Dzogčhen není pro každého

Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Alaja. » pát 15. lis 2013 19:14:30

Obrázek
Alaja.
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Alaja. » pát 15. lis 2013 19:29:01

Ber možnost s námi tady společně pobývat jako odměnu za to, co jsi dobrého pro nás všechny vykonal.


Obrázek
Alaja.
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » sob 16. lis 2013 8:42:51

Vůle je jakoby plachta na lodi pozornosti.
Ty vánky jsou vjemy.
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » sob 16. lis 2013 9:43:39

Existence toho všeho dohromady je jako rodina.
A láska je kolektivním vědomím té rodiny. Společný domov, místo spočinutí...
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod irulan » sob 16. lis 2013 10:00:31

vostalpetr píše:Jedině lumpárny...


Možna ze by ses mel taky postavit před zrcadlo a na nafackovat si z obou stran :D , jak jsi onehdá někomu radil
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » sob 16. lis 2013 12:19:33

vostalpetr píše:
střevo píše:Vůle je jakoby plachta na lodi pozornosti.
Ty vánky jsou vjemy.


Trošku mně to dělá problémy to pochopit,
ale asi je to správně...

Když bych to měl popsat z úrovně ega (osoby)
tedy jak to vidí osoba,
tak pokud zde není vůle, tak je to uvolněný pohled jaký se často zažívá třeba při pohledu či výhledu do krajiny,
nebo jdeš po ulici, ale nevnímáš jednotlivosti, vidíš ulici, nic konkrétního, ulice

vidíš všechno ale vlastně jako bys nic neviděl

Ale když tě v tom něco zaujme, tak pozornost se zaměří tím směrem,
nějaký vjem který tě zaujme (protože k němu máš vztah) a přestaneš vidět celek a vidíš jen ten vjem

Je tady vůle či touha,
kdyby nebyla, tak by nedošlo k zaměření pozornosti
......

To všechno stavějí vjemy - začíná to už v matčině lůně - od emocí, zvuků a barev.., až po pocity. Oni v nás v podstatě odhalí ležet čistou pozornost a vůli - bez přání bez pohybu, bez vědomostí... Jako tu loď v přístavu se složenou plachtou... A oni tu plachtu (vůli) napnou a loď (pozornost) se dá do pohybu - lov na zkušenosti může začít.

Koukám ale, žes nezmínil možnost: v detailu vnímat celek. Může to probíhat taky tak, že tě něco zaujme, ale ty se tím nenecháš oblbnout a ona tě ta kresba pustí až k plátnu...

:)
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » sob 16. lis 2013 12:53:06

Koukám ale, žes nezmínil možnost: v detailu vnímat celek.

I když, ona vlastně i ta otevřená krajina je jen detail ze široko-dalekého celku... takže vlastně jo.
:)
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » ned 17. lis 2013 16:23:39

V momentě, kdy se člověku daří nepozorovat (plachta vůle je složená a vjemy jí nenapínají), přestává existovat jako oddělená jednotka. Loď pozornosti se zastaví, a rázem je v přístavu - před startem i za cílem všech cest. Nic z toho v tom okamžiku není - celé to procestované území - mapa mysli - je fuč. V podstatě se stává otevřeným prostorem té, jak ty říkáš; univerzální vůle, já říkám; síly. A tomu stavu říkám meditace (jinej význam ten pojem pro mě nemá) a ty, jak jsem koukal, relaxace...
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » ned 17. lis 2013 18:10:42

Ten moment je navždy zapomenut

No já si ho náhodou pamatuju. :D
Sedím takhle ve škole na základce, osmá třída, hodima přírodopisu, poslouchám soudružku učitelku, a najednou - ten kým jsem byl, zmizel. Zbyla tam prázdná schránka, což jsem si ale začal uvědomovat až po chvíli, kdy osobní vědomí začlo opět fungovat. A cítilo se strašně příjemně, lehce, znovuzrozeně... Od té chvíle to občas takhle přicházelo, v různých situacích. Později to bylo častější a přicházely i odpovědi na otázky. Ta přirozenost toho se narušila, a teď se budeš smát, když jsem to chtěl začít nějak odborně rozvíjet a pojmout... A vlezl na pár let do ášramu za jogínama... :D :D
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » ned 17. lis 2013 19:41:41

A to já zas na nikoho pifku nemám, furt lepší než dva roky na vojně.
Kde je poptávka, tam je nabídka, s tím se nedá nic dělat. Je to tu, je to danost.
Škebli to člověku zamotá, to je fakt, ale beru to jako očkování - příště už ho ta "zvýšená teplota" nechytne.
Nakonec do sebe vše zapadá, tak jak je.
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 18. lis 2013 9:03:49

vostalpetr píše:

ale podle mně je nejlepší cesta která není cestou, nebot jsi v cíli,
pak platí, že

CÍL JE CESTA



:yes: :D :D

Běžím bože, k tobě běžím
přes kaluže, přes bláto
sotva dýchám, k zemi padám
ale běžím, nevzdám to

Tenhle závod musím vyhrát
vždyť vím, žes mé vítězství
ukaž mi směr, kudy dát se
a neminu tvé království

Tímhle směrem je to dobře
bože díky, běžím dál
zbrocený jsem potem, krví
běžím k tobě, tys můj král :D

Už nemohu, k zemi padám
bože odpusť, nemám sil
svůj život prachu odevzdávám
selhal jsem, to teď už vím

Nemohu vstát, v prachu ležím
vydal jsem se ze všech sil
své představě jsem jenom věřil
vždyť můj závod neměl cíl :'-(

Tak ležím v noci osamělé
tvé slovo v tichu světa zní
má poušť se v tobě stává rájem
když slyším Tvůj hlas mluvit k ní... :what:
...

"Celou dobu běžím s Tebou
vláčíš mě jak hurikán
jak splašený stádo slonů
běžíš, ale nevíš kam

tak zůstaň stát a rozhlédni se
kam se ženeš, pověz kam?
Jsi to Ty, kdo ses mi vzdálil
Tvé cesty odjakživa znám ;)

Což nepatří mi vše co vidíš,
nejsem celým stvořením?
Tak zůstaň v pravdě, nechtěj měnit
a já Tvůj život proměním :)

Což neříkám, buď bez starostí
já se o vše postarám?
život v lásce je mou cností
dej mi Sebe, vše Ti dám." :yeah:


:D :D :)
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » pon 18. lis 2013 9:17:55

vostalpetr píše:
A to já zas na nikoho pifku nemám, furt lepší než dva roky na vojně.
Kde je poptávka, tam je nabídka, s tím se nedá nic dělat. Je to tu, je to danost.


Řekl bych,
že celej tento svět je vytvořenej na poptávce a nabídce,
tedy že už jenom samotné jeho vytvoření bylo poptávkou "po něčem"

Má-li život fungovat, nejde jinak - přijímání a dávání - spojování a dělení, atp.
Probíhá to však v rámci jednoho celku samo od sebe, takže čím se na to podíváš šiřeji (hlouběji),
tím se toho vlastně míň děje.
Ale děje se to - v rovině smyslového vnímání to má tyto proporce.
Mimo tuto rovinu je takové chápání či vědění bezpředmětné, nejsoucí...
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » pon 18. lis 2013 9:56:15

vostalpetr píše:No v bibli je psáno, že na světě bude plno falešných proroků (guruů)
ale že to budou všichni,
to jsem fakt netušil...

:D

Jo? Jen jestli to nepsal nějakej falešnej prorok... :D
Možná se trefil, já to nesleduju.
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 18. lis 2013 10:10:31

vostalpetr píše:...smrděj ti nohy sírou pekelnou a smarady tvých pekelných ohnů je cítit na míle daleko,....

Kdo to tady řešil tuhle smrad svých nohou? Kdo jsi, Vostále? :D
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » pon 18. lis 2013 10:15:01

PS.
Dzogčen je v podstatě o realizaci "satana" tedy superega, Uni. Vědomí,
jehož realizací je pak "satan" překročen...


To je na mě moc složitý... Já v dzogčenu nevidím rozdíl mezi např. surovou (neupravovanou) jógou. Obojí je v důsledku o čistém vědomí,
a toto vědomí nastává díky vnitřní (duchovní) síle, které je jen potřeba uvolnit prostor - od osoby.
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 18. lis 2013 10:19:27

vostalpetr píše:Takže pokud někdo chce psát o tom, jak barvit velikonoční vajíčka,
tak píše taky o dzogčhenu, tedy v rámci barvení vajíček...


Obrázek

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » pon 18. lis 2013 11:01:33

V konečné realitě není ani vědomí (vědění), ani nevědomost.


Jasně, kde by se to tam taky vzalo...

Někde jsem to psal; v rovině smyslů (včetně mysli - vědomí - pozornosti) je všechno, co známe a můžeme poznat. Celej náš svět se všemi oblastmi,
které jsme objevili a můžeme objevit.
Mimo tuto rovinu není nic z toho, vůbec nic.
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod střevo » pon 18. lis 2013 18:32:53

Tady to chápu trochu jinak. Univerz. vědomí samo o sobě ještě není satanskej program. Protože tohle vědomí není vlastně nic jinýho než vztah mezi prvotní (základní) energií a duchem (bohem). - Tento duch v sobě spontánně uvolňuje energii a tato energie se ve zpětném vztahu k němu stává vědomou. - Je tu prostě nepřetržitá sebereflexe mezi tímto duchem a touto energií, a tato sebereflexe je vlastně tím vědomím...
Tady v základech ještě není nic dalšího, jen soudržnost - spojitost - této "trojce".
Příběh o satanovi, čili chtíči osamostatnělé mysli (části vědomí - pozornosti), přichází až s rozvojem smyslového života potažmo člověka. Který pravda rozehrála ona vědomá duchovní energie, jako hru všech možností, ale i to počalo ze spontaneity...
střevo
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod nop » pon 18. lis 2013 21:18:11

střevo píše:Tady to chápu trochu jinak. Univerz. vědomí samo o sobě ještě není satanskej program. Protože tohle vědomí není vlastně nic jinýho než vztah mezi prvotní (základní) energií a duchem (bohem). - Tento duch v sobě spontánně uvolňuje energii a tato energie se ve zpětném vztahu k němu stává vědomou. - Je tu prostě nepřetržitá sebereflexe mezi tímto duchem a touto energií, a tato sebereflexe je vlastně tím vědomím...
Tady v základech ještě není nic dalšího, jen soudržnost - spojitost - této "trojce".
Příběh o satanovi, čili chtíči osamostatnělé mysli (části vědomí - pozornosti), přichází až s rozvojem smyslového života potažmo člověka. Který pravda rozehrála ona vědomá duchovní energie, jako hru všech možností, ale i to počalo ze spontaneity...

Vždycky mne zajímal ten okamžik, kdy při meditaci na poušti přichází k Ježíši satan a nabízí mu „toto ti vše dám" za podmínky, že se mu meditující bude klanět.
Přichází probuzená božská síla, ale v jedné chvíli se objevuje v podobě pokušení snadno získat, velice vládnout, dělat divy (proměnit kámen na chleba).
Síla jednou přijatá udělá vše, co se přikáže. Později z ní proměnil vodu na víno. Ale ne pro sebe.
Proto už chápu, co to jsou slova k Bohu "neuveď nás do pokušení".
Jinak snad řeknu: "nechť mne probuzená síla od Boha nezatáhne z nepochopení do pasti (mít, vládnout, přikazovat)“.
Jinak to „neuveď nás do pokušení“ nedává smysl. Proč by Bůh chtěl někoho uvést do pokušení? Osoba Boží ne, ale síla by mohla. Na tu regulaci jsme tu my, abychom tomu čelili podle slov dříve uvedených v modlitbě: "buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi", protože vůlí Boží by zajisté nebylo ani přijmout bohatství světa za podmínky područí, ani vznášení se na cimbuří staveb, ani proměňování kamenů na nasycení sebe samého chlebem (to je vyhovění tělu za cenu angažování síly od Boha).
A proto když se odolá mámení pokušení, pak nesprávné tendence odstoupí a jak praví Písmo "přistoupili andělé a sloužili jemu".
Možná, že v té době ještě nebyl rozšířený způsob neosobního popisu jevů a proto o tom bylo řečeno personifikovaně jako satan a ne neosobně jako „nesprávná tendence“.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod nop » pon 18. lis 2013 21:23:51

vostalpetr píše:....
Hodně expanzivní je křestanství, to svého času chtělo ovládnoutcelej svět podobně jako komunisti,
protože to je postavený na lásce

Křesťanství je vypěstovnaé na základech židovství a tam se uznává jen jedna autorita, Hospodin, a proto se u sousedních národů při expanzi kácely modly. Ne ve jménu lásky, ale jednotného kultu.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Dzogčhen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník