Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Linda » sob 05. pro 2015 17:49:30

Pelvan píše:Pro naše zdraví je velmi důležité to, jakými myšlenkami se naše mysl zaobírá. Je to jemně hmotná podmínka dobrého zdraví. Dříve se to řešilo hlavně modlitbou, ta snaha o kultivaci našich myšlenek. V moderní době se tomu říká duševní hygiena, která se ale nikde kvalitně neučí a ani nepraktikuje...

Naštěstí se už kvalitně učí i praktikuje. V podstatě jde o léčivou energii, která vzniká prohlubování hluboce přátelského vztahu k tělu a ke všem jeho částem. Čím laskavější a něžnější je vnímání bolavé nebo nemocné části těla, tím výraznější hojivá reakce okamžitě nastane. Je to až neuvěřitelné, ale začne se prakticky okamžitě vnímat, že v ní začala živě proudit energie, objevil se krásný pocit tepla v celém těle, a současně se začne rychle zmenšovat bolest, až nakonec zmizí.

Mám s tím mnohaletou zkušenost. Velkou část svého poměrně dlouhého života jsem trpěla řadou chronických nemocí a byla jsem každou chvíli ve špitále. Nakonec ale došlo k obratu: vědomě prožívaným láskyplným vztahem ke všem svým orgánům i k buňkám, které tělo tvoří a které můžeme vnímat jako živé tvorečky, jako samostatně existující malé bytůstky (protože mají vlastní DNA), se to začalo postupně zlepšovat. Včetně stavu křečových žil, který byl opravdu dost špatný a kvůli kterým mě jednou vezla sanitka s houkačkou do špitálu. Za posledních 15 let se jejich stav přestal zhoršovat, chovají se velmi slušně, a zmizelo i množství dalších potíží, které předtím trvaly celá desetiletí, kdy jsem musela např. dodržovat velmi přísnou dietu. Někdy si říkám s humorem (a s vděčností), že nakonec zřejmě umřu úplně zdravá.

Jak ovlivňovat stav svého těla prostřednictvím změny vibrací jeho energetického pole vysvětluje ve svých knihách jeden z nejpovolanějších, klinický praktik David Hawkins. V knize "Letting Go: The Pathway of Surrender" říká:

"Rozpuštění potlačených emocí má pozitivní dopad na zdraví. Snižuje přemíru energie v autonomním nervovém systému organismu a odblokovává akupunkturální energetický systém (prokazatelné jednoduchým svalovým testem). Proto když člověk ustavičně upouští od ulpění, fyzické a psychosomatické potíže se zmenšují a obvykle se úplně rozplynou. Je to generální zvrat chorobných procesů v těle a návrat k optimálnímu fungování... Všechno ve vesmíru vysílá vibrace. Čím je vibrace vyšší, tím víc má energie. Emoce jsou také energie, proto vyzařují vibrace. Tyto emocionální vibrace působí na energetická pole těla a objevují se účinky, které se dají vidět, pociťovat i měřit.

Neseme v sobě obrovskou zásobu nahromaděných negativních pocitů, přístupů a přesvědčení. Neuvědomovaná nahromaděná zátěž nás dělá depresivními a to je základ mnoha našich nemocí a problémů... Naše vyšší Já, o kterém by se dalo říci, že se skládá z našich vyšších citů, má téměř neomezené možnosti. Může vytvářet pracovní příležitosti. Může vytvářet situace pro uzdravování vztahů. Má moc vytvořit příležitosti pro láskyplné vztahy, finanční možnosti a fyzické uzdravení."

V jedné ze svých knih říká, že on sám měl od mládí řadu závažných chorob, které současná lékařská věda označuje za nevyléčitelné (Tady jsou jeho diagnózy). Ze všech se sám nakonec uzdravil jen změnou svého vnímání, zvyšováním vibrací svého energetického těla (t.j postupnou transformací obsahů mysli a podvědomých reakcí emočního těla, které prostupuje všechny tělesné buňky), což nakonec vedlo k plnému uzdravení těla fyzického. Pak tenhle přístup - léčení prostřednictvím zvyšování energetických vibrací - začal pak uplatňovat i v nemocniční praxi, kde došlo k ověřeným případům vyléčení pacientů, nad kterými alopatická medicína už zlomila hůl.

Úplné vyléčení nějaké vážné choroby, má-li být trvalé, v podstatě vyžaduje změnu osobnostní struktury, emocí a postojů, které si vytváříme ve vztahu k sobě, druhým lidem a vnějšímu světu.

http://ografologii.blogspot.cz/2012/03/ ... edomi.html

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod jaosiva1 » ned 06. pro 2015 12:35:06

Ahoj Lindo
Dik za prispevek...jo, vidim to podobne a trochu podobne I zazivam...
...

Ahoj Pelvane, ses borec, zes sve body rozsiril...
...

Moje pritelkyne si zakoupila knihu Zdrave strevo...a ja....po letmem nahlednuti...slibil svemu strevu...ze uz do nej nebudu hazet pate pres devate s dodatkem, ze vse ridi a spravi duch...ale ze vyber stravy I jeji mnozstvi budu trochu regulovat smerem k setrnejsim k memu strevu potravinam...

Tim, ze sem zde...v kosmu...a mam fyz telo s jeho zatimnimi potrebami...
Jsem zapojen do Hry a mam k dispozici ruzne strategie...od pecliveho starani se o telo a zabezpecovani vsech jeho potreb....do poznani, ze sou uplne jine Cile zivota a plne nasazeni v jejich plneni bez zadneho ohledu na ostatni zbytek sveta vcetne tela....
Takhle bych nejak nastavil extremy...

Mu hlavni zivotni cil ci cile...jdou nastesti se starostlivosti...primerenou...o telo zkombinovat...tudiz ...a v tom I dik pelvanovi...nevidim problem ve vetsi pozornosti k onem HMOTNYM zalezitostem a laskavejsimu pristupu k tem bilionum bunek

...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re:Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 06. pro 2015 12:59:56

Ahoj LIndo

Děkuji za příspěvek s odkazy, postupně si je projdu a omlouvám se za svoji neznalost týkající se výuky duševní hygieny. Ale o masový jev s tou výukou duševní hygieny se asi nejedná, že?

Jan Zahradník Havelka říká:
"Člověk. který se nezajímá o to, aby se jeho osobnost cítila dobře, ten se zákonitě začne cítit špatně."

Zdravím


PS pro Jaosiva
Všechno se nějak vyvíjí, je krásné, když se něco vyvíjí zrovna tím harmonizujícím směrem.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 06. pro 2015 21:17:16

PPS
Omlouvám se také za ten svůj výraz "extrementy", to je asi z těch extrémistů, jak nás s nimi krmí globální prediktoři všude v médiích.
Samozřejmě jsem myslel exkrementy...
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 09. pro 2015 19:47:13

Ahoj LIndo

Tak jsem skouknul jeden Tvůj odkaz a vzniklo z toho tohle.

Úrovně vědomí dle Davida R. Hawkinse:
Síla - ---------------------------------
hanba, vina, apatie, žal, strach, touha (lpění), hněv, hrdost,
------------------------------- - Moc
odvaha, nestrannost, ochota, přijetí, rozum, láska, radost (blaženost), mír, …

Soubor úrovní vědomí jsem si z didaktických důvodů mírně upravil a jejich popis rozšířil:
Síla destruktivní - ---------------------------------
tabuizovaná hanba, vina, bezvýchodná apatie, žal v přítomnosti, ulpívající strach z budoucnosti, ulpívající hněv z minulosti, hrdost
------------------------------- - Moc konstruktivní
odvaha, nestranné přijetí minulosti (odpuštění), klidná ochota ke změnám do budoucnosti, radostné přijetí přítomnosti, vitální moudrost, láska, vděčná blaženost

Tímto svým dělením různých úrovní bdělého vědomí mám na mysli toto:

Souhrn našich okamžitých emocí v našem vědomí (můžeme jich cítit i několik najednou) odráží energetický stav našeho vědomí a má rozhodující vliv (mimo jiné) i na stav a vývoj našeho zdraví.

Každá naše emoce má určité kvantum energie.
Čím méně je této energie, tím je daná emoce negativnější a má na nás (i na svět okolo nás) více destruktivní účinky.
Čím má naše vědomí méně energie, tím je více zatíženo negativními emocemi.
Každá negativní emoce (citový stav, nálada) má svoji pozitivní (potenciálně léčivou) protiváhu v určité odpovídající pozitivní emoci.
Pokud tedy zažíváme nějakou negativní emoci, měli bychom se snažit (pokud je to tedy v dané situaci možné a vhodné) si vybavit ve svém vědomí její komplementární pozitivní emoční protiváhu.

Nejdestruktivněji podle mne působí tabuizování nějaké skutečnosti se snahou tuto skutečnost zamlčet a vytěsnit ze svého vědomí.
A naopak nejkonstruktivněji působí vděčnost za každý přítomný okamžik i za všechno minulé i budoucí dění, které je bráno jako příležitost ke zlepšení a růstu.

Další komplementární emoční dvojice jsou v následujícím pořadí se stále se zmenšující destruktivitou negativní emoce ve dvojici a se stále se zmenšujícím vzájemným energetickým gradientem těchto emočních dvojic:
vina - láska
bezvýchodná apatie - vitální moudrost
žal v přítomnosti - radostné přijetí přítomnosti
ulpívající strach z budoucnosti - klidná ochota ke změnám do budoucnosti
ulpívající hněv z minulosti - nestranné přijetí minulosti (odpuštění)
hrdost - odvaha

Každému objevení (a setrvávání) negativní emoce ve vědomí odpovídá křečovité stažení (spazmus) určitých svalových patrií v těle. Na tyto spazmy reaguje tělo různými stavy nepohody, které mohou při dlouhodobém působení vést až do nemoci.
Naopak každá pozitivní emoce má schopnost tyto křečovité spazmy v těle uvolňovat a tím zároveň navracet tělu zdraví.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 12. pro 2015 10:51:18

Ahoj,
pokračuji v pitvání díla autora kineziologie tabulkou různých typů emocí dle mocností jejich působností.


typ emoce: mocnost působnosti emoce:

--------------------neduální nadosobní Mocné emoce konstruktivní

probuzení mysli a osvícení srdce 1000

vděčná blaženost 600

nepodmíněná láska s úctou, 500

vitální rozumové pochopení, 400

radostné přijetí přítomnosti (smíření), 350

klidná ochota do budoucnosti, 310

nestranné přijetí minulosti (odpuštění), 250

odhodlání, odvaha, nasazení 200

--------------------konec neduálních nadosobních emocí konstruktivních

začátek duálních soupeřivých emocí destruktivních - -----------------

pyšná hrdost 175

ulpívající hněv z minulosti, 150

strach z budoucnosti, 100

žal v přítomnosti, 75

zoufalá apatie, 50

vina, 30

tabuizovaná hanba, 20

duální soupeřivá Síla destruktivní - ---------------------------

Chci zde upozornit na fakt, že emoce jsou zde seřazeny sestupně. V důsledku toho při čtení této tabulky může docházet i ke klesání emočního stavu čitatele. Jinými slovy je tato tabulka emočně toxická. Může na nás působit i fakt, že negativní emoce si umíme všichni velmi dobře představit z vlastní zkušenosti. To se může negativně odrazit na vlastním emočním prožívání při čtení této tabulky.
Tohle není plané teoretizování, po sestavování této tabulky jsem druhý den dostal horečku.
Pochopitelně lze tuto tabulku seřadit i vzestupně, pokud to někomu bude stát za tu námahu.
Dále mi u tohoto dělení emocí nevyhovuje to, že k jednotlivým emocím v tabulce není lokalizovaná oblast v těle, kde by mělo docházet k napětí při emocích negativních a naopak při emocích pozitivních by zde docházelo k uvolnění spazmů.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod jaosiva1 » sob 12. pro 2015 11:35:28

Ahoj pelvane
Tva hypoteza o skodlivosti sestupneho poskladani tabulky se mi libi
Ovsem zatim to opravdu je jen plane teoretizovani....neb z jednoho pokusu nemuzes delat vseobedne platne zavery
Kuprikladu...ja si take tabulku precet...uvidime zda zitra dostanu horecku

Navic....kdyz ty sve teorii uverils, proc si tabulku nenapsal podle tebe spravne, tj nedal sis tu trochu prace a sam siris negaci?

Tezky je sivot inovatora a vyzkumnika...mohu potvrdit z vlastnich pokusu

Zdar vzkvetajicimu zivotnimu stylu!

...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Jana » sob 12. pro 2015 12:08:57

Pelvane, skvělé, díky, za sestavení opačného pořadí to určitě stojí, čtení téhle tabulky by pak mělo působit léčivě:

duální soupeřivá Síla destruktivní - ---------------------------

tabuizovaná hanba, 20

vina, 30

zoufalá apatie, 50

žal v přítomnosti, 75

strach z budoucnosti, 100

ulpívající hněv z minulosti, 150

pyšná hrdost 175

konec duálních soupeřivých emocí destruktivních - -----------------

--------------------začátek neduálních nadosobních emocí konstruktivních

odhodlání, odvaha, nasazení 200

nestranné přijetí minulosti (odpuštění), 250

klidná ochota do budoucnosti, 310

radostné přijetí přítomnosti (smíření), 350

vitální rozumové pochopení, 400

nepodmíněná láska s úctou, 500

vděčná blaženost 600

probuzení mysli a osvícení srdce 1000


Možná by to chtělo dát na samostatné vlákno, ke kterému bych udělala na Portálu odkaz, aby se to dalo kdykoliv lehce najít.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Co ovlivňuje stav našeho těla

Nový příspěvekod Pelvan » sob 12. pro 2015 14:48:17

Ahoj Jano

Možná by se tohle mělo umístit zvlášť pod nějakým jiným heslem - například jako "psychosomatika", jedná se o ovlivňování těla pomocí změny myšlení a programování emocí.

Zdravím a děkuji

PS
To s tou horečkou může být náhoda, ale zarazilo mě to.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Jana » sob 12. pro 2015 14:54:04

Pelvan píše:Ahoj Jano

Možná by se tohle mělo umístit zvlášť pod nějakým jiným heslem - například jako "psychosomatika", jedná se o ovlivňování těla pomocí změny myšlení a programování emocí.

Zdravím a děkuji

PS
To s tou horečkou může být náhoda, ale zarazilo mě to.


Pelvane, věřím, že to zdravotní stav těla může ovlivnit, vždyť emoce ovlivňují emocionální paměť vody, která tvoří 60 - 70 % hmotnosti lidského těla.

Emocionální pamět vody:

Děkuji:
Obrázek

Ty pitomče:
Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 14. pro 2015 11:09:43

Ahoj

Tak budu psát o té psycho-somatice dál sem.
Nejdříve zkusím napsat nějaké upřesnění k té somě, tj. něco o tom tělu.
Tělo je úžasný nástroj a každý ho máme trochu jiný! Pokusím se zde tu složitost problému - dávat tělo do pohody - ilustrovat z Wikipedie:

"Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik - dóš - základem zdraví. Podle klasické ájurvédy má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš (tridóša) a jejich nerovnováha způsobuje pocity nevole, bolesti, onemocnění a choroby.

Vlastnosti a působnost
Je dvacet pět vlastností, které se k dóšám vztahují:
VÁTA - suchost, pohyblivost, chladnost, lehkost, proměnlivost, jemnost, hrubost, rychlost,
PITTA - horkost, ostrost, světlo, vlhkost, mastnost, tekutost, kyselost,
KAPHA - těžkost, zdrženlivost, olejnatost, sladkost, stabilnost, pomalost, měkkost, lepkavost, těžkopádnost a chladnokrevnost.

Orgány a poruchy, které nejvíce souvisí s působností jednotlivých dóš jsou:
VÁTA - hrtan, krevní oběh, nervový systém
PITTA - žluč, žaludek, střeva, játra, slezina, srdce, oči a kůže
KAPHA - hlen, dutiny, kostra, zuby, nehty

Ve vztahu k přírodě a k přírodním silám jsou dóši prostředníky mezi duchem a okolním světem:
VÁTA - směs éteru a vzduchu
PITTA - směs ohně a vody
KAPHA - směs země a vody"

Já jsem KAPHA a mnoho zde ve Wikipedii uvedeného na mne i sedí. Pokud zde tedy budu něco vlastnoručně vyzkoušeného doporučovat ve vztahu ke svému zdraví, tak to v mnohých případech může platit jenom pro kaphy a navíc jenom pro některé kaphy. Vyvážení našich tří dóš je z velké části naší individuální záležitostí.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 14. pro 2015 16:39:52

Ahoj

Možná si myslíte, nějaká kapha a pitta a váta, k čemu je to dobré?
Jsou to ájurvédské kategorie asi 2x starší než je křesťanství, a v tom tkví možná jejich hlavní problém.
V Evropě bylo (a mnohdy ještě je) všechno učení, které je starší než křesťanství, automaticky špatné.
Možná proto moderní medicína tyto kategorie ignoruje.
Ájurvédské dóši se klasicky zjišťují diagnózou tepu položením tří prstů na tepnu na ruce pacienta.

Nabízím vlastní teorii, že tyto dóši odpovídají ve většině případů krevní skupině pacienta a odpovídají i dělení lidí na různé typy podle teorie krevních skupin --
PITTA - krevní skupina 0 -- tělesný typ lovec
KAPHA - krevní skupina A -- tělesný typ zemědělec
VÁTA - krevní skupina B -- tělesný typ pastevec
Tím se diagnostika příslušné dóši výrazně zjednoduší a je jaksi i vědečtější. A hlavně si lidé mohou zjistit, jaký jsou tělesný typ a co k získání a udržení svého dobrého zdraví potřebují.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod arikiran » pon 14. pro 2015 17:28:01

nejmenovalo se to jinak?

no ale to nevadí

můj postřeh je tento:

mám k dispozici údaje z
1...mysli své
2...těla svého
3...světa svého
4...vjemy z vyšší sféry

no a můj závěr je, že v ideálním případě se všechny tyto oblasti navzájem ovlivnují
je-li blbě ve světě mém...je blbě i v těle..atp

...pjks...
arikiran
 

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 15. pro 2015 13:42:40

Ahoj

Samozřejmě se tělesná typologie dnes jmenuje jinak, než je uvedeno v ájurvédě, to je to zmatení jazyků, ale podstata je stále stejná:
"Kretschmerova typologie
A) Astenický typ: normální výška, omezená šířka těla, chybí tuková vrstva, svalstvo nedostatečně vyvinuté, štíhlé dlouhé končetiny, vystupují žebra
B) Atletický typ: střední výška se silně vyvinutou kostrou a svalstvem, široká ramena, úzké boky
C) Pyknický typ: převažují šířkové rozměry nad vertikálními, velký obvod hlavy, hrudníku a břicha, krátký krk, klenuté břicho, krátké končetiny, silná tuková vrstva"

Pokusím se o další synchronizaci různých typologických skupin.
PITTA - krevní skupina 0 -- tělesný typ lovec = pyknik
KAPHA - krevní skupina A -- tělesný typ zemědělec = atletik
VÁTA - krevní skupina B -- tělesný typ pastevec = astenik

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 16. pro 2015 15:07:19

Ahoj

Jsou-li 3 možnosti diametrálně různých tělesných typů, odpovídá tomu i trojí způsob fungování psychiky. U každého tělesného typu, či ájurvédské dóši, fungují psychosomatické mechanizmy úplně odlišně. 3 různé dóši představují 3 diametrálně odlišné přístupy ke svým vlastním emocím, i odlišné emocionální reakce na srovnatelné společenské podmínky.
Psychosomatika spočívá podle mne v ovlivňování stavu těla psychikou pomocí vlastních myšlenek a emocí.

Naše emoce jsou závislé na prostředí, ve kterém žijeme, zejména na lidech, se kterými se stýkáme. Emoce se odvíjejí i od počtu těchto lidí, se kterými se stýkáme, a od toho, jak moc nás tito lidé přijímají. Štěstí a pozitivní emoce (stejně tak jako jejich negativní protějšky) mohou také přicházet zevnitř, z našeho nitra, nezávisle od stavu našeho prostředí a kvality a nálady lidí okolo nás. Samozřejmý je i odlišný způsob prožívání emocí v podání mužů a žen.


PITTA – lovci
Jsou podle mého názoru velmi emocionálně založení, jejich emoce převládají nad intelektem, i když dovedou být lstiví. Mají tendenci zaujímat spíše silové destruktivní negativní emoce. Introspekce jim většinou nedělá dobře. Neradi diskutují a jde jim při společenské akci především o svoje sebeprosazení, předmět jednání je jim vedlejší. Mají sklon k vyhledávání vůdců a k jejich bezpečnému následování. Rádi nálepkují lidi i akce na dobré a špatné. Nesnáší samotu ani příliš velké skupiny jim neznámých lidí. Vyhovuje jim spíše menší skupina rodinného typu jim známých lidí podobná lovecké tlupě. Potřebují cítit od svých blízkých přijetí. Ke svým dětem se chovají často přísně nebo naopak přehnaně benevolentně. V stáří se role obracejí a chovají se ke svým dospělým dětem submisivně.

KAPHA – zemědělci, pěstitelé
Jsou podle mého názoru citově spíše chladnější, jejich intelekt převládá nad emocemi, bývají občas prchliví. Mají tendenci zaujímat spíše konstruktivní pozitivní emoce. Rádi diskutují a jde jim v diskusi i o věc, nejen o svoje sebeprosazení. Nevadí jim malé ani velké skupiny lidí, ale potřebují občas i samotu. Introspekce jim po určité době zácviku může dělat dobře. Potřebují cítit od svých blízkých uznání a vzájemnou důvěru. Neposuzují rozhodnutí na ta lepší a na ta horší, spíše rozlišují mezi vhodným a nevhodným chováním. Ke svým dětem se snaží chovat vlídně a spravedlivě v každém jejich věku.

VÁTA – pastevci
Kladou podle mého názoru podobný důraz na svůj intelekt i na svoje city. Jsou citově nestálí. Raději propadají kolísání mezi střídajícími se extázemi a depresemi, nežli by byli v klidu. Introspekce je nebaví a tudíž ani nezajímá. Rádi diskutují i pro diskusi samotnou, jenom aby se něco dělo. Rádi se baví ve společnosti více lidí, nesnáší samotu a v úzkém rodinném kruhu se nudí. Potřebují obdiv co největšího počtu lidí. Rozlišují svoje rozhodnutí na ta populární a na ta nepopulární. Pro svoji společenskou angažovanost nemívají na svoje děti příliš mnoho času.

Z uvedeného výčtu je patrné, že metoda psychosomatického samoléčení nemusí být vhodná pro všechny lidi. Obecně platí, že harmonie v mysli se příznivě odráží i na harmonii v těle. Ne každý je však schopen (se obávám) si sám tuto kýženou duševní harmonii navodit.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 16. pro 2015 22:15:29

VÁTA – pastevci
Kladou podle mého názoru podobný důraz na svůj intelekt i na svoje city. Jsou citově nestálí. Raději propadají kolísání mezi střídajícími se extázemi a depresemi, nežli by byli v klidu. Introspekce je nebaví a tudíž ani nezajímá. Rádi diskutují i pro diskusi samotnou, jenom aby se něco dělo. Rádi se baví ve společnosti více lidí, nesnáší samotu a v úzkém rodinném kruhu se nudí. Potřebují obdiv co největšího počtu lidí. Rozlišují svoje rozhodnutí na ta populární a na ta nepopulární. Pro svoji společenskou angažovanost nemívají na svoje děti příliš mnoho času.


Tak nevím. Jsem jasně váta, a introspekce mě přitom odjakživa přitahuje. Umožňuje rozpoznávat a uvědomovat si m.j. i psychosomatické spouštěče nemocí a zdravotních poruch.
Návštěvník
 

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. pro 2015 19:21:30

Ahoj Návštěvnice (předpokládám, že jsi žena)

Popsal jsem 3 základní konstituční typy lidí z hlediska chování mužů, tyto typy se dělí na mnoho dalších podtypů, skutečnost je velmi rozmanitá. Nabízí se ale i konkrétní vysvětlení nesouladů, na které Ty poukazuješ:

Ženám přirozeně jejich nálady kolísají synchronně s jejich ovulačním cyklem bez ohledu na jejich konstituční typ. Také bývají ženy v průměru společenštější než muži. V obojím se tak většina žen podobá mužům typu váta. Na rozdíl od těchto mužů však mnohé ženy mají rády introspekci.

Avšak zpátky k samotné psychosomatice:

Je samozřejmě možné a žádoucí působit na zdraví našeho těla také přímo pomocí dlouhodobého působení vyváženého nutričního a pohybového režimu. Zlepšené tělesné zdraví se časem promítne i na zlepšené psychice takto zdravě žijícího člověka. To je však cesta obtížná a zdlouhavá, lidská mysl hledá jednoduché zkratky.
Existují zkratky i na této cestě od těla směrem k mysli. Chtěl bych zde vypíchnout několik jednoduchých triků, jak si rychle pomoci do lepší nálady.

Úsměv, vytvořený jenom tahem lícních svalů na ústní koutky směrem vzhůru, překvapivě po chvilce zlepší náladu takto násilně se usmívajícího člověka.
Řízené tělesné uvolnění a prohloubení dechu se vzápětí projeví i na snížení psychického napětí relaxujícího.
Vzpřímený (hrdý) postoj dokáže pozvednout i skleslou náladu člověka.

Psychosomatika spočívá ve vzájemné provázanosti kvality stavu naší psychiky (naše myšlenky a emoce) a kvality zdraví našeho těla.
Cestou k pozitivnímu ovlivnění našeho tělesného zdraví je dlouhodobé pozitivní ovlivňování naší mysli.
Je těžké - ba nemožné - se přímo pokoušet kontrolovat každou naši myšlenku, na to se jich objevuje v mysli příliš mnoho. Je však možné ke svým běžným (automaticky vyvstávajícím) myšlenkám cíleně a vědomě přidávat pozitivní myšlenky typu láskyplného přijetí současného okamžiku. Takovýto akt nabourá automatické chrlení negativních a kritických myšlenek našeho vnitřního rodiče a naše celková nálada se tím zlepší.
Naše emoční nastavení je stálejší, nežli jsou naše myšlenky, a je přímo napojené na regulaci našeho svalového napětí a na vegetativní fungování našeho těla. Pozitivnější nálada se odrazí jednak v uvolnění křečovitě stažených svalů a dále vyústí v optimalizaci všech tělesných pochodů. Výsledkem je pak celkové zlepšení našeho zdraví.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod jaosiva1 » pát 18. pro 2015 21:48:53

Tve zavery, Pelvane, lze snadno nabourat seznamem esoteriku, pozitivne dozajista myslicich, kteri umreli na rakovinu ci jine choroby...
Jak to?
...pjks...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod nop » sob 19. pro 2015 1:19:20

jaosiva1 píše:Tve zavery, Pelvane, lze snadno nabourat seznamem esoteriku, pozitivne dozajista myslicich, kteri umreli na rakovinu ci jine choroby...
Jak to?...pjks...

A státní úřady rozlišují (včetně zdravotních pojišťoven), jestli oni umřelí byli esoterici?

Jsou dvě příčiny, ve kterých se "dalo vyhnout".

a/ u kuřáků. Jsem smutný za Pucciniho, kterého jeho lékař varoval, ale mistr řekl, že se toho nedokáže vzdát. Byl by složil ještě další díla.
Ale ani Freud se prý neuměl zdržet od kouření.

b/ u buddhistických mnichů se dodržuje stejný zvyk napříč kontinentem nosit odhalenou pravou paži až k rameni.
Slunce tedy pálí na pokožku, pokud se nestíní slunečníkem. Rakovina paže si pak nese daň za dlouhodobé ozáření paže a to jen té pravé.

Ani zemědělci neodhalují paži na poli.

Zato v Mongolsku udržují pastevci holou pravou paži také v zimě a jsou na to tak zvyklí, jako my na holé tváře v zimě.
Má to výhodu při napadení vlkem: zblízka bleskurychle vrazit pěst pravé ruky hluboko do chřtánu, přitlačit a vlka udusit. Při tom nedokáže skousnout.
=
Možná, že to odhalování je věrnostní opakování výtvarného vzoru, pozorováním soch Šakjamuniho a stálým opakováním toho, co tam výtvarníci zpodobnili, totiž přehozený záhyb roucha a holá paže.
Konzervatismus viděných vzorů je typický, takže v náboženství (a v mýtech) najdeme opakované prvky, ve slovech i beze slov.
Tak ve stereotypním opakování tvarů můžeme nalézt bezeslovné kopírování detailů.

Ježíš se zobrazuje s hladkými vlasy rozčesanými na pěšinku veprostřed.
A klerici i mniši se stříhali na věneček s vlasy po stranách a s vystříhaným (nebo vyholeným) kolečkem nahoře jako plešinou. Už to ale neudržují nastálo. Předpokládám, že vlastně napodobňovali postřižinami svého biskupa.
Viz také: https://cs.wikipedia.org/wiki/Post%C5%99i%C5%BEiny

Sv. Petr je často vyobrazovaný s pleší. Možná proto, že pleš patří starším a Petr jako hlava církve neměl být zobrazovaný jako mladíček s bujnou hřívou.
K obrázku stříhání vlasů je text v odkazu: http://curiavitkov.cz/modlitba5.html
Přílohy
sv,Tomas,.jpg
sv,Tomáš Akvinský má také vyholenou hlavu jen uprostřed jako teolog
sv,Tomas,.jpg (35.13 KiB) Zobrazeno 6242 krát
sv,Antonin.jpg
sv,Antonín Paduánský- symboly:
vyholená tonzura protože je mnich,
lilie a dítě = nevinnost
sv,Antonin.jpg (23.14 KiB) Zobrazeno 6242 krát
sv,tonzura.jpg
stříhání kolečka na hlavě při zasvěcení kněze
sv,tonzura.jpg (33.49 KiB) Zobrazeno 6242 krát
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Stav našeho těla ovlivňuje psychika

Nový příspěvekod nop » sob 19. pro 2015 3:41:48

Pelvan píše:.....Avšak zpátky k samotné psychosomatice:....
Existují zkratky i na této cestě od těla směrem k mysli. ...

Úsměv, vytvořený jenom tahem lícních svalů na ústní koutky směrem vzhůru, překvapivě po chvilce zlepší náladu takto násilně se usmívajícího člověka.
Řízené tělesné uvolnění a prohloubení dechu se vzápětí projeví i na snížení psychického napětí relaxujícího.
Vzpřímený (hrdý) postoj dokáže pozvednout i skleslou náladu člověka.
.....
Naše emoční nastavení je stálejší, nežli jsou naše myšlenky, a je přímo napojené na regulaci našeho svalového napětí .... Pozitivnější nálada se odrazí jednak v uvolnění křečovitě stažených svalů a dále vyústí v optimalizaci všech tělesných pochodů. Výsledkem je pak celkové zlepšení našeho zdraví....

viz působení pozic těla na spolehlivé navození duševního stavu při polohách a cvičeních.
Něco lidé už začínají tušit ve XX. století také v Evropě, i když nedělají jogu.

Profesor Emil Chartiere zastával názor (či spíše „vyjádřil poznání“): obrazy, které vznikají za pomoci lidské představivosti, nejsou pouze formy objektů ani pouhé odrazy, nýbrž vznikají při tělesných pohybech, držení těla a gestech.
(opsané z díla: Dorothee Beyerová: Simone Weilová, str. 21 dole, vydal Refugium Velehrad- Roma 2008)
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Další

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků