Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 28. črc 2017 7:45:19

Ahoj

Střed našeho těla je v blízkosti našich kyčlí, proto považuji kyčle a pánev a pánevní dno za oblast těla, která má rozhodující vliv na naši psychosomatickou formu.
Stav svalů našeho pánevního dna zásadní měrou ovlivňuje naše držení těla a tím i z toho vycházející naše subjektivní pocity. Jde o to umět tyto svaly jednak posílit, ale potom je také umět uvolnit. Toto se nejlépe nacvičí sérií napnutí a uvolnění svalů pánevního dna třeba 100x za sebou v jedné sérii.

https://books.google.cz/books?id=wDAbAr ... na&f=false

Dasha Kocourková na tomto videu říká oblasti pánve "druhý mozek". Procvičování tohoto druhého mozku nám může přinést netušené benefity; je to zadarmo, ale je to práce...

http://www.cestyksobe.cz/dasha-kocourko ... ong-2/5360


Takže práci zdar a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 28. črc 2017 10:14:27

Pelvan píše:
http://www.cestyksobe.cz/dasha-kocourko ... ong-2/5360

Takže práci zdar a zdravím


Video vypadá zajímavě, moc pěkné je, jak Dasha popisuje nepopsatelné tao a jak to cvičení v cvičících probouzí stavy štěstí a lásky.

Pelvan píše:
Dasha Kocourková na tomto videu říká oblasti pánve "druhý mozek". Procvičování tohoto druhého mozku nám může přinést netušené benefity; je to zadarmo, ale je to práce...


S tím druhým mozkem v pánvi je to trochu jinak. Zjednodušeně řečeno, duchovní vývoj člověka, stejně jako vývoj celého lidstva postupuje od dolních čaker vzhůru. Od hmotného k duchovnímu. Podle toho může být pociťované centrum bytí na různých úrovních. Srdce je spojnicí, proto mudrcové doporučují obracet pozornost to srdce.


Dasha tady prezentuje velmi příjemný a účinný způsob, jak se dostat z těch nižších "pater" výš a do propojení s celkem.

Obrázek

Horní elipsa, čakry 5–7 patří duchovnímu člověku, duchu; Spodní elipsa, čakry 1–3 patří hmotnému člověku, egu; 4. čakra lásky mezi nimi tvoří most – ze dvou činí jedno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 30. črc 2017 8:42:51

Ahoj Jano

Děkuji Ti za reakci.

Podle sebe soudím, že lidé jsou svým vědomím přítomni více v hlavě než v ostatním těle. Ale v té hlavě jim šrotuje hmotařský rozum místo nějaké duchovnosti.
O existenci nějaké sedmé čakry nad hlavou nemají lidé většinou ani potuchy a krční čakru mají zablokovanou jednak špatným postojem těla a pak také nevhodnou stravou a chemickými svinstvy ve všem. Krk reprezentuje štítná žláza a s tou jsme v současnosti dost na štítě.

Takže je to minimálně třikrát špatně.
1. Lidé jsou soustředěni v hlavě místo toho, aby byli se svým vědomím v nižších centrech, jako je srdeční čakra nebo Hara v pánevní oblasti.
2. V té hlavě - ve své mysli - mají lidé lidově řečeno "na.rány" spousty kravin vtloukaných celý život od hmotařské společnosti.
3. Cestu vědomí do nižších center v těle - blíže středu naší existence - mají lidé zablokovanou díky zoufalému stavu své krční oblasti.

Eduard Tomáš kdysi kdesi řekl, že nejdůležitější cesta našeho života je z hlavy do srdce a ta měří přibližně 30 cm. Vypadá to moc jednoduše, ale jednoduché to není.
O tom, jak je tato poměrně krátká cesta v současnosti pro většinu lidí zablokovaná, by se daly psát romány.

Domnívám se, že pokud se chci někam pohnout, musím si vytknout nějaký cíl. Například tím cílem může být provádění nějakého cvičení:
http://www.zhineng-academy.cz/cz/videa/ ... ction=play
Cvičení Zhineng Qi Gong: Kroužení pánví - Haola Hola, tak jak je předvádí Dasha Kocourková, k tomu pro začátek může být docela dobrým prostředkem.
Na tom videu je dobře vidět, jak společně s pánví pracuje i krk cvičenky.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » ned 30. črc 2017 12:53:24

Pelvan píše:Ahoj Jano

Děkuji Ti za reakci.

Podle sebe soudím, že lidé jsou svým vědomím přítomni více v hlavě než v ostatním těle. Ale v té hlavě jim šrotuje hmotařský rozum místo nějaké duchovnosti.


Pelvane, nejsem odborník na čakry a ani na nic moc kolem toho. Nicméně když se probudí třetí oko nebo korunní čakra, tak je to asi zcela jiná záležitost, než když je hlava napěchovaná myšlenkami, šrotuje to tam k prasknutí a člověk nevnímá nic jiného, než svou mysl, své vlastní představy.

Eduard Tomáš kdysi kdesi řekl, že nejdůležitější cesta našeho života je z hlavy do srdce a ta měří přibližně 30 cm.


Čisté vědomí, které je probuzené v srdci, je osvobozeno od mysli, to měl nejspíš Eduard Tomáš na mysli. :)


Ale cosi se mi ve Tvém psaní moc líbí. Líbí se mi, to co nalézáš. O co se dělíš. Je to čím dál jasnější. I kdyby to pomohlo jedinému člověku, tak za to velký dík.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 30. črc 2017 13:36:26

Ahoj Jano

Čisté vědomí je vědomí lásky.
Na stránkách Alletra se dá stáhnout meditace "cvietok" a tam se píše toto:
"DUCHOVNÍ PRAKTIKA "LOTOSOVÝ KVĚT"
"Tato duchovní praktika se nazývá "Lotosový květ". Podstata tohoto cvičeni je následující. Člověk si představí, že do svého nitra, do oblasti sluneční pleteně (Plexus Solaris), zasadí lotosové semínko. Toto malé semínko v něm začne klíčit díky síle Lásky, zformované jeho pozitivními myšlenkami. Tím, že člověk neustále kontroluje růst květiny, se uměle zbavuje negativních myšlenek, které se mu (jinak) neustále honí hlavou..."

Lotos je vlastně leknín. Když jsem byl letos na meditaci s Brahmamem ve škole v Bílé ulici, tak jsem si na zahradě školy všiml jezírka s rozkvetlými lekníny...
Meditace cvietok i vysvětluje, proč se lotosový sed jmenuje právě lotosový, a vysvětluje také, co se při tom sezení vlastně má dělat. Bohužel z této tradice zbyl jenom ten název sedu. Zbyla jenom forma, ale obsah se vytratil.

Zdravím a děkuji
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 30. črc 2017 16:32:58

PS

Jde mi o to, abych něco pozitivního se sebou udělal a byl přitom ve své zóně pohodlí.

Jan Zahradník Havelka o tom mluví v tomto videu: 252. Sebekázeň a svobodná vůle
https://www.youtube.com/watch?v=OY8nVV_QuNs

Pokud tím někoho dalšího inspiruji, tak tím lépe.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » pon 31. črc 2017 9:19:21

Pelvan píše:PS

Jde mi o to, abych něco pozitivního se sebou udělal a byl přitom ve své zóně pohodlí.

Jan Zahradník Havelka o tom mluví v tomto videu: 252. Sebekázeň a svobodná vůle
https://www.youtube.com/watch?v=OY8nVV_QuNs

Pokud tím někoho dalšího inspiruji, tak tím lépe.


Připadá mi, že pan J.Z. Havelka konečně dosahl úrovně, aby mohl aplikovat to, co radila paní Tomášová.

Z mého pohledu se dá pro sebe něco nového pozitivního udělat právě jen, když se překročí momentální zona pohodlí, v očekávání nové příjemnější zony pohodlí. Většinou se to lépe daří, když se jedná o malé změny - krůček za krůčkem: Tuhle změnu pohodlí ještě zvládnu, tuhle už ne. Tak až příště.
:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 31. črc 2017 16:51:41

Ahoj Petro

Je to o sebereflexi. A máš pravdu, že se s tím musí zacházet opatrně. Krůček po krůčku je třeba na sobě kontrolovat, co a jak na mě funguje. JZH v tom videu mluví o svém plánu hladovět 5 dní, ale po 3 dnech cítil, že už by pokračováním hladovění vystoupil ze své zóny pohodlí. A tak začal dělat hladovky 3 denní. Tohle je individuální záležitost. Každý člověk to má jinak. Většina lidí to ale vůbec nemá, lidé často mají zablokovanou zpětnou vazbu a neptají se na to, zda se nachází ve své zóně pohodlí. Jde o to se začít ptát sám sebe a být sám k sobě vnímavý.

Problém je v tom, že mnoho důležitých kulturních dědictví je nám dáváno v překroucené, zkomolené a zamlžené podobě. Originální forma těchto duchovních pokladů často tkví v úžasné jednoduchosti. V jednoduchosti je půvab.

Všude se v buddhistické literatuře píše o "Prázdnotě" a o tom, jak této tajemné prázdnoty dosáhnout. Že by to mohlo souviset s prázdným žaludkem a s hladověním mne nenapadlo, dozvěděl jsem se to až z videí JZH.

Všude je známý výraz lotosový sed, název je prý podle zkřížených nohou v sedu do tvaru květu lotosu. Že by s názvem tohoto sedu mohla souviset meditace "Cvietok", spočívající v představování si růstu rostliny lotosu v sobě samém, to jsem se také dozvěděl až nedávno.

Je notoricky známá věta z Bible začínající obratem "Blahoslavení lidé chudí duchem...". Že by to mohlo znamenat ve skutečnosti "Blahoslavení lidé jemného dechu...", to jsem se musel dozvědět od Jaroslava Duška na tomto videu.
Vánoční povídání s Jaroslavem Duškem 11.12. 2016
http://www.cestyksobe.cz/vanocni-povida ... 2016/15948
Ta věta pojednává o meditaci na jemný dech a je naprosto scestně vykládána.

Všechno je jinak, zvykám si na to, že všechno může být jinak...

A také zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 31. črc 2017 16:55:21

PS
To omývání nohou, které prováděl Kristus svým učedníkům, je také vysvětlováno blbě. A tak dál a tak dál...
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pon 31. črc 2017 21:18:24

Pelvan píše:....
Problém je v tom, že mnoho důležitých kulturních dědictví je nám dáváno v překroucené, zkomolené a zamlžené podobě. Originální forma těchto duchovních pokladů často tkví v úžasné jednoduchosti. V jednoduchosti je půvab....

Je notoricky známá věta z Bible začínající obratem "Blahoslavení lidé chudí duchem...". ...Všechno je jinak, zvykám si na to, že všechno může být jinak...
A také zdravím

Je to jednoduché. Ne, aby byl chudý, ale aby ho věci nevázaly, aby byl od "útisku hmoty" volný.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » pon 31. črc 2017 21:24:22

Pelvan píše:PS
To omývání nohou, které prováděl Kristus svým učedníkům, je také vysvětlováno blbě. A tak dál a tak dál...


Ahoj, Pelvane.

Dokud je člověk závislý na vysvětlování druhých, tak to není nic moc. Lepší je se naučit vyjít bez prostředníka (dříve obvykle farář). Pustit se vysvětlování druhých a hledat či čekat, až se objeví odpověd z vlastního nitra. Trvá to obvykle dlouho, než se tato schopnost vyvine, ale stojí to za to.

:)
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pon 31. črc 2017 21:29:55

Pelvan píše:PS
To omývání nohou, které prováděl Kristus svým učedníkům, je také vysvětlováno blbě. A tak dál a tak dál...

Umytí nohou v horkém Orientu se stálým prachem na cestách znamená ořijmout někoho za hosta, "sejmout prach", přijmout jej do vnitřních prostor domu.
Je to vidět v Oddyseji (i jemu se umyly nohy při návratu), také Kršna, když už byl pánem domu, sám umyl nohy svému učiteli z dětství, když ten po čase přišel.
Umytím nohou učedníkům dal Kristus příklad:
1/ přijímat se vzájemně,
2/ přijmout pokorně, neb i Učitel a Mistr se snížil k posloužení.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 02. srp 2017 11:24:20

Ahoj nope

Tohle všechno je pravda.
Ale možná tím umytím nohou chtěl Kristus svým žákům také zdůraznit důležitost péče o svoje nohy.
Každý by se měl především umět postarat sám o sebe a nespoléhat se pořád na druhé, to už se ale nějak z Bible vytratilo.
Islám je v tomto pečování o svoje nohy důslednější a také celosvětově úspěšnější.

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 02. srp 2017 11:40:15

Ahoj nope

Pelvan píše:Je notoricky známá věta z Bible začínající obratem "Blahoslavení lidé chudí duchem...". Že by to mohlo znamenat ve skutečnosti "Blahoslavení lidé jemného dechu...", to jsem se musel dozvědět od Jaroslava Duška na tomto videu.
Vánoční povídání s Jaroslavem Duškem 11.12. 2016
http://www.cestyksobe.cz/vanocni-povida ... 2016/15948
Ta věta pojednává o meditaci na jemný dech a je naprosto scestně vykládána.


nop píše:Je to jednoduché. Ne, aby byl chudý, ale aby ho věci nevázaly, aby byl od "útisku hmoty" volný.


Přístup k Bibli je zbytečně psychologizován a filozofizován a zamotáván a zamlžován a tak dál...

Co když je to opravdu tak jednoduché?
Věta začínající obratem "Blahoslavení lidé jemného dechu..." může znamenat pokyn ke klidnému a pomalému dýchání.
Toto pomalé klidné dýchání přirozeně vede i k uklidnění mysli a tohle může být i to záhadné "Království Nebeské".
Jedná se o pokyn v meditacích východního stylu zcela obvyklý.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. srp 2017 5:19:32

Je to možné vyzkoušet, co způsobuje blaho a slavení.

Blahoslavení chudí duchem jsou ti, kteří nejsou připoutáni k nečistému nespokojenému kritickému chtivému duchu.

Osvobozením od tohoto nečistého ducha se otevíráme Duchu svatému, skrz kterého přichází slavení Boha a s tím i blaho.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 03. srp 2017 11:10:31

Ahoj Jano

Tyhle věci duch (mysl) a dech (tělo) jsou velmi úzce spojené.
Pokud jsi v napětí mysli, tak většinou také velmi povrchně a rychle dýcháš.
Velký rozdíl je ale v možnostech ovlivnění (ducha) mysli a v ovlivnění (dechu) těla.

Pokud se zaměříš na svoji mysl (ducha) a budeš se kritizovat ve smyslu: "Myslím špatně!", dostaneš se do stresu a výsledek bude ještě větší zhoršení situace. Vyšší napětí a panika v mysli může způsobit až zablokované dýchání. Je to vnitřní konflikt a důsledkem je postupná sebedestrukce.

Pokud se zaměříš na svoje tělo (dech) a budeš se snažit dech uklidnit a zpomalit, budeš se snažit o "jemný dech", tak mysl automaticky také zvolní tempo rojení svých myšlenek. Navíc myšlenky nebudou tak agresivní, protože to prostě při klidném dýchání mysli ani nepůjde - tak agresivní myšlenku vyprodukovat. Vzniká automaticky vnitřní soulad a důsledkem je vyladění dechu i ducha, což je harmonie.

Jana píše:Blahoslavení chudí duchem jsou ti, kteří nejsou připoutáni k nečistému nespokojenému kritickému chtivému duchu.


Co to je to připoutání ke kritickému duchu (k mysli)?
To je podle mne situace, kdy ty sebe a svoje myšlenky bereš příliš vážně, jsi ve stavu připoutání ke svému sebeobrazu ve své mysli.

Jak se odpoutat od kritického ducha?
Jedním ze způsobů může být snaha nebrat sebe a svoje myšlenky tak vážně. Přenesením pozornosti z ducha na dech (z mysli na tělo) dojde většinou automaticky k uvolnění stažené mysli a k odpoutání se od kritického ducha.

Někde jsem četl nebo slyšel názor, že myšlenky jsou jako naše děti.
Pokud konflikty se svými dětmi umíme zvládat po dobrém, umíme to i se svými myšlenkami.
Důležité je tomu dát čas (zvolnit tempo řešení konfliktů).
A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.
A dobré je i dotazování:
"Proč se (mi) děje to, co se (mi) děje?"
Dotazování by mělo mířit ke všem účastníkům konfliktu. Mělo by mířit nejen k dětem (k myšlenkám), ale mělo by mířit i ke mně, jako ke svědkovi toho celého divadla.
V zenu mne učili tento základní koan: "Kdo jsem já?"
Navrhuji zavést i nový koan: "Kde jsem já?"

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 03. srp 2017 11:16:59

PS
Jistě vede cesta k uklidnění a vnitřní harmonii i přes velkého Ducha (přes velké Já). ale já touhle cestou zatím neumím chodit.
Líbí se mi ta cesta dechová, stejně jako se mi líbí dechovka...
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » čtv 03. srp 2017 11:48:32

Pelvan píše:A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.


:)

To je opravdu moc pěkné.
.Petra
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. srp 2017 11:49:00

Pelvane,

díky za doplnění a upřesnění. Ano, dech a duch je něco, co spolu souvisí. Je to tak nějak, jak to popisuješ.

Při výdechu a zatajení dechu, když na chvíli vůbec nedýcháme, se lehce pozornost zaměří do ticha v srdci. Do místa vědomého klidu, něčeho co je prázdné a zároveň naplňující, místa, kde jsme víc Doma, než v aktivním těle nebo světě.

Při jemném dýchání a setrvání v tomhle místě vědomí klidu se ta jemnost může prohlubovat do vědomí, že tohle je ONO.

Jak říká Papadží: "Čím víc to poznáváme, tím víc to milujeme."

Není potřeba si o sobě a ani o ničem nic myslet.

Pelvane, píšeš moc pěkně i o tom nečistém duchu. Je to všechno tak, jak říkáš. Díky.

Pelvan píše:Jistě vede cesta k uklidnění a vnitřní harmonii i přes velkého Ducha (přes velké Já). ale já touhle cestou zatím neumím chodit.

Velké ničím neomezené Já tady samo září, když mu nezaclání naše osobní malé já, které by v tom chtělo umět chodit. V tom cvičení, které popisuješ zmizí kritická mysl, vztahovačná mysl, mysl která udržuje představu osobního já a je tady jen to vědomé Bytí, které je naprosto bezstarostné a ve své podstatě radostné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod .Petra » čtv 03. srp 2017 11:53:33

.Petra píše:
Pelvan píše:A důležitá je i snaha o vlídný přístup, o láskyplnou pozornost.


:)

To je opravdu moc pěkné.


Potom už myl neposuzuje nikoho, že je připoutaný k něčemu nečistému, protože jí dojde, že tu nečistotu může vidět jen proto, že ji má sama v sobě.

:)
.Petra
 

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků