Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » pon 31. črc 2017 21:24:22

Pelvan píše:PS
To omývání nohou, které prováděl Kristus svým učedníkům, je také vysvětlováno blbě. A tak dál a tak dál...


Ahoj, Pelvane.

Dokud je člověk závislý na vysvětlování druhých, tak to není nic moc. Lepší je se naučit vyjít bez prostředníka (dříve obvykle farář). Pustit se vysvětlování druhých a hledat či čekat, až se objeví odpověd z vlastního nitra. Trvá to obvykle dlouho, než se tato schopnost vyvine, ale stojí to za to.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pon 31. črc 2017 21:29:55

Pelvan píše:PS
To omývání nohou, které prováděl Kristus svým učedníkům, je také vysvětlováno blbě. A tak dál a tak dál...

Umytí nohou v horkém Orientu se stálým prachem na cestách znamená ořijmout někoho za hosta, "sejmout prach", přijmout jej do vnitřních prostor domu.
Je to vidět v Oddyseji (i jemu se umyly nohy při návratu), také Kršna, když už byl pánem domu, sám umyl nohy svému učiteli z dětství, když ten po čase přišel.
Umytím nohou učedníkům dal Kristus příklad:
1/ přijímat se vzájemně,
2/ přijmout pokorně, neb i Učitel a Mistr se snížil k posloužení.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 02. srp 2017 11:24:20

Ahoj nope

Tohle všechno je pravda.
Ale možná tím umytím nohou chtěl Kristus svým žákům také zdůraznit důležitost péče o svoje nohy.
Každý by se měl především umět postarat sám o sebe a nespoléhat se pořád na druhé, to už se ale nějak z Bible vytratilo.
Islám je v tomto pečování o svoje nohy důslednější a také celosvětově úspěšnější.

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 02. srp 2017 11:40:15

Ahoj nope

Pelvan píše:Je notoricky známá věta z Bible začínající obratem "Blahoslavení lidé chudí duchem...". Že by to mohlo znamenat ve skutečnosti "Blahoslavení lidé jemného dechu...", to jsem se musel dozvědět od Jaroslava Duška na tomto videu.
Vánoční povídání s Jaroslavem Duškem 11.12. 2016
http://www.cestyksobe.cz/vanocni-povida ... 2016/15948
Ta věta pojednává o meditaci na jemný dech a je naprosto scestně vykládána.


nop píše:Je to jednoduché. Ne, aby byl chudý, ale aby ho věci nevázaly, aby byl od "útisku hmoty" volný.


Přístup k Bibli je zbytečně psychologizován a filozofizován a zamotáván a zamlžován a tak dál...

Co když je to opravdu tak jednoduché?
Věta začínající obratem "Blahoslavení lidé jemného dechu..." může znamenat pokyn ke klidnému a pomalému dýchání.
Toto pomalé klidné dýchání přirozeně vede i k uklidnění mysli a tohle může být i to záhadné "Království Nebeské".
Jedná se o pokyn v meditacích východního stylu zcela obvyklý.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. srp 2017 5:19:32

Je to možné vyzkoušet, co způsobuje blaho a slavení.

Blahoslavení chudí duchem jsou ti, kteří nejsou připoutáni k nečistému nespokojenému kritickému chtivému duchu.

Osvobozením od tohoto nečistého ducha se otevíráme Duchu svatému, skrz kterého přichází slavení Boha a s tím i blaho.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 03. srp 2017 11:10:31

Ahoj Jano

Tyhle věci duch (mysl) a dech (tělo) jsou velmi úzce spojené.
Pokud jsi v napětí mysli, tak většinou také velmi povrchně a rychle dýcháš.
Velký rozdíl je ale v možnostech ovlivnění (ducha) mysli a v ovlivnění (dechu) těla.

Pokud se zaměříš na svoji mysl (ducha) a budeš se kritizovat ve smyslu: "Myslím špatně!", dostaneš se do stresu a výsledek bude ještě větší zhoršení situace. Vyšší napětí a panika v mysli může způsobit až zablokované dýchání. Je to vnitřní konflikt a důsledkem je postupná sebedestrukce.

Pokud se zaměříš na svoje tělo (dech) a budeš se snažit dech uklidnit a zpomalit, budeš se snažit o "jemný dech", tak mysl automaticky také zvolní tempo rojení svých myšlenek. Navíc myšlenky nebudou tak agresivní, protože to prostě při klidném dýchání mysli ani nepůjde - tak agresivní myšlenku vyprodukovat. Vzniká automaticky vnitřní soulad a důsledkem je vyladění dechu i ducha, což je harmonie.

Jana píše:Blahoslavení chudí duchem jsou ti, kteří nejsou připoutáni k nečistému nespokojenému kritickému chtivému duchu.


Co to je to připoutání ke kritickému duchu (k mysli)?
To je podle mne situace, kdy ty sebe a svoje myšlenky bereš příliš vážně, jsi ve stavu připoutání ke svému sebeobrazu ve své mysli.

Jak se odpoutat od kritického ducha?
Jedním ze způsobů může být snaha nebrat sebe a svoje myšlenky tak vážně. Přenesením pozornosti z ducha na dech (z mysli na tělo) dojde většinou automaticky k uvolnění stažené mysli a k odpoutání se od kritického ducha.

Někde jsem četl nebo slyšel názor, že myšlenky jsou jako naše děti.
Pokud konflikty se svými dětmi umíme zvládat po dobrém, umíme to i se svými myšlenkami.
Důležité je tomu dát čas (zvolnit tempo řešení konfliktů).
A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.
A dobré je i dotazování:
"Proč se (mi) děje to, co se (mi) děje?"
Dotazování by mělo mířit ke všem účastníkům konfliktu. Mělo by mířit nejen k dětem (k myšlenkám), ale mělo by mířit i ke mně, jako ke svědkovi toho celého divadla.
V zenu mne učili tento základní koan: "Kdo jsem já?"
Navrhuji zavést i nový koan: "Kde jsem já?"

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 03. srp 2017 11:16:59

PS
Jistě vede cesta k uklidnění a vnitřní harmonii i přes velkého Ducha (přes velké Já). ale já touhle cestou zatím neumím chodit.
Líbí se mi ta cesta dechová, stejně jako se mi líbí dechovka...
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » čtv 03. srp 2017 11:48:32

Pelvan píše:A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.


:)

To je opravdu moc pěkné.
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. srp 2017 11:49:00

Pelvane,

díky za doplnění a upřesnění. Ano, dech a duch je něco, co spolu souvisí. Je to tak nějak, jak to popisuješ.

Při výdechu a zatajení dechu, když na chvíli vůbec nedýcháme, se lehce pozornost zaměří do ticha v srdci. Do místa vědomého klidu, něčeho co je prázdné a zároveň naplňující, místa, kde jsme víc Doma, než v aktivním těle nebo světě.

Při jemném dýchání a setrvání v tomhle místě vědomí klidu se ta jemnost může prohlubovat do vědomí, že tohle je ONO.

Jak říká Papadží: "Čím víc to poznáváme, tím víc to milujeme."

Není potřeba si o sobě a ani o ničem nic myslet.

Pelvane, píšeš moc pěkně i o tom nečistém duchu. Je to všechno tak, jak říkáš. Díky.

Pelvan píše:Jistě vede cesta k uklidnění a vnitřní harmonii i přes velkého Ducha (přes velké Já). ale já touhle cestou zatím neumím chodit.

Velké ničím neomezené Já tady samo září, když mu nezaclání naše osobní malé já, které by v tom chtělo umět chodit. V tom cvičení, které popisuješ zmizí kritická mysl, vztahovačná mysl, mysl která udržuje představu osobního já a je tady jen to vědomé Bytí, které je naprosto bezstarostné a ve své podstatě radostné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » čtv 03. srp 2017 11:53:33

.Petra píše:
Pelvan píše:A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.


:)

To je opravdu moc pěkné.


Potom už myl neposuzuje nikoho, že je připoutaný k něčemu nečistému, protože jí dojde, že tu nečistotu může vidět jen proto, že ji má sama v sobě.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. srp 2017 12:11:05

Ano, čistému vše čisté.

:)

Nicméně, i když ve skutečnosti ta existence nemůže být jiná, než čistá, skrz kritickou mysl je možné vnímat špatné, zlé, nečisté.

Ta nečistota je ve skutečnosti filtrem v naší vlastní mysli. Tehdy poukazujeme na třísky v očích svých bližních a nevidíme vlastní trám ve svém oku.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 08. srp 2017 8:44:53

Ahoj

Pelvan píše:Navrhuji zavést i nový koan: "Kde jsem já?"


Budu pokračovat v této svojí myšlence. "Kde jsem já?"
Pokud připustíme, že vědomí může po těle cestovat, tak asi většina z nás zjistí, že ho máme v hlavě.
Položil jsem si otázku, zda je to pro moje vědomí správné místo? A usoudil jsem, že není.

Pokud chci s vědomím cestovat směrem dolů, musím kontrolovat stav té cesty.
V současnosti se zaměřuji na oblast svého krku. Rozhýbávám ho a působím na něj i pomocí postupů uvedených v knihách Alexandera Loyda "Léčebný kód" a "Nevyšší princip".
viewtopic.php?f=329&t=7594&p=124179&hilit=Loyd#p124179
Jde to pomalu, ale trochu se mi ten krk uvolňuje, se domnívám. Důležité je si hlídat balanc mezi pravou a levou polovinou krku, už jenom práce s myší tuhle rovnováhu velmi narušuje.
Vlastně pečuji o to, abych byl vědomě často ve svém krku.

Samozřejmě je dobré, když vědomí klesne alespoň k srdci.
Jana píše:Při výdechu a zatajení dechu, když na chvíli vůbec nedýcháme, se lehce pozornost zaměří do ticha v srdci. Do místa vědomého klidu, něčeho co je prázdné a zároveň naplňující, místa, kde jsme víc Doma, než v aktivním těle nebo světě.

Při jemném dýchání a setrvání v tomhle místě vědomí klidu se ta jemnost může prohlubovat do vědomí, že tohle je ONO.

Jistě je to příjemné být ve svém srdci. Většina lidí by řekla, ať jsem spokojený tam a dál neotravuji.

Já však cítím napětí i v nižších partiích svého těla a vědomým přebýváním ve svém srdci se mi nedaří tato místa uvolnit.
Konkrétně se jedná hlavně o moji pravou kyčel. Není to většinou bolest, je to jenom takové nepohodlí a trvalý tah.
Iva Radulayová v jednom svém videu tvrdí, že pravá kyčel nám vypovídá o našem vztahu k ženám a levá kyčel o vztahu k mužům.
To je pro mne spíše jenom taková diagnostika, nežli cesta k nějakému řešení.
Více se mi zdá prakticky využitelné cvičení Dashy Kocourkové.
"Domnívám se, že pokud se chci někam pohnout, musím si vytknout nějaký cíl. Například tím cílem může být provádění nějakého cvičení:
http://www.zhineng-academy.cz/cz/videa/ ... ction=play
Cvičení Zhineng Qi Gong: Kroužení pánví - Haola Hola, tak jak je předvádí Dasha Kocourková, k tomu pro začátek může být docela dobrým prostředkem.
Na tom videu je dobře vidět, jak společně s pánví pracuje i krk cvičenky."
Občas si toto cvičení zacvičím, měl bych to dělat každý den po dobu 100 dní. To je trochu mimo realitu, ale snažím se alespoň občas a namlouvám si, že i tak je to dobré.

Dobrá zpráva je, že Dasha chystá v Praze cvičení. Poslala mi mail, z něhož vyjímám:
"Momentálně nechystám víkendový kurz, ale od září budu Zhineng Qi Gopng pravidelně praktikovat v Riegrových sadech. Bylo by to pro vás zajímavé?
Kurz asi bude koncem září. Když se registrujete na www.zhineng-academy.cz, dostanete o kurzu včas informaci.
Ještě jednou děkuji a budu se těšit na setkání.
Dasha Kocourková"

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 08. srp 2017 9:04:57

PS
Připadá mi dobré jít se svým vědomím v těle za pocity. Snažím se jít vědomě za svojí bolestí a nepříjemným svalovým stažením v těle.
Je to praxe působící úplně naopak proti obecnému zvyku se nepříjemnostem snažit vyhýbat.
"Jít skrz to", to je častá poučka mnohých mistrů.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » úte 08. srp 2017 9:17:18

Pelvan píše:Pokud připustíme, že vědomí může po těle cestovat, tak asi většina z nás zjistí, že ho máme v hlavě.


Možná, že nám to tak připadá, protože na hlavě jsou umístěna hned 4 čidla smyslů - zrak, sluch, čich a chut. Hmat si uvedomujeme na celém povrchu těla, v některých místech citlivěji, v jiných méně.
Podle mne je vědomí všude. Když zavřu oči a uvědomuji se nekonečnost.
Otázkou je pro mne, odkud vědomí vychází. Při zavření očí vnímám, že ze středu těla. Že by duchovní srdce?

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » úte 08. srp 2017 9:56:21

Pelvan píše:Samozřejmě je dobré, když vědomí klesne alespoň k srdci.
Jana píše:Při výdechu a zatajení dechu, když na chvíli vůbec nedýcháme, se lehce pozornost zaměří do ticha v srdci. Do místa vědomého klidu, něčeho co je prázdné a zároveň naplňující, místa, kde jsme víc Doma, než v aktivním těle nebo světě.

Při jemném dýchání a setrvání v tomhle místě vědomí klidu se ta jemnost může prohlubovat do vědomí, že tohle je ONO.

Jistě je to příjemné být ve svém srdci. Většina lidí by řekla, ať jsem spokojený tam a dál neotravuji.


V srdci se dostáváme k centru pocitů, místa, kde se rodí mysl.

Pelvan píše:Budu pokračovat v této svojí myšlence. "Kde jsem já?"


Možná je lepší se neptat ani tak kde a kdo, ale směřovat k vědomému Bytí, k poznání vědomého "JSEM, KTERÝ JSEM", skrz poznání jen samotného JSEM v místě, kde se ten pocit JSEM rodí.

Ještě jednou se vrátím k tomu, co píšeš:

Jistě je to příjemné být ve svém srdci. Většina lidí by řekla, ať jsem spokojený tam a dál neotravuji.


Jakmile se vědomí vymotá z bludiště mysli a projde skrz všechny stísňující, bolestné a nepříjemné emoce, pocity a objeví se pohoda a příjemné bytí v tichu srdce, je vlastně vyhráno.

Tady se vědomí, že existence sama o sobě bez všech těch představ, myšlenek, emocí, je fajn, je pohodová, je láskou, rozšiřuje, prohlubuje.

Není třeba přesouvat centrum bytí jinam do těla, do zablokovaných čaker, protože probuzené Srdce má vzácný dar odblokovat svou láskou všechny bloky v těle, osvobodit úplně všechno, protože se v něm vše taví ve vědomé Bytí, v jedinou existenci.

Jinými slovy, poznané: "JSEM, KTERÝ JSEM" je Bohem, kterému je možné svěřit do péče úplně všechno, ego se nikdy nedokáže o všechno postarat tak dobře, jako Boží přítomnost, která je vědomá v srdci. Je v ní veškerá moudrost, která je právě třeba.

A moudrost v srdci může klidně vést i k používání všech těch metod, o kterých tady píšeš a které fungují nejlépe právě když je vše řízené z vědomého srdce, když je všechno dělané s vědomím lásky.

A moudrost v srdci dá zcela jasně poznat, kdo jsi, čím celá ta existence je.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » úte 08. srp 2017 10:04:47

Pelvan píše:Ahoj

Pelvan píše:Navrhuji zavést i nový koan: "Kde jsem já?"


Budu pokračovat v této svojí myšlence. "Kde jsem já?"



Podle mě to děláš velmi dobře, Pelvane. Je to prosté a jednoduché, a pokorné, a proto to svou opravdovostí má pozitivní vliv na okolí. Každopádně na mě.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » úte 08. srp 2017 10:21:46

Jana píše:
Není třeba přesouvat centrum bytí jinam do těla, do zablokovaných čaker, protože probuzené Srdce má vzácný dar odblokovat svou láskou všechny bloky v těle, osvobodit úplně všechno, protože se v něm vše taví ve vědomé Bytí, v jedinou existenci.



Centrum Bytí se nikam přesouvat nedá.

Já bych dala na slova praktika E. Tomáše.

E. Tomáš:..Jinak je také velmi dobrý světelný bod a to jeho představa bud v duchovním srdci nebo v kterémkoli čakramu.

T.: Ve kterém je to nejlepší?

E. Tomáš: Velmi dobrá je Adžna (6), ale zkus to nejdříve v tom, do kterého se ti nechce.

T.: Proč?

E.Tomáš: Protože ten je nejméně čistý a potřebuje provětrat.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » úte 08. srp 2017 10:27:49

.Petra píše:
Jana píše:
Není třeba přesouvat centrum bytí jinam do těla, do zablokovaných čaker, protože probuzené Srdce má vzácný dar odblokovat svou láskou všechny bloky v těle, osvobodit úplně všechno, protože se v něm vše taví ve vědomé Bytí, v jedinou existenci.



Centrum Bytí se nikam přesouvat nedá.


Ano, centrum Bytí, tedy celé té věčné nekonečné existence, která přesahuje časoprostor se pochopitelně přesouvat nedá, ale centrum osobního bytí se může v časoprostoru stěhovat kamkoliv. V představách může osoba klidně řešit minulost, budoucnost, být někde zcela jinde, duchem nepřítomná.

Duchovní Srdce v poměru k srdeční čakře je na tom podobně jako představa osobního bytí k Bytí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » úte 08. srp 2017 11:07:43

Jana píše:
Ano, centrum Bytí, tedy celé té věčné nekonečné existence, která přesahuje časoprostor se pochopitelně přesouvat nedá, ale centrum osobního bytí se může v časoprostoru stěhovat kamkoliv. V představách může osoba klidně řešit minulost, budoucnost, být někde zcela jinde, duchem nepřítomná.

Duchovní Srdce v poměru k srdeční čakře je na tom podobně jako představa osobního bytí k Bytí.


To at si rozhodne Pelvan, jestli všechny tyhle koncepty potřebuje.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » úte 08. srp 2017 12:33:07

Pelvan píše:Jistě vede cesta k uklidnění a vnitřní harmonii i přes velkého Ducha (přes velké Já). ale já touhle cestou zatím neumím chodit.


Možná, že když se vyjasní, po čem duše ve skutečnosti touží, tak zjistí, že je ve skutečnosti v cíli.

Pelvan píše:Jistě je to příjemné být ve svém srdci.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník