proč se zen buddhisti nemaj rádi

Moderátor: ryunin

proč se zen buddhisti nemaj rádi

Nový příspěvekod ryunin » pon 02. zář 2019 0:40:03

Nedá mi to, zítra stejně jdu spíš do nemocnice než do práce, takže nemusím vstávat, jestě napíšu malé zamyšlení o předsudcích ohledně zenu. Lidé, kteří nemají opravdu osobní a důvěrnou a hlubokou zkušenost se zenem, můžou mít velmi podivné představy, co zen je a není.

Předně - zen se neřídí doslova tím, co bylo psáno v sútrách, ale považuje to za inspiraci, primární, nejdůležitější je Buddhova zkušenost, jeho probuzení, ne jeho slova, o který ani nemůže být stopro jisto, jestli je někdy vysvlovil, i když nejspíš většinu toho, co je v sútrách asi jo.

Takže argument proti zenu, že to Buddha neučil, nefunguje a je to faul. Pokud chcete diskutovat o zenu, musíte ctít pravidla zenu a hodnoty zenu.

Zen je jen jeden a najde se v nějakém klášteře v té a té zemi. Zen má ves skutečnosti stovky, tisíce různých podob a učení, a mezi různými zenovými školami od nepaměti panovaly nepřátelské přenice. Jen nejmoudřejší učitelé si uvědomovali, že zen není o hádkách a přesvědčování, ale o soustředění se na JEDNU věc, a to je Buddhova zkušenost. Takže znám fora, kde se zen buddhisté hádají o zenu, znám učitele a školy, kterých si nevážím atd. Nemůžu tady učit všechny formy a podoby a filozofie, jaké kdy v zenu byly ,ale pouze tradici naší linie. Je jen maličká nepatrná hrstka lidí, kteří dokážou rozlišit soustředění na jednu jedinou věc a totalitní přístup.

Co se tyká argumentace - zenový učitel má jistě výhodu, když umí argumentovat a má vyšší IQ sociální než já, ale to není to podstatné. Hlupák bez hlubšího intelektu může mít autentickou zenovou zkušenost a vysoce inteligentní a vzdělaný učenec, který zná všechny sútry nazpaměť a neudělá v argumentaci chybu, nemusí vůbec zen chápat, takže.... samozřejmě jsou tupci, co nechápou ani to ani ono a malá hrstka lidí na světě, co mají vysoké IQ a k tomu čest a zkušenost.

Argument v zenu místo má, ale i malé dítě ví, že mistr často reaguje slovy typu, teď nemám čas, nezajímá mě to, běž se zeptat někoho jiného a nebo - to bys nepochopil. Záleží, jaký má pocit ze žáka. Každopádně zenový učitel se nemůže delší dobu dohadovat o nějakém sporu. To je chyba. Ale zase, tak jsme jenom lidi.

Když se někdo naivně snaží vysvětlit zen někomu, kdo nemá dobré úmysly už předem a o zenu nemá žádné dobré mínění už předem, tak je to idiot. Takže jsem sám sebe nazval idiotem a zabanuju se.

Koho zen opravdu zajímá a nechce jen krafat na netu, ten si zajde na místo, kde se zen cvičí a studuje v kruhu lidí, které to FAKT zajímá. Občas se to tam taky může pohádat, lidi přicházejí a odcházejí, učitelé někdy nadchnou, jindy zklamou, to je život.
ryunin

Zpět na Zen