Energie

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » úte 25. úno 2020 10:50:00

PS
K té šílené dietě mám i kritické názory, nejsem její propagátor.
Je dobré si dát kafe po ránu na lačný žaludek, když má ten člověk žaludek v pořádku (kdo z nás ho v dnešní době v pořádku má?).
Já jsem v současnosti trochu překafovaný a tak tohle pro mě není, fakt se po tom necítím dobře, zkusil jsem to.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Voda

Nový příspěvekod Pelvan » úte 25. úno 2020 11:02:46

Ahoj

Tohle jsem dostal emailem od známého:

"Otevřela si litrovou plastovou lahev. Pila hltavě a poměrně hlasitě.Přistoupil k ní šarmantní pán a zeptal se, jestli není nemocná.Vysvětlil, že je lékař, a proto ho zajímá, proč pije ve frontě u pokladny.

Pokud má tak silnou žízeň, že se musí kdekoli ihned napít, něco s ní není v pořádku.

Paní se divila. Podle ní naopak bylo všechno v naprostém pořádku. Dodržuje přece pitný režim. Co je na tom divného?

Ten zvídavý muž byl nejznámější plastický chirurg Jan Měšťák, emeritní přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce.
Když vidí někoho, kdo si nosí PET lahev a upíjí z ní na veřejnosti, je zoufalý. „Já už se na to nemůžu dívat a štve mě to čím dál víc,“ zlobí se. Vypráví mi o pacientkách, kterým například nemůže operovat oční víčka, protože je mají velmi oteklá.

Když zjišťuje proč, ukáže se, že dámy přesně dodržují takzvaný pitný režim. Lijí do sebe litry tekutin ve víře, že pro sebe dělají to nejlepší.

„Ptám se jich, kde jste na to přišly, že máte tak hodně pít? Já to četla, já to slyšela.

Takže když vám někdo řekne, abyste hodně pila, pijete.

Když vám někdo řekne, ať skočíte z okna, skočíte?“

Jan Měšťák vystupuje na odborných konferencích s prezentací, z níž vyplývá, že to, co léta považujeme za zdraví prospěšné, je nejen naprostý nesmysl, ale navíc ještě cesta, která může zdraví škodit. A není v tom sám.

„Přivezli nám dívenku v bezvědomí. Zhlédla se v reklamě, v níž mis pijí hodně vody. Myslela, že když
bude hodně pít, bude taky tak krásná. Nadměrným pitím si přivodila otok mozku,“ říká Luboš Kotík, primář I. interní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jan Měšťák se setkal s případem, kdy maminka šestiletého děvčete tvrdila, že jí dětská lékařka
poradila, aby dceři denně dávala vypít nejméně litr a půl vody. „Tak jsem se zase naštval. Když jsem se další den uklidnil, telefonoval jsem té lékařce a ptal se, kde přišla na to, že by dítě mělo denně vypít litr a půlvody.

Odpověděla mi, že to asi někde četla. Na otázku, kde to četla, nebyla schopna odpovědět. Někde to prostě četla. Asi v časopise nebo na internetu.“

NEVYDRŽÍTE DVĚ HODINY?

Přijít student medicíny na přednášku docenta Měšťáka a mít s sebou PET lahev, nedejbože se zní napít, to je jasná sebevražda. Ti noví, kteří to ještě nevědí, jsou vystaveni jeho otázkám: To nevydržíte dvě hodiny, aniž byste se napili? To si budete brát lahev i na sál, když budete operovat? Nebo přerušíte operaci a půjdete se napít? „Až za demoralizující považuju, že žáci ve školách mají dovoleno mít na lavicích PET lahve s vodou, ze kterých při vyučování nejen že stále popíjejí, ale dokonce mnozí chodí na toaletu s nucením na močení,“ říká.

Totéž se děje i jinde.

Stačí dát řeč s další lékařskou kapacitou, profesorem Pavlem Dunglem, přednostou ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce v Praze.

„Pozoruju studenty, kteří k nám chodí na stáže. Mají v kapsách plášťů lahve s vodou a neustále z nich ucucávají. Ptám se jich, proč to dělají. Že prý dodržují pitný režim. Nevím, co to je dodržovat pitný režim. Nic takového neexistuje. Když to nevědí lidé, kteří chtějí být lékaři, je to smutné. Zdravý člověk se má napít, když má žízeň. Neustálé popíjení z lahve na veřejnosti je nejen nevychovanost, ale i absolutní hloupost. Kdo to dělá, skočil na reklamy výrobců balených vod a limonád. Nejenže překračuje hranice zdravého rozumu, ale ničí si zdraví.

Tak si to shrneme.

Roky čteme rady, že máme hodně pít, protože to dělá dobře naší pleti, ledvinám, všemu. Zkrátka kdo nevypije denně minimálně dva litry, nemá v této době na světě co pohledávat, protože je nezodpovědný jedinec, který nepečuje o své zdraví. Tuto informaci jsme si tak silně vzali za svou, že ji bereme jako jednoznačně pravdivou, 00vědecky prokázanou . Spojili jsme s ní pevně naše životy a předáváme ji našim dětem.

A pak se začnou objevovat názory, že je to nejen zbytečné, ale přímo škodlivé. S Janem Měšťákem jsem si o tom povídala už před pár roky. Vznikl tehdy článek s názvem Je pitný režim podvod? Vzbudil velký zájem čtenářů a... A nic. Dál se proléváme vodou a limonádami, protože mezitím se na nás dál ze všech stran valí informace typu:

Vypijte denně tři až čtyři litry vody. Pitím hydratujete pleť, zlepšujete její vzhled i stav.

Vypijte před každým jídlem velkou sklenici vody. Aplikace v mobilu pohlídá váš pitný režim. Pijte, i když nemáte žízeň. Pijte, voda vyplavuje z vašeho těla toxiny.

ŽE SE V TOM NEUTOPÍ

Lékaři jsou na podobné titulky čím dál alergičtější, protože souběžně s tím, jak se dodržování takzvaného pitného režimu stalo běžné, se už setkávají s jeho následky. Vždycky nějakou dobu trvá, než se něco projeví, takže teď se ukazuje, co s lidmi dělá, když do sebe pár let lijí vodu jako diví. „Měl jsem pacientku, která měla po operaci nosu otoky v obličeji, i když nos byl štíhlý a v pořádku. Když jsem zjišťoval, jak je to možné, přiznala, že denně vypije tři až čtyři litry vody, ale zároveň si byla v lékárně pro léky na odvodnění,“ vypráví Jan Měšťák. Setkal se s případem, kdysi jistá dáma stavěla každý den po příchodu do práce na stůl sedm sklenic vody, protože tak měla lepší přehled, že během pracovní doby vypije podle ní dostatečné množství tekutin.

Zná lidi, kteří pijí tak, že chodí močit až patnáctkrát denně a několikrát za noc.

Operoval striptérku,která denně vypije šest litrů vody, což vede k tomu, že zvládne pouze třicetiminutová vystoupení. Déle bez návštěvy toalety nevydrží.

„Prolévají se množstvím vody, ve které by se mohli utopit,“ vysvětluje Jan Měšťák. „Jedna žena mi vyprávěla, že se v noci probouzí s pocitem úzkostí a má dojem, že se udusí, pokud se hned nenapije. Takže pije i v noci. Jde o jasnou formu závislosti, o takzvanou polidypsii, aquaholismus, tedy posedlost dodržováním pitného režimu. Kdo jí trpí, ten považuje za normální vypít denně dva až tři litry vody, někdo až šest litrů. Vede to k psychickým poruchám.“

Jak se projevují? „Už po hodině bez příjmu tekutin má takový člověk pocit, že omdlí,“ pokračuje doktor Měšťák. „Má stálý pocit žízně a sucha v ústech. Když se napije, dostaví se uklidnění, jakási psychická úleva. Mnozí jsou na tom časem až tak, že nutnost trochu se napít pociťují po několika minutách. Jde o typický pohyb, kdy se plastovou lahví jen tak dotknou úst a trochu ucucnou. A mají pocit, že jim je lépe. Je to psychogenní závislost, nebo není?“

Přitom si je vědom, že při některých onemocněních močového měchýře, ledvin či kožních chorobách se vyšší příjem tekutin doporučuje.

VZÍT SI VZOR ZE PSA

„Popíjet vodu jen tak, neustále, i při chůzi po ulici je naprostý nesmysl,“ tvrdí primář Luboš Kotík.

„Jinak je to u seniorů, kteří ztratili schopnost rozpoznat žízeň. U některých lidí vyššího věku je v pořádku, když se hlídá, zda vůbec něco pijí. Ale pro mladého člověka je naprosto zbytečné nutit se k pití. Stačí se přece napít, když je žízeň. Od toho ten reflex máme.“

Primář Kotík zmiňuje jednu odbornou práci, která zaznamenává případ, kdy pacienti s poruchou ledvin dostávali po určitou dobu o půldruhého litru víc. Pak byli srovnáni s lidmi, kteří měli stejnou poruchu, ale ten půldruhý litr navíc nepili. Neprokázal se vůbec žádný vliv na funkci ledvin,“ vysvětluje.

Zírám. Zdá se, že co věhlasný lékař, to další voják v boji proti současné posedlosti dodržováním takzvaného pitného režimu.


Koho tak ještě požádat o názor? S kým na toto ošemetné téma promluvit? Co třeba Pavel Pafko, břišní a hrudní chirurg,emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol?

„Z dětství si vzpomínám, jak dědeček chodíval na pole. Pozoroval jsem lidi při žních v době, kdy se ještě většina práce dělala rukama. Dřeli těžce, bylo vedro. Napili se, když měli žízeň. Neměli lahvičky, ze kterých by neustále upíjeli. Za mého mládí neexistovalo, aby se po ulicích chodilo s lahvemi. Nikdy jsem třeba na Karlově mostě neviděl nikoho s lahvičkou, a to tam vždycky bývalo hodně turistů. Nyní tam nepotkáte nikoho, kdo by lahvičku neměl. Víte, neuškodí pozorovat přírodu. Psi taky nechodí pořád chlemtat, i když mají misky plné vody. Napijí se, když cítí žízeň. A žijí.

Žijí i srnky, které rovněž nechodí po lese s PET lahví na krku.“

Když se u nás počátkem devadesátých let objevila balená voda, tedy voda v PET lahvích, mnozí se divili, nač si vodu kupovat, když je zadarmo z kohoutku. Jenže kdo už měl za sebou nějaké cesty do zahraničí, ten věděl, že balená voda byla v mnoha zemích běžná, to jen my tady jsme napouštěli při žízni do sklenic vodu z kohoutků a lili do ní sladkou šťávu. Všechno, co bylo takzvaně ze Západu, bylo okouzlující a platilo to i o nápojích v plastu. KDO BY KUPOVAL VODU?

„Když se objevily balené vody, říkal jsem si, kristepane, kdo bude kupovat vodu, když je zadarmo z vodovodu? No a vidíte. Byl to výborný marketingový tah, balenou vodu kupuje kdekdo,“ podotýká Pavel Pafko.

Však se taky v reklamní branži prodej vody v petkách označuje za jeden z nejgeniálnějších nápadů všech dob. Shrnul to Richard Wheatly, jeden z těch, kdo tuto myšlenku uvedli do praxe. Pak přednášel o tom, jak dělat správnou reklamu a přesvědčit lidi, aby kupovali to, co by je donedávna koupit ani nenapadlo. Shrnul to větou: „Dokázali jsme lidem prodat hloupý pocit.“ Ten pocit spočívá v tom, že voda balená v plastové lahvi je lepší než voda z vodovodu. Tedy v podstatě to,že lidé kupují bezcenný plastový obal s něčím, co je normálně zadarmo. Ale kdyby jen bezcenný. Čím dál víc se mluví o tom, že zdraví škodí.

„Z plastových lahví se uvolňují látky, které se s vodou dostávají do organismu,“ říká primář Luboš Kotík. „Při jednom pokusu rodina dostávala tři týdny veškeré potraviny jen ve skle. Nic nepřišlo do kontaktu s plastem. Další rodina jedla jen to, co bylo zabalené v plastu. Po třech týdnech rodina, která nepřišla do kontaktu s plastem, neměla v moči škodlivé látky. Dnes je v plastu téměř vše, je problémse mu vyhnout, a tak nechápu, proč si škodlivé látky dodávat do těla ještě tím,že pijeme vodu z plastových lahví. Já piju zásadně vodu vodovodu. Lidé naletěli marketingovému tahu a bohužel někteří lékaři je v tom podporují. Jenže nezapomínejme, že lékaři občas dávají velice zhoubné rady.“

S LAHVÍ DO DIVADLA

Chirurg Jan Měšťák má ve své prezentaci o aquaholismu část s názvem „Když rozum zůstal stát“.

Popisuje v ní například situaci, kdy v Národním divadle při opeře mají ženy na okraji lóží plastové lahvičky, aby z nich mohly upíjet při představení. Potom o přestávkách korzují divadlem, nesou ty petky, co chvíli z nich upijí...

„Kdybych se kdysi napil z lahve na veřejnosti, maminka by mi dala pohlavek.

Dnes takhle běžně pijí ve společnosti ženy, pěkně oblečené dámy. Neuvěřitelné,“ diví se.

Podivoval se rovněž, když si v parku všiml podivuhodně vyhlížejících sportovců na kolečkových bruslích: „Mají plastové lahve v batůžcích na zádech a z nich jim vede do úst hadička, ze které si doplňují minerály s vodou. Já to skutečně nechápu. Od patnácti let jsem býval na soustředění reprezentačního družstva ve volejbalu, vrcholově jsem sportoval. Na vojně v Dukle Kolín jsem měl tu čest trénovat s nejlepšími hráči a mistry světa ve volejbale. Hrálo a trénovalo se ještě pod širým nebem, před olympiádou i třífázově, často ve velkém vedru. Nikdy se během zápasu a ani tréninku nepilo.“

Ano, taky jsem si všimla těch zvláštních bytostí s hadičkami v ústech. Vyskytují se ve městech v parcích, tam, kde se jezdí na bruslích a na kolech. Je to zřejmě vyšší forma neustálé hydratace, stav, který možná časem pronikne i do jiných prostředí.

Možná časem nebude běžné nosit plastové lahve s nápoji stále v ruce, ale rovnou budeme na ulici či v zaměstnání chodit s batohy, odkud nám povedou do úst šlahouny.

Ale jak to vlastně je?

Má každý člověk jinou potřebu pít? Jak poznáme, kdy je správný čas se napít a kdy jde jen o pocit, že bychom se napít měli, protože se o tom všude mluví?


Jan Měšťák vysvětluje, že pocit žízně vyvolává hypotalamus v důsledku zvýšené koncentrace látek rozpuštěných v krvi. Dále takzvané baroreceptory, které vytvářejí pocit žízně, když je krev zahuštěná, a receptory v hltanu a dutině ústní, které informují o suchosti v dutině ústní. Jenže právě tyto receptory jsou nadměrným pitím narušeny a vyvolávají falešný pocit suchosti v ústech. „Pacienti mi říkají, že se potřebují napít, že cítí sucho v ústech. Já se jim do úst podívám a mají tam slin, že by se v nich mohli koupat.“ Proto používá výraz psychogenní žízeň, která se projevuje při dodržování módního pitného režimu.

Zkrátka čím víc člověk pije, tím víc má pocit sucha v ústech, pocit, že potřebuje na toaletu a že má žízeň.

KOMU VĚŘIT?

Takže léta děláme něco, o čem si myslíme, že to je správné, a teď se ukazuje, že na tom nic správného není?

Zkusme se chytit ještě posledního stébla naděje a zjistit, jestli třeba není něco pravdy na tvrzení, že když člověk hodně pije, projeví se to na stavu jeho pleti. Že bude hezounká, hebounká, mladá.

Přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Herzogová říká: „Neznám zatím jedinou studii, která by prokázala, že pití vody má vliv na kvalitu pleti. Tím neříkám, že pití není důležité. Ale články a návody, které říkají že když budete pít hodně vody, zlepší se vám pleť, se nezakládají na žádném výzkumu.“ Tak co s tím nadělením?

Zapřemýšlet nad názory lékařů? Ač jsou pánové bojovníci proti pitnému režimu vyššího věku, vypadají svěže, jsou ve výborné duševní i fyzické kondici, což profesor Pavel Pafko při naší úvaze nad tím, zda lidé vůbec jsou ochotni jim naslouchat, shrnul slovy:

„Tak snad nejsme úplně vysušení starci...“ Nebo dál věřit anonymním informacím, které nacházíme kdesi ve virtuálním prostoru, a když se nás někdo zeptá, odkud je čerpáme, říkat: No, někde, na internetu?


Asi se ukáže až časem,jestli bude v ulicích, divadlech, parcích a na pracovištích ubývat lidí, kteří mají stále v ruce plastovou lahev. Nebo naopak přibude těch, kteří ji budou mít na zádech, aby se z ní nepřetržitě zavlažovali hadičkou vedenou do úst.

Ale možná nakonec přijde to očekávané velké sucho a posedlost pitným režimem vymizí tak nějak stejně nenápadně jako vznikla. Tak uvidíme.

NEVÍM, CO JE DODRŽOVAT PITNÝ REŽIM. NIC TAKOVÉHO NEEXISTUJE. ZDRAVÝ ČLOVĚK SE MÁ NAPÍT, KDYŽ MÁ ŽÍZEŇ.

PRIMÁŘ: „POPÍJET VODU JEN TAK, I PŘI CHŮZI NA ULICI, JE NAPROSTÝ NESMYSL.“"
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Voda

Nový příspěvekod Pelvan » úte 25. úno 2020 11:35:57

Pelvan píše:NEVÍM, CO JE DODRŽOVAT PITNÝ REŽIM. NIC TAKOVÉHO NEEXISTUJE. ZDRAVÝ ČLOVĚK SE MÁ NAPÍT, KDYŽ MÁ ŽÍZEŇ.


Skutečně staří lidé ztrácí pocit žízně. Je otázka, kdy se stává člověk starým člověkem, to je takové plíživé rozhraní.
Každopádně jsem toto řešil se svojí mámou, ta skoro nepila.
Ta mi na to odpověděla v tom smyslu, že se pít odnaučila v škole (tehdy ještě pet lahve nebyly) a už se to učit nechce. A umřela v podstatě žízní.
Pak jsem to řešil se svou tchýní, ta taky skoro nepije.
Ta mi odpověděla, že jí voda nechutná, a to je hotovo. Takže ta také umírá v podstatě žízní.

Podle mne můj pitný režim spočívá v tom, že se ráno napiji cca 1/2 litru vody a pak během dne se napiji, když mám žízeň. A u postele mám i v noci vodu, abych se mohl trochu napít...
A také je dobré pít ke kávě vodu nebo si rovnou to kafe ředím vodou, to je asi to amerikáno.
Ředit vodou lze asi kde co, ať už je to limonáda, pivo nebo víno.
V podstatě i whisky se sodou je ředěný destilát.

K něčemu mi ten článek je dobrý, přestal jsem s sebou tahat pet lahev s vodou.
Ve dne je to asi skutečně zbytečné, pokud tedy není parné léto.

Zdravím

PS
Když si sám pro sebe porovnám, co je asi nebezpečnější, zda nepití nebo nadměrné pití, tak mi vychází toto:
Zažil jsem a zažívám lidi, kteří umírají žízní, protože prostě vodu nepijí. Nepití tedy žíznění je proto podle mne velmi nebezpečné.
Nezažil jsem zatím člověka, který by se upil vodou k smrti nebo k vážné nemoci. Přepíjení proto nepovažuji až za tak vážné nebezpečí.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » stř 11. bře 2020 13:01:12

Ahoj


Naučte se pozici pluhu - Halásana.

Tohle cvičení se mi opakovaně osvědčilo na léčení mých různých bolístek (hemeroidy, zánět žil, houser - vyhřezlá plotýnka)
Žít život bez bolesti je podle mne projevem té pravá energie.
Byly dávné doby, kdy jsem to v mládí uměl všechno tak, jak to je tu předvedeno.

Výdrže se postupně mohou opatrně prodlužovat dle subjektivních pocitů.
Léčivého efektu jsem dosahoval až s výdržemi okolo 1/2 hodiny a musel jsem cvičit skoro denně.
Pro ulehčení cvičím teď na stará kolena se zadkem u stěny.
Samozřejmě používám tu začátečnickou variantu se skrčenýma nohama.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 13. bře 2020 21:04:46

Ahoj

Nevím co mám řešit dřív, zda mám řešit svoje záda a odchod do invalidity, nebo zda zde řešit koronavirus a odchod na onen svět.
Všechno je to jen otázka naší energie, pokud ji máme, tak životní nároky zvládáme, a, pokud ji nemáme, tak podléháme různým nemocím.

Miloš Ouhrabka se věnuje obojímu, zádům i koronaviru.

VAKUUM - Jak na silné a funkční břicho (Konec Bolesti zad)


KORONAVIRUS v Česku | 6 šílených principů pro Imunitní systém


Zdravím

PS
Koronavirus očima Dr. Josefa Staňka
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 13. bře 2020 21:54:32

Ahoj

Pochyby a strach, to jsou velcí zloději energie.
Jak se mám uklidnit v dnešní neklidné době?
Řešení nabízí Jiří Lexa a Kvantová cesta TV:
Když si budete každý den opakovat tuto větu, změní se váš život k nepoznání.

"Žiji svůj život v upřímné radosti a spokojenosti."

Snažím se, "žiji radostně a spokojeně" a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 13. bře 2020 23:17:25

PS
Nádherná píseň Dar z nebes, Patrik s Gabrielou Filippi.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 20. bře 2020 15:45:45

Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » úte 19. kvě 2020 18:56:07

MUDr. Richard Smíšek - funkčná anatómia a liečba špirálne stabilizovaným svalovým korzetom

Jak vyléčit výhřez bez operace

Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » úte 19. kvě 2020 19:35:42

CVIČEBNÍ MÝTY A BÁJE

Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Předchozí

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků