Skončil jsem s buddhismem

Moderátor: ryunin

Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. srp 2016 9:43:57

Tak jsem byl pár dní na Slovensku, kde jsme měli s kamarády takové zenové soustředění, cvičili ráno a večer zazen a přes den chodili na procházky nebo výlety a diskutovali o buddhismu, četli knížky o buddhismu a tak podobně. A předposlední den jsem byl v lese a najednou mi došlo, že je potřeba veškerý buddhismus vyhodit z okna. Začal jsem se opravdu zajímat o brouky a motýli a břízy a hledat cestu zpátky k chalupě... buddhismus mě přestal zajímat. Opravdu tu není nic k dosažení, a přece tu je k dispozici právě to, co tu je. A to je to nejdůležitější.

V knihách se píše - Jedna Mysl, Velká Mysl, Původní Mysl, Mysl Buddhy, atd. Přestalo mě to zajímat, kolik máme myslí? Kolik je ve vesmíru myslí? Měl jsem k snídani musli.

Léta jsem přemýšlel, jak psát o buddhismu, jak vysvětlit buddhismus, jak učit a jak se učit buddhismus. Když jsem uklidil, říkal jsem si, hm, to je dobré. Když jsem neuklidil, tak jsem si říkal, hm, to je špatné. Dnes chápu, že uklizený byt je prostě uklizený byt a neuklizený je neuklizený. Není na tom nic tak hlubokého. Lidé jsou někdy milí a příjemní, jindy naštvaní. Je to v podstatě jedno.

A tak jsem se vrátil z toho lesa a vidím, že kamarád čte od rána knihu o buddhismu, tak mu říkám, co to pořád čteš? Jsou tam jen písmenka, nic víc...

Skončil jsem s buddhismem a našel to, co tu je tak jako tak.

Ale to neznamená, že necvičím zazen - jen si nemyslím, že to je zazen - zazen je jen název. Skutečnost je skutečnost.

Myslím, že buddhismus a jeho filozofie je dobrá věc. Ale zahlcení buddhismem je prostě nějaké předávkování léky, které neplní svůj účel.

Duchovní sféru bychom mohli rozdělit na samotnou Skutečnost a svět Kultivace.

Skutečnost je tu tak jako tak, nezáleží, jestli jsme hloupí, moudří, jestli se rozčilujeme, jestli máme velké nebo malé ego, jestli čteme nebo píšeme, můžeme být zakrslí, rozzuření, sebecentřičtí magoři, které nikdo nemá rád, a stejně se nemůžeme nijak vzdálit od Skutečnosti. Tady jasně není co dosahovat. Je paradoxní, že v duchovní sféře lidé většinou touží po tom nejvyšším, po nejdokonalejším Osvícení, ale to už tu právě vždycky bylo, toho není možné nějak dosahovat.

No a pak tu je jakási duchovní kultivace, kdy pracujeme na tom, jak se chováme, jak myslíme, jak komunikujeme, jak cítíme druhé, sebe a svět. A to je vlastně svět psychologie, psychoterapie, svět čaker, svět karmy, minulých a budoucích životů.... Tato kultivační sféra se nesmí zaměňovat za samotnou Pravdu, která je nezávislá na takových věcech. Jaký smysl má snažit se být trpělivý, laskavý, moudrý, ohleduplný, atd.? Je to velký dar druhým lidem, můžeme druhé udělat šťastnější. Stát se kvalitním učitelem v duchovní oblasti může být velkým darem pro druhé, ale není to to nejdůležitější. Být moudrý, chovat se moudře, to je příjemné pro všechny zúčastněné strany. Ale není to začátek a konec všeho.

Když už mě nezajímá buddhismus, neznamená to, že se nebudu snažit chovat k druhým dobře, ale zcela radikálně jsem přehodnotil význam dobrého chování, význam kultivovaného života - nemá totiž nic společného s tím, jestli je člověk probuzený nebo ne. Když máte partnera, který se celý den dívá na TV, není to o tom, že by byl daleko od osvícení, spíš jde o to, jak moc ho baví takový život a jak to baví vás. Když jsem byl teď s otcem asi dva dny, on se celý den dívá na TV a pořád to komentuje a nadává, že tam je něco špatně. Poprvé v životě jsem se na něho nedíval jako na někoho, kdo je na nižší duchovní úrovni. Prostě se dívá na TV a komentuje. To je jeho věc, co já s tím? Je mi to uplně jedno.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. srp 2016 20:18:18

Ještě se trochu vykecám do deníčku. Já tohle nechci psát na svůj blog, protože tam nechci psát matoucí věci. Ještě vůbec nevím, co tam budu psát. Asi jsem prošel nějakou změnou, protože si po třiadvaceti letech najednou připadám obyčejný. Třiadvacet let jsem se vnímal jako zvláštní bytost se zvláštní zkušeností, ti druzí byli ti co nevědí, co nechápou největší tajemství... a současně jsem chtěl zoufale nějak přispět, prodat své zkušenosti, své znalosti. Najednou mi připadají veškeré snahy buddhistických učitelů tak nějak zoufalé, ne marné, to je silné slovo, ale tak nějak zoufalé, ale tohle se za nějaký čas ve mně upraví a najdu si k tomu nový přístup asi. Jo a snahy buddhistických žáků mi připadají taky zoufalé. Je tu nějaké veliké nedorozumění ve vzduchu, tak to cítím . Ale já rozhodně nejsem někdo zvláštní nebo vyvolený, spíš taková hříčka vesmíru, si připadám.

I na svou práci se najednou dívám jinak. Byl bych rád, kdyby mě to nepřešlo, ale taky jsem si léta připadal v práci výjimečný, nenahraditelný, a těžce jsem nesl, když mě někdo nechápal nebo podceňoval. (jak vlastně v člověku ten pocit výjimečnosti vznikne? To je asi od dětství, když vám pořád vtloukaj do hlavy, že jste zvláštní chlapec, že vám nikdo nerozumí, že jste geniální a tak dál... a pak když se do vás jedna nebo dvě třídy zamilují.... Prostě od mala jsem narážel na dost šílený kontrast totálního neúspěchu a neskonalého obdivu - a s tím jsem se celý život špatně vyrovnával a možná je s tím konec, možná... Jestli se nepletu, tak si teď připadám jako řadový učitel, který přijde odvést svou práci, to je vše. Něco se povede, něco ne. No jo, ale
nezní to jako lhostejnost? Ne, myslím, že se ze mě nestal nějaký cynik, který hodil flintu do žita. Myslím, že mě bude dál dojímat poctivé, upřímné lidství. A že na to budu reagovat a budu se účastnit, ale snad už ne tak bez odstupu, rád bych měl takový odstup od všeho, sice to takhle vypadá, že to tak cítím dnes, ale kdoví, co se mi porouchalo v mozku, a co se tam vynoří za týden. Něco se tam ale asi událo.

O čem je celý ten mumraj, celá duchovní literatura, všechna ta náboženství, rozhodli se všichni, že si budou navzájem něco namlouvat? Fakt nevím... všechno je najednou zcela obyčejné a samozřejmé. Ale že tu nějakou krátkou dobu na tom světě jsem, to fakt nepovažuju za samozřejmost.

A protože mi opět skoro nikdo nebude rozumět, může to svádět k pocitu, že jsem výjimečný, ale teď už mi to připadá k smíchu. Rozumět, nerozumět... dopiju si radši svůj bylinkový čaj...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » úte 09. srp 2016 20:25:33

Poprvé v životě jsem se na něho nedíval jako na někoho, kdo je na nižší duchovní úrovni.


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod n.op » úte 09. srp 2016 21:26:11

možná je rozdíl mezi slovy (myšlením):

= chtít něco (poznat pravdu, moudrost)

= studovat Slovo Buddhovo,

= studovat co říkají následovníci (studenti)
kteří se však sami dělí na několik škol.

= Tichý vánek a ztišení před soumrakem také přináší poznání.

Abych to přiblížil z podobného hlediska u mne:

1/ Také mi jde o to být podle přísloví: "být milý bohu i lidem",
2/ respektuji všechny, nikoho nepovyšuji,
3/ jsem zajedno se všemi křesťany, nikoho neodstrkuji, ale nikam nepatřím, spíše všem,
4/ slova Písma si ctím, zato lidem naslouchám obezřetně,
5/ neustále doufám v něco lepšího.
n.op
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod pohádka » úte 09. srp 2016 21:56:45

pohádka
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. srp 2016 21:59:41

pohádka píše:


v tomhle smyslu jsem rozhodně s buddhismem neskončil... jak s ním chtěl skoncovat Mao
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod pohádka » úte 09. srp 2016 22:05:38

ryunin píše:v tomhle smyslu jsem rozhodně s buddhismem neskončil... jak s ním chtěl skoncovat Mao


Takže nějakým osvícenějším způsobem na vyšší úrovni? :)
pohádka
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 10. srp 2016 11:53:42

asi v tom smyslu, že když přijdeš do lékárny, tak nemáš potřebu nakupovat léky a cpát se jimi po večerech a neobdivuješ jejich moc, není to prostě už tvoje hobby, přít se, který lék je lepší a proč...

nebo jsem možná vystřízlivěl z opojení buddhismem, ale bez buddhismu bych k tomu vystřízlivění nemohl nikdy dojít

no jo, ale co mám teďka dělat? poraďte někdo

možná ted teprve bude možný něco učit, ale copak jsem nikoho nic dosud nenaučil? to se taky přece říct nedá
ryu.nin
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » stř 10. srp 2016 12:17:13

ryu.nin píše:asi v tom smyslu, že když přijdeš do lékárny, tak nemáš potřebu nakupovat léky a cpát se jimi po večerech a neobdivuješ jejich moc, není to prostě už tvoje hobby, přít se, který lék je lepší a proč...

nebo jsem možná vystřízlivěl z opojení buddhismem, ale bez buddhismu bych k tomu vystřízlivění nemohl nikdy dojít

no jo, ale co mám teďka dělat? poraďte někdo

možná ted teprve bude možný něco učit, ale copak jsem nikoho nic dosud nenaučil? to se taky přece říct nedá


Osvobození znamená ztrátu konatelství. Tedy je to zmizení té představy, že jsme tou osobou, která by měla něco dělat a která něčeho dosáhla.

Je tady projev ve vědomí, objeví se, zmizí. Může tady být i Ryuninovo učení, může tady být cokoliv, ale zmizelo to přivlastňování si zásluh i vin, přivlastňování si rolí.

Podstatné je to, co se neobjevilo a nezmizí.


Pravím, žáci,je Nezrozené, Nevzniklé, Nestvořené, Nezformované. Kdyby nebylo tohoto Nezrozeného, tohoto Nevzniklého, tohoto Nestvořeného, tohoto Nezformovaného, nebyl by možný únik ze světa zrozeného, vzniklého, stvořeného a zformovaného.

Protože je, žáci, Nezrozené, Nevzniklé, Nestvořené, Nezformované, je tedy možné ze světa zrozeného, vzniklého, stvořeného, zformovaného uniknout.


A ono to právě teď JE.

Ne, že to bude, až svět zrozeného, vzniklého, stvořeného a zformovaného, zanikne.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 10. srp 2016 12:52:58

Díky, Jano. Od koho je ten citát?
ryu.nin
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod arikiran » stř 10. srp 2016 12:53:34

Mozna ted teprv bude mozny...se neco naucit...konecne...zaplatpambu...
...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 10. srp 2016 13:13:32

Divný je, že jsem už dávno poznal, že slova nemůžou nahradit skutečnost. S tím jsem neměl problém - skutečnost je tedy tohle - ne to, co si myslíme nebo říkám. Ale proč jsem dvacet le tnebo kolik měl pocit, že já jsem nějak v tom světě vůlučnej, proč jsem neměl tentýž náhled na sebe, jako na slovy nezachytitelnou entitu, která nemá žádný zvláštní význam a která nemusí nic zvláštního dělat?

Vidím tu teda tři fáze -

1. učení o probuzení bylo velmi matoucí a zvláštní, nedávalo to smysl, ale fascinovalo mě to, silně jsem toužil dosáhnout osvícení

2. zjistil jsem, že ve slovech skutečnost není, pochopil jsem, že učení buddhismu je prst, který ukazuje na měsíc, tak jsem hledal, jak se v tom učení zorientovat a jak to sám mám prezentovat sobě a druhým - skutečnost samotná mě už nemátla, ale zjevně jsem mátl sám sebe svými myšlenkami,

ačkoliv jsem tedy dobře věděl, že myšlenky nemůžou nahradit skutečnost a po hodině nebo půl hodině zazenu jsem to nejen věděl, ale i žil, tak jsem měl pořád pocit - kromě těch pár hodin po delším zazenu, že jsem nějak prostě důležitý člověk a že něco je se mnou špatně - teprve v zazenu a po něm jsem tento pocit neměl, vše bylo tak jak bylo, bez hodnocení

3. najednou mi došlo, že učení buddhismu sice ukazuje na skutečnost samotnou a vede lidi k probuzení, ale že dál už na něm není nic tak zajímavého a že já sám sice jsem poznal, že skutečnost je za slovy, ale že to ze mě nedělá nic zvláštního a že se nemusím tlačit na nějaký místo a usilovat o nějakou konkrétní roli nebo uznání druhých.... jako bych dodnes se snažil druhé přesvědčit, jak nádherná je filozofie mistra Dogena a jak nádherné je dosáhnout osvobození v zazenu od všeho - člověk sice dosahuje osvobozen od všeho v zazenu, ale v každodenním životě to na něm je vidět sotva nebo vůbec, takže logicky nikoho nemůže zaujmout - zaujme jen dva tři lidi, kteří mají trpělivost s ním pravidelně cvičit zazen a bavit se o smyslu života - tihle lidé poznají, že zazen opravdu osvobozuje a že nekecám kraviny, ale to je tak vše a mě připadalo, kdoví proč, že to je málo
ryu.nin
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 10. srp 2016 13:15:01

vůlučnej, to je dobrý slovo, připadal jsem si výlučnej i vůl, takže vůlučnej
ryu.nin
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » stř 10. srp 2016 13:16:49

ryu.nin píše:Díky, Jano. Od koho je ten citát?


Slovo Buddhovo
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » stř 10. srp 2016 13:28:00

ryu.nin píše:vše bylo tak jak bylo, bez hodnocení


:)

.... jako bych dodnes se snažil druhé přesvědčit, jak nádherná je filozofie mistra Dogena a jak nádherné je dosáhnout osvobození v zazenu od všeho


:)

že zazen opravdu osvobozuje a že nekecám kraviny


:D

Ryunine, je krásné, že o tom píšeš, díky. I když to někdy vypadá, že to k ničemu není, jsou to jako kapky vody, díky nimž se rozpadne skála. Je jedno, z čí úst se ta slova, která se dotkla pravdy, objeví. Je to všechno ze stejného zdroje.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod pohádka » stř 10. srp 2016 14:47:27

ryu.nin píše:asi v tom smyslu, že když přijdeš do lékárny, tak nemáš potřebu nakupovat léky a cpát se jimi po večerech a neobdivuješ jejich moc, není to prostě už tvoje hobby, přít se, který lék je lepší a proč...

nebo jsem možná vystřízlivěl z opojení buddhismem, ale bez buddhismu bych k tomu vystřízlivění nemohl nikdy dojít

no jo, ale co mám teďka dělat? poraďte někdo

možná ted teprve bude možný něco učit, ale copak jsem nikoho nic dosud nenaučil? to se taky přece říct nedá


To ještě neznamená, že některý lék není lepší než jiný, a že se léky nedají zneužívat.
pohádka
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » stř 10. srp 2016 15:36:19

Slova si lze špatně vyložit, může dojít k nedorozumění a pak se někdo může cítit nedopatřením ublížený,
ale víc než slova za nás mluví činy.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod pohádka » stř 10. srp 2016 15:38:22

Jana píše:Slova si lze špatně vyložit, může dojít k nedorozumění a pak se někdo může cítit nedopatřením ublížený,
ale víc než slova za nás mluví činy.


Výborně, tak se omluv za nevhodná slova.
pohádka
 

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod Jana » stř 10. srp 2016 15:41:19

Za která nevhodná slova?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Skončil jsem s buddhismem

Nový příspěvekod pohádka » stř 10. srp 2016 15:48:26

Jana píše:Za která nevhodná slova?


Ta, která jsi sama smazala.

Jana píše:Lpění na moci je stejně tak jako lpění na majetku a slávě jen náhražkou toho, o co tady opravdu jde.

Pak parťákem na Tvé cestě nebude Bůh, ale strážci prahu, kteří Tě navnadí, ale nepustí dál.

Čím větší cenu pro Tebe bude mít Tvá osobní moc, tím víc budeš v jejich moci.

Mooji by Ti řekl zjednodušeně: v moci Tvé vlastní mysli.


Alespoň trochu empatický člověk by nikdy takhle nereagoval na přímou upřímnou odpověď na svou otázku.
pohádka
 

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků