Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 9:21:20

vostal petr píše:
Rozum je pro vzestup po tomhle žebříku do světla osvícení překážkou, zlatou klecí. Protože nikdo rozumný nepůjde do neznáma, kde všechno včetně sebe sama ztratí.


No není,

rozum je naopak zcela nutný,

ty tady například rozumuješ už roky ale pouze na podkladě svý touhy a pocitů,

proto je rozum nutný aby dokázal rozlišit blbnutí od neblbnutí...

s tvým rozumem poznám jen úroveň blbce :(
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 9:23:54

... píše:PS.
Rozumové pochopení a rozpoznávání souvislostí tedy během vývoje umožňuje upouštět od sebezáchovných snah, které můžou napohled vypadat i velmi pozitivně.

například:

Když v diskusi někdo v nejlepším úmyslu druhým znovu a znovu doporučuje to, co vnímá jako "to pravé", jeho rady vyvolávají v druhých místo vděčnosti a zájmu odpor. Může to nakonec vést k pochopení, že po nabízeném jídle je ochotný sáhnout jen ten, kdo už pociťuje hlad. Ale nabízíme-li v sebelepším úmyslu jakékoliv "jídlo" tomu, kdo je úplně spokojený a plně nasycený svým vlastním kuchařským výtvorem (vytvořeným na úrovni jeho dosavadního chápání), odmítne to - buď opovržlivě ("Co mi to sem strkáš??? Nevidíš, že mě to nezajímá???"), nebo vcelku přátelsky ("Chápu, že to myslíš dobře, ale nevšimla sis, že mám svůj vlastní jídelníček a že to, co si podle něho uvařím, mi naprosto vyhovuje???")

K takovému pochopení může dojít rozum, jen když zafunguje na pokročilejší vývojové úrovni - díky neosobnímu rozpoznávání a jasnému vnímání příčin a důsledků.

rozumím, ale dá se pokročilejšího vývojového stupně rozumu nějak dosáhnout, nebo ne? dá se nějak zvedat úroveň lásky?
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 11. kvě 2018 9:38:09

s tvým rozumem poznám jen úroveň blbce


No to víš, ta karma furt působí, takže úroven blbce je zde dokud nezaklepeš bačkorama,

to jen nerozumní lidé si myslí, že nemaj už žádnou karmu a připoutanosti

či že ji nemá nákej ten bigguru...

K tomuto pochopení ale zas tak velkej rozum mít nepotřebuješ, to zvládne i šimpanz,

páč je rozumnější než pomatenej duchovnák...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod ... » pát 11. kvě 2018 9:59:59

dá se pokročilejšího vývojového stupně rozumu nějak dosáhnout?

Když začneme mít skutečný, opravdový zájem všímat si, co k čemu vede, a podle toho, co jsme pochopili, objevovat i další možné postoje k tomu, co se děje, postupně se naše rozumové pochopení předtím těžko snesitelných situací rozvíjí a prohlubuje, nějak samo od sebe. Naše navyklé postoje se díky lepšímu pochopení mnohem snáz samy přeprogramovávají a to, co nám vadilo, postupně vadit přestává, protože se jasněji vnímají nejrůznější souvislosti, které k tomu co se děje vedly. I jestli je možné to nějak ovlivnit, nebo ne. V případě, že taková možnost neexistuje, se objeví ochota nechat to spokojeně být takové, jaké to je. Proč? No protože z dosavadního průběhu je jasné, že s tím stejně nic nenaděláme.

Po nějaké době život začne být sám od sebe harmoničtější; bylo by asi přehnané říkat, že se objevuje víc lásky, vnímám to spíš jako stav pohody, která nemá žádný konkrétní důvod.
...
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 10:08:34

Pelvan píše:A pokud budeme v přátelském vztahu ke svým vnitřním bytostem, tak automaticky (bez nějakého násilného špekulování) vystoupáme po tom pomyslném žebříčku emocí do těch emocí kladných.

Se domnívám a zdravím


Nisargadatta to vyjádřil takto:

Mezi osobou, která říká "Já jsem" a mezi pozorovatelem tohoto "Já jsem" musí převládat láska.
Nemůže přijít do kontaktu se Zdrojem všeho, dokud mezi osobou a pozorovatelem nevládne jednota, láska a vzájemná podpora, dokud nejsou činy v harmonií s Bytím a Věděním.
....

Tedy dokud pozorovatel něco na osobě odsuzuje, nemá rád, tak k harmonii nemůže dojít.

:)
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 10:36:59

"jediné, co je možné pro ten vzestup po žebříku osvícení udělat, je zvýšení úrovně lásky... musí převládat láska..."

"Jabloň musí kvést, jinak se nezrodí to, co je cílem celé její existence... ovoce."

Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 10:45:55

Návštěvník píše:
"jediné, co je možné pro ten vzestup po žebříku osvícení udělat, je zvýšení úrovně lásky... musí převládat láska..."

"Jabloň musí kvést, jinak se nezrodí to, co je cílem celé její existence... ovoce."

Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?


Co je užitečnější?
Přestat si myslet, že s tvojí jabloní není něco v pořádku.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 11. kvě 2018 10:50:36

Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?


Je dobré dávat věcem volný průběh,

což znamená že nemáme usilovat o zisk,

rozdíl mezi dítětem a dospělým je v tom, že dítěti v tom jeho zájmu o něco nejde o zisk,

dospělým pak obvykle o ten zisk jde..
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 10:57:48

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
"jediné, co je možné pro ten vzestup po žebříku osvícení udělat, je zvýšení úrovně lásky... musí převládat láska..."

"Jabloň musí kvést, jinak se nezrodí to, co je cílem celé její existence... ovoce."

Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?


Co je užitečnější?
Přestat si myslet, že s tvojí jabloní není něco v pořádku.

Jako že by se tím ta jabloň sama přesadila do výživné půdy?
Takže jakmile si začneme myslet, že je s námi všechno v pořádku, sama od sebe se v nás rozzáří neosobní láska?

Asi těžko. I Hitler si o sobě myslel, že je úplně v pořádku.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 11. kvě 2018 11:12:39

Takže jakmile si začneme myslet, že je s námi všechno v pořádku, sama od sebe se v nás rozzáří neosobní láska?


Ty to tam vidíš někde napsaný a doporučovaný ???
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 11:28:05

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
"jediné, co je možné pro ten vzestup po žebříku osvícení udělat, je zvýšení úrovně lásky... musí převládat láska..."

"Jabloň musí kvést, jinak se nezrodí to, co je cílem celé její existence... ovoce."

Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?


Co je užitečnější?
Přestat si myslet, že s tvojí jabloní není něco v pořádku.

Jako že by se tím ta jabloň sama přesadila ?
Takže jakmile si začneme myslet, že je s námi všechno v pořádku, sama od sebe se v nás rozzáří neosobní láska?

vostal petr píše:
Takže jakmile si začneme myslet, že je s námi všechno v pořádku, sama od sebe se v nás rozzáří neosobní láska?


Ty to tam vidíš někde napsaný a doporučovaný ???

Vyplývá to z analogie - z podobenství o jabloni:

Tak jako když se jabloň sama přesadí do výživné půdy (a v důsledku toho přirozeně rozkvete),
tak v nás zavládne neosobní láska, jakmile si přestaneme myslet, že s námi není něco v pořádku.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 11:33:13

Tak jako když se jabloň sama přesadí do výživné půdy (a v důsledku toho přirozeně rozkvete),
tak v nás zavládne neosobní láska, jakmile si přestaneme myslet, že s námi není něco v pořádku.

PS. Byl to pokus pomocí té analogie naznačit, že obojí je nesmysl.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 11. kvě 2018 11:42:44

vostal petr píše:
s tvým rozumem poznám jen úroveň blbce


No to víš, ta karma furt působí, takže úroven blbce je zde dokud nezaklepeš bačkorama,

to jen nerozumní lidé si myslí, že nemaj už žádnou karmu a připoutanosti

či že ji nemá nákej ten bigguru...

K tomuto pochopení ale zas tak velkej rozum mít nepotřebuješ, to zvládne i šimpanz,

páč je rozumnější než pomatenej duchovnák...


A jen naivkové si myslí, že to, kým jsou, má hotovo, když se zbaví těla, že na to stačí jedna lidská inkarnace.

Buď je to, co by mělo být, tady a teď, nebo je každá iluze o tom, že to bude jindy nebo jinde, marná.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6886
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 12:00:18

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Co je užitečnější? Neustále opakovat, co musí jabloň udělat... a neuvědomovat si, že jabloň vykvete sama od sebe, pokud jí v tom nebude nic bránit? Anebo si konečně všimnout, že tahle moje jabloň roste na kamenité půdě... usychá... a že pokud rozpoznám, co jejímu vykvetení brání, je možné změnit konkrétní nepříznivé podmínky, které její spontánní rozkvět blokují?


Co je užitečnější?
Přestat si myslet, že s tvojí jabloní není něco v pořádku.

Jako že by se tím ta jabloň sama přesadila do výživné půdy?
Takže jakmile si začneme myslet, že je s námi všechno v pořádku, sama od sebe se v nás rozzáří neosobní láska?

Asi těžko. I Hitler si o sobě myslel, že je úplně v pořádku.


Vypadá to, že sis o sobě ještě nikdy nemyslela, že je vše v pořádku.

Těžko kdo může vědět, co si myslel Hitler.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 12:03:02

Návštěvník píše:
Tak jako když se jabloň sama přesadí do výživné půdy (a v důsledku toho přirozeně rozkvete),
tak v nás zavládne neosobní láska, jakmile si přestaneme myslet, že s námi není něco v pořádku.

PS. Byl to pokus pomocí té analogie naznačit, že obojí je nesmysl.


Zde je vidět, jak je nesmírně těžké ba nemožné si o sobě myslet, že je vše v pořádku.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 12:06:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Tak jako když se jabloň sama přesadí do výživné půdy (a v důsledku toho přirozeně rozkvete),
tak v nás zavládne neosobní láska, jakmile si přestaneme myslet, že s námi není něco v pořádku.

PS. Byl to pokus pomocí té analogie naznačit, že obojí je nesmysl.


Zde je vidět, jak je nesmírně těžké ba nemožné si o sobě myslet, že je vše v pořádku.


P.S. Pozorovateli připadá, že furt něco chybí, že osoba stále není v pořádku.

Děti tento problém nemají. Dokud jim rodiče a jiní nezačnou vykládát, co je všechno s nimi v nepořádku, co všechno musí změnit. A problém začal...
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 12:11:58

Návštěvník píše:Vyplývá to z analogie - z podobenství o jabloni:

Tak jako když se jabloň sama přesadí do výživné půdy (a v důsledku toho přirozeně rozkvete),
tak v nás zavládne neosobní láska, jakmile si přestaneme myslet, že s námi není něco v pořádku.


U rostlin se nezřídka stává, že rozkvetou právě, když už je vše ztraceno - aspon ještě jednou - naposled.
:)
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 12:33:06

Zde je vidět, jak je nesmírně těžké ba nemožné si o sobě myslet, že je vše v pořádku.

P.S. Pozorovateli připadá, že furt něco chybí, že osoba stále není v pořádku.

Vypadá to, že sis o sobě ještě nikdy nemyslela, že je vše v pořádku.

Myslet si, že je všechno s námi v pořádku znamená, že osobní já podle svých dosavadních zkušeností usoudilo, že je s ním všechno v pořádku.

Jenže potřebu hodnotit, co je v pořádku a co ne, má osobní já, ego. A tak po čase se může ukázat, že to, co podle něj bylo v pořádku nebo v nepořádku, bylo ve skutečnosti úplně jinak.

Proto místo posuzování a hodnocení osobního já, které se pořád potřebuje ujišťovat, že je v pořádku, vidím jako praktičtější plně přijímat, že to, co je, je prostě takové, jaké to je. Včetně nás samých. A spíš se zajímat o to, co k čemu vede. Prohlubovat v sobě plnou spontánní pozornost k tomu, co právě je, pozornost, všímavost, která je naprosto samozřejmá a přirozená u docela malých dětí, než se v nich pod vlivem okolí vytvoří osobní já, které potřebuje všechno hodnotit a posuzovat, jestli to či ono je v pořádku, nebo ne. Včetně vlastní osoby.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 11. kvě 2018 12:36:57

Návštěvník píše: dá se pokročilejšího vývojového stupně rozumu nějak dosáhnout, nebo ne? dá se nějak zvedat úroveň lásky?


Ano. Meditací a láskou.

Poznáním, že mysl je ve skutečnosti prázdná, protože představy nejsou ničím skutečným.

Meditující nic nezachycující mysl je prázdná.

Prázná mysl, ve které není lpění na myšlenkách, je osvícená, bez temnoty, je světlem.

Tvé spojení se světlem je láskou.

Řeknu Ti příklad: Pokud se setkáš s někým, koho znáš, tak můžeš ulpět na představách, co je na něm špatně, jaké jsou jeho chyby, viny, jak by se měl zlepšit, můžeš si dělat starost o jeho budoucnost, případně myslet na to, co bys od něj chtěl, očekával, nechtěl. Mysl se rozjede, zatemní se a zmizí prostor pro možnost uvědomit si, že ho máš rád. Pokud v Tobě žádné zachycení v téhle chvíli v takových myšlenkách není, nic nevnáší do Tvé mysli temnotu a připoutanost k ní, tak si můžeš uvědomovat jen, že ten dotyčný je, že jsi, že vás právě teď spojuje fakt, že jste a že to pouhé bytí je radostí, láskou.

Můžeš se radovat, uvědomovat si lásku a nic si o něm, o sobě a ani o ničem nemyslet. Jen si ten okamžik setkání užívat. Myšlenky se mohou objevovat, můžeš je i klidně vyslovit, ale můžeš je zároveň nechat odejít a nelpět na nich.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6886
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. kvě 2018 13:07:00

Návštěvník píše:
Zde je vidět, jak je nesmírně těžké ba nemožné si o sobě myslet, že je vše v pořádku.

P.S. Pozorovateli připadá, že furt něco chybí, že osoba stále není v pořádku.

Vypadá to, že sis o sobě ještě nikdy nemyslela, že je vše v pořádku.

Myslet si, že je všechno s námi v pořádku znamená, že osobní já podle svých dosavadních zkušeností usoudilo, že je s ním všechno v pořádku.



Osobní já si nikdy nemůže myslet, že je s ním všechno v pořádku. Furt mu něco chybí. Ty jsi pro to prima důkaz.
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků