O soucitu

Re: O soucitu

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 22. kvě 2018 20:13:39

Jana píše:
Návštěvník píše:přidávám se, taky tomu co Jana píše nerozumím, ale přiznávám že nerozumím i jiným věcem
je tady někdo kdo jí rozumí?

No, bylo by fajn, kdyby tady byl alespoň jeden, kdo rozumí,

Luck ti jednou psal, že ti rozumí až moc dobře. Tak aspoň jeden ti rozuměl.
:D
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » úte 22. kvě 2018 20:14:53

Tara píše:Tak to, že jsem plakala, si fakt nevzpomínám, to si snad s někým pleteš, ne? :-) Namol jsem určitě nebyla, ani když jsem odjížděla :-)))
Jani, kuk, to fakt ne :-)

Tak to, že jsi při loučení plakala, vím naprosto přesně. Překvapilo mě to. Ptala jsem se Tě, proč to a Tys odpověděla, že to nic, že to je dobrý.

O nedorozumění jsem přece nepsala, psala jsem o tom, jaký jsem z tebe měla a stále mám dojem, že je to u tebe pořád jen o mysli, hlavě, která žongluje se slovy.
Jaképak nedorozumění :-)
:-)

Při setkání, i když se povídá, je pro mě podstatná radost ze setkání, než co bych si myslela o jeho mysli.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod dodo » úte 22. kvě 2018 20:17:28

Jana píše:
Návštěvník píše:přidávám se, taky tomu co Jana píše nerozumím, ale přiznávám že nerozumím i jiným věcem

O jednom viem. :)

Rozumiem Ti a verím.

A ak týmto priznaním strácam uznanie o správnosti môjho chápania duchovna u tých, ktorí jediní mu "dobre" rozumejú, necháva ma to pokojným, aj bez tohto uznania.
dodo

Nový příspěvekod Linda » úte 22. kvě 2018 20:27:45

Jana píše:
je pro mě podstatná radost ze...

Ano. Pozitivní stránka duality se vnímá jako důležitá. To je při takové profesi plně pochopitelné.

A bude to tak probíhat i dál, dokud jednou nedojde k pochopení, že dokud se pozitivní stránka duality vnímá jako podstatná, tj. důležitá => preferuje se a přijímá, existuje i opak, negativní stránka duality, která se považuje za nedůležitou, nežádoucí, a proto se odmítá vnímat její existence i její projevy.
Linda

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 22. kvě 2018 21:02:34

No vidíš, a máš to černý na bílým, Dodo ti rozumí, a můžeš oslavovat. :D
Návštěvník

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 21:15:27

dodo píše:
Jana píše:

Rozumiem Ti a verím.

A ak týmto priznaním strácam uznanie o správnosti môjho chápania duchovna u tých, ktorí jediní mu "dobre" rozumejú, necháva ma to pokojným, aj bez tohto uznania.

Dodo, v pohodě. Janin pohled je absolutný. A je stále nabízen jako TOP stav. Už hodně let.
Není žitý.
A v tom je celý problém.

Znám jednu holčinu, s kterou jsem se nikdy osobně nesetkala, ale sleduji její příspěvky už hodně dlouho. Je si naoko podobná s Janou. Samá láska. Lidi oslovuje výhradně láskou, že jsou lásky, cestuje po celém světě, po všech možných chrámech, poutích, všude samá Láska..... a já, se svojí povahou spíše nedůvěřivou v to, ji to věřit, ji to věřím. Skutečně věřím...., je pro mne něco jako absolutní zjevení Matky Terezy...., zrealizovaná, pravá láska....

Ale Janě, té to prostě nevěřím, nemohu....
Tara

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 21:17:07

Ale tím nechci nic deklarovat.

Každý máme jiné vnímání....

Podle tvé víry, staň se....
Tara

Nový příspěvekod Jana » stř 23. kvě 2018 5:40:56

Linda píše:
Jana píše:
je pro mě podstatná radost ze...

Ano. Pozitivní stránka duality se vnímá jako důležitá. To je při takové profesi plně pochopitelné.

A bude to tak probíhat i dál, dokud jednou nedojde k pochopení, že dokud se pozitivní stránka duality vnímá jako podstatná, tj. důležitá => preferuje se a přijímá, existuje i opak, negativní stránka duality, která se považuje za nedůležitou, nežádoucí, a proto se odmítá vnímat její existence i její projevy.

Co je to dualita? Projekce mysli, která dělí existenci na dobrou a zlou, na žádoucí a nepřijatelnou, na vlastní a cizí, na dobro a zlo, na štěstí a utrpení, na lásku a odpor, na to, co chceme a to, co nechceme.

Co to je osvícení? Poznání toho, co je jedinou skutečností.

Podstatou Atma swarupam je blaženost, a nejen to, neboť blaženost (dokonalé štěstí) jest s Atmou identické. Lze dokonce říci: "Štěstí, ať kdekoliv existuje, jest tato Blaženost Atmy." Jen to jediné je skutečností. Není vůbec žádného štěstí v kterémkoliv předmětu světa. Je to prostá nevědomost, když si myslíme, že z nich můžeme odvoditi nějaké štěstí.
viewtopic.php?f=119&t=5108&p=112463#p112463

Tohle poznání nevzniká poloslepotou, kdy vidíme jen to, co si myslíme, že je ve světě dobré. Ale vzníká naopak prozřením, kdy poznáváme, čím to všechno ve skutečnosti je.

A je-li podstatou všeho Atma, blaženost - dokonalé štěstí, pak samo sebou z pohledu duality se to může jevit jako preference dobra.

Ona ve skutečnosti, ať se děje cokoliv, Lído, Tvá podstata je dobrá a pokud jsi pravdivá, pokud cítíš lásku, tak určitě ve svém životě preferuješ dobré, nikoliv zlé.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » stř 23. kvě 2018 5:53:13

Hmla píše:
Ono to vypadá možná nesmyslně, protože pravé Já netrpí, tak jakýpak soucit s ním, viď? Ale ono tady nejde o to, abys trpěl s představou trpící osoby. Jde tady o poznání, kým jsi, kým jsem, kým jsme.

Mám pomalá data, takže videa nesleduju. Napřed pár citátů (k citacím mám respekt, používám je opatrně, nejsou to mé zkušenosti. A i když mohou mít k sobě blízko, nikdy nevyjadřují bezezbytku tu bytostně vlastní). Když hledám v sobě zkušenost, zapomínám na vše, co jsem kdy slyšel, bez toho nemůže být autentická - beze stop přejatosti. A jen taková je nezkreslenou vnitřní vizí, ze které tryská síla pochopení.

Albert Einstein:

"Lidská bytost je součást celku, který nazýváme "vesmír", součást ohraničená v čase a prostoru. Prožívá sebe sama, své myšlenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku - je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na naše vlastní touhy a vztah k několika nějbližším osobám. Naším úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, že rozšíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul všechna živá stvoření a přírodu v celé její kráse."

Stefan Zweig:

"Je dvojí soucit. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastně jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím, soucit, který vůbec není soucítěním, nýbrž jen instiktivním odvrácením cizího utrpení od vlastní duše. A ten druhý, který jediný má smysl - ten nesentimentální, avšak tvořivý soucit, který ví, co chce, a je odhodlán trpělivě a s účastenstvím vydržet až do konce svých sil a ještě za něj."

William Saroyan:

"Jestliže člověk nikdy neplakal nad bolestí světa, je méně než prach, po kterém šlape, protože z prachu vzejde sémě, kořen, lodyha a květ, kdežto duch člověka bez soucitu je pustý a nic z něho nevzdejde – leda pýcha, která nakonec musí tím nebo oním způsobem vraždit – vraždit dobré věci, nebo dokonce vraždit i lidské životy."

Když bych měl soucit jednoduše definovat, tak bych řek že jde o vědomí sounáležitosti. Mám-li to rozebrat, což se mi ani moc nechce, protože nevím jestli to má smysl.., tak jej musím vidět v kruhu ostatních kvalit. Jako jeden okvětní lístek z mnoha, kdy teprve celý květ dává kompletní smysl. A jen tehdy lze zároveň vnímat i význam jednotlivých plátků. Jinak je prostě pohled neúplný a každá kvalita zastíněna chybným pojetím. A tak bývá např. ten soucit snadno zaměňován s lítostí, atd.

Hmlo, díky, přidala bych k těm citátům ještě jeden citát:

Hmla píše:Jestli ti jde o zažívání blaženosti, či jak to nazveš, není problém. Stačí osobou ustoupit do pozadí a nechat smysly nezávisle vnímat. Pak bude mezi ní a skutečností znít ona dokonalá báseň, o které jsem ti psal následně. Na vše podmíněné holt čekaj podmínky, chce-li se to dostat zpět do stavu nepodmíněnosti.

K tomu se moc ráda ještě vrátím, jak bude čas.

Při skutečném soucitu nemůže dojít k nedorozumění.

Soucit = meditace+láska.

Při meditaci je celé vědomí absorbováno láskou k pravému Já. Ta osoba v tom zcela zmizí. Jakákoliv, Tvoje i cizí. A láska je tím, co vytváří spojení. Díky ní je možné si uvědomit jednotu s tím, co je pro Tebe láskou. Už neuvažuješ o někom druhém jako o osobě, která má nějaké přijatelné nebo nepřijatelné vlastnosti, ale uvědomuješ si její existenci jako blaho, jako štěstí.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 23. kvě 2018 7:00:39

Jana píše:
Linda píše:Ano. Pozitivní stránka duality se vnímá jako důležitá. To je při takové profesi plně pochopitelné.

Co je to dualita?

Manifestace Absolutna - kdy z jednoho se stává mnohé. Život v ní plyne mezi břehy radosti a bolesti. Při zachycením na jednom z břehů - připoutanost - vzniká utrpení.

Jana píše:Projekce mysli, která dělí existenci na dobrou a zlou,

To je jedění ze Stromu dobrého a zlého. Zachycení na jednom břehu řeky života. To, co považuje mysl za dobré, smí být, a to, co nechce, je potlačeno nebo je proti tomu bojováno.
Návštěvník

Nový příspěvekod Linda » stř 23. kvě 2018 7:12:52

Návštěvník píše:
Jana píše:
Linda píše:Ano. Pozitivní stránka duality se vnímá jako důležitá. To je při takové profesi plně pochopitelné.

Co je to dualita?

Manifestace Absolutna - kdy z jednoho se stává mnohé. Život v ní plyne mezi břehy radosti a bolesti. Při zachycením na jednom z břehů - připoutanost - vzniká utrpení.

Jana píše:Projekce mysli, která dělí existenci na dobrou a zlou,

To je jedění ze Stromu dobrého a zlého. Zachycení na jednom břehu řeky života. To, co považuje mysl za dobré, smí být, a to, co nechce, je potlačeno nebo je proti tomu bojováno.

Ano.

Osobní já preferuje to, co považuje za dobré, odmítá to, co je podle něj špatné. O jeho preferencích a odmítání přitom rozhodují neuvědomované motivace.
Linda

Nový příspěvekod Jana » stř 23. kvě 2018 12:05:29

dodo píše:
Jana píše:

Rozumiem Ti a verím.

Díky, že rozumíš.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » stř 23. kvě 2018 12:58:07

Návštěvník píše:
Co je to dualita?

Díky moc, za tenhle příspěvek. Máš to od Tvého oblíbeného gurua Maharadže:
Tazatel: Jestli jsem to správně pochopil, tak není na mém těle ani na mém skutečném bytí nic špatného. Ani jedno není mým výtvorem a ne­potřebuje být vylepšováno. Chyba je ve „vnitřním těle“, ať už ho na­zveme mysl, vědomí, antahkarana, nebo jakkoli jinak.
Maharádž: Co se vám zdá na vaší mysli špatného?
T: Je neklidná, lační po tom, co je příjemné, a bojí se nepříjemného.
M: Co je špatného na vyhledávání příjemného a vyhýbání se nepříjem­nému? Mezi břehem bolesti a břehem radosti plyne řeka života. Problémy nastanou jen tehdy, když mysl odmítá plynout se životem a zachytává se u břehů. Plynout se životem znamená přijímat – nechat přijít to, co přichází, a odejít to, co odchází. Bez touhy a strachu pozorujte to, co se děje, jak a kdy se to děje, neboť nejste tím, co se děje, ale tím, komu se to děje. Nejste nakonec ani pozorovatelem. Jste tou nejzazší a konečnou potencialitou, jejímž projevem...

Soucit = meditace + láska

Meditativní mysl se ničeho nezachytává, po ničem nelační, je zcela prázdná, což Maharadž nazývá moudrostí, protože meditativní mysl je otevřená.
Láska s meditativní myslí je bezpodmínečná, miluje všechno, co je. Je sama o sobě blahem a štěstím, není důvod, po něčem víc bažit, lačnit, něčeho se zachytávat.

Když si uvědomím, že jsem nic, to je moudrost. Když si uvědomím, že jsem všechno, to je láska. Mezi těmito dvěma plyne můj život. - Šrí Nisargadatta Maharádž
Jana
moderátor

Nový příspěvekod dodo » stř 23. kvě 2018 13:43:47

Tara píše:Dodo, v pohodě. Janin pohled je absolutný. A je stále nabízen jako TOP stav. Už hodně let.
Není žitý.
A v tom je celý problém...

Rámakrišna označil istého jogína, za najväčšieho džňánina, akého poznal. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby onen džňánin nenosil so sebou všade klietku, v ktorej mal starú topánku. :D
Z akéhosi dôvodu, sa hral na blázna. Rámakrišnu, tým ale neoblafol.

Znaky „duchovných kvalít“ nie sú vždy spoľahlivo zistiteľné podľa vonkajšieho prejavu človeka. Sú ukryté za ním.

Dajú sa zisťovať, či vnímať intuitívne, čo nie je vždy celkom spoľahlivé, ale aj inak. Celkom spoľahlivo.

V utváraní si hotových a nemenných názorov na kohokoľvek, je preto dobré byť opatrný, čo samozrejme ešte neznamená byť celkom nekritický a považovať všetkých bláznov, za veľkých džňáninov.
dodo

Nový příspěvekod Tara » stř 23. kvě 2018 13:55:51

dodo píše:
Tara píše:Dodo, v pohodě. Janin pohled je absolutný. A je stále nabízen jako TOP stav. Už hodně let.
Není žitý.
A v tom je celý problém...

Rámakrišna označil istého jogína, za najväčšieho džňánina, akého poznal. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby onen džňánin nenosil so sebou všade klietku, v ktorej mal starú topánku. :D
Z akéhosi dôvodu, sa hral na blázna. Rámakrišnu, tým ale neoblafol.

Znaky „duchovných kvalít“ nie sú vždy spoľahlivo zistiteľné podľa vonkajšieho prejavu človeka. Sú ukryté za ním.

Dajú sa zisťovať, či vnímať intuitívne, čo nie je vždy celkom spoľahlivé, ale aj inak. Celkom spoľahlivo.

V utváraní si hotových a nemenných názorov na kohokoľvek, je preto dobré byť opatrný, čo samozrejme ešte neznamená byť celkom nekritický a považovať všetkých bláznov, za veľkých džňáninov.

Přesně tak :-), nejhorší jsou fanatici, co melou a nejen melou, ale vyloženě tlačí to samé své dokola :-) A to už je impuls, aby blikala červená kontrolka. Další impuls k blikání červené kontrolky je jistá známka, jak to říct...., mrtvolnosti sdělovaného bez špetky moudrosti i jakési laskavosti....
No a pak už jen stačí osobní setkání, které ti tvůj dojem potvrdí.

Ale!!!!

Nic není neměnné, vše se vyvíjí, takže co bylo včera, nemusí být zítra...

A co se týká mého nosu (intuice), ten má vytříbený vkus a ještě mě nikdy nezklamal v úsudku :-)

No, i když teď s tím Miroslavem, co píše poslední dobou, nevím nevím, jestli to brzy neodvolám :-))))
Tara

Další

Zpět na Jana