Čemu věří Jana?

Moderátor: ryunin

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ryunin » pát 16. dub 2021 20:30:22

Otázka není, jaký máš dojem z mnichů v Barmě nebo z veršů Ikkjua, ale kdo jsi, co chceš být a proč. Je přirozený, že to člověk konzultuje s někým, kdo mu dává smysl, a ne s někým, kdo mu nedává smysl. V rámci Cesty jsou lidé, kteří mají zkušenosti a podají ti ruku a dovedou tě k tobě samému. A pak i ty můžeš druhým pomáhat, aby poznali smysl života.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » sob 17. dub 2021 7:35:20

ryunin píše:Otázka není, jaký máš dojem z mnichů v Barmě nebo z veršů Ikkjua, ale kdo jsi, co chceš být a proč. Je přirozený, že to člověk konzultuje s někým, kdo mu dává smysl, a ne s někým, kdo mu nedává smysl. V rámci Cesty jsou lidé, kteří mají zkušenosti a podají ti ruku a dovedou tě k tobě samému. A pak i ty můžeš druhým pomáhat, aby poznali smysl života.

Prostě se snažíš ono dítě, co císaře vidělo nahého, přivést k očnímu lékaři. :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 8:44:46

Jojo, někteří si hověj si v pocitech pozitivních,
existuje tu ale i pisatel (kterýpak asi? ;) ) , který si hoví v možnosti kritizovat ostatní diskutující a chrlit na ně svoje negativní pocity.
A tenhle jeho návyk, který ho nutí kdekoho v diskusi urážet, je pro něj zřejmě taky nadmíru důležitý :D :D :D


To víš, někdy ta pravda není nijak hezká, obzvláště když hodnotíš někoho, kdo je intelektuální hovado,

co má v hlavě vopičí mozek, ale tak to prostě chodí, blbce a kriply obvykle kritika uráží,

páč místo intelektuálního pochopení kritiky dojde u těhle vopic leda k pocitovému blbnutí...

A ty zřejmě mezi ně patříš, páč tě to uráží, vid.... :D :D :D


Já jen tak hádám, páč ty se pod ty svý idotský pocitářský mazanice neumíš ani podepsat...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ros » sob 17. dub 2021 9:09:42

Cesty jsou různé a lidé jsou různí.
Zdeňku otevřeně popsal, že tvá zkušenost odpovídá jiné buddhistické větvi než to co, oslovilo ryu.nina. To je podle mě super a o to bychom semohli dělit. Ale vyvozovat ztoho, že ta či ona cesta je pravdivější podle mě nelze.
Líbí se mi příměr, kde duchovní stezka je přirovnáva k hoře. Na vrchol vede mnoho cest. Nemůžeme někomu radit teď se dej severním traverzem, když je v jiném místě a cestu podniká z jiné strany. A i když tady ta hora je a je evidentně tím nejvyšším, tak je pro spoustu lidí naprosto v pořádku zůstat celý život v údolí. Nebo podnikat pravidelné nedělní cesty do mírně vyvýšené kapličky.
ros
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 10:02:59

Ale vyvozovat ztoho, že ta či ona cesta je pravdivější podle mě nelze.


Ale lze, právě proto, protože každá cesta je individuální,

takže kdo dělá sebelepší vopičárny, odchyluje se od své individuální cesty,

která je nejlepší a následuje pak něco, co přebral vod někoho jiného, což je pro něj pak horší...

To ovšem pak platí pouze pro lidi,

ti, kteří jsou spíše na úrovni inteligence opic pro ty pak platí spíše ono známé budhistické :

Budham Šaranam Gačámí. Dhamham Šaranam Gačámí Sangham Šaranam Gačámí


takto pak dosahují spíše oné úrovně "kolektivního vědomí" platné právě pro vopice a jiné zvířecí druhy...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » sob 17. dub 2021 10:12:31

ros píše:Cesty jsou různé a lidé jsou různí.
Zdeňku otevřeně popsal, že tvá zkušenost odpovídá jiné buddhistické větvi než to co, oslovilo ryu.nina. To je podle mě super a o to bychom semohli dělit. Ale vyvozovat ztoho, že ta či ona cesta je pravdivější podle mě nelze.
Líbí se mi příměr, kde duchovní stezka je přirovnáva k hoře. Na vrchol vede mnoho cest. Nemůžeme někomu radit teď se dej severním traverzem, když je v jiném místě a cestu podniká z jiné strany. A i když tady ta hora je a je evidentně tím nejvyšším, tak je pro spoustu lidí naprosto v pořádku zůstat celý život v údolí. Nebo podnikat pravidelné nedělní cesty do mírně vyvýšené kapličky.

To jo, ale když někdo hlásá údolí za vrchol hory, tak to myslím není úplně super a neměli bychom to sdílet, tak jako hra s pindíkem není cesta severním traverzem, byť chápu že by se to někomu i docela líbilo.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ros » sob 17. dub 2021 10:44:58

Zdeněk píše:
ros píše:Cesty jsou různé a lidé jsou různí.
Zdeňku otevřeně popsal, že tvá zkušenost odpovídá jiné buddhistické větvi než to co, oslovilo ryu.nina. To je podle mě super a o to bychom semohli dělit. Ale vyvozovat ztoho, že ta či ona cesta je pravdivější podle mě nelze.
Líbí se mi příměr, kde duchovní stezka je přirovnáva k hoře. Na vrchol vede mnoho cest. Nemůžeme někomu radit teď se dej severním traverzem, když je v jiném místě a cestu podniká z jiné strany. A i když tady ta hora je a je evidentně tím nejvyšším, tak je pro spoustu lidí naprosto v pořádku zůstat celý život v údolí. Nebo podnikat pravidelné nedělní cesty do mírně vyvýšené kapličky.

To jo, ale když někdo hlásá údolí za vrchol hory, tak to myslím není úplně super a neměli bychom to sdílet, tak jako hra s pindíkem není cesta severním traverzem, byť chápu že by se to někomu i docela líbilo.

Já to chápu. Víš, ono ale z údolí není ani takový přehled, jak to v horách vypadá. I když jsi na nějakém tom kopci byl.
Z mé zkušenosti, jakákoli představa o cestě na vrchol i o vrcholu samém, to vše jen komplikuje.

A čistě můj osobní názor je, že ten s tím pindikem satori dosáhl, nebo ho postihlo :)
Ale možná satori není ten úplný vrchol, možná se nedá nazvat něčím jako "trvalé osvobození" Potíž je v tom, že o to jak takové trvalé osvobození vypadá panují jen představy. Možná na základě popisů uznávaných Mistrů, ale stále jen představy. A jak byli Mistři různí v projevu před osvobozením, tak je ten projev různý i potom. Jediné, co IMHO má smysl, je soustředit se na svou cestu, případně povzbudit ty, kteří upřímně jdou svou cestou. Všímat si aktivit vlastní mysli, rozpoznat, že mi nesvědčí rozvíjet jakékoliv představy byť za bohulibým účelem osvětlit, jak se někdo jiný mýlí. I kdyby někdo stál na vedlejším vrcholu hory a pyšně volal do údolí, tak jeho čas sejít do sedla přijde, můžeš se cítit důležitě, když na to upozorníš, můžeš taky upozorňovat s lehkostí, s vědomím, že na tom, co teď říkáš moc nezáleží, protože každý zraje svým tempem. A zákonitosti tohoto zrání nejsou IMHO dostupné lidské mysli.
ros
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 10:58:43

A zákonitosti tohoto zrání nejsou IMHO dostupné lidské mysli.


Co by nebyly známy,

vždyt je to naprosto stejný jako v případě dozrávání jablek nebo švestek,

člověk se vod tý přírody zas až tak moc neliší,

leda tak tím, že se z ní neustále vyděluje třeba i tou duchovní cestou páč si myslí že je něco víc něž jabko...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ros » sob 17. dub 2021 11:04:58

Oprava: Mě ty zákonitosti nejsou známy. Popravdě nevím ani, co se děje v hrušce, když zraje. No už to ani studovat nebudu.
ros
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 11:17:00

Jasně, vono je to složitý... :D
vostal petr
 

Čemu věří vostál?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. dub 2021 13:29:43

vostal petr píše:
Jojo, někteří si hověj si v pocitech pozitivních,
existuje tu ale i pisatel (kterýpak asi? ;) ) , který si hoví v možnosti kritizovat ostatní diskutující a chrlit na ně svoje negativní pocity.
A tenhle jeho návyk, který ho nutí kdekoho v diskusi urážet, je pro něj zřejmě taky nadmíru důležitý :D :D :D


To víš, někdy ta pravda není nijak hezká, obzvláště když hodnotíš někoho, kdo je intelektuální hovado,

co má v hlavě vopičí mozek, ale tak to prostě chodí, blbce a kriply obvykle kritika uráží,

páč místo intelektuálního pochopení kritiky dojde u těhle vopic leda k pocitovému blbnutí...

A ty zřejmě mezi ně patříš, páč tě to uráží, vid....

:D :D :D

Já jen tak hádám, páč ty se pod ty svý idotský pocitářský mazanice neumíš ani podepsat...


Vida... :phew: :phew: :phew: potrefená opice s mozkem nadávajícího hovada se ozvala ;)

Umím se podepsat to co píšu, neboj.

Ale ukázalo se, že podepsat se tady je jako dát si vlastní gól, podřezat si pod sebou větev, naběhnout si na vidle...,
protože Ty si pak vymyslíš speciální nadávky, které podle svých domněnek přisuzuješ jednotlivým konkrétním zdejším účastníkům ;)

A tu radost Ti neudělám, takhle musíš zvracet svoje obvyklé urážky všech.

Proč je to pro Tebe urážení druhých tak důležité?

Když se tady odreaguješ, je pak pro Tebe snadnější chovat se slušně k partnerce a ke klientům?
Návštěvník
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Ryu.nin » sob 17. dub 2021 13:42:11

Zdeněk nám hlavně ještě neřek, co hledá a kde si myslí, že to najde. Zatím nám jen říká, co je špatně. Ze svého čistě osobního hlediska.
Ryu.nin
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 13:56:46

Ale ukázalo se, že podepsat se tady je jako dát si vlastní gól,


Tak to zkoušíš anonymně jestli náhodou se ty tvý hovadiny nepromění v moudra ???
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 14:06:04

Vida... :phew: :phew: :phew: potrefená opice s mozkem nadávajícího hovada se ozvala


Ale ne, máš to popletený, vopice a ještě k tomu potrefená vlastním golem jsi tady přece ty a ne já,

ty jsi uražená vopice, ne já,

já tě jen vždycky pošlu tam, kam uznám za vhodný

a ty tady furt jen fnukáš a fnukáš a fnukáš

páč jsi ubohá potrefená vopice...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. dub 2021 14:17:45

vostalpetr píše: vopice a ještě k tomu potrefená vlastním golem jsi tady přece ty a ne já,

ty jsi uražená vopice, ne já,

já tě jen vždycky pošlu tam, kam uznám za vhodný

a ty tady furt jen fnukáš a fnukáš a fnukáš

páč jsi ubohá potrefená vopice...

Ta Tvoje primitivní potřeba druhému nadávat a urážet ho, ber kde ber :D , je už trochu nudná.
Člověk může dopředu odhadnout, s čím zase vyrazíš, místo abys věcně odpověděl na to, na co se Tě druhý zeptal.

To opravdu potřebuješ tady pořád zvracet na ostatní?

Jestli jo, tak jsi akorát k politování.
Návštěvník
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 14:31:08

Když se tady odreaguješ,


No vidíš, už skoro začínáš chápat co je to meditace

a jakejže je rozdíl mezi koncentrací jenž je neustálým reagováním a meditací jenž je odreagováním...

Vidíš jak to je prostěšný ti psát že jsi blbá vopice,

vona totiž meditace je vcelku mnohem přirozenější než koncentrace,

jen se do toho naše vopice poněkud zamotala...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 14:39:55

Ta Tvoje primitivní potřeba druhému nadávat a urážet ho, ber kde ber :D , je už trochu nudná.


To je fakt, ale funguje to skvěle,

páč tebe to furt tlačí do prdele....
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 14:58:20

ryunin píše:

Já jsem v posledních asi 12 měsících přehodnotil smysl zenu a zenové praxe. A o tom píšu v těch posledních článcích. Pocítil jsem nutnost výrazně přehodnotit smysl ega. Logicky mi došlo, že klást důraz na sebe, na svoje poznání, na svoje osvobození, je jako plivat po své pravé podstatě. K tomu mi pomohlo křesťanství - zen se opravdu může u někoho zvrhnout v nějakou umanutost, hru, masku. Proto je potřeba v zenu najít hluboce duchovní stránku, to znamená, že tu je něco důležitějšího než jsem "já". A nedávno jsem narazil na Tao - tedy samozřejmě už jsem o něm dávno slyšel - ale tentokrát mi došlo - ke křesťanské pokoře je ještě potřeba přidat tu nenucenost, ne odpor Tao. Tao klade důraz na neodporování, nedělat věci násilím... nelámat přes koleno. Proto se nechci hádat. Ale zkusit hledat způsob, jak si s druhými vyměnit zkušenost.

Proto se ptám, nikoliv poučuju.


Jen se klidně hádej a lámej věci přes koleno,

nebot wu wei není omezeno jen na něco, ale platí na jakoukoliv činnost,

je to jen uvolněné konání bez záměru a cíle a zisku...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. dub 2021 15:31:44

vostalpetr píše:No vidíš, už skoro začínáš chápat co je to meditace

a jakejže je rozdíl mezi koncentrací jenž je neustálým reagováním a meditací jenž je odreagováním...


Koncentrace je soustředění pozornosti na myšlenku, emoci nebo představu, která se právě objevuje ve vědomí coby jeho obsah.

Meditace není odreagování.
Je to přenášení pozornosti na vědomí samotné, takže se v něm nakonec přestanou objevovat myšlenky, emoce i představy osobního já.

Docela mě překvapuje, že mylně interpretuješ význam i těchto základních pojmů.
Návštěvník
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 15:59:38

Já nic mylně neinterpretuji,

šmrdlání s pozorností je pro mě opět koncetrace, jenž je akorát proti klasické koncetraci bezpředmětná,

tudíž se jedná vo něco složitější záležitost...

To se při trošce praxe je schopen naučit každý šmok co si našprtá džnánu,

ale meditace je uvolnění od jakéhokoliv směru pozorování,

což je záležitost kdy se vázaná pozornost sama spontánně vrací zpět do zdroje,

bez toho, že by se nědo pokoušel ji tam cpát nějakým násilím, páč je to pro jeho ego nesmírně důležitý ji tam nacpat...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků