Které slovo je to správné?

Moderátor: ryunin

Re: Které slovo je to správné?

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 19:42:13

Jasně že jo,

každej má svůj styl, můj kolega je třeba rychlejší na začátku,

ale já jej doženu na konci, páč mám rychlejší konec,

ale jak je na tom s pozorností to nevím,

já této činnosti věnuji minimální pozornost....
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 19:57:53

Podstatné ovšem je,

že mytí oken je vhodnou duchovní cestou třeba pro mě,

ale ne již třeba pro tebe,

proto taky všem vnucovat vippasánu je docela prasárna,

asi tak jako kdybych všem vnucoval mytí oken

a zakazoval bych jim štrikování ponožek...

Ale todle s tím vaším budhismem nemá nic společnýho,

i když stejně se to tam děje a proto si každý z toho vybere to, co mu vyhovuje,

jen nevím proč je třeba se u toho odvolávat na nákýho Budhu, když se mohu odvolat jednoduše sám na sebe...
vostal petr

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 12. dub 2019 20:02:19

vostal petr píše:Jasně že jo,

každej má svůj styl, můj kolega je třeba rychlejší na začátku,

ale já jej doženu na konci, páč mám rychlejší konec,

ale jak je na tom s pozorností to nevím,

já této činnosti věnuji minimální pozornost....

Tak to gratuluju :)
Já taky sedím malinko nakřivo.
Jestli je to originální, to mě nenapadlo, tak díky.
Jdu na to.
Zdeněk

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 20:28:44

Tak tedy běž,

ale někde jsem četl, že prej Budha na to šel vod lesa,

což je prý obzvláště výhodný...

Někteří to ovšem říkaj vobráceně a jdou na to do lesa...
vostal petr

Nový příspěvekod armin » pát 12. dub 2019 20:29:46

vostal petr píše:proto taky všem vnucovat vippasánu je docela prasárna,

Zajímavé, jak i tobě připadá, že tady někdo někomu něco vnucuje. Já ten pocit naprosto nemám ani mne to nikdy nenapadlo.
Mně to přijde že třeba s tou vippasánou, nebo to, co píše Jana nebo ty, je obhajoba nebo doporučení, nebo sebeobhajoba nebo kritika, ale vnucování??
Vnucovat můžeš tak maximálně lidem v nesvéprávném postavení (třeba dětem), ale tady nám přece nikdo nic vnutit nemůže i kdyby chtěl. Ani to nikdo nedělá. To ti jen z nějakých vnitřních (nevědomých) důvodů tak připadá. Jinak bys to nepsal...
armin

Nový příspěvekod Ryu.nin » pát 12. dub 2019 20:35:47

Zdeněk píše:
ryu.nin píše:Tak se mi podařilo vyštrachat, že mistr Dógen znal Pálí kánon v čínském překladu a těchto súter si velmi vážil.

Tak pokud si Dógen Pálí kánon velmi považoval, není třeba Pálí kánon dále v naší diskuzi nějak ponižovat. Lotosová sútra (a jiné) však do něj zařazena není. Proč?

Protože tvoje následná konsekvence, že "Buddha je jako malé dítě, které v trávě objevilo kobylku". Protože prostě vede k lidové tvořivosti ala Ryunin, neboli k banalizaci, znevážení celého učení. Je to jakoby božský zpěv Ave Maria byl vyřváván ožralou v putyce s čpícími záchody (čímž netvrdím, že je to černobíle špatné). Trungpa se prokazatelně uchlastal a ufetoval (čímž netvrdím, že konal černobíle špatně). Sasaki osahával své studentky (dtto). Geniální vykladač dharmy si občas zaskotačí s nějakou mladou dívkou, která není proti (dtto). Chápu, že když jsi celý život vyrůstal v této perverzi a nepoznal nic jiného, nakonec jsi to akceptoval. A stal se toho mistrem.

Chápej, onen Krilův vrah, který o morálce káže, si tím kázáním nepomůže, i kdyby mu jakkoli pevně věřil. Mysl, jakkoli geniální ve výkladu morálky, ho nezachrání, není to v její moci. Jak jsi někde správně vyjádřil, je třeba praxe, utišit rotaci svých myšlenek a jen pozorovat. Tiše, bděle, pozorně. K čemu pak Lotosová sútra?[/quot. Uf... Trošku zpomal. Právě jsme hodinu meditovali. Postupně prosím. Začal bych Lotosovou sútrou. Z čeho soudíš že to není spolehlivý zdroj Buddhova učení? Jo a nikde jsem neurážel Pálijský kánon.
Ryu.nin

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 20:36:08

armin píše:
vostal petr píše:proto taky všem vnucovat vippasánu je docela prasárna,

Zajímavé, jak i tobě připadá, že tady někdo někomu něco vnucuje. Já ten pocit naprosto nemám ani mne to nikdy nenapadlo.

Tak to jsme dva.

armin píše:Vnucovat můžeš tak maximálně lidem v nesvéprávném postavení (třeba dětem), ale tady nám přece nikdo nic vnutit nemůže i kdyby chtěl. Ani to nikdo nedělá. To ti jen z nějakých vnitřních (nevědomých) důvodů tak připadá. Jinak bys to nepsal...

Každý holt soudí druhé podle sebe

https://www.erikhutter.cz/podle-sebe-soudim-tebe/
Návštěvník

Nový příspěvekod Ryu.nin » pát 12. dub 2019 20:42:26

Omlouvám se za neschopnost správně používat citaci. Doufám že je v minulém příspěvku jasné kdo co napsal. Doma na pc to bude jednodušší.
Ryu.nin

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 20:47:57

Každý holt soudí druhé podle sebe

Proč?

viewtopic.php?f=140&t=6501
Návštěvník

Nový příspěvekod armin » pát 12. dub 2019 21:30:39

Návštěvník píše:Každý holt soudí druhé podle sebe

Každý ne.
Záleží, do jaké míry má dotyčný nevědomí "plné" různých osobnostních zauzlenin (strachů, nejistot, komplexů atd.)
Zpracuje-li se zcela nevědomí tím že se postupně vrátí nevědomé obsahy do vědomí a dojde k vyřešení, prohlédnutí a přijetí všeho, co se objeví, vidí pak člověk věci, děje, lidi tak jak jsou a proč tak jsou.
I já jsem si dříve myslel, že probuzený má nějakou schopnost že do mne vidí, dokonce i do mé budoucnosti.
Dnes chápu, jak to funguje. Je to proto, že probuzený vidí, jak je to se mnou teď a k čemu to zákonitě vede.
Osobní prvek totiž vidění takového svobodného člověka už nedeformuje a neobrací vše k obrazu svému a dezinterpretacím viděného podle sebe.
armin

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 21:40:49

armin píše:Zpracuje-li se zcela nevědomí tím že se postupně vrátí nevědomé obsahy do vědomí a dojde k vyřešení, prohlédnutí a přijetí všeho, co se objeví, vidí pak člověk věci, děje, lidi tak jak jsou a proč tak jsou.

Jo, potíž ale může být v tom, že jednotlivé obsahy nevědomí se aktivují situacemi, které mají něco společného s někdejšími situacemi, ve kterých vznikly. Pokud v něčem obdobné situace ještě nenastaly, ty obsahy nevědomí, které nesouvisejí s ničím ostatním, zůstávají zatím nezaktivované a je pak snadné se domnívat, že už se to všechno zpracovalo.
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 22:06:59

A vono se to může rozpouštět jen díky tomu, že se to musí aktivovat ???
vostal petr

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 12. dub 2019 22:08:27

Ryu.nin píše:Začal bych Lotosovou sútrou. Z čeho soudíš že to není spolehlivý zdroj Buddhova učení? Jo a nikde jsem neurážel Pálijský kánon.

Jednak ten zdroj není obsažen v Pálí kánonu a jeho tvůrci byli bezpochyby mnohokrát kompetentnější než já to posoudit. I současní théravádoví učenci se vyjadřují jednoznačně.

Pro mě osobně, jak už jsem naznačil, to nemá valný význam. Jistě je možné a nepopírám, že Buddha konal zázraky atpod., ale k zužitkování toho je nutná osobní jeho přítomnost, jinak fascinace jeho nadpřirozenými skutky jen posiluje deviantní chtění. Prostě už to nemá pro naši cestu význam, je to významné pro mysl, která se tím může ukájet. Znovu opakuji otázku, když zasedneš do meditace, k čemu je ti tato sútra? Myslí není možné dosáhnout osvícení.

(ponižovat jsem uvedl asi poněkud nevhodně ve smyslu dávat níže než je Dógenovo "velmi si vážit", nikoli ve smyslu urážet)
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 22:19:44

potíž ale může být v tom, že jednotlivé obsahy nevědomí se aktivují situacemi, které mají něco společného s někdejšími situacemi, ve kterých vznikly. Pokud v něčem obdobné situace ještě nenastaly, ty obsahy nevědomí, které nesouvisejí s ničím ostatním, zůstávají zatím nezaktivované a je pak snadné se domnívat, že už se to všechno zpracovalo.

vostal petr píše:A vono se to může rozpouštět jen díky tomu, že se to musí aktivovat ???

Po zaktivování se to dá rozpoznat. Dokud se to nezaktivuje, nemáme o tom tušení, neovlivňuje nás to a můžeme si myslet, že tam už nic takového není.
Návštěvník

Nový příspěvekod armin » pát 12. dub 2019 22:24:00

Návštěvník píše:
armin píše:Zpracuje-li se zcela nevědomí tím že se postupně vrátí nevědomé obsahy do vědomí a dojde k vyřešení, prohlédnutí a přijetí všeho, co se objeví, vidí pak člověk věci, děje, lidi tak jak jsou a proč tak jsou.

Jo, potíž ale může být v tom, že jednotlivé obsahy nevědomí se aktivují situacemi, které mají něco společného s někdejšími situacemi, ve kterých vznikly. Pokud v něčem obdobné situace ještě nenastaly, ty obsahy nevědomí, které nesouvisejí s ničím ostatním, zůstávají zatím nezaktivované a je pak snadné se domnívat, že už se to všechno zpracovalo.

To je právě praxe vadžrajány (praxe pro ty, co mají dojem, že už nemají žádný problém). Praxe, která osvědčenými metodami provokuje tyto skryté tendence aby se probudily a ovládly opět vědomí, tak jako ho ovládly v době situace, která je způsobila a byly pak vytlačeny do nevědomí.
Vadžrajána je proto jen pro pokročilé, silné, zdánlivě už bezproblémové. Ne pro ty, co mají ještě nějaké osobní problémy a myslí si, že by jim vadžrajána, jako údajná zkratka mohla pomoci je vyřešit. Je to totiž "zkratka" přes skaliska a propasti a tou se může bezpečně vydat jen připravený, nezatížený ambicemi, soutěživostí, potřebou sebepotvrzení, komplexy apod.
Zkouška ohněm, cesta do vlastního pekla, neboť peklo je jen v nás, nikde jinde.
Jiní se snaží dostat do nebe, k nebesům, ale hrouda (obsahy nevědomí) nohu víže, jak říká klasik
Takže výsledek, pokud nějaký je, může být jen iluzorní :)
armin

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 22:29:47

armin píše:
Vadžrajána je proto jen pro pokročilé, silné, zdánlivě už bezproblémové. Ne pro ty, co mají ještě nějaké osobní problémy a myslí si, že by jim vadžrajána, jako údajná zkratka mohla pomoci je vyřešit. Je to totiž "zkratka" přes skaliska a propasti a tou se může bezpečně vydat jen připravený, nezatížený ambicemi, soutěživostí, potřebou sebepotvrzení, komplexy apod.

ó ó ó ó ó

:-)))))
Návštěvník

Nový příspěvekod Ryu.nin » pát 12. dub 2019 23:14:55

Zdeněk píše:
Ryu.nin píše:Začal bych Lotosovou sútrou. Z čeho soudíš že to není spolehlivý zdroj Buddhova učení? Jo a nikde jsem neurážel Pálijský kánon.

Jednak ten zdroj není obsažen v Pálí kánonu a jeho tvůrci byli bezpochyby mnohokrát kompetentnější než já to posoudit. I současní théravádoví učenci se vyjadřují jednoznačně.

Pro mě osobně, jak už jsem naznačil, to nemá valný význam. Jistě je možné a nepopírám, že Buddha konal zázraky atpod., ale k zužitkování toho je nutná osobní jeho přítomnost, jinak fascinace jeho nadpřirozenými skutky jen posiluje deviantní chtění. Prostě už to nemá pro naši cestu význam, je to významné pro mysl, která se tím může ukájet. Znovu opakuji otázku, když zasedneš do meditace, k čemu je ti tato sútra? Myslí není možné dosáhnout osvícení.

(ponižovat jsem uvedl asi poněkud nevhodně ve smyslu dávat níže než je Dógenovo "velmi si vážit", nikoli ve smyslu urážet)

Dobře. Takže vycházíš z toho, že mahajánové sútry nejsou autentickým zdrojem učení Gótamy. Logicky tedy musíš považovat mustra Dógena za někoho, kdo nepochopil Buddhovo učení, protože se strikně nedržel Pálijského zákona. To by znamenalo, že pouze tradice thérávády je autentickým buddhismem. Je to tak?
Ryu.nin

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 23:17:29

Po zaktivování se to dá rozpoznat. Dokud se to nezaktivuje, nemáme o tom tušení, neovlivňuje nás to a můžeme si myslet, že tam už nic takového není.

Ale k rozpuštění to není třeba aktivovat a rozpoznávat...
vostal petr

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 23:30:37

vostal petr píše:

Ale k rozpuštění to není třeba aktivovat a rozpoznávat...

Jasně, led se taky nemusí rozpouštět oteplením nebo voda tuhnout ochlazováním pod nulu - vždyť stačí když si cokoliv myslíme a ono to hned podle toho i zafunguje

:-))))))))
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » sob 13. dub 2019 1:38:55

No myslet si můžeš tedy cokoliv,

ale tak jako se na led používá teplo,

tak na karmu pak se používá klid a světlo...

Představa, že když přijdeš k léčiteli tak si musíš uvědomit co za problém ti léčí jinak se to nevyléčí je poněkud mimo,

prostě ti to vyléčí bez nějakýho toho tvýho uvědomění a ty vo tom víš naprostýho kulováka...

A vo tom je dzogčhen,

vo světle a prostoru, tedy o klidu,

nikoliv o nahánění kdejaké připoutanosti či bolístky a sebeosvobozování,

ale o samoosvobozování...
vostal petr

PředchozíDalší

Zpět na Zen