Mooji

Moderátor: ryunin

Re: Mooji

Nový příspěvekod armin » úte 10. zář 2019 7:24:43

Zdeněk píše:Jde o to Armine, že navazovat s někým intimní vztah s předpokladem "hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere" poukazuje na silný deficit mravní.
Rozumově by totiž skrze onen předpoklad byl nejhloupější Bůh (protože dává všechno) a emocionálně jej nedovolí realizovat soucit, neboť újma partnera je újmou vlastní.


Co je mravné a co nemravné si kultury definují po svém.
Přirozená definice mravnosti - tedy toho, co je karmicky podstatné, je "Nedělej druhým co nechceš aby oni dělali tobě".
Protože to, co děláš druhým se ti vrací.
Vymyšlená mravnost lidmi je například nepracovat v sobotu, v neděli, nemít předmanželský styk a podobně.
Takže z tohoto pohledu sexuální akt, kdy obě strany po něm touží, není z pohledu "vyššího principu mravního" nemravný :)
"Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" byla ode mne nadsázka.
Když se mi žena nabízí, protože by ráda poznala, jaké by to se mnou bylo a nemám svoji milovanou ženu, kterou bych tím podváděl, tak proč ne? Takže bych za to Moojiho nijak neodsuzoval.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Mooji

Nový příspěvekod lklknml » úte 10. zář 2019 9:59:22

armin píše:
Zdeněk píše:Jde o to Armine, že navazovat s někým intimní vztah s předpokladem "hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere" poukazuje na silný deficit mravní.
Rozumově by totiž skrze onen předpoklad byl nejhloupější Bůh (protože dává všechno) a emocionálně jej nedovolí realizovat soucit, neboť újma partnera je újmou vlastní.


Co je mravné a co nemravné si kultury definují po svém.
Přirozená definice mravnosti - tedy toho, co je karmicky podstatné, je "Nedělej druhým co nechceš aby oni dělali tobě".
Protože to, co děláš druhým se ti vrací.
Vymyšlená mravnost lidmi je například nepracovat v sobotu, v neděli, nemít předmanželský styk a podobně.
Takže z tohoto pohledu sexuální akt, kdy obě strany po něm touží, není z pohledu "vyššího principu mravního" nemravný :)
"Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" byla ode mne nadsázka.
Když se mi žena nabízí, protože by ráda poznala, jaké by to se mnou bylo a nemám svoji milovanou ženu, kterou bych tím podváděl, tak proč ne? Takže bych za to Moojiho nijak neodsuzoval.

To je ovšem morálka v intencích ega, světská morálka. Onen "vyšší princip mravní" však ego přesahuje. Soulož za účelem ukájení vášní ego pochopitelně utvrzuje, nikoli transcenduje, je tudíž zcestná. Je-li zde navíc záměr "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" (nadsázka nenadsázka), jde o těžkou přitěžující okolnost. A mnohem horší je, je-li to celé maskováno oparem duchovní cesty.

Jistě, jako lidé děláme chyby, padáme na cestě k domovu. Ostuda je se nezvednout a válet se v bahně. A svůj tristní stav si pak "logicky" zdůvodňovat.

Bratře Armine vzpamatuj se! Neválej se v temné bažině zvířecích vášní, my nejsme z tohoto světa, toto není náš domov. Sesbírej všechny své síly a zvedni se! Jdi ke Světlu!
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Mooji

Nový příspěvekod Tara » úte 10. zář 2019 13:58:10

Hmmm, tak se to ve mě bije :-)

Souzním s tím, co píše armin, ale souzním i s tím, co píše Zdeněk.
Možná i více souzním se Zdeňkem...

Napíšu, jak to nyní cítím, jak je mi vlastní...

Záleží na Okamžiku teď, jak to je...

Už více než rok pajdám na nohu, nyní na obě nohy. Bez francouzských holí neudělám ani krok a to doslova. Při delším "pohybu", např. v obchodě jen na inv. křesle díky manželovi. Zatím bez vyhlídky, že by se to v krátké době změnilo.
Nebudu rozvádět..

No a snacha, která před lety přičuchla k esoterice a nadchla se pro ni až tak, že řekla synovi, že už k němu nic necítí, oddělili se od lože i bytu, každý z nich už bydlí několik let jinde, mezi nimi pendlují dva synové, mi k narozeninám napsala, že bla bla, že mi přeje brzké uzdravení, a že všechno je v mysli.

Konec SMS.

No a včil babo raď....

Svým způsobem má pravdu, na kurzu se dozvěděla. že všechno je v mysli.... (nepolemizuji s tím, asi je to pravda), ale já to teď jinak neumím, neumím se zázračně z vteřiny na vteřinu vyléčit, abych odhodila hole a chodila jako dřív, prostě neumím...

A co s tím...

A to je o té empatii, soucitu... a pomoci...

Tak mne to teď napadlo k těm vašim komentářům, armine a Zdeňku....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Mooji

Nový příspěvekod Jana » úte 10. zář 2019 15:21:19

Tara píše:... že mi přeje brzké uzdravení, a že všechno je v mysli.

Konec SMS.

No a včil babo raď....

Svým způsobem má pravdu, na kurzu se dozvěděla. že všechno je v mysli.... (nepolemizuji s tím, asi je to pravda), ale já to teď jinak neumím, neumím se zázračně z vteřiny na vteřinu vyléčit, abych odhodila hole a chodila jako dřív, prostě neumím...

A co s tím...


Možná by se dalo o tom najít něco tady.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mooji

Nový příspěvekod armin » úte 10. zář 2019 15:21:40

Zdeněk píše:
Bratře Armine vzpamatuj se! Neválej se v temné bažině zvířecích vášní, my nejsme z tohoto světa, toto není náš domov. Sesbírej všechny své síly a zvedni se! Jdi ke Světlu!


No proto je v buddhismu napřed hinajana, pak mahajana a nakonec vadžrajána a ne naopak.
Nejprve by měl člověk dojít je Světlu (zejména neválet se v bažině zvířecích vášní), pak to světlo přát a pomáhat v tom jeho nalezení i ostatním a nakonec najít totéž světlo i tam, kde to vypadalo, že není a nemůže nikdy být (tedy i v bažině zvířecích vášní).
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Mooji

Nový příspěvekod Tara » úte 10. zář 2019 15:25:45

Jana píše:
Tara píše:... že mi přeje brzké uzdravení, a že všechno je v mysli.

Konec SMS.

No a včil babo raď....

Svým způsobem má pravdu, na kurzu se dozvěděla. že všechno je v mysli.... (nepolemizuji s tím, asi je to pravda), ale já to teď jinak neumím, neumím se zázračně z vteřiny na vteřinu vyléčit, abych odhodila hole a chodila jako dřív, prostě neumím...

A co s tím...


Možná by se dalo o tom najít něco tady.

Jani, vy byste si se snachou rozuměly....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Mooji

Nový příspěvekod Jana » úte 10. zář 2019 15:27:15

Tara píše:
Jana píše:
Tara píše:... že mi přeje brzké uzdravení, a že všechno je v mysli.

Konec SMS.

No a včil babo raď....

Svým způsobem má pravdu, na kurzu se dozvěděla. že všechno je v mysli.... (nepolemizuji s tím, asi je to pravda), ale já to teď jinak neumím, neumím se zázračně z vteřiny na vteřinu vyléčit, abych odhodila hole a chodila jako dřív, prostě neumím...

A co s tím...


Možná by se dalo o tom najít něco tady.

Jani, vy byste si se snachou rozuměly....


Ještě mě napadlo, že Mahariši byl na tom podobně.

Obrázek

Možná to jen naviguje k tomu, co je podstatné.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mooji

Nový příspěvekod armin » úte 10. zář 2019 19:08:49

Zdeněk píše:Onen "vyšší princip mravní" však ego přesahuje. Soulož za účelem ukájení vášní ego pochopitelně utvrzuje, nikoli transcenduje, je tudíž zcestná.


Mně přijde sex stejně přirozený a čistý jako třeba jídlo.
Když jím dobré zdravé jídlo, piju voňavý dobře připravený čaj, nebo i tu skleničku dobrého vína (jako třeba Ježíš) a užíváme se s milovanou ženou dotyky i spojením na všech úrovních, tak mi to nepřijde jako válení se v - už se mi nevybavuje jak to nazýváš.
Čistému vše čisté, a co je přirozené, na tom není z "vyššího principu mravního" nic chybně. Naopak deformované moralizování do toho může teprve vnášet problémy a případné údajné "zatracení".
A když jsou muži, kteří nemají milovanou bytost, tak si užívají žen stejně jako dobrého jídla (třeba Mooji) a stejně tak jsou ženy, které když nemají toho jediného, si užívají mužů, které je přitahují.
Je na tom něco špatně?
No není, ale na Cestě, na výchozí cestě hinajány, je třeba se toho všeho dočasně vzdát - je to forma askeze - aby člověk mohl ovládnout, překonat svůj chtíč - to je překonat seberealizaci ega dobrým jídlem, pitím a sexem.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Mooji

Nový příspěvekod lklknml » úte 10. zář 2019 20:41:17

Tara píše:Už více než rok pajdám na nohu, nyní na obě nohy. Bez francouzských holí neudělám ani krok a to doslova. Při delším "pohybu", např. v obchodě jen na inv. křesle díky manželovi. Zatím bez vyhlídky, že by se to v krátké době změnilo.

Tak zkus čištění (jde v podstatě o imaginaci) ala Chobot (povídání + meditace) :
https://drive.google.com/file/d/1ke37Oc ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1ES2Upg ... sp=sharing

Mě to pomohlo. Názory na Petra Chobota jsou různé, já ho beru podobně jako doktora, čili mě příliš nezajímá jeho morální profil, potřebuji, aby byl kvalifikovaný. A to P. Chobot ve svém oboru je.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Mooji

Nový příspěvekod lklknml » úte 10. zář 2019 20:47:57

armin píše:No proto je v buddhismu napřed hinajana, pak mahajana a nakonec vadžrajána a ne naopak.
Nejprve by měl člověk dojít je Světlu (zejména neválet se v bažině zvířecích vášní), pak to světlo přát a pomáhat v tom jeho nalezení i ostatním a nakonec najít totéž světlo i tam, kde to vypadalo, že není a nemůže nikdy být (tedy i v bažině zvířecích vášní).

Buddha však toto neučil ani nepraktikoval.

Co mě vždycky bylo na učitelích mahajana/vadžrajány divné, proč se jejich učení (o skutcích raději ani nemluvě) neodráží na jejich obličejích (jejich srdce je přeci větší než Buddhovo).
Totiž ona vznešenost, o které jsem v souvislosti s barmskými mnichy psal, v sobě zahrnuje to, že by je to tvoje "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" prostě vůbec nenapadlo.

Raději přestaňte vymýšlet, jak si zajistit soulož, a cvičte vipassanu :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Mooji

Nový příspěvekod lklknml » úte 10. zář 2019 20:53:34

armin píše:na výchozí cestě hinajány, je třeba se toho všeho dočasně vzdát - je to forma askeze - aby člověk mohl ovládnout, překonat svůj chtíč - to je překonat seberealizaci ega dobrým jídlem, pitím a sexem.

Ne dočasně, ale trvale.
Neboť ten, do kterého své choutky projektuješ, zemře, bude ukřižován. Děláš si zbytečné naděje, zmrtvýchvstání není resuscitace.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Mooji

Nový příspěvekod armin » úte 10. zář 2019 21:13:41

Zdeněk píše:[
Ne dočasně, ale trvale.

Ano, tak to musí být. Trvale.
Proto co nad to jest, bývalo tajné, aby to poctivě usilující je v jejich odhodlání a praxi neoslabovalo.
Takže zkrátka není jiné cesty a co nad to jest, od ďábla jest.
"Cesta vede opravdovým srdcem" ne nějakým kupčením ega co by pro jeho dokonalost bylo nejlepší.
Takže zapomeň, co jsem psal já nebo někdo jiný a jeď do té Barmy a pokračuj na své krásné cestě - jak říkal Buddha - krásné na počátku, uprostřed a na konci... Brání ti v tom něco? Třeba peníze nebo manželka, nebo děti nebo (chválihodná) potřeba se postarat o rodiče?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Mooji

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. zář 2019 4:55:55

Tara...



Možná to jen naviguje k tomu, co je podstatné.

:)


A podle všeho je to obrazem toho, že k tomu, co je podstatné, se nedá dojít.

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Mooji

Nový příspěvekod lklknml » stř 11. zář 2019 8:14:08

armin píše:Proto co nad to jest, bývalo tajné, aby to poctivě usilující je v jejich odhodlání a praxi neoslabovalo.
Je to v podstatě ovoce ze Stromu poznání, čili by je to zničilo.

armin píše:Takže zapomeň, co jsem psal já nebo někdo jiný a jeď do té Barmy a pokračuj na své krásné cestě - jak říkal Buddha - krásné na počátku, uprostřed a na konci... Brání ti v tom něco?
Ano, moje karma :).

Nuž ale nedávno jsem dočetl knihu od Roberta Waggonera o lucidním snění. Napadlo ho, nezaobírat se snovými postavami, ale zeptat se snu samého. A na mystickou otázku dostal reálnou mystickou odpověď (ve smyslu prožitku).
Já jsem si kdysi dávno ve snu uvědomil, že sním, a to mě tak překvapilo a znepokojilo, že jsem se rozhodl okamžitě se probudit :D. A od té doby ani ťuk. Ale významné (napomínající) sny mívám, a bývají pak tak důrazné (úděsné), že se hned probudím (a proto si je pamatuji). Ale pamatuji si i sen, kdy jsem pociťoval (k sobě, nebo ke komu vlastně) naprostou a bezpodmínečnou lásku.
Tak kdybych takhle našel svého učitele, kterého jsem vlastně nikdy ve světě naživo nenašel, tak to by bylo supr. Lucidní snění zřejmě v Barmě nevyučují.

Pro Taru: tady na tomhle free kurzu o lucidním snění Charlie Morley vysvětluje, jak si vyléčil oční vadu (myslím, že krátkozrakost). Je to ale v angličtině.
p.s.
při lucidním snění je prý možný i úžasný reálný sex :shock: (nevím, nezkoušel jsem)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Předchozí

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků