Boží království a peklo iluze oddělenosti

Re: Boží království a peklo iluze oddělenosti

Nový příspěvekod nop » ned 06. srp 2017 16:07:16

Malé upřesnění o vztahu Boha:

A) Poměr k Bohu u Jákoba je poměr k osobě:
Genesis 28: 12 I viděl (Jákob) ve snách, ....
13 A aj, Hospodin stál nad ním, a řekl: Já jsem Hospodin, Bůh Abrahama otce tvého, a Bůh Izákův; zemi tu, na kteréž ty spíš, tobě dám a potomstvu tvému....
16 Procítiv pak Jákob ze sna svého, řekl: V pravdě Hospodin jest na místě tomto, a já jsem nevěděl....
20 Zavázal se také Jákob slibem, řka: Jestliže Bůh bude se mnou, a ostříhati mne bude na cestě této, kterouž já jdu; a dá-li mi chléb ku pokrmu a roucho k oděvu,
21 A navrátím-li se v pokoji do domu otce svého, a bude mi Hospodin za Boha:
22 Kámen tento, kterýž jsem postavil na památku, bude domem Božím;

=
B) poměr Boha k jeho potomstvu, které už bylo národem
Exodus 3: 6 A řekl: Já jsem Bůh otce tvého, Bůh Abrahamův, Bůh Izákův, a Bůh Jákobův. I zakryl Mojžíš tvář svou, (neboť se bál), aby nehleděl na Boha.
7 Jemužto řekl Hospodin: Zřetelně viděl jsem trápení lidu mého, kterýž jest v Egyptě; a nářek jejich pro [přísnost] úředníků jeho slyšel jsem; neboť znám bolesti jeho.
8 Protož jsem sestoupil, abych vysvobodil jej z ruky Egyptských, a vyvedl jej ze země té do země dobré a prostranné, do země oplývající mlékem a medem,...
Když vyvedeš lid ten z Egypta, sloužiti budete Bohu na hoře této.
13 I řekl Mojžíš Bohu: Aj, já půjdu k synům Izraelským a povím jim: Bůh otců vašich poslal mne k vám. Řeknou-li mi: Které jest jméno jeho? co jim odpovím?
14 I řekl Bůh Mojžíšovi: JSEM, KTERÝŽ JSEM. Řekl dále: Takto povíš synům Izraelským: JSEM poslal mne k vám.
15 Řekl ještě Bůh Mojžíšovi: Takto povíš synům Izraelským: Hospodin, Bůh otců vašich, Bůh Abrahamův, Bůh Izákův, a Bůh Jákobův poslal mne k vám; toť jest jméno mé na věčnost, ...
nop

Nový příspěvekod .Petra » ned 06. srp 2017 16:29:35

Nope, komu vyprávěl Hospodin o tomto svém stavu?

...Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci. Řekl: "Člověka, kterého jsem stvořil, smetu z povrchu země, člověka i zvířata, plazy i nebeské ptactvo, nebot lituji, že jsem je učinil."

:(
.Petra

Nový příspěvekod .Petra » ned 06. srp 2017 16:35:21

.Petra píše:Nope, komu vyprávěl Hospodin o tomto svém stavu?

...Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci. Řekl: "Člověka, kterého jsem stvořil, smetu z povrchu země, člověka i zvířata, plazy i nebeské ptactvo, nebot lituji, že jsem je učinil."

:(

Zde Nisargadatta pomáhá hledajicímu k trochu jinému pohledu na Boha:

T: Je Bůh jedincem?

M: Dokud sám sebe považujete za jedince, je i On jedincem. Jste-li vším, chápete i Jeho jako vše.

:)
.Petra

Nový příspěvekod Jana » ned 06. srp 2017 18:55:30

.Petra píše: Jste-li vším, chápete i Jeho jako vše.

...Narodila se ve mně bytost, která pro mne dříve neexistovala - a byla můj nový střed. Ale "ve mně" není přesně řečeno, protože ona byla všude a já jsem byl ona a moje tělo bylo ve středu. Jeden velkotonážní kamión se zastavil na silnici vedle mě. Řidič vystoupil, ale já jsem byl stále zcela vtažen do svého stavu. Začal na mě mluvit, aby se zeptal na cestu, protože zabloudil. V tu chvíli se stalo něco mimořádného: ten, který na mě mluvil, byl božská bytost obklopená neuvěřitelnou aurou světla. Tento člověk byl obklopen velkolepým světlem v přítomnosti bytosti. Byl jako já.

Tak jsem sám sobě položil hluboké otázky: právě jsem v sobě objevoval božskou podstatu a viděl jsem i tohoto člověka jako božskou podstatu. Pomyslel jsem si: "Jak je to možné? Já jsem se tak teprve zrodil a on už je takový." V následujících dnech jsem se setkával s dalšími osobami a zjišťoval jsem, že všichni byli takoví andělé na Zemi. Říkal jsem si: "Jsem já právě poslední, který přichází v tomto stavu, který se narodil na této zemi - jaká obrovská konspirace ticha!"...

viewtopic.php?f=319&t=2403#p119019

Jak by bylo možné jakoukoliv bytost s plným vědomím, kým je, kritizovat, soudit, žalovat na ni, snižovat v očích bližních?
Jana
moderátor

Nový příspěvekod nop » ned 06. srp 2017 20:00:33

...Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci. Řekl: "Člověka, kterého jsem stvořil, smetu z povrchu země, člověka i zvířata, plazy i nebeské ptactvo, nebot lituji, že jsem je učinil." :(

Máme iluzi, že Starý Zákon je úplný. Obsahuje ale méně než staré texty z Mezopotamie. Ty hovoří o potopě a opět o lítosti nad neřádným stvořením.
SZ je tenčí.
Ve XX. století se podařilo zjistit, že SZ byl psaný na klínopisných tabulkách a z nich opsaný ve starohebrejské abecedě s okrouhlými písmeny.
Kněz Esdráš po návratu ze zajetí národa v Mezopotamii v V. st. před Kr. přepsal všechno do nového písma s novou abecedou ve čtvercové podobě. Přesto se dá mnoho vyluštit.
Takže o vyhynutí všeho stvoření uvažovali už babylonští bohové. Jeden z nich byl soucitný (jméno nepamatuji) a navedl ctnostného Utanapištima, aby vystavěl archu a zachránil se.
Rezignaci pocítili už prvotní bohové v Japonsku. Izanami a Izanagi zplodili první dítě podobné housenke. Bylo zpomalené a nedělalo jim radost. Proto ho pustili po vodě a nechali ho uplavat.
Tuším i Párvatí zažila potíže s Ganéšou.
nop

Nový příspěvekod .Petra » ned 06. srp 2017 20:04:47

nop píše:

...Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci. Řekl: "Člověka, kterého jsem stvořil, smetu z povrchu země, člověka i zvířata, plazy i nebeské ptactvo, nebot lituji, že jsem je učinil." :(

Máme iluzi, že Starý Zákon je úplný. Obsahuje ale méně než staré texty z Mezopotamie. Ty hovoří o potopě a opět o lítosti nad neřádným stvořením.
SZ je tenčí.
Ve XX. století se podařilo zjistit, že SZ byl psaný na klínopisných tabulkách a z nich opsaný ve starohebrejské abecedě s okrouhlými písmeny.
Kněz Esdráš po návratu ze zajetí národa v Mezopotamii v V. st. před Kr. přepsal všechno do nového písma s novou abecedou ve čtvercové podobě. Přesto se dá mnoho vyluštit.
Takže o vyhynutí všeho stvoření uvažovali už babylonští bohové. Jeden z nich byl soucitný (jméno nepamatuji) a navedl ctnostného Utanapištima, aby vystavěl archu a zachránil se.
Rezignaci pocítili už prvotní bohové v Japonsku. Izanami a Izanagi zplodili první dítě podobné housenke. Bylo zpomalené a nedělalo jim radost. Proto ho pustili po vodě a nechali ho uplavat.
Tuším i Párvatí zažila potíže s Ganéšou.

Díky, Nope.
.Petra

Nový příspěvekod Jana » sob 30. zář 2017 8:17:37

Mezi zde a teď je to místo, kde jsme se nikdy nerozdělili, sem nemá přístup žalobce, který by nás odděloval od zdroje toho, co milujeme.

Nemáme žádnou minulost, na kterou by bylo možné žalovat, nemáme žádnou budoucnost, které by bylo možné se bát.

Mezi tím zde a teď neexistuje jediný problém, protože mysl je zde úplně tichá. Tady temnota a peklo mysli umírá a mysl se rodí jako čistá, nevinná, krásná, radostiplná, osvícená.

Obrázek
Jana
moderátor

Nový příspěvekod .Petra » sob 30. zář 2017 9:08:34

Jana píše: Tady temnota a peklo mysli umírá a mysl se rodí jako čistá, nevinná, krásná, radostiplná, osvícená.

Co se rodí, musí zemřít.

Hledá se To, co se nerodí a neumírá.

Všechny představy o temnotě, pekle, jejich umírání a o rození "nevinné" mysli nemohou nic změnit na Tom Jediném, stálém, neměnném, nezrozeném.
Kdo potřebuje představy o temnotě, pekle atd.? Zde by se mohlo začít s hledaním...

.Petra

Nový příspěvekod Jana » sob 30. zář 2017 10:30:02

.Petra píše:
Jana píše: Tady temnota a peklo mysli umírá a mysl se rodí jako čistá, nevinná, krásná, radostiplná, osvícená.

Co se rodí, musí zemřít.

Ano, projevená forma není ani na okamžik stejná, stále se rodí nový projev a to staré umírá.

Hledá se To, co se nerodí a neumírá.

A když se to najde v tom místě, kde jsme se nikdy nerozdělili mezi tím teď a zde, tak to, projevené, co se objeví a mizí, je prozářené nesmírnou krásou a nevinností.

Všechny představy o temnotě, pekle, jejich umírání a o rození "nevinné" mysli nemohou nic změnit na Tom Jediném, stálém, neměnném, nezrozeném.

Ano, přesně tak. V tom místě, kde jsme se nikdy nenarodili a nikdy neumíráme, to, čím jsme, je stále stejné, věčné, neměnné.

Kdo potřebuje představy o temnotě, pekle atd.? Zde by se mohlo začít s hledaním...

Láska sama?

Možná milujeme to dobrodružství temnost, strachů a nebezpečí, hledání a nalézání...

Možná, když už nás to dobrodružství omrzí a zatoužíme po návratu Domů,

je tím, co nám pomůže najít hledané,

uvědomění si, že za tím vším je vždycky jenom láska.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod Tara » sob 30. zář 2017 20:21:24

Jani, tak už to vzdej.
Tara

PředchozíDalší

Zpět na Jana