Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod reseek. » čtv 21. pro 2017 20:27:57

Pelvan píše:Ahoj reseeku

reseek. píše:V podstatě totéž nabízí zen-buddhistický přístup, mysl prostě na moment sama sklapne a přestane mít sílu dál pokračovat.

Zen skutečně má tu schopnost uklidnit mysl a pomoci jí tím od obtížných myšlenek, ale má podle mé zkušenosti ještě jeden vedlejší efekt.
Zen s negativními emocemi mysl vyprázdní i od těch emocí pozitivních. Prostě mysl je kompletně prázdná, ale i se ztrátou pozitivní emoční inspirace...

Proto se mi líbí více ta varianta něco skutečně dělat s pozitivním úmyslem, než jenom pasivně sedět v zazenu.

Ahoj Pelvane, podle mé zkušenosti se nemusí jenom pasivně sedět v zazenu. Mně je blízký celkový přístup zenu

Zen je udržováním mysli "Nevím" vždy a všude.

Nakonec se tvá mysl "nevím" stane úplně čistou. Když pohlédneš na oblohu, je jen modrá. Uvidíš strom, je jen zelený. Tvá mysl je jako čisté zrcadlo. Objeví se červená, zrcadlo je červené; objeví se bílá, zrcadlo je bílé. Přijde někdo hladový, dáš mu najíst; přijde někdo žíznivý, dáš mu napít. Nic nechci jen pro sebe, pouze pro všechny bytosti. Taková mysl je již osvícením, které nazýváme Velkou láskou, Velkým soucitem, Velkou cestou bódhisattvy. Je to jednoduché, není to nic těžkého.

Zenový mistr Seungh Sahn
http://www.kwanumzen.cz/cz/co-je-zen

Ten přístup "nevím" se dá zkoušet od rána do večera při všem, co dělám - a všímat si přitom, kde je v tom navíc i nějaké chtění nebo odpor, neuvědomovaný egoistický nátlak, který vzniká z nevědomé potřeby, vyvolávané bůhvíjak starou vnitřní zraněností.
Překrývá to spokojené tvořivé "nevím :) podívám se na to :) uvidíme :) ...

Učím se to rozpoznávat takříkajíc "za pochodu" a když si toho všimnu, dá se to ošetřit a zahojit obejmutím toho vnitřního nespokojence :)
reseek.
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. pro 2017 14:29:31

Pelvan píše:
vostal petr píše:No vždyt vo to jde,
aby nikomu nic neprospělo, zatímco ty se honíš za nějakým posraným prospělo...

Píši sem z čistě sobeckých důvodů, aby to prospělo mně.
Pokud to psaní prospěje i někomu druhému, tak tím líp...

Pokud sem někdo píše z důvodů opačných, tedy aby to jemu nebo jiným uškodilo, udělám vše potřebné k tomu, aby se tu psaní toho dotyčného objevovalo minimálně.

Pelvan píše:Jistě, že jsou v diskusích plkači o ničem, pak tam jsou negativní škodiči a občas se tam vyskytují i pozitivně diskutující lidé.
To je princip entropie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Entropie

Jde o to ty plkače nějak snášet, ty škodiče omezovat...

Proč chtějí dělat to, co nikomu neprospěje? Protože viewtopic.php?f=140&t=7704&p=136577#p136577
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 22. pro 2017 20:12:35

Ahoj reseeku

reseek. píše:Učím se to rozpoznávat takříkajíc "za pochodu" a když si toho všimnu, dá se to ošetřit a zahojit obejmutím toho vnitřního nespokojence


Tahle technika objímání se skutečným dítětem je pěkně popsaná tady:
http://www.prekopova-pevneobjeti.cz/pev ... fault.aspx

Jiřina Prekopová působí velmi sympaticky. Před pár lety ještě dělala i krátkodobé výcvikové kurzy...
Domnívám se, že tu její techniku lze velmi dobře použít i na láskyplnou péči o svoje vnitřní dítě.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 809
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod reseek. » pát 22. pro 2017 22:50:18

Pelvan píše:Jiřina Prekopová působí velmi sympaticky. Před pár lety ještě dělala i krátkodobé výcvikové kurzy...

Napsala i řadu knih, například

Obrázek

Známá psycholožka českého původu působící dlouhá léta na dětské klinice ve Stuttgartu ukazuje pomocí četných příkladů typických i pro české prostředí, jak v mnoha oblastech našeho každodenního života narážíme na chybějící schopnost empatie. Analyzuje, čím může být vzájemná ohleduplnost posilována, jakým způsobem ji může být u druhých dosaženo. Jiřina Prekopová jako tvůrkyně konceptu terapie pevným objetím vidí cestu k obnovení narušených mezilidských vztahů ve vcítění se jeden do druhého, v pěstování schopnosti empatie. Tato tematicky ojedinělá kniha vykresluje obrazy empatie a naopak bezohlednosti v konkrétních situacích všedního dne (v dopravě, při nákupu, ve škole, v milostných vztazích, v rodině) a na tomto základě definuje proces vcítění, apeluje na jeho osvojování od raného dětství a varuje před zneužitím této svébytně lidské schopnosti. Publikaci uzavírají praktická doporučení, jak o vcítění pečovat. (vcítění v každodenním životě).

https://knihy.abz.cz/prodej/empatie-vci ... nim-zivote
reseek.
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pát 22. pro 2017 23:55:09

Zkuste Prekopové metodu aplikovat v jiném prostředí
Zasáhl šejk. Brit čelící žaláři za dotknutí se jiného muže v Dubaji unikl trestu

Sedmadvacetiletý Skot Jamie Harron, který čelil trestu až tří roků vězení za to, se v Dubaji dotkl boku jiného muže, do vězení nepůjde. Úřady obvinění stáhly a muže propustily, vrátili mu i pas. Do hojně sledovaného případu zasáhl zvláštním dekretem šejk a premiér Spojených arabských emirátů Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm. Zasáhl šejk. Brit čelící žaláři za dotknutí se jiného muže v Dubaji unikl trestu


"dotknutí se jiného muže" to zní sexuálně a dostal by bičování. Jiné prostředí jiný mrav. Šejk tedy zachránil politiku.
O propuštění občana Spojeného království informovala britská BBC s odvolání na Radhu Stirlingovou z organizace Zadržen v Dubaji. Ta poskytuje právní služby cizincům, kteří mají v jednom z arabských emirátů závažné problémy se zákonem. Dubajská policie ani jiná oficiální místa zatím završení případu nekomentovaly.

Zpráva přichází jen několik dní poté, co Skotovi soud uložil za veřejné pohoršování tříměsíční trest. Původně mu hrozily až tři roky vězení. „Jeho věznění by bylo pro Spojené arabské emiráty z hlediska PR katastrofou,“ řekla Stirlingová agentuře AP.

Dodala, že Harron nyní proti obchodníkovi, který si na jeho chování stěžoval, zvažuje podat žalobu. Za osobní zásah šejkovi Muhammadovi poděkovala. „Zjistilo se, že obvinění proti Jamiemu (Harronovi) jsou naprosto smyšlená a bezvýznamná,” řekla. Harron tvrdí, že kvůli případu utratil víc jak 30 tisíc liber (863 tisíc Kč).
Bylo to nedorozumění

K incidentu došlo 15. července během rozmíšky v dubajském baru. Jeden z Harronových přátel James Allen, který byl svědkem události, vypověděl, že Skot do druhého muže omylem strčil a chytil ho za bok, aby se mu omluvil.

Také Harron, který pracuje jako elektrikář v Afghánistánu a v Dubaji si udělal dvoudenní zastávku, od začátku tvrdil, že šlo o nedorozumění. V přeplněném baru si podle svých slov nechtěl nechat rozlít nápoj. „Držel jsem ruku před sebou a jiného muže jsem se dotkl, abych se s ním nesrazil,“ tvrdil Harron. [celá zpráva]

Dubajci však byli nekompromisní. Harrona zadrželi a pět dní ho drželi ve vazbě. Pak ho propustili na kauci, ale zabavili mu pas a zakázali mu vycestovat ze země.

zdroj:
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizk ... restu.html
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2447
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod reseek. » sob 23. pro 2017 0:06:25

Pelvan píše:kineziologická metoda One Brain...

Pár slov o kineziologické metodě

Příčinou nemocí a stresů je nerovnováha v organismu, která se nejprve projeví v emocionální a psychické oblasti a následně, pokud příčina nerovnováhy (např. neřešené partnerské problémy, hněv, smutek, mrzutost, pocit viny a lítostivost, u dětí často strach z trestu, problémy ve škole apod.) není odstraněna, vede k projevům nemoci. Názorným příkladem jsou chřipková období, kdy přestože jsme všichni ohrožováni viry, onemocní jen asi 10 % populace.

Náš mozek je rozdělen na dvě hlavní části – levou a pravou hemisféru, které jsou navzájem propojeny. Ideální situace nastává tehdy, když spolu levá a pravá mozková hemisféra dokonale spolupracují. Pak jsme psychicky, emocionálně a následně i fyzicky v rovnováze. Levá hemisféra odpovídá za naše reakce související s logikou, jako je čtení, psaní, počítání, vědomí času, analýza, racionální posuzování… zatímco v pravé hemisféře je sídlo naší kreativity, čichu, emocí, empatie, intuice, vnímání věcí v kontextu, citu pro hudbu, symboliku…

Metoda "One Brain" uvolní stres tak, že bez hypnózy pomocí svalového testu na rukou, umožňuje nahlédnout do situace, kdy naše potíže vznikly. Pomůže nám pochopit tehdejší situaci a její spojitost se situací současnou. Tak můžeme uvolnit hluboko usazené negativní emoce a podívat se na svůj problém z jiného, pozitivnějšího úhlu pohledu. Nalezení bloku v toku energie, způsobené stresem, který se „zapsal“ do paměti buněk v organismu a jeho následné odstranění, pomáhá obnovit vytoužený stav rovnováhy.

Metoda "One Brain" využívá i starých čínských poznatků o meridiánech - jakýchsi drahách, po nichž v těle proudí energie. Každý sval a orgán je spojen s některým meridiánem. Nedostatek nebo přebytek energie rovněž vyvolá nerovnováhu, kterou lze vhodnými technikami poměrně rychle, jemně a účinně odstranit. Pro tyto účely, tedy pro nalezení bloku v toku energie a následně pro nalezení vhodné metody pro jeho odstranění, slouží svalový test. Negativní emoce při testování sval oslabují, při pozitivní emoci zůstává sval pevný.

Pomocí metody "One Brain" se můžeme dostat k příčině problému nebo nemoci. Proč se právě tento problém objevil a kdy vznikl? Často je to dětství, porod nebo dokonce předporodní období. Pochopení příčiny a její odblokování umožní výrazně zmírnit potíže, mnohdy i zbavit se letitých omezení, například alergií, astmatu, závislostí, fobií, dyslexií, koktání a zadrhávání v řeči, nesoustředění, malé sebevědomí, nespavost, bolesti hlavy, tréma… apod.
...

http://www.kineziologie.info/kineziolog ... -ONE-BRAIN


reseek.
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 23. pro 2017 17:55:04

Ahoj reseeku

Neverbuji tu nikoho do kineziologických kurzů, spíše mi jde o inspiraci pro to, aby lidé dbali na určité vhodné podmínky při práci na sobě.

Pelvan píše:Podmínky k získání zjevných pozitivních výsledků celého snažení o změnu svého vnitřního nastavení:
1) Dodržovat pravidelné vykonávání cvičení (dechu, rituálu, relaxace,...).
2) Mít upřímný zájem o tento proces – naučit se mít rád sám sebe – BEZPODMÍNEČNĚ.
3) Být ochoten a mít odvahu k tomu - zbavit se buď hněvu nebo strachu nebo obojího.
4) Poskytnout si dostatečnou dobu na snahu o změnu. Podle MUDr. Šuly to je:
30 dní na hledání a zvykání si na správnou mantru (například na rituál přijetí)
90 dní na rozpojování nežádoucích synapsí v mozku
90 dní na spojování žádoucích synapsí v mozku
5) Být všímavý k probíhajícím změnám a k tomu, jak se moje vnitřní změny odráží v mých vztazích k druhým lidem. Vzdor rozdílným názorům je mohu mít rád a mohu mít s nimi soucit.
6) Oddělit se (alespoň uvnitř sebe) od svého původního negativního prostředí.
7) Být schopný se při nějakém problému zastavit a zamyslet se nad otázkou:
„Jak se na tohle asi dívá malé dítě?“


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 809
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 23. pro 2017 17:59:04

Ahoj nope

Bavíme se tu o vnitřním dítěti a o vnitřním rodičovi, nikoli o vnitřním Arabovi.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 809
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod reseek. » sob 23. pro 2017 18:40:25

Pelvan píše:Ahoj reseeku
Neverbuji tu nikoho do kineziologických kurzů...

Ani já ne. Jen mi napadlo, že ta informace o kineziologii by se třeba mohla někomu hodit. Mně totiž už delší dobu kineziologie pomáhá objevovat příčiny různých energetických bloků v těle, souvisejících s psychikou, zpracovávat je a harmonizovat tak energetické dráhy i čakry.

:)
reseek.
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 23. pro 2017 21:55:06

Ahoj reseeku

Hledám spíše cesty sebepomoci, aby si každý mohl pomoci sám sobě podle svých cílů a své píle.
Nemám ani neznám a nehledám žádného kineziologického trenéra.
Nacházím v kineziologii prvky podobné, jako se vyskytují v reiki nebo v EFT nebo v čhi kungu.
Jistě je možné v krizových situacích se chytit za hlavu a kroutit očima.
Lidé to dělají úplně automaticky, tělo samotné má v sobě pravěké instinkty které v tenzi následuje.
Je možné se chytit za hlavu a kroutit při tom očima i ve chvíli úplné pohody jenom tak tréninkově.
Někdo takové pokusy může považovat za úplnou blbost. Já to považuji za zajímavou možnost se někam posunout, posunout se blíže k lepšímu propojení těla a mysli.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 809
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník