Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 14:08:50

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.

Už jsem to četla dvakrát a pozorně, ale vůbec to "nemám" :-)
Zkusím ještě si to přečíst po třetí,

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 15:51:00

Ahoj Taro

Tara píše:To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)


Děkuji za ocenění, vlažnost a vláha je cenná.
A cena vláhy stále poroste v důsledku šíleného vysušování krajiny i lidí.
Většina lidí je dehydrovaných a neví o tom, protože chronická žízeň již jimi není pociťována...
V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 15:59:44

V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


No jo, jenže já po pěti pivech začínám vidět dvojmě,

po sedmi se to se mnou točí jak na kolotoči

a po osmým je mně už na blití,

takže já radši to přejídání....
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:37:20

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.


Já tomu taky nerozumím,

ale podle mne celej problém vzniká výchovou a školou, kdy je dítě usměrnováno dle požadavku dospělých,

a je mu zabráněno řídit se vlastní vůlí a učit se dle svého,

a tak jsou do něj naistalovány protiprogramy, což jej pak zablokuje na úrovni těla, psychiky i pozornosti a vůle...

Hodně a hojně o tom také mluiví Dušek v různých videjích na you tube...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:55:10

Tak třeba tady,



mluví vo tom v poslední době docela hodně lidí, např. ve svobodě učení,

ale myslím, že z toho vychází i hodně starej taoismus, takže to není zas až taková novinka...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 17:21:58

Pelvan píše:Ahoj Taro

Tara píše:To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)


Děkuji za ocenění, vlažnost a vláha je cenná.
A cena vláhy stále poroste v důsledku šíleného vysušování krajiny i lidí.
Většina lidí je dehydrovaných a neví o tom, protože chronická žízeň již jimi není pociťována...
V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


Zdravím

Co se týká ne vlažnosti, vnímám to jako ne ustrnutí ducha nebo duše na pomíjivém, tedy na zdraví, zdraví těla, těle jako takovém., osobě, roli, kterou nyní zosobňuji..., protože dříve nebo později všechno toto skončí a podle mě je jedno, jestli dříve nebo později, i když asi zase tak moc jedno to není, díky osobě, tělu současné inkarnaci se mohu ještě něčemu přiučit ve smyslu pochopit.
Podle mě je lepší do penálu odejít relativně zdráv jak fyzicky, tak duševně, než se nějak trápit neduhami stáří, je to tak lepší jak pro mne, tak pro rodinu.
Takže já na tom zdraví, zdravém životním stylu moc nelpím...
Co je podle mě důležité je to vzedmutí ducha nebo jak to napsat, být orlem nad protikladmi, létat, i když nám nohy hrouda víže, živí stejně neunikneme.... :-)
Kdo se s čím identifikuje, takové to má a bude mít...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 17:33:50

Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana.

Pamatuji se, jak jsme tvořili před lety nerozlučnou skupinu s pár lidmi, každodenní x početné e-maily, jedním z nás byl i skřítek, už tehdy vážně nemocný, dvě malinké děti, manželka, setkávali jsme se všichni i na jedněch diskuzních stránkách na Mozaice. Vzpomínám, že tehdy říkal, že kdyby odešel (což jsme mu nikdo tehdy nevěřili), byl daleko mladší, než my ostatní, že nám dá z TAMA nějaké znamení, že nám dá větět.... :-)
Nevím, jestli se tak stalo, já zprávu neobdržela... :-)
Když se dlouho jednou neozýval, volala jsem mu.
Telefon vzala jeho manželka a sdělila smutnou zprávu, že už odešel....
Cítím ho nyní tak blízko a usmívám se, se slzami v očích...
Tak díky, skřítku...
Byl jsi originál, jako každý z nás je originál, s trošku jiným náhledem, názory, ale co je hlavní, byl jsi v tom tolik opravdový a živoucí ♥

----------------------

Jdu vysávat :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 18:08:28

být orlem nad protikladmi,


Nikoliv létat nad protiklady,

ale spojit je v celek, ač se zdají nepojitelné,

ovšem nespojovavat je v kompromis, z černé a bílé namíchat šedou,

ale tak aby byla bílá černou a černá bílou,

což pak znamená v případě tý horký a studený že nejde o vlažnou, což je kompromis,

ale že uvolněná pozornost je bdělá pozornost a bdělá pozornost je pozornost uvolněná,

což já občas popisuji protiklady, že když nevidíš, tak vidíš a když vidíš tak nevidíš,

nebo když víš tak nevíš a když nevíš tak víš...

To není poletování nad protiklady ale spojení protikladů...


jedna holubička co zde poletuje a nic se jí nedotýká ouplně na blbnutí stačí...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 18. kvě 2018 18:21:33

Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:35:41

Jana píše:
Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.

Jani, třeba se ještě potkáme, ale určitě to není důležité se osobně potkat, protože tu energii si neseme s sebou a v sobě, když si na někoho vzpomeneme, třebas už tu není, tak jako jsem vzpomněla skřítka, nebo nedávno odešlého Petra K., když si vzpomeneš, okamžitě se ti vybaví jeho energie, alespoň mě ano :-)
A jak jsem dala vytesat svým rodičům na pomník, tak to platí: "Kdo v srdcích žije, neumírá". :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:37:22

No a to mi dává impuls založit nové vlákno. S otázkou, která se mi možná zodpoví a kterou si nesu už dlouho v sobě, jak to s tím je.
Zatím s neuspokojivou odpovědí.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 18. kvě 2018 18:43:37

Tara píše:
Jana píše:
Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.

Jani, třeba se ještě potkáme, ale určitě to není důležité se osobně potkat, protože tu energii si neseme s sebou a v sobě, když si na někoho vzpomeneme, třebas už tu není, tak jako jsem vzpomněla skřítka, nebo nedávno odešlého Petra K., když si vzpomeneš, okamžitě se ti vybaví jeho energie, alespoň mě ano :-)
A jak jsem dala vytesat svým rodičům na pomník, tak to platí: "Kdo v srdcích žije, neumírá". :-)


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 18:48:31

Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.


To já se s vámi setkat nechci,

já chci mít hezký stáří a hezkou smrt,

takže já se stýkám pouze s blondýnama do dvaceti let,

jsou sice stejně pitomý jako ty starý, ale aspon jsou mladý a hezký,

a ještě nejsou pocitově vyprahlý a duchovnem voblouzněný....


Já mám blbej chloroform a taky tlak mně hapruje,

takže chápete že setkání se starejma kozama by pro mě mohlo bejt osudový a přívést mě na krchov,

už tak jsem tam jednou nohou...

:(
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:53:39

:-)
Tebe si budu pamatovat tak, jak jsem tě uviděla poprvé, ještě než sis všiml, že se na tebe někdo dívá.
Seděl jsi sám u stolu, s knížku v ruce, byla to knížka od Púndži: Procitni a chechtej se :-)
Byl jsi v té knížce úplně ponořený a nevnímal jsi okolí, usmíval ses tak nakažlivě a kolem tebe to svítilo :-)
Tak tak si tě budu pamatovat.
No, je pravda, že jsi potom pokukoval po takové brunetce s teplýma, hnědýma očima, jako kocour, který sleduje misku se smetanou :-)
A to už jsi nesvítil :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 19:05:17

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.

Šlo by toto parafrázovat slovy?

Chaos, který vidíme venku, je většinou v naší hlavě a ne venku?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod miroslav » sob 19. kvě 2018 8:29:01

Tara píše:Už jsem to četla dvakrát a pozorně, ale vůbec to "nemám" :-)
Zkusím ještě si to přečíst po třetí,

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.


Pokusím se to přiblížit ale na jiném vlákně, přesunu si tam ten citát i další co s tím souvisí
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 19. kvě 2018 10:34:49

Ahoj

Neignorujte prosím to tělo!
Tady vnímám tendenci ke krafání o biblických výrocích, ke vzpomínkám na nějaké dávné flirtování či k hloubání o nějakých nesrozumitelných citátech, a tak dál a tak dál...

Píši o těle i zde:
viewtopic.php?f=322&t=2180&p=140538#p140538
Ryunin to tam zatím snáší, za což mu děkuji

a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » sob 19. kvě 2018 10:46:19

Neignorujte prosím to tělo!


Já nikdy tělo neignoruji,

páč vždy píšu o uvolnění a tam je na první příčce uvolnění těla,

takže já rozhodně nekrafám o nějakých biblických výrocích jen tak zbůhdarma,

uvolněnost prostě znamená uvolnění těla

(ale jestli si k tomu někdo potřebuje strčit tři prsty do prdele aby měl nákou fajn mudru, tak to je už mimo mě)
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » ned 20. kvě 2018 5:01:50

Ahoj Pelvane,

nějak mně to téma uvízlo v hlavě takže hnedka ráno jsem si uvědomil,

že je to vlastně i zfilmovaný, takže tady máš vlažný, studený a horký ve videu,

přičemž není třeba skákat z mostu, stačí třeba praktikovat chůzi po zábradlí nebo relaxaci,

a nebo třeba praktikovat koncentraci naslouchání,

ale já nejsem fandou koncentrací, páč k tomu musíš použít úsilí a záměr...


https://www.youtube.com/watch?v=SicUuuii0JE
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 20. kvě 2018 13:11:02

Ahoj Petře



Ten film je pro mne o tom, aby ses rozhodl, kde máš či kde cítíš těžiště svého těla, těžiště sebe sama.

Při běhu a při chůzi a při sezení v zazenu je naše centrum v oblasti Hara mezi kyčlemi a těsně výše je to i naše břicho či náš život, jak říkají někteří slované.

Existuje něco více důležité?
Při cvičení na kruzích, a když něco děláš rukama, stejně jako teď, když tohle píši, je důležité místo v klíčové oblasti spojení našich klíčních kostí s hrudní kostí.
To je oblast naší duše nebo našeho brzlíku nebo naší imunity nebo našich citů...

Existuje ještě něco důležitějšího?
Tvrdí nám homo sapiens sapiens, že je to rozum, ego, stres (horké, studené) v hlavě.
Je těžké rozumem dojít v názoru, že rozum není ten nejdůležitější!

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků