Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » úte 29. lis 2016 10:33:02

PS

sat-čit-ánanda
Důvod, proč o tomto slovním spojení píši, to není jenom nějaké vyhrabávání starých filosofických konceptů. Tento výraz by mohl v sobě ukrývat prastarý (a námi současníky poněkud pozapomenutý) popis toho, jak funguje život tady na zemi. Mohlo by to popisovat fungování nás samých.


Sanskrtský výraz "sat-čit-ánanda" by mohl znamenat česky "seď - ciť - a nám dá".

To jsou podle mne nejdříve dva jasné Boží pokyny k Bohem požadovanému chování nás lidí tady na zemi. A poté je to vysvětlení mechanizmu Boží milosti.


Zní to celé jednoduše jako pokyny vychovatele v mateřské školce. Právě proto to asi nikdo nechce akceptovat.

Seď= pokyn sedět v klidu; t. j. nejen tělesně sedět, ale i myšlenkově sedět, tělo ani vědomá mysl se nehýbe. ("Bytí" tedy znamená sedět se svým tělem i se svým vědomím v klidu.)

Ciť = pokyn cítit pocity lásky a přijetí ke všemu a hlavně k lásce samé, t. j. cítit lásku a vděčnost k Bohu - k Brahma. ("Vědomí" tedy znamená prozařování vědomí citem lásky k Bohu.)

A nám dá (žít) = ujištění, že pokud se skupina (nebo alespoň někdo ze skupiny) bude pravidelně (nebo alespoň občas) chovat podle prvních dvou pokynů, tak Bůh nám (celé naší skupině) dá k dispozici to, co k životu potřebujeme. ("Blaho" tedy znamená, že žití a užívání Božích darů je provázeno blahými pocity.)

Výraz ánanda ve významu "a nám dá (zpátky)" by mohl popisovat mechanizmus probíhající následovně.
Já pošlu k Bohu cit lásky a Bůh tento cit lásky pro mne (pro nás) transformuje a zesílí a ze Zdroje lásky mi (nám) lásku pošle zpátky.
Respektive by to mohlo znamenat, že Bůh se nás pořád snaží zásobovat láskou, ale my tuto boží lásku jsme schopni vnímat a přijímat jenom ve vlastním láskyplném naladění.


Mluví o tomto mechanizmu i Jaroslav Dušek v představení "Čtyři dohody".

Znamená to mimo jiné, že sat-čit-ánanda by mohl být jinými slovy vyjádřený popis Zákona přitažlivosti.
O Zákonu přitažlivosti jsem se zde již zmiňoval v souvislosti s knihou od dvojice autorů Wayne W. Dyer a Esther Hicks: Spolupráce v tom nejlepším smyslu:

"Když na něco pomyslíš alespoň 17 vteřin, Zákon přitažlivosti k této myšlence přinese jinou podobu. A tak vzniká hybná síla, která Ti při pozitivních myšlenkách otevírá okno vyrovnanosti se Zdrojem.
Stačí myslet 4x17 vteřin (68 vteřin) na něco negativního a uzavře se nám okno vyrovnanosti se Zdrojem.
Zákon přitažlivosti je vibrační motor, který všechno řídí. Hybná síla je v myšlení. A pokud na nějakou myšlenku myslíš dost dlouho, stane se z ní silný zvyk myšlení. A tím vzniká víra a přesvědčení. Přesvědčení je jen myšlenka, kterou si neustále myslíš.
Čím konkrétnější ve své myšlence jsi, tím je hybná síla rychlejší. Pozitivně mysli pokud možno konkrétně, negativní myšlenky zevšeobecňuj.
Každá myšlenka je vibrace a Zákon přitažlivosti na každou myšlenku reaguje a pokud na myšlenku myslíš déle než 17 vteřin, tak ona myšlenka naroste.
Je třeba se rozhodnout. „Je tohle myšlenka, kterou chci stupňovat?“
Není žádná smrt.
Zdroj Tě neustále zaplavuje Energií Dobrého pocitu, trocha vyrovnanosti Tě posune o veliký kus cesty dál."

Důvod pozapomenutí tohoto "Zákona přitažlivosti" moderními lidmi (ani já jsem o něm neměl ponětí) by mohl spočívat v přílišném rozvoji vědomí lidí. Jedná se o otázku rovnováhy mezi rozumem a citem a hlavně jde o určení, co je pro člověka důležitější, zda je to rozum nebo zda je to cit. Věda, už tím názvem "homo sapiens sapiens" = člověk rozumně rozumný, dává jasně najevo, že prvotní je pro ni rozum. To je ovšem ve svých důsledcích destruktivní přístup ke všemu, k celému světu. Všechno se ve vědecky řízeném světě rozpadá, nejen příroda, ale i člověk sám.


S. N. Lazarev varuje před rozvojem vědomí mysli na úkor lásky v duši. Taková tendence v případě člověka vede k nemoci a v případě lidské společnosti to vede k válce. S tímto stavem vlády vědomí mysli jsou u člověka spojeny negativní stresové emoce: strach, nenávist, smutek a podobně.
K žádoucímu omezování vědomí dobře slouží monotónní pohyb například na houpacím křesle, manuální práce, sport, turistika, jednoduchá strava, klidné dýchání a podobně.
K žádoucímu rozvoji lásky vede modlitba, pokání, meditace nebo zpěv. Lásku lze rozvíjet i nácvikem pozitivních myšlenek ve vědomí, to znamená, že vědomí našeho smrtelného těla může (a mělo by) sloužit lásce k Bohu naší nesmrtelné duše.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod nop » stř 30. lis 2016 0:27:14

nop píše:
Pelvan píše:....
Védánta tvoří jádro hinduistického duchovního učení. --...

Už Parmenides v Řecku tvrdil, že existuje neměnné Jsoucnu vše obsahující.
Byl to ale filosof a tak je neznámý esoterikům milujícím Indii.
*
....

Z díla Parmenida o Jsoucnu v nám blízkém Řecku se zachovaly jenom zlomky.

Jiní z dálné Indie měli více štěstí, viz:

Čtyřicet slok o Jsoucím od Jana » čtv 23. črc 2015 19:18:52
Předeslání:
I.
Existuje Poznání, které by nebylo Bytím?
Pravé Bytí sídlí v Srdci, mimo pohyb myšlení.
Je Srdcem. - Jak je tedy poznat, lze se ptát?
Poznat je znamená být jím v Srdci.

II.
Kdo má strach ze smrti, utíká se k nohám
Svrchovaného Pána, přemožitele smrti.
Ztrativ v něm své já, stává se nesmrtelným
samou svou přirozeností.
Jak by se ho mohla ještě týkat myšlenka smrti?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Jana » stř 30. lis 2016 7:43:51

nop píše:I.
Existuje Poznání, které by nebylo Bytím?
Pravé Bytí sídlí v Srdci, mimo pohyb myšlení.
Je Srdcem. - Jak je tedy poznat, lze se ptát?
Poznat je znamená být jím v Srdci.


:)

Mysl je hmotou – Srdce je podstatou.
Mysl je formou – Srdce je bez formy.
Mysl je časem – Srdce je věčností.

Mooji

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7003
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Jana » stř 30. lis 2016 8:29:44

Pelvan píše:
Védánta učí, že základem světa je věčná neměnná všepronikající duchovní podstata zvaná brahma, která je popisována jako sat-čit-ánanda – Bytí, Vědomí, Blaženost. Vše z něj vychází a do něj se opět navrací, veškeré bytí je ve své podstatě totožné s brahma, ze kterého vyvstalo.

Sat-čit-ánanda je tedy podstatou všeho. I nejposlednější kámen u cesty má sat-čit-ánanda. Tyto Boží vlastnosti má na světě každá věc, bylina, zvíře a každý člověk...

Zdravím


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7003
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » stř 30. lis 2016 14:55:42

Ahoj reseeku, děkuji za podporu.

reseek. píše:A člověk se učí po celý život rozpoznávat, čím - jakými reakcemi a jakým jednáním - se Mu automaticky vzdaluje. Nejdřív se to učí nedobrovolně, jen jako důsledek utrpení. Nakonec vznikne zájem začít si v sobě uvědomovat ty reakce, které nás Bohu vzdalují, a učíme se upouštět od nich.


To by bylo krásné, kdyby to takhle bylo, ale většinou to takhle jednoduše nefunguje.
Většina lidí (tedy podle mne) na nějakého Boha nevěří a ani nemyslí. A z té zbylé menšiny na tohle mnozí přijdou až v dost pokročilém věku.
Když budu mluvit sám za sebe, tak do přečtení knih S. N. Lazareva (to je asi tak před měsícem) jsem moc na Boha také nevěřil.
Proto jsem se doposud ani nestaral o to, jak a čím se vlastně Bohu přibližuji nebo naopak vzdaluji.
Teď mám zájem hlavně o to, abych si v sobě uvědomoval ty reakce a jednání, které mne (nás) k Bohu přibližují, a učím si je osvojovat. Snažím se na to spřátelení se s Bohem jít pozitivně.
Nikdy není na tohle pozdě, ale v mém případě to není ani příliš brzy, to si musím sebekriticky přiznat.

S. N. Lazarev píše ve své knize otázek a odpovědí následující .
"Otázka:
Na urážku je třeba se dívat jako na zkoušku a tehdy ji bude lehčí překonat?
Odpověď:
Správně. Ale to je jenom první krok.
Nejdříve (0.) je to křivda, kterou nemůžeme překonat.
Potom (1.) je to zkouška, kterou je možné a nutné překonat.
Potom (2.) je to prostředek, možnost pracovat nad sebou a změnit se.
Potom (3.) je to pomoc, daná Bohem, pro zvětšení lásky k němu."

Za tu urážku si můžeme představit cokoli jiného nepříjemného, co se nám může stát (různé nemoci, bolesti a úrazy i jiné nepříjemnosti v životě).
Samozřejmě netvrdím, že už jsem na třetí úrovni a raduji se z pomoci, kterou mi dává Bůh tím, že mi například zubař vytrhl zub.
Ale na druhou stranu chápu, že se musím snažit zlepšit svoji péči o svůj chrup, abych oddálil dobu, kdy už nic trhat v mé puse nepůjde.
Takže jsem někde mezi první a druhou úrovní vnímání života dění podle S. N. Lazareva.
Je mi také jasné, že s rostoucím věkem pro mne nebude snadné se na tu třetí úroveň vnímání života vůbec dostat a pak se na ní také udržet.
Ale ta představa, že bych šel k zubaři s radostí a s vděkem (i k Bohu), je zajímavá...

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod reseek. » čtv 01. pro 2016 14:21:28

Ahoj PeIvane,

mně hodně pomohlo, co řekl jeden mudrc. Že utrpení je cestu k Bohu pro všechny lidi. A že po ní jdou úplně všichni, i když v žádného Boha nevěří a žádného nehledají. Protože působením zákona karmy, na principu akce a reakce, se všichni chtě nechtě učíme, jak ano a jak ne, a teprve po hodně dlouhém utrpení v mnoha inkarnacích se v nás nakonec objeví pochopení, že vesmír má svůj řád, který nemohl vzniknout náhodou..., a objeví se ochota začít hledat To, co všechno tvoří, Boha. A začneme zkoušet rozpoznat, co nám v tom nalezení brání. Brzy se ukáže, že jsou to především ty naše negativní návyky.

Potíž je v tom, že nás často od malička učili nenávidět všechny ty špatné zlozvyky, v sobě i v druhých, a tím se vlastně udržovaly a fungovaly dál, protože tím odporem se do nich pumpovala jen další a další energie.

Pro mě bylo hodně důležité zjištění, že když se ve mně probudí některý z těch mých negativních sklonů, můžu přijmout, že se to stalo, nemusím už ale podle toho rozhněvaného nebo ustrašeného pocitu jednat. Příště v podobné situaci se ten navyklý sklon může objevit znovu, ale bude už o trochu slabší. Přijetím mu ubyla energie. Naopak by ho posílilo, kdyby mě ten negativní pocit okamžitě schramstnul a podle toho by dopadla i moje reakce, nebo když k tomu svému navyklému sklonu pocítím odpor (že je špatný, tohle nechci cítit!) a snažím se ho zahnat pryč.

A tak ať jde o cokoliv nepříjemného a nežádoucího, co se mi děje, i o nějakou vlastní navyklou reakci (hněv a pod), pomáhá mi vnímat to jako "...prostředek, možnost pracovat nad sebou a změnit se", a čím dál víc jako "pomoc, danou Bohem, pro zvětšení lásky k němu." Nakonec, když tím karmickým (zaslouženým) dopadem projdu, se objeví vděčnost, i když to předtím nebylo vůbec příjemné. Jenže to holt pokaždé nějaký čas trvá, než se k té vděčnosti dojde. Objeví se až dodatečně, asi jako po odchodu od zubaře, když předtím to vrtání u něj na křesle bylo sice hodně nepříjemné, ale člověk začne být nakonec vděčný, že existuje možnost nechat si ten kaz vyvrtat a zub spravit.
reseek.
 

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 01. pro 2016 14:52:56

Ahoj reseeku

Snažím se inspirovat, kde se dá. Probíhá to u mě podobně. Děkuji Ti za sdílení Tvých skušeností.

S psychosomatikou úzce souvisí i psychohygiena a stanovení si priorit.
Mluví o tom i toto heslo:
"Pane, dej mi sílu změnit věci, které změnit mohu. Odvahu přijmout věci, které změnit nemohu a moudrost, abych je od sebe rozpoznal."

Líbí se mi přednáška Adama Marčana na TEDxYouth@Prague 2013:



Adam tam uvádí svoje priority, které on potřebuje ke kvalitnímu zvládání svého života. Jsou následující:
1. Vyznává minimalismus - zabývá se hlavně praktickými věcmi a nezapleveluje si život zbytečnostmi.
2. Překonává svoji zónu pohodlí - to rozšiřuje škálu možností, čím se může zabývat.
3. Pěstuje vědomé návyky - jsou to rituály prováděné při určité příležitosti, které ulehčují a zkvalitňují život.
Například jeho Ranní rituál: vypít 1/2 litru vody po probuzení, odříkat mantru, napsat záznam do deníku vděčnosti, cvičení, dobrá snídaně, plánování zbytku dne...


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod nop » pát 02. pro 2016 6:45:59

léčitelky

Léčitelka Anna Bohuslava Tomanová
viewtopic.php?f=273&t=2884&p=130566#p130566



Narodila se v roce 1907 v Pastvinách na Pardubicku. Neuměla číst, ani psát, ale prý byla jasnovidná a dokázala na sebe brát nemoci druhých. Jmenovala se Anna Bohuslava Tomanová a je považována za jedinou českou stigmatičku. Na jejím těle se totiž pravidelně objevovaly krvavé rány v místech, kde je měl Ježíš po ukřižování. Prvním, kdo něco podobného zažil, byl František z Assisi a celkem je po celém světě zaznamenáno zhruba 300 takových případů. Příčinu tohoto jevu zatím nikdo racionálně vysvětlit nedokázal. Anna zemřela před zhruba šedesáti lety, ale v kraji, kde žila, je dodnes legendou.

Další VIDEA najdete na:
GoschaTV1 https://www.youtube.com/user/GoschaTV1
GoschaTV2 https://www.youtube.com/user/GoschaTV2
GoschaTV3 https://www.youtube.com/channel/UCRYR...

Více o aktivitách spolku GOSCHA na
http://www.goscha.cz/
=
léčitelka Eva Moučková



PODÍVÁM SE a vidím, CO LIDEM JE! - léčitelka Eva Moučková (7. 11. 2016, Praha)
Známá a úspěšná léčitelka doma i v zahraničí vypráví o své celoživotní DUCHOVNÍ A LÉČITELSKÉ zkušenosti. Velké úspěchy dosáhla například s „neplodností“ budoucích maminek. Paní Eva je především praktik a velmi uzemněný člověk. Vážně i s humorem odpovídá na dotazy z publika. – Natočila pro vás GoschaTV v rámci večera Léčivého divadla Gabriely Filippi v Praze na Lávce. Příjemný poslech a inspiraci!

Více o Léčivém divadle na http://www.lecivedivadlo.cz/
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » pát 02. pro 2016 13:12:35

Ahoj nope

O tom léčivém divadle vím a chystám se tam na Anastázii 19. prosince (už je to vyprodané).
Určitě se jedná o psychosomatickou záležitost, každé dobré divadlo má pozitivní psychosomatický účinek.

S. N. Lazarev v jedné knize píše rozbor hry Racek od Čechova. Bylo to pro mne objevitelské čtení o tom, jak divadlo souvisí s naší duší, když to autor umí.

Pro mne je nejdůležitější psychosomatika a to, co si mohu pro sebe udělat sám. Projít nebo proběhnout se mohu sám, zazpívat také. Udělat si něco dobrého a navíc zdravého k pití nebo k jídlu, to si mohu také udělat sám.

Posílám odkaz na stránku, kde se píše o léčení pomocí lnu.
http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/
Jedli jsme s manželkou před pár lety to rozdrcené lněné semínko s lněným olejem a medem a jogurtem. Dělali jsme to několik týdnů a bylo to dobré. S tím šampaňským vínem jsme to ale míchat nezkusili.:-)

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » úte 06. pro 2016 14:09:06

Ahoj

O odmítnutí agrese (je to vlastně takový návod) mluví Iva Adamcová (i) v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=nFFFYKbgRfo
Speciálně po 5. minutě mluví IA zcela jasně: Proti nepravosti je třeba se postavit svým vnějším chováním, ale vnitřně je třeba se snažit si zachovat pocit přijetí celé situace a vnímat tu situaci jako projev Boží vůle. Je to těžké, protože je to pro nás ateisty nové.

Neříkám, že já to umím, ale snažím se o to - se to naučit. Snažím se o zachování dobrého vnitřního pocitu vždy, když si na to vzpomenu. Zkouším si opakovat často větu, kterou jsem vyčetl v knize S. N. Lazareva:
"Za všechny nepříjemnosti Bože děkuji."
Nepříjemnosti jsou skvělé tréninkové lekce pro pěstování naší vnitřní emoční stability.
A naše vnitřní emoční stabilita se pozitivně odráží i v dobrém zdravotním stavu našeho těla.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 06. pro 2016 14:14:29

Pelvan píše:Ahoj

O odmítnutí agrese...


:what:

Já to nevnímám jako odmítnutí, naopak jako přijetí faktu, že se agrese objevila, a její zpracování, které vede k harmonizaci
Návštěvník
 

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » pon 12. pro 2016 10:29:14

Ahoj



Jistě, že zpočátku je dobré objevenou agresi přijmout, ale to není konečným cílem transformace našich emocí. Cílem je dosáhnutí stavu, kdy se agrese ani neobjeví, na svět lze pak reagovat s vnitřní láskou i v případě, že svět se chová nepřátelsky. Na vnější agresi nejsme povinni reagovat svojí vnitřní agresí.





http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region ... 50126.html



Buďte obyčejnými lidmi. Nedělejte druhým to, co nechcete dělat sobě, říká lidem mystička a duchovní učitelka Iva Adamcová.

Se svými přednáškami projela celou zemi a pro určitý okruh lidí se stala fenoménem.
„Vzhlížejí ke mně jako ke světici, ale to já nechci. Jsem jen jedna z vás“, říká drobná žena, ze které takřka na každém kroku září neobyčejná radost ze života. Lidi vlastně učí, jak si mohou poradit v každodenních situacích.
„Vnější svět nemůžete přeprat. Vnější svět musíte přijmout bez negativních emocí. Vše pomine, až vám to přestane vadit,“ radí Iva Adamcová.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 12. pro 2016 12:15:08

Pelvan píše:... zpočátku je dobré objevenou agresi přijmout, ale to není konečným cílem transformace našich emocí. Cílem je dosáhnutí stavu, kdy se agrese ani neobjeví, na svět lze pak reagovat s vnitřní láskou i v případě, že svět se chová nepřátelsky. Na vnější agresi nejsme povinni reagovat svojí vnitřní agresí. ..


To, že se v nás přestane objevovat vnitřní agrese, neznamená, že naše reakce přestanou být adekvátní.

Naopak, mohou se stát mnohem jednoznačnější, než dokud náš projev ovládaly agresivní reakce.

:)
Návštěvník
 

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » úte 13. pro 2016 15:57:14

Ahoj


Protože se zde neustále snažím najít nějaká použitelná pravidla, která by mi pomohla prožít život v relativním zdraví a spokojenosti, nechám se za tímto účelem inspirovat i Jeho Svatostí 14. tibetským dalajlámou:
http://www.soulgarden.cz/post/434823477 ... -pro-zivot

"18 dalajlámových pravidel pro život

1. Vezměte v úvahu, že velká láska a velké cíle zahrnují velké riziko.

2. Když se vám něco nezdaří, nenechte si ujít ponaučení, které z toho plyne.

3. Řiďte se třemi Ú: 1. Úcta k sobě 2. Úcta ke druhým 3. Úplná odpovědnost za všechny vaše činy.

4. To, že nedostanete, co jste chtěli, je někdy úžasný zásah štěstěny.

5. Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit.

6. Nedovolte, aby drobná neshoda poškodila velké přátelství.

7. Když zjistíte, že jste udělali chybu, udělejte okamžité kroky k její nápravě.

8. Každý den buďte chvíli o samotě.

9. Buďte otevření změnám, ale neustupujte ze svých hodnot.

10. Mlčení je někdy ta nejlepší odpověď.

11. Žijte dobrý a čestný život. Když pak zestárnete a ohlédnete se zpět, budete se moci z něj těšit podruhé.

12. Láskyplná atmosféra ve vašem domě je základem pro váš život.

13. Při neshodách s vašimi milovanými řešte pouze aktuální situaci. Nevytahujte minulost.

14. Podělte se o své znalosti a vědění. Je to způsob, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

15. Buďte jemní k Zemi.

16. Jednou za rok se vydejte někam, kde jste ještě nikdy předtím nebyli.

17. Pamatujte si, že nejlepší vztah je ten, ve kterém vaše vzájemná láska je větší, než vaše vzájemné potřeby.

18. Svůj úspěch posuzujte podle toho, čeho jste se museli vzdát pro jeho dosažení."

A protože mne zajímalo, jak přesný je tento překlad do češtiny, našel jsem si jeho anglický (snad) originál. Byl jsem nepříjemně překvapený, o kolik je tento originál rozsáhlejší a tak jsem se ho pokusil neuměle přeložit sám alespoň u toho bodu 3. (v češtině 3Ú, v angličtině 3R):

"3. Pravidlo 3R (Respect for self, Respect for others, Responsibility for all your actions) na "Dalai Lama's 18 Rules for Living" Expanded | High Existence
highexistence.com/rules-for-living
1) Respektuj sám sebe, to znamená, že sebedůvěra je klíčem k úspěchu. Ten, který sám sebe respektuje, ten se nenechá tak snadno oklamat. Tudíž, pokud ty sám sebe respektuješ, tak potom ty jsi schopný uspět i v něčem velkém, a můžeš si dovolit respektovat i ostatní.
2) Respektuj ostatní, z čehož vyplyne, že Ty budeš zpětně také respektován. Kdokoliv, kdo Ti tento respekt nevrátí, Ti dává tím na vědomí, že není hoden toho, abys mu věnoval svůj čas. A také je to známka toho, že on nerespektuje sám sebe. Vyhni se slabým, nejistým, rozporuplným lidem.
3) Převezmi zodpovědnost za všechno, co děláš. Ty sám jsi zodpovědný za svoje pocity, činy, úspěchy a tak dál. Ty kompletně řídíš svůj život, proto nezkoušej vinit ostatní lidi za svoje chyby a neštěstí."

Sami posuďte, zda se při překladu jednalo o zlý úmysl nebo lenost nebo hloupost překladatele, že ten oficiální výsledný překlad je tak stručný a nepovedený.
Často se ptám, komu to slouží, když se něco takto vznešeného a moudrého zkomolí a zkazí?


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Jana » úte 13. pro 2016 16:16:46

Pelvan píše:"3. Pravidlo 3R (Respect for self, Respect for others, Responsibility for all your actions) na "Dalai Lama's 18 Rules for Living" Expanded | High Existence
highexistence.com/rules-for-living
1) Respektuj sám sebe, to znamená, že sebedůvěra je klíčem k úspěchu. Ten, který sám sebe respektuje, ten se nenechá tak snadno oklamat. Tudíž, pokud ty sám sebe respektuješ, tak potom ty jsi schopný uspět i v něčem velkém, a můžeš si dovolit respektovat i ostatní.
2) Respektuj ostatní, z čehož vyplyne, že Ty budeš zpětně také respektován. Kdokoliv, kdo Ti tento respekt nevrátí, Ti dává tím na vědomí, že není hoden toho, abys mu věnoval svůj čas. A také je to známka toho, že on nerespektuje sám sebe. Vyhni se slabým, nejistým, rozporuplným lidem.
3) Převezmi zodpovědnost za všechno, co děláš. Ty sám jsi zodpovědný za svoje pocity, činy, úspěchy a tak dál. Ty kompletně řídíš svůj život, proto nezkoušej vinit ostatní lidi za svoje chyby a neštěstí."

Sami posuďte, zda se při překladu jednalo o zlý úmysl nebo lenost nebo hloupost překladatele, že ten oficiální výsledný překlad je tak stručný a nepovedený.
Často se ptám, komu to slouží, když se něco takto vznešeného a moudrého zkomolí a zkazí?


Zkusím se na tyhle dvě variace také podívat.

Dalajláma - 1) Respektuj sám sebe, to znamená, že sebedůvěra je klíčem k úspěchu. Ten, který sám sebe respektuje, ten se nenechá tak snadno oklamat. Tudíž, pokud ty sám sebe respektuješ, tak potom ty jsi schopný uspět i v něčem velkém, a můžeš si dovolit respektovat i ostatní.
2) Respektuj ostatní, z čehož vyplyne, že Ty budeš zpětně také respektován. Kdokoliv, kdo Ti tento respekt nevrátí, Ti dává tím na vědomí, že není hoden toho, abys mu věnoval svůj čas. A také je to známka toho, že on nerespektuje sám sebe. Vyhni se slabým, nejistým, rozporuplným lidem.

Překladatel:
1. Úcta k sobě 2. Úcta ke druhým

Dalajláma jako by byl víc připoután k lidskému společenství. Jeho rada je praktická, pokud je tady lpění na osobnosti. "Nestýkat se s lidmi, kteří druhé urážejí, ponižují, soudí, kritizují, odsuzují...."

To druhé je trochu svobodnější. Nevytváří to tak ostré hranice. "Nevyhýbat se nikomu, přijímat všechny, ale v okamžiku, kdy tady není respekt, je možné v komunikaci nepokračovat." Neznamená to, že budu druhého odsuzovat, že se mu budu na věky stranit, ten respekt vůči druhému je možné si zachovat, ale není třeba svou tolerancí podporovat chování, ve kterém respekt chybí.

PS: Díky za Tvůj příspěvek, všechno, co sem v poslední době dáváš, je zajímavé a jsou tu dobré postřehy.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7003
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod nop » úte 13. pro 2016 21:27:34

Pelvan píše:Ahoj
Protože se zde neustále snažím ....., nechám se za tímto účelem inspirovat i Jeho Svatostí 14. tibetským dalajlámou:
http://www.soulgarden.cz/post/434823477 ... -pro-zivot

"18 dalajlámových pravidel pro život (atd.........)

.......3. Řiďte se třemi Ú: 1. Úcta k sobě 2. Úcta ke druhým 3. Úplná odpovědnost za všechny vaše činy.

A protože mne zajímalo, jak přesný je tento překlad do češtiny, našel jsem si jeho anglický (snad) originál. Byl jsem nepříjemně překvapený, o kolik je tento originál rozsáhlejší a tak jsem se ho pokusil neuměle přeložit sám alespoň u toho bodu 3. (v češtině 3Ú, v angličtině 3R):

"3. Pravidlo 3R (Respect for self, Respect for others, Responsibility for all your actions)
na "Dalai Lama's 18 Rules for Living" Expanded | High Existence
highexistence.com/rules-for-living

1) Respektuj sám sebe, to znamená, že sebedůvěra je klíčem k úspěchu. Ten, který sám sebe respektuje, ten se nenechá tak snadno oklamat. Tudíž, pokud ty sám sebe respektuješ, tak potom ty jsi schopný uspět i v něčem velkém, a můžeš si dovolit respektovat i ostatní.
2) Respektuj ostatní, z čehož vyplyne, že Ty budeš zpětně také respektován. Kdokoliv, kdo Ti tento respekt nevrátí, Ti dává tím na vědomí, že není hoden toho, abys mu věnoval svůj čas. A také je to známka toho, že on nerespektuje sám sebe. Vyhni se slabým, nejistým, rozporuplným lidem.
3) Převezmi zodpovědnost za všechno, co děláš. Ty sám jsi zodpovědný za svoje pocity, činy, úspěchy a tak dál. Ty kompletně řídíš svůj život, proto nezkoušej vinit ostatní lidi za svoje chyby a neštěstí."

Sami posuďte, zda se při překladu jednalo o zlý úmysl nebo lenost nebo hloupost překladatele, že ten oficiální výsledný překlad je tak stručný a nepovedený.
Často se ptám, komu to slouží, když se něco takto vznešeného a moudrého zkomolí a zkazí?
Zdravím

Otázka překladů je ožehavá a těžká.
Překlad má být přesný na význam jednotlivých slov, ale má být také věcně trefný a věta má být správně složená i podle jazyka do kterého se překládá-
Překladatel má mít široký rozhled a pochopit ožehavé rozdíly ve významu slov a složenin.

Mnoho příkladů by se našlo-
na př. v Aj: lily of the valley není lilie údolí, ale je to konvalinka,
v Rj Aňutkine glazki nejsou Aniččina očička, ale poměnka,
v ital. jaz.yku casino má tři významy, rozlišují se podle přízvuku, je to malý obchod (původně malý domeček před kasárnami, kam chodili potraviny nakupovat důstojníci), dále herna a nevěstinec.

Skladba věta má také význam a vyžaduje povšimnutí, jako třeba poloha vedlejší věty v souvětí.
Příklad jak by se měnil smysl věty, kdyby v češtině platilo totéž co v Aj:
Vezmu si deštník, kdyby pršelo verzus Kdyby pršelo, vezmu si deštník.

Pro Angličana to má význam:
Vezmu si deštník, kdyby pršelo, (ale to neočekávám).
Kdyby pršelo, vezmu si deštník (a očekávám, že bude pršet).

V metodické příručce pro překladatele, kterou vydala Státní knihovna v Praze píše autor Jiří Kučera: "dobrý překladatel vyroste jen za velmi dlouhou dobu".
Překladatel musí také cítit čas a "vnímat tep na pulsu doby".

Vývoj v životě přináší vývoj v jazyku, na př.
Univerzitní knihovna se přejmenovala na Státní knihovnu, a nyní se jmenuje Národní knihovna a má stránku http://www.nkp.cz,
podle významu slova "national", které v USA má význam jako "státní".
USA je seskupení lidí z mnoha národů, tvořících jeden spojený stát (zde je jeden stát ČR a hlavní národnosti česká, moravská a slezská).

V čínském jazyku jsou slova pro ozbrojený doprovod knížete "cuo juo", která jsou vždy spolu a znamenají "vlevo - vpravo", je to jeho družina. Ale dnes spojení cuo juo znamená plus-minus délka + - , čas plus minus...

V čínském jazyku se slovo láska myslelo jako cit, ale už v polovině XX. století se u čínské mládeže stále více chápalo jako pohlavní spojení.
Potom se tedy musí správně překládat slova v bibli: "milujte se navzájem jako jsem já miloval vás".

Překladatel 18-tého bodu využil toho, že tři slova začínají na "ú" a v Aj na "R" a to mu umožnilo utvořit podobný útvar, tři ú místo tří R. Až na to ukrácení.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod arikiran » úte 13. pro 2016 21:42:55

mám jiný názor, nope

to co říkáš o slovech je, jako bys řekl, že čertovo lejno není čertovo lejno, ale bylina
čertovo lejno je čertovo lejno a bylina se po něm jmenuje, stejně jako glazki Anči bude asi něco modrého

věc, na kterou narážíš ovšem existuje...a tyto názvy rostlin vlastně toho můžou být příkladem
ovšem každý jazyk má ustálené idiomy nejen názvy...takže jdi se klouzat..není vyzvání ..většinou, i když může být...na skluzavku.stejně jako jdi se bodnout...atd

takže závěr asi mám podobný, něco překládat může jen kovaný expert a domorodec v obou jazycích...inu kolik višní---tolik třešní, že?
.......
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 12:05:50

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod nop » úte 13. pro 2016 22:30:05

arikiran píše:mám jiný názor, nope...

takže závěr asi mám podobný, něco překládat může jen kovaný expert a domorodec v obou jazycích...inu kolik višní---tolik třešní, že?
.......

Má význam se usilovat, s vědomím " s rezervou", jinak bychom se motali "na malém písečku".
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Linda » úte 13. pro 2016 23:01:50

Obec překladatelů upozorňuje:

„Slova v jednom jazyce se nekryjí se slovem v dalším jazyce a v tom je ten problém (jsou převoditelná z 50 až 20%). Nelze nasadit slovo na slovo a přeložit: nepřekládáme slova, ale významy – a to je ta potíž.

Nejčastější chyby:
• Doslovné převody
• Závislost na jazyku originálu
• Věty nezní česky“

Právě proto se při překládání duchovních spisů stává, že pokud překladatel nemá vlastní zkušenost toho, o čem Mistr mluví, pak i když to přeloží podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je jinak zdatným překladatelem, význam přeloženého neodpovídá originálu, nebo ho zkresluje, protože překladatel nepochopil (a ani nemohl pochopit), o čem je řeč.

Např. v jinak velmi kvalitním překladu knihy Davida R. Hawkinse "Moc versus síla - Skryté určující činitele lidského chování" (která jako jediná z jeho knih vyšla v českém překladu https://knihy.abz.cz/prodej/moc-versus-sila ), existují pasáže, kde se člověk nestačí divit, k jakému jejich zkreslení při překládání došlo: v anglickém originále tam Dr. Hawkins popisuje stav po Probuzení: ... "Ukázalo se, že...", "Najednou bylo zřejmé, že..." Vyplynulo z toho, že...". Dr. Hawkins v téhle části knihy nikde nepoužívá slovo "já" - pochopitelně: bylo to vnímáno naprosto neosobně.

Jenže v knize přeložené do češtiny stojí: "Uviděl jsem, že...", "Najednou mi bylo zřejmé, že...", "Pochopil jsem, že..."

Překlad téhle části působí vysloveně rušivě, je v přímém rozporu s obsahem, jenže to překladatelka nemohla tušit, protože překládala, jak nejlíp uměla, a neosobní popisování v originále jí zřejmě připadalo jako jazykově neobratné.

Někteří Mistři si dobře uvědomují tuhle nesnáz při překládání jejich textů do dalších jazyků a upozorňují na to předem. Je pak větší šance, že překlad nebude dílem někoho, kdo zná sice dokonale oba jazyky, ale chybí mu poznání toho, o čem Mistr mluví.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Linda » úte 13. pro 2016 23:28:52

Závěrem: Pokud jde o to, co je pro kvalitu překladu základní, odborníci se shodují: úkolem překladatele je co nejpřesněji přeložit význam, který měl autor na mysli, a překladatel se přitom nemá vázat snahou držet se striktně pojmů, kterých užil autor, pokud volný překlad vystihuje význam přesněji.

Každému z překladatelů mohou ovšem připadat jako dokonale výstižná trochu jiná synonyma a těm pak dává přednost. Totéž se týká větné vazby a skladby...prostě ono známé okřídlené rčení "Z jedné knihy přeložené třemi překladateli vzniknou tři různé knihy" je do značné míry pravdivé.

Dřív nebo později každý překladatel, který nepřekládá otrocky, dojde ke zjištění, že význam se dá přeložit i několika různými formulacemi, a tak kvalitní překladatel nakonec zvolí tu, která význam vystihuje ve všech směrech nejpřesněji. Což přímo souvisí s mírou jeho znalosti oboru, ze kterého překládá.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků