Jak jde čas

Moderátor: ryunin

Jak jde čas

Nový příspěvekod ryunin » pon 08. dub 2019 20:38:49

Koukám, že jsem pořád moderátorem oddělení Zen na poradně. Tak si říkám, že jsem po čase zase něco napíšu. Dnes jsem dostal soukromou zprávu od pelvana, tak jsem si musel zase po dlouhý době opatřit nové heslo a přihlásit se.

Jen velmi matně si pamatuju, co jsem tu léta psal o zenu. Pamatuju si trošku několik nedorozumění, ale jinak prakticky nic. Skoro nikdy po sobě nečtu to, co jsem psal o zenu v minulosti. Občas mě zajímá, co jsem napsal o zenu třeba před deseti lety, pak si říkám, proč jsem to asi psal, jestli to je autentický a podobně.

Loni jsem obdržel transmisi dharmy od svého učitele, a tak jsem se vlastně stal "zenovým mistrem". Co vím, tak jsem historicky druhým českým zenovým mistrem. Všechno, co jsem psal a dělal před touhle transmisí byly vášnivé pokusy o něco, bylo v tom určitě hodně upřímnosti a samozřejmě různé zkušenosti, ale když získáte transmisi dharmy, něco se přece jen změní. V mém případě se to stalo. Nějaký kus křeče odpadne. Pamatuju si, jak jsem kdysi dávno toužil být učitelem angličtiny. To jsem ještě chodil na gymnázium. Neuměl jsem si vůbec představit, že by se mi takový sen někdy splnil. A trvalo to asi tak deset let a já se ocitl před třídou a učil angličtinu. Skutečný učitel angličtiny. To mě uspokojilo jen chvíli, pak jsem toužil být zenovým mistrem... tohle trvalo přece jen dýl. Víc než 25 let. Samozřejmě že dnes už vím, že být "zenovým mistrem" je dost odlišná realita od toho, co zkresleně vnímáme z kníh o zenu. Dokonce i když trávíte léta se svým učitelem, dlouho trvá, než pochopíte, že je někým jiným, než si představujete. Máte před nosem někoho, celá léta, ale pořád nevíte, kdo to vlastně je. A největší paradox je ten, že ačkoliv se sebou trávíme 24 hodin denně, většinou nevíme, kdo vlastně jsme. Zenový mistr by to měl vědět.

V téhle zenové rubrice jsou citáty z knih o zenu. Jsou tam rozhovory mezi mistrem a žákem. V jednom rozhovoru mistr říká - od té doby, co nehledám, nebloudím. Když jsem si to přečetl, tak jsem si řekl, přesně, to je moje zkušenost. Místo hledání jsem začal žít od rána do večera. Dělám co můžu, je to někdy peklo. Prostě děláme, co můžeme, nikdy to nebude lepší, ale člověk třeba na základě četby knih o zenu si představuje, že někdy přijde doba, kdy jeho život bude osvícený, harmonický, dokonalý, moudrý, plný lásky a soucitu... Nemluvím o rezignaci, ani o úpravě ideálů, jako v tom smyslu, že musíme ubrat ze svých ideálů. Mluvím o tom, že nakonec je tu něco dost jiného, než jsme si představovali pod pojmem moudrost nebo zen... Je to ryzí zkušenost, ne intelektuální schopnosti nebo knihy, které jsme přečetli.

Pamatuju si, že jsem tu dřív často narážel na odpor vůči kategorii "učitel". Opravdu jsem chtěl v mládí učit angličtinu. I když se mi to podařilo, radoval jsem se z toho asi tak několik dnů nebo týdnů. Pak jsem si uvědomil, že to je prostě práce. Když jsem se stal učitelem zenu, tak jsem se taky radoval. Ne moc dlouho. Je to totiž služba, práce a nic zvláštního. Nejde o žádnou nadřazenost nebo důležitost, je to prostě práce jako každá jiná. Je to služba. Která se nikomu nevnucuje, možná je to něco jako kadeřnice. Když přijdete, ostříhá vás. Když vás ostříhá, řekne děkuju a na shledanou. Když už nikdy nepřijdete, neřeší to. A když přijdete znovu, zase vás ostříhá. Nesnaží se stát slavnou nebo důležitou kadeřnicí.

Lidé z vás udělají cokoliv - dají vám nálepky, zamilují se do vás, udělají z vás gurua, budou vás vynášet do nebe a pak vás odsoudí, prohlásí, že jste perverzní nebo blázen, nebo vám postaví sochy, nebo rozkopají váš náhrobek... ale váš život je jen jeden, ať už věříte na reinkarnaci nebo ne. Jste jen jeden člověk s vlastní autentickou zkušeností. Nikdo za vás nikdy nic neudělá. Nevím, co tu píšu. Je to jako ve snu. Ale když někdo přijde a cvičí zen, je to probuzení ze snu. Učitel vám může poradit. A pak zmizet jako ranní opar nad krajinou.
ryunin

Re: Jak jde čas

Nový příspěvekod armin » pon 08. dub 2019 21:17:05

ryunin píše:

Lidé z vás udělají cokoliv - dají vám nálepky, zamilují se do vás, udělají z vás gurua, budou vás vynášet do nebe a pak vás odsoudí, prohlásí, že jste perverzní nebo blázen, nebo vám postaví sochy, nebo rozkopají váš náhrobek... ale váš život je jen jeden, ať už věříte na reinkarnaci nebo ne. Jste jen jeden člověk s vlastní autentickou zkušeností. Nikdo za vás nikdy nic neudělá. Nevím, co tu píšu. Je to jako ve snu. Ale když někdo přijde a cvičí zen, je to probuzení ze snu. Učitel vám může poradit. A pak zmizet jako ranní opar nad krajinou.

Takhle to chodí, zvláště u nás na západě.
Jen jestli už dokážeš zmizet jako ranní opar nad krajinou. Nebo je to jen tvoje krásná představa toho co bude až bude? Co by bylo, kdyby bylo?
armin

Nový příspěvekod vostal petr » pon 08. dub 2019 22:00:49

Tak to já mám takovou soukromou víru a naději,

že jednoho dne všichni ti učitelé přijdou o to svý učitelování v té své tradiční formě nalejvání vědomostí žákům do hlavy,

a žáci se jednoduše budou sami učit to co chtějí a co jim přijde zajímavé,

a místo vopičení se po druhejch budou spontánně rozvíjet svůj talent a své poznání,

nebot schopnost učit se je jaksi člověku přirozená,

akoráte že mu učitelé do hlavy cpou obvykle to, co žáka nezajímá a manipulují s ním voblbováním nějakými převzatými koncepty...

Tím bychom se mohli definitivně mohli zbavit oné opičí vývojové minulosti,

a života v tlupě opic kterou pak vede známý vopičí král...
vostal petr

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 7:24:22

Lidé z vás udělají cokoliv - dají vám nálepky, zamilují se do vás, udělají z vás gurua, budou vás vynášet do nebe a pak vás odsoudí, prohlásí, že jste perverzní nebo blázen, nebo vám postaví sochy, nebo rozkopají váš náhrobek...

Každý holt reaguje podle svého pochopení
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 7:34:15

vostal petr píše:Tak to já mám takovou soukromou víru a naději,

že jednoho dne všichni ti učitelé přijdou o to svý učitelování v té své tradiční formě nalejvání vědomostí žákům do hlavy,

a místo vopičení se po druhejch budou spontánně rozvíjet svůj talent a své poznání,

nebot schopnost učit se je jaksi člověku přirozená,..

Víra i naděje je to skvělá, také v to věřím a doufám.
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 8:00:07

armin píše:
ryunin píše:
Lidé z vás udělají cokoliv - dají vám nálepky, zamilují se do vás, udělají z vás gurua, budou vás vynášet do nebe a pak vás odsoudí, prohlásí, že jste perverzní nebo blázen, nebo vám postaví sochy, nebo rozkopají váš náhrobek...

Takhle to chodí, zvláště u nás na západě.

Proč asi?
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. dub 2019 9:26:28

ryunin píše:Skoro nikdy po sobě nečtu to, co jsem psal o zenu v minulosti.
Po pravdě řečeno, psal jsi tu (a nejen tu) takové hovadiny, že jsem měl obavu, nejsi-li duševně nemocen. Což asi byla lichá obava.
Ani hloupý Narcis reflexi za důležitou nepovažuje, mimochodem.

ryunin píše:A největší paradox je ten, že ačkoliv se sebou trávíme 24 hodin denně, většinou nevíme, kdo vlastně jsme. Zenový mistr by to měl vědět.
Zenový mistr by měl vědět, že to vědět nemůže. Protože když se ohlédneš, tak tam nejsi.
Ale to není důležité, samo o sobě je to jen takové žvatlání mysli. Které považujete za "dharmu". A kterou si "transmisujete": Mistr Zenu alias Mistr Žvástu.
Tak gratuluju :/
Ale nač ta sžíravost, vždyť je to nakonec legrace :-)
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 10:12:20

Zdeněk píše: Teď už chápu slova E. Tolleho, že další level u něj nastal, když začal učit, že ho to přinutilo se více uvědomit.

hm
Návštěvník

Nový příspěvekod armin » úte 09. dub 2019 11:21:24

vostal petr píše:a žáci se jednoduše budou sami učit to co chtějí a co jim přijde zajímavé,

nebot schopnost učit se je jaksi člověku přirozená,

akoráte že mu učitelé do hlavy cpou obvykle to, co žáka nezajímá a manipulují s ním voblbováním nějakými převzatými koncepty...

Tím bychom se mohli definitivně mohli zbavit oné opičí vývojové minulosti,

a života v tlupě opic kterou pak vede známý vopičí král...

No je to hezká představa, a přesně tak, jak to popisuješ, to dělají vopice.
Spontánně rozvíjejí svůj talent a své poznání,
sami se učí, co chtějí a co jim přijde zajímavé,
protože schopnost učit se je jaksi opici přirozená.

Vopičení se je přirozený způsob učení se

armin

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. dub 2019 15:18:49

Návštěvník píše:
Zdeněk píše: Teď už chápu slova E. Tolleho, že další level u něj nastal, když začal učit, že ho to přinutilo se více uvědomit.

hm

Ano, Eckharta Tolleho motivovala zodpovědnost, snaha skutečně lidem pomoci. Např. kvůli dopsání jedné své knihy jej intuice ponoukala k přestěhování se do Kalifornie a udělal to. Oproti tomu Ryuin své veřejné texty ani nečte, nebo jenom proto, aby zjistil, zda on sám udělal po letech nějaký pokrok (což je zvláštní mimochodem, jestliže má vedle toho takovou silnou potřebu někoho učit).

Ryunin je podle mne smutným příkladem degenerace Zenu na Západě. Protože proti blahodárné frustraci (depresi & zoufalství) si již po létech praxe vypěstoval dostatečnou odolnost (s dostatečně gumovou "naukou"), takže ona jej už nemůže silou své energie nasměrovat na správnou cestu. V této inkarnaci je již duchovně mrtev. Má však ještě potenciál přitahovati nešťastné duše, tak jako mouchy hnijící mrtvola.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 15:29:21

ryunin píše:Dělám co můžu, je to někdy peklo. Prostě děláme, co můžeme, nikdy to nebude lepší, ale člověk třeba na základě četby knih o zenu si představuje, že někdy přijde doba, kdy jeho život bude osvícený, harmonický, dokonalý, moudrý, plný lásky a soucitu... Nemluvím o rezignaci, ani o úpravě ideálů, jako v tom smyslu, že musíme ubrat ze svých ideálů. Mluvím o tom, že nakonec je tu něco dost jiného, než jsme si představovali pod pojmem moudrost nebo zen... Je to ryzí zkušenost, ne intelektuální schopnosti nebo knihy, které jsme přečetli.

Poctivě a upřímně řečeno.

Díky.
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. dub 2019 15:48:34

Návštěvník píše:
ryunin píše:Dělám co můžu, je to někdy peklo. Prostě děláme, co můžeme, nikdy to nebude lepší, ale člověk třeba na základě četby knih o zenu si představuje, že někdy přijde doba, kdy jeho život bude osvícený, harmonický, dokonalý, moudrý, plný lásky a soucitu... Nemluvím o rezignaci, ani o úpravě ideálů, jako v tom smyslu, že musíme ubrat ze svých ideálů. Mluvím o tom, že nakonec je tu něco dost jiného, než jsme si představovali pod pojmem moudrost nebo zen... Je to ryzí zkušenost, ne intelektuální schopnosti nebo knihy, které jsme přečetli.

Díky.

Ano, Don Quijote de la Mancha to se svým bojem s větrnými mlýny dozajista myslel poctivě a upřímně.
Poděkovati mu můžeme, vždyť odstrašující příklady jsou velmi užitečné a dotyční postižení za to obvykle platí obrovskou cenu.
Zdeněk

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 15:58:14

Návštěvník píše:

Díky.

PS. Sebereflexe bez snahy stavět se nad ostatní bývá v diskusích dost vzácná, obvykle převládá potřeba ty druhé kritizovat.
Návštěvník

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. dub 2019 16:12:59

Prosím neplésti si forum o existenciálních otázkách s dámským seznamovacím dýchánkem.
Pokud se účastníci těchto diametrálně odlišných aktivit nějakou kuriózní záhadou mezi sebou zapletou, mohou vznikat četná nedorozumění.
:)
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 17:31:37

ryunin píše: - od té doby, co nehledám, nebloudím.

Krásné, díky.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod ... » úte 09. dub 2019 17:32:06

armin píše:
ryunin píše:

Lidé z vás udělají cokoliv – dají vám nálepky, zamilují se do vás, udělají z vás gurua, budou vás vynášet do nebe a pak vás odsoudí, prohlásí, že jste perverzní nebo blázen, nebo vám postaví sochy, nebo rozkopají váš náhrobek...

Takhle to chodí

Jo, představy co je správné a co ne často vyvolávají nutkání druhé buď obdivovat nebo kritizovat.

V Šindžinmei, v jednom z nejstarších a nejdůležitějších textů zenového buddhismu, čteme ve 22. verši: "Zůstane-li v nás i ta nejmenší představa o správném a falešném, zahyne náš duch ve zmatku."

...

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 17:35:56

Zdeněk píše:
Ryunin je podle mne smutným příkladem degenerace Zenu na Západě. Protože proti blahodárné frustraci (depresi & zoufalství) si již po létech praxe vypěstoval dostatečnou odolnost (s dostatečně gumovou "naukou"), takže ona jej už nemůže silou své energie nasměrovat na správnou cestu. V této inkarnaci je již duchovně mrtev. Má však ještě potenciál přitahovati nešťastné duše, tak jako mouchy hnijící mrtvola.

Zdenku, uvědomuješ si, že to, co píšeš o Ryuninovi, vypovídá víc o stavu Tvé vlastní mysli, než o tom, kým Ryunin je?

"S čím větší pokorou se budeme chovat k ostatním, tím lépe pro nás."
N. Maharadž
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 17:48:20

ryunin píše:Prostě děláme, co můžeme, nikdy to nebude lepší, ale člověk třeba na základě četby knih o zenu si představuje, že někdy přijde doba, kdy jeho život bude osvícený, harmonický, dokonalý, moudrý, plný lásky a soucitu... Nemluvím o rezignaci, ani o úpravě ideálů, jako v tom smyslu, že musíme ubrat ze svých ideálů. Mluvím o tom, že nakonec je tu něco dost jiného, než jsme si představovali pod pojmem moudrost nebo zen... Je to ryzí zkušenost, ne intelektuální schopnosti nebo knihy, které jsme přečetli.

Řekla bych, že zenové a ani jiné duchovní knihy to s těmi ideály vůbec nepřehánějí, naopak, je to něco, co všechny možné představy a ideály předčí.

Jen je tady oproti tomu, kdy děláme, co můžeme, projev se kterým nic nenaděláme.

:D
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. dub 2019 19:42:43

Jana píše:Zdenku, uvědomuješ si, že to, co píšeš o Ryuninovi, vypovídá víc o stavu Tvé vlastní mysli, než o tom, kým Ryunin je?
A cožpak to může být jinak? Cožpak ta tvoje otázka nevypovídá o stavu tvé vlastní mysli? Který si neuvědomuješ?

Jana píše:"S čím větší pokorou se budeme chovat k ostatním, tím lépe pro nás."
N. Maharadž
Maharadž: "Vy už sem nikdy nechoďte!"
To by ses asi divila Jano, jak by s tebou Maharadž zatočil. Vždyť skrze lásku ke svým názorům (tj. k sobě) nejsi schopna pochopení druhého a jen ignorantně točíš svým kolovrátkem vyčtenin. Právě neschopnost vyslechnout, vcítit se do pozice druhého je nepokora, o které kážeš.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 20:16:50

Zdeněk píše:
Jana píše:Zdenku, uvědomuješ si, že to, co píšeš o Ryuninovi, vypovídá víc o stavu Tvé vlastní mysli, než o tom, kým Ryunin je?
A cožpak to může být jinak?

Nemůže.

Zdeněk píše:To by ses asi divila Jano, jak by s tebou Maharadž zatočil.

Tvá představivost je opravdu bujná.

Představuješ si, jak by Maharadž zatočil s někým druhým a nenapadá Tě, jestli by nezatočil s Tebou.

A bylo by to krásné točení.

"Nemyslete si, že je k vám krutý, nemáte představu, kolik lásky v něm je, když s vámi tohle dělá."

Samo sebou, že to, co sám nepoznáváš, se Ti může jevit jako vyčtenina, teorie.

...mnoho lidí poslal pryč, a oni skutečně odešli a už se nevrátili. Říkával: "Zbabělci. Neposlal jsem je pryč, poslal jsem pryč tu jejich část, která sem nepatřila."

Ta část, která sem nepatří, by měla být opravdu vykázána.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. dub 2019 7:17:18

Jana píše:Představuješ si, jak by Maharadž zatočil s někým druhým a nenapadá Tě, jestli by nezatočil s Tebou.

To jsou zas prázdné řeči (a v tom tlachání byste si s ryuninem zřejmě padli do noty).

Samozřejmě každého normálního člověka po přečtení onoho rozhovoru s Alexandrem napadne, jak by asi vypadal rozhovor Maharadže s ním. A samozřejmě to pro ego nemůže být žádné krásné točení, nedivím se, že mnozí odcházeli s hrůzou v očích. A protože nejsem osvícen a maje ego, těžko mohu očekávat něco příjemného. Na rozdíl od Tebe pyšná princezno, co nehledá v diskuzích pravdu ale zrcátko, které by potvrzovalo její (domnělou) krásu. A protože s evropanky (na rozdíl od Indek - Jano div se!) zacházel jako s muži, lze si představit, že by ti babo naložil, co by sis zasloužila.
Zdeněk

Nový příspěvekod Ja.na » stř 10. dub 2019 7:34:09

Zdeněk píše:
Jana píše:Představuješ si, jak by Maharadž zatočil s někým druhým a nenapadá Tě, jestli by nezatočil s Tebou.

To jsou zas prázdné řeči (a v tom tlachání byste si s ryuninem zřejmě padli do noty).

Samozřejmě každého normálního člověka po přečtení onoho rozhovoru s Alexandrem napadne, jak by asi vypadal rozhovor Maharadže s ním. A samozřejmě to pro ego nemůže být žádné krásné točení, nedivím se, že mnozí odcházeli s hrůzou v očích.

Z pohledu ega je to šílené, smrtelné, fatální, z pohledu Tvého pravého Já neexistuje větší osvobozující krása. Proto všichni ti probuzení tenhle veletoč milují, proto Maharadž tyhle veletoče prováděl i na smrtelné posteli.

A protože nejsem osvícen a maje ego, těžko mohu očekávat něco příjemného.

Mluví z Tebe moudrost, proto není pochyb o tom, zda by sis to, co má odejít, mohl chtít nechat.

Na rozdíl od Tebe pyšná princezno, co nehledá v diskuzích pravdu ale zrcátko, které by potvrzovalo její (domnělou) krásu. A protože s evropanky (na rozdíl od Indek - Jano div se!) zacházel jako s muži, lze si představit, že by ti babo naložil, co by sis zasloužila.

A tady z Tebe mluví, slušně řečeno, nevědomost toho, co by mělo odejít.
Ja.na

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. dub 2019 9:00:09

Ja.na píše:
A protože nejsem osvícen a maje ego, těžko mohu očekávat něco příjemného.

Mluví z Tebe moudrost, proto není pochyb o tom, zda by sis to, co má odejít, mohl chtít nechat.

Na rozdíl od Tebe pyšná princezno, co nehledá v diskuzích pravdu ale zrcátko, které by potvrzovalo její (domnělou) krásu. A protože s evropanky (na rozdíl od Indek - Jano div se!) zacházel jako s muži, lze si představit, že by ti babo naložil, co by sis zasloužila.

A tady z Tebe mluví, slušně řečeno, nevědomost toho, co by mělo odejít.

:D Ale to nejde rozdělit, obojí jde ze stejné podstaty, to je jako když princezna zvedne zrcátko a uvidí v něm odrážet za sebou les. A zdá se jí to pěkné. A pak zrcátko pootočí a uvidí svou tvář. A rozhořčeně vyčítá zrcadlu, že zobrazuje špatně.

Ale nebývalo to tak špatné, pamatuju si před léty, cítil jsem z tebe opravdovost, např. ti nedělalo problém přiznat, že něco nechápeš/nestačíš na to. Ale po létech internetových šarvátek se z tebe stala ostřílená bojovnice, co chce diskuzní šermovačky vyhrávat (jaký je motiv toho?) a tedy skrývat své slabiny. A to je na prd, od toho tu nejsme.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » stř 10. dub 2019 12:40:43

Zdeněk píše::D Ale to nejde rozdělit, obojí jde ze stejné podstaty,

Je potřeba oddělit pravdu, kterou je možné si přímo uvědomovat, od iluze, od snu, od mentální projekce, která pravdu zkresluje.

Proto se může jevit ten Maharadžův veletoč jako bolestný, protože není jasné, co má zůstat a co zmizet.

Ve snu můžeš jako snová postava zoufale bojovat o život a při probuzení je jasné, že se nic neděje, jen sen zmizel

Je potřeba se otevřít moudrosti, která osvobozuje od iluze, od ztotožnění, od představy, že jsi to tělo, že jsi to, co si myslíš. Když dojdeš až na dno tohohle poznání, tak nejsi nic. Nic si o sobě nemyslíš, ničím nejsi, nemůžeš se s ničím porovnávat, nic Tě neohrožuje, nic Tě nemůže zranit, nic nemůžeš dělat, nemáš žádnou zásluhu, vinu, nemůžeš to nikam dotáhnout, nemůžeš nic mít, nic ovládat, chápat, nechápat, stačit na něco nebo nestačit.

A jakmile se dostaví tenhle čirý vhled, který osvobozuje od ega, mizí i všechna rozdělenost.

Poznáním, kdo jsi, zmizí i všechna ta hloupost, která iluzorní představu o sobě srovnává s iluzorní představou o těch druhých a která si pak osobuje hodnocení toho, co nepoznává, čím je.

Obrázek
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 11. dub 2019 23:28:00

Návštěvník píše:
vostal petr píše:Tak to já mám takovou soukromou víru a naději,

nebot schopnost učit se je jaksi člověku přirozená,..

Víra i naděje je to skvělá, také v to věřím a doufám.

Skvělá není, je to voblbovák

a to prvotřídní....
vostal petr

Další

Zpět na Zen