Ultimátní rovina

Re: Ultimátní rovina

Nový příspěvekod Petra » stř 07. lis 2018 21:32:48

Jana píše:
Petra píše:
Jana píše:Napříč prostorem stejné:

Proto N. Maharadž například říkal: "Mou zkušeností je, že všechno je blaženost", nebo taky: "Neexistuje nic jiného skutečného, než láska."

Ale nakonec řekl, že se to, co říkal, má zapomenout.

To ovšem neznamená, že si totéž, co on nemůžeš uvědomovat jako Skutečnost.

Pokud stejně jako on poznáváš Pravdu.

Tyhle všechny koncepty se musí pustit - podle Nisargadatty. Ale dokud na nich mysl lpí, tak je nikdy nepustí. Z ticha má strach. Nemůže v něm předvádět, co všechno ví. :D
Petra

Nový příspěvekod Petra » stř 07. lis 2018 21:35:28

Jana píše:Učení Probuzených vede k Poznání.

Ono se to tak jeví, že je to něco, co je nepřenosné.

Jo, Nisargadatta to viděl jako nepřenosné. Hlupák. Brahmám to taky tak vidí. Hlupák. Ale za to geniální Jana to vidí úplně jinak. :D
Petra

Nový příspěvekod Jana » stř 07. lis 2018 21:39:35

Petra píše:Tyhle všechny koncepty se musí pustit - podle Nisargadatty. Ale dokud na nich mysl lpí, tak je nikdy nepustí. Z ticha má strach. Nemůže v něm předvádět, co všechno ví.

Koncepty se samozřejmě pustí, v okamžiku kdy je tady Poznání, tehdy nemluvíš o konceptu, ale o Poznání.

Řekneš: "Je to tak, je to stejné."

Jo, Nisargadatta to viděl jako nepřenosné.

A přeci plno jeho žáků nakonec poznávalo a poznává to, co Nisargadatta.

V ultimátní rovině to je skutečně nepřenosné, z čeho by to sama Skutečnost na koho přenášela, když v ní hledající zmizel.
Nicméně v konvenční rovině to učení, jak vidíš, funguje.

Nisargadatta taky nebyl žádný hlupák, který by někoho učil zbytečně .

Dobrou noc.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod .petra » čtv 08. lis 2018 2:05:13

Jana píše:A přeci plno jeho žáků nakonec poznávalo a poznává to, co Nisargadatta.

Opravdu? O tom nic nevím. Akorát o Balsekarovi a ten si dlouho lámal hlavu, co vlastně Nisargadatta dělá. Že nedává rady, protože není komu. :D Ale tuhle úroven poznání - podle Nisargadatty - může dosáhnout jen málokdo.

Jana píše:Nicméně v konvenční rovině to učení, jak vidíš, funguje.

Ty opravdu věříš, že se to dá našprtat. :what:

Ale mysli si, co chceš. Tohle věčné dohadování s tebou stejně nikam nevede. To už tady v podstatě všichni pochopili.

Dobrou.
:)
.petra

Nový příspěvekod Jana » čtv 08. lis 2018 12:37:32

.petra píše:
Jana píše:A přeci plno jeho žáků nakonec poznávalo a poznává to, co Nisargadatta.

Opravdu? O tom nic nevím. Akorát o Balsekarovi a ten si dlouho lámal hlavu, co vlastně Nisargadatta dělá. Že nedává rady, protože není komu. :D Ale tuhle úroven poznání - podle Nisargadatty - může dosáhnout jen málokdo.

V Bibli se píše: „Staň se vám podle vaší víry!"

Jana píše:Nicméně v konvenční rovině to učení, jak vidíš, funguje.

Ty opravdu věříš, že se to dá našprtat. :what:

Našprtat se to nedá, není to záležitost paměti, mysli, hlavy. Pokud se setkáš s Probuzeným a budeš jeho poznání otevřená, tak dostaneš stejnou ochutnávku ultimátní roviny, tedy toho "nejlepšího možného", co naplňuje všechny tužby, podobně tak, jak to poznává Probuzený. A jakmile ochutnáš, tak už Tě to nepustí. Na jedné straně tady může být strach ze ztráty ega, ze ztráty osobního já, osobní vůle, osobních rolí, funkcí, kdy se jeví zcela jasně, že na konci téhle cesty nejsme vůbec nic. Což může u někoho vyplavovat všechny mentální nečistoty a probouzet nenávist, zlobu, chtivost, závist.

Na druhé straně se probouzí touha po spojení s ultimátní rovinou. Což se může projevovat třeba v podobě závislosti na Probuzeném.

Může to vypadat, že tady je touha po té bytosti, skrz kterou ona ochutnávka přišla, ale ve skutečnosti je tady jen touha po setkání s Pravdou, kým je Probuzený, kým jsi Ty , kým jsme, čím tohle všechno je. Tedy je tady touha po spojení s onou ultimátní rovinou, ve které nic nechybí, nic není špatně.

.petra píše:Ale mysli si, co chceš. Tohle věčné dohadování s tebou stejně nikam nevede. To už tady v podstatě všichni pochopili.

Nisargadatta Maharádž říká:"Cokoliv pochopíte, není ono."

Je potřeba poznání nefiltrovat skrz mysl, skrz hlavu, ale uvědomovat si pravdu přímo v milujícím srdci, pak ta cesta je velice rychlá, jednoduchá a bezpečná.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » čtv 08. lis 2018 12:47:48

Já jsem se zeptal: "Kdo to je?"

A tam se ozvalo: "Saint Germain"

A já jsem řekl: "Proč jsi přišel?"

A on řekl: "Protože jsi měl tu myšlenku."

S tou já chodím, s tou myšlenkou o tom vysvobození. A já jsem se ho ptal: "A dokážu to? Dokážu to já?"

A on řekl: "To nemůže dokázat žádné ty. To se prostě stane. "

A já jsem říkal: "No, jasně, ale co proto mohu udělat."

A on řekl: "Miluj."

Já jsem řekl, jasně, to je jasný, to vím. To je jasná věc. Ale řekni mi.."

Já jsem řekl, no jasně, to chápu, to je první věc, o tom není pochyb. Ale, ale kdybys mi ještě řekl..

viewtopic.php?f=353&t=3070&p=139181&hilit=saint#p139181
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 08. lis 2018 13:31:18

mnich Sarana píše:Buddha učil dvě sféry skutečnosti - konvenční a ultimátní.

Na úrovni konvenční to chce lidská bytost, na úrovni ultimátní (konečné, nejhlubší) to nikdo nechce, jsou to jen příčiny a následky.

Na té úrovni není ani člověk, ani Bůh, je pouse šest elementů - pevnost, tekutost, pohyb, teplota, prostor, a vědomí.

Dokud chybí zkušenost, člověk může chápat ultimátní úroveň jen teoreticky. Sarana, učitel buddhistické tradice, tuto úroveň, kterou nazývá ultimátní, tady charakterizuje jinak než ti, kteří nedualitu spontánně žijí.

Ti tu poslední, nejvyšší úroveň existence vnímají jako neosobní Vědomí, bez jména a formy. V knize "Vědomí a Absolutno" Nisargadatta Maharadž říká:

Maharadž: Veškeré poznání je jako syn neplodné ženy. V současné době tu je pouze bytí a fungování. Individualita a osobnost byly hozeny natrvalo přes palubu. Není tu žádná osobnost, tudíž záležitosti jako zrození, život nebo smrt pozbyly na významu.

Zůstává tu pouze vědomí bez jména a formy. Nezrozené Absolutno.

http://zivotni-energie.cz/sri-nisargada ... .html#id03

což zjistili i další Mistři advaity.

Proto cokoliv jako pevnost, tekutost, teplota, pohyb atd. jsou už dualistické projevy, které prvotní Vědomí promítá. Jsou to obecné charakteristiky dualisticky vytvářeného světa a jeho nejrůznějších objektů.
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » čtv 08. lis 2018 13:32:40

Díky, Návštěvníku
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. lis 2018 9:39:58

mnich Sarana píše:Dokonce o ultimátní rovině máme celý velký Páli spis, jmenuje se Abhidhamma ("vyšší učení"). Je to učení o ultimátní úrovni.

miroslav píše:
Ultimátní úroveň o které se píše v Abhidhama je jen jednou z existujících úrovní.

Není tedy v pravém smyslu slova ultimátní protože je jen jednou z mnoha.

Není tedy konečná ve smyslu jednoty všeho...

viewtopic.php?f=354&t=8357&p=144385#p144385

Návštěvník

Předchozí

Zpět na Jana