvědomuješ, aniž by sis o tom potřeboval cokoliv myslet, vědět. A tady můžeš zkoumat, jak to s tou rozděleností Vědomí je. Jestli Vědomí zmizí, když si nic nemyslíš, jestli je rozdělené, ztotožněné, připoutané...., když si nic nemyslíš.

Jenže tohle nemůžeš provozovat v hlavě, to bys dopadl, jako Honzam, vstoupil bys jen do jiného snu, kde bys byl připoutaný zase k jiné roli.

Je potřeba jít přímo do zdroje všeho, do zdroje vědomí, do zdroje toho, kde vzniká Tvé "jsem", beze stopy zmizet ve zdroji lásky v Tobě.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 9:51:00

Jana píše:A tady můžeš zkoumat, jak to s tou rozděleností Vědomí je. Jestli Vědomí zmizí, když si nic nemyslíš, jestli je rozdělené, ztotožněné, připoutané...., když si nic nemyslíš.

Mohu potvrdit, že nezmizí. Rozdělenost atpod. se týká jiného (nižšího) vědomí. Jak píšeš, "je řeč o tom, co JE, o tom, co existuje, tedy o Bytí, které je vědomé". Bůh řekl Mojžíšovi: "SEM, KTERÝ JSEM." A vzkázal po něm Izraelcům: "JSEM posílá mě k vám".
Pokud by to stačilo, pak Ježíšova oběť ani pro tebe, ani pro židy, nemá smysl.

Buddha mluví o neuchopitelném, já o pozadí černého divadla. Jan z Kříže o nepoznaném, o NIČEM. Rozdíl mezi jimi a mnou je ten, že oni to realizovali, já mám toliko víru. Ty nemáš ani víru.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. kvě 2019 9:55:33

Zdeněk píše:Bůh řekl Mojžíšovi: "SEM, KTERÝ JSEM." A vzkázal po něm Izraelcům: "JSEM posílá mě k vám".
Pokud by to stačilo, pak Ježíšova oběť ani pro tebe, ani pro židy, nemá smysl..

Jaký smysl má Ježíšova oběť pro tebe a pro ty, kterým to, co řekl Bůh, nestačí?
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 9:59:20

Jana píše:Možná by se pro zjednodušení nabízel příměr filmového plátna - Vědomí a filmu promítaném na plátno - projekce mysli. Ať se ve filmu bude ztotožňovat, připoutávat, rozdělovat sebevíc, ať se v něm budou odehrávat sebevětší dramata, filmového plátna se to nedotkne.

Pro zjednodušení si můžeš představit, že ten film je o "filmu promítaném na plátno" - o projekci mysli.
Má šanci se divák skrze ten film uvědomit, když je tím filmem fascinován?
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 10:01:31

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:Bůh řekl Mojžíšovi: "SEM, KTERÝ JSEM." A vzkázal po něm Izraelcům: "JSEM posílá mě k vám".

Slov už bylo řečeno mnoho.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. kvě 2019 10:27:01

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:

Slov už bylo řečeno mnoho.

Za sebe by ses mohl podělit o své zkušenosti. Co Ježíšova oběť konkrétně pro tebe znamená? Co by bylo ve tvém životě jiné, kdyby se Ježíš neobětoval?
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 11:58:58

Návštěvník píše:Za sebe by ses mohl podělit o své zkušenosti. Co Ježíšova oběť konkrétně pro tebe znamená? Co by bylo ve tvém životě jiné, kdyby se Ježíš neobětoval?

Nežij cizí příběhy. Žij svůj vlastní příběh :).

Ač jsem prý byl pokřtěn, na nápis "Ježíš tě miluje" na samolepkách nalepených po lavičkách jsem jen jaksi bezradně krčil rameny. Vždycky jsem se tu (ČR) cítil taknějak zvláštně divně (oproti Thajsku & Barmě), jakobych sem nepatřil. Nicméně duchovní cesty mě zajímaly, tedy i křesťanství. Ale až ve světle apokryfů (svitků od mrtvého moře) a Cayceho výkladů o Bohu a Ježíši Kristu a se můj pohled významně doplnil začalo mi to dávat smysl.

Velmi často se stává, že v duchovních věcech jeden mluví o voze, druhý o koze, a vzájemně si tak připadají divní. "Co by bylo ve tvém životě jiné, kdyby se Ježíš neobětoval?" mi přijde taková divná otázka. Podobně jako "Co by bylo ve tvém životě jiné, kdyby Buddha nic neučil"?
No asi všechno.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. kvě 2019 12:22:52

Oslovilo tě tedy, že Bůh z lásky k lidem dal do spárů zaslepené lidské bezcitnosti všanc svého jediného syna?
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 12:54:45

Návštěvník píše:Oslovilo tě tedy, že Bůh z lásky k lidem dal do spárů zaslepené lidské bezcitnosti všanc svého jediného syna?
Ne.
Tento úhel pohledu (Boha žárlivě milujícího) mají židé v genech zakódován po tisíciletí.
Pro mne je Bůh bytí. Z určitého pohledu tedy i Účetní. Nebo Obchodník. Mě ten pohled blízký není.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. kvě 2019 13:07:31

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Oslovilo tě tedy, že Bůh z lásky k lidem dal do spárů zaslepené lidské bezcitnosti všanc svého jediného syna?
Ne.
Tento úhel pohledu (Boha žárlivě milujícího) mají židé v genech zakódován po tisíciletí.
Pro mne je Bůh bytí. Z určitého pohledu tedy i Účetní. Nebo Obchodník. Mě ten pohled blízký není.

Takže v bytí z tvého pohledu není pro lásku místo? Zajímá mě tvůj úhel pohledu na to. Kdybys měl svůj pohled na Ježíše přiblížit svým dětem, kdyby se tě na to ptaly a ty bys jim chtěl předat tu nejpodstatnější informaci, co bys jim řekl?
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 13:47:33

Návštěvník píše:Takže v bytí z tvého pohledu není pro lásku místo? Zajímá mě tvůj úhel pohledu na to. Kdybys měl svůj pohled na Ježíše přiblížit svým dětem, kdyby se tě na to ptaly a ty bys jim chtěl předat tu nejpodstatnější informaci, co bys jim řekl?

"Jsem poslán jen ke ztraceným ovcím z lidu izraelského" pravil Ježíš Nazaretský při odmítnutí pomoci kananejské ženě. Když přesto naléhala, přirovnal její národ ke psům.

Bůh je láska, milovat lze i vlast, určitý národ, sebe, sex, marihuanu. To vše je bytí. Ježíš nakonec kananejské ženě pomohl. Ale byla to výjimka.

Kdybych měl poučovat děti mé, pravděpodobně by měly i geny mé, tudíž bych byl opatrný v předávání obecných klišé vezdejších, odpověď by se odvíjela podle úrovně jejich vědomí.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. kvě 2019 14:38:56

Zdenku, nejspíš asi úplně stejnou řeč nenajdeme. Vidíš Boha jako obchodníka. Pro mě je Bůh Láskou, která je celou existencí a která není obchodovatelná, proto taky Ježíš vypráskal penězoměnce z chrámu.

Pro mě zůstalo z celé Bible jako to nejpodstatnější a nejdůležitější Ježíšovo největší přikázání a skrz něj by ve mně zůstal údiv, kdyby kupříkladu kananejské ženě pro její původ nemělo být pomoženo, protože všechno má z mého pohledu původ v Bohu.

Nicméně v praxi se ukazuje, že mnohým bytostem, i když jsou Boží láskou, pomoženo být nemůže. A když se ptám proč, tak se nabízí odpověď, že si potřebují plnit své sny.

Ale může to být i jinak, může tady být hněv, který uzavírá brány Božího království. Může tady být i strach ze setkání s Pravdou.

Může tady být spousta nedorozumění. Navíc z osobního pohledu se jeví realita jinak, než pohledu Skutečnosti.

Například pro srozumitelnost v osobním pohledu je možné napsat:

Je potřeba jít přímo do zdroje všeho, do zdroje vědomí, do zdroje toho, kde vzniká Tvé "jsem", beze stopy zmizet ve zdroji lásky v Tobě.

Ale ve Skutečnosti je tohle nesmysl. To, co má zmizet ve svém zdroji, to, co má zmizet v tichu srdce, je mysl. Což nejspíš znáš z meditace.

Ta představa, že jsi tělo, že jsi to, co si o sobě myslíš, nejsi Ty, je to jen myšlenka.

Nicméně bránu Božího království neotevírá nic jiného, než Boží milost - bezpodmínečná láska.

Tak srdce plné lásky Ti přeju, Zdenku.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod armin » čtv 23. kvě 2019 20:06:29

Jana píše:Zdenku, nejspíš asi úplně stejnou řeč nenajdeme.

To opravdu nenajdete. Zdeněk hledá, ty si naopak myslíš, že už jsi našla. Ale nic pravdivého jsi bohužel nenašla. To, co jsi našla, opravdu hledajícího nemůže a dokonce nesmí uspokojit. Naopak pravdivě vidí, že tudy cesta opravdu nevede. A Zdeněk v tom svém vidění tady naštěstí není sám. :)
armin

Nový příspěvekod Jana » čtv 23. kvě 2019 20:25:18

armin píše:
Jana píše:Zdenku, nejspíš asi úplně stejnou řeč nenajdeme.

To opravdu nenajdete. Zdeněk hledá, ty si naopak myslíš, že už jsi našla. Ale nic pravdivého jsi bohužel nenašla. To, co jsi našla, opravdu hledajícího nemůže a dokonce nesmí uspokojit. Naopak pravdivě vidí, že tudy cesta opravdu nevede. A Zdeněk v tom svém vidění tady naštěstí není sám. :)

Armine, k tomu, aby sis mohl troufnout pravdivě se vyjadřovat k pravdivému vidění, potřebuješ nejdříve sám najít.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. kvě 2019 22:13:04

Armine, k tomu, aby sis mohl troufnout pravdivě se vyjadřovat k pravdivému vidění, potřebuješ nejdříve sám najít.

Vím, že nic nevím.
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 23. kvě 2019 22:26:04

Jana píše:Vidíš Boha jako obchodníka. Pro mě je Bůh Láskou, která je celou existencí a která není obchodovatelná, proto taky Ježíš vypráskal penězoměnce z chrámu.
Ježíš vypráskal i prodavače ovcí a dobytka, i holubů, protože dům jeho Otce nebyl pro tyto účely stvořen. Což jistě nikterak neznamená, že by i tyto činnosti nemohly např. při stavbě chrámu nějakým způsobem sloužit. Mají ale jiné místo v hierarchii.

Starý resp. Nový Zákon býval překládán jako Stará resp. Nová Smlouva.
Bylo by dobré nezaměňovat Boha zvěstovaného těmito smlouvami/zákony se svou jakousi dámsky střiženou představou (když pojmy nemají jednotný obsah, zákonitě vzniká nedorozumění).

Jana píše:Pro mě zůstalo z celé Bible jako to nejpodstatnější a nejdůležitější Ježíšovo největší přikázání a skrz něj by ve mně zůstal údiv, kdyby kupříkladu kananejské ženě pro její původ nemělo být pomoženo, protože všechno má z mého pohledu původ v Bohu.
Vše má původ v Bohu, tudíž "Kdo mu něco dal, aby mu to on musel vrátit?", ptá se apoštol Pavel v Listu Římanům.
Neboli nárok na pomoc předpokládá drzý imigrant, blbý Sluníčkář a Ty, bohužel.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. kvě 2019 2:02:23

Zdeněk píše:Ježíš vypráskal i prodavače ovcí a dobytka, i holubů, protože dům jeho Otce nebyl pro tyto účely stvořen. Což jistě nikterak neznamená, že ...

Starý resp. Nový Zákon býval překládán jako Stará resp. Nová Smlouva. Bylo by dobré nezaměňovat ...

Vše má původ v Bohu, tudíž "Kdo mu něco dal, aby mu to on musel vrátit?", ptá se apoštol Pavel v Listu Římanům. Neboli nárok na pomoc předpokládá drzý imigrant, blbý Sluníčkář ...

Spleť názorů, divadélko názorů, síť názorů, léčka názorů.
Návštěvník

Další

Zpět na Jana