Byl Dogen fanatik?

Moderátor: ryunin

Re: Byl Dogen fanatik?

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. srp 2016 14:52:08

pohádka píše:
Zdeněk píše:No, i když mám dobrou vůli, tak přeci jenom, těžko tomu uvěřit, když jsi chlap.


Já přece nechci, abys tomu věřil. Je to nějaká moje zkušenost, se kterou musím žít. To ještě neznamená, že tomu budu 100% věřit jako něčemu skutečně přesahujícímu lidský život a svět. Až ten bláznivý chlap zemře, pak si asi budu jistější, jak to doopravdy je.

No máš tělo chlapa, buď si ho vědom (Tolle někde popisuje podrobnější instrukce, jak vnímat jeho živost). Je to jako kotva, na rozbouřeném moři myšlenek. Myšlenky nejsou špatné, vždyť pomocí nich můžeme konat mnoho dobrého. Ale nesmí se utrhnout ze řetězu, ovládnout nás, protože každý, kdo koná zlo, koná pod vlivem myšlenky dobra, které se utrhlo ze řetězu.
lklknml
 

Re: Byl Dogen fanatik?

Nový příspěvekod pohádka » sob 13. srp 2016 14:57:40

Zdeněk píše:
pohádka píše:
Zdeněk píše:No, i když mám dobrou vůli, tak přeci jenom, těžko tomu uvěřit, když jsi chlap.


Já přece nechci, abys tomu věřil. Je to nějaká moje zkušenost, se kterou musím žít. To ještě neznamená, že tomu budu 100% věřit jako něčemu skutečně přesahujícímu lidský život a svět. Až ten bláznivý chlap zemře, pak si asi budu jistější, jak to doopravdy je.

No máš tělo chlapa, buď si ho vědom (Tolle někde popisuje podrobnější instrukce, jak vnímat jeho živost). Je to jako kotva, na rozbouřeném moři myšlenek. Myšlenky nejsou špatné, vždyť pomocí nich můžeme konat mnoho dobrého. Ale nesmí se utrhnout ze řetězu, ovládnout nás, protože každý, kdo koná zlo, koná pod vlivem myšlenky dobra, které se utrhlo ze řetězu.


Mám tomu rozumět tak, že tady podle Tebe konám zlo, když popisuju nějakou zkušenost, která se neshoduje s Tvou? Něco, jako že svádím hledající na scestí? :D
Ryunin taky svádí buddhisty na scestí?
pohádka
 

Re: Byl Dogen fanatik?

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. srp 2016 15:24:29

pohádka píše:Mám tomu rozumět tak, že tady podle Tebe konám zlo, když popisuju nějakou zkušenost, která se neshoduje s Tvou? Něco, jako že svádím hledající na scestí? :D
Ryunin taky svádí buddhisty na scestí?

To jsem přece nikterak netvrdil.

S konceptem zla, jako chybně identifikovaného dobra, přišel Tomáš Akvinský. Je to hluboká myšlenka, která ovlivnila mé konání (konat zlo může člověk i na sobě, mimochodem). Proto jsem ji napsal, jen pro inspiraci, nic víc.
lklknml
 

Re: Byl Dogen fanatik?

Nový příspěvekod pohádka » sob 13. srp 2016 15:26:53

Zdeněk píše:
pohádka píše:Mám tomu rozumět tak, že tady podle Tebe konám zlo, když popisuju nějakou zkušenost, která se neshoduje s Tvou? Něco, jako že svádím hledající na scestí? :D
Ryunin taky svádí buddhisty na scestí?

To jsem přece nikterak netvrdil.

S konceptem zla, jako chybně identifikovaného dobra, přišel Tomáš Akvinský. Je to hluboká myšlenka, která ovlivnila mé konání (konat zlo může člověk i na sobě, mimochodem). Proto jsem ji napsal, jen pro inspiraci, nic víc.


Takže mi s tím konceptem chceš pomoci, abych se dostala na správnou cestu? :D
pohádka
 

Dobro - nebo zlo?

Nový příspěvekod Návštěvník.N » sob 13. srp 2016 17:05:22

Ke konceptu zla a dobra: nějak přestávám hodnotit věci a dění jako dobré nebo jako špatné.

Proč?

Kos černý se živí sebe i mláďata hlavně žížalami, které obratně vytahuje z trávníku; pro něj je nepochybně dobré, když má čím živit sebe a svoje mláďata. A co ta žížala, jaké je to pro ni? Pro ni to je nepochybně naprosté zlo. Tatáž věc.

Takže jde vlastně jen o to, co k čemu vede: pro jednu bytost je něco příjemné a vnímá to proto jako dobro, pro druhou je totéž nepříjemné a proto to vnímá jako zlo. Naše hodnocení, jestli je něco dobré nebo špatné, proto obvykle do značné míry závisí na reakcích našeho emočního těla,
tedy jestli máme radši kosy, nebo žížaly ;) ...
a nepochybně bude hrát roli i to, jestli máme zahrádku, ve které se letos přemnožily žížaly... ;)

Mně přijde jako užitečnější zkoušet pozorně rozpoznat, co konkrétně v dané situaci nastane... a k čemu to vede...
(včetně svých emočních reakcí na tu situaci :D )
Návštěvník.N
 

Re: Dobro - nebo zlo?

Nový příspěvekod pohádka » sob 13. srp 2016 17:18:39

Návštěvník.N píše:Mně přijde jako užitečnější zkoušet pozorně rozpoznat, co konkrétně v dané situaci nastane... a k čemu to vede...


Je možné, že existuje něco jako "karmický bankrot", kdy duše způsobí jiným tolik utrpení, že už to běžným způsobem nemůže srovnat a dojde k jejímu pokřivení. Polarity se pak spojí obráceně.
pohádka
 

Re: Byl Dogen fanatik?

Nový příspěvekod lklknml » stř 17. srp 2016 6:45:12

Učil Buddha zazen (dhjanu)?

lklknml
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků