Chytrolín

Moderátor: ryunin

Chytrolín

Nový příspěvekod ryunin » pon 25. črc 2016 10:59:31

Co se týká posílání guruů do prdele, měl jsem na mysli osvícené mistry, což můj učitel není. Co se týká dehonestace a používání nadávek, to je prostě tradice v zenu. V zenu cítíme pokoru před ježkem, který vylezl z křoví, ne před arogantními lidmi.

Tak a teď k věci. Narazit na chytrolína je v buddhismu to nejhorší, co se v může stát. Chytrolín je ze všech nejchytřejší. Všechno četl a dokonale pochopil. Bibli i Pálijský kánon zná nazpaměťa pozpátku. S Buddhou i Kristem chodí na pivo. Na jakýkoliv argument zná lepší argument. Ačkoliv samotnému se ještě neprobudily ani chlupy v nose, bezpečně pozná probuzeného podle tvaru obočí. Sám nic nedokončil, ale radí druhým jak začít, jak pokračovat a jak dokončit cestu. Mravenci a mouchy vám toho o skutečném probuzení řeknou víc než chytrolín.

Srovnejte chytrolína s prostou přímostí tohoto učitele Jirky Hazlbauera: http://youtu.be/eaKa03eEabk
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. črc 2016 14:29:40

ryunin píše:Co se týká posílání guruů do prdele, měl jsem na mysli osvícené mistry, což můj učitel není. Co se týká dehonestace a používání nadávek, to je prostě tradice v zenu. V zenu cítíme pokoru před ježkem, který vylezl z křoví, ne před arogantními lidmi.

Tak a teď k věci. Narazit na chytrolína je v buddhismu to nejhorší, co se v může stát. Chytrolín je ze všech nejchytřejší. Všechno četl a dokonale pochopil. Bibli i Pálijský kánon zná nazpaměťa pozpátku. S Buddhou i Kristem chodí na pivo. Na jakýkoliv argument zná lepší argument. Ačkoliv samotnému se ještě neprobudily ani chlupy v nose, bezpečně pozná probuzeného podle tvaru obočí. Sám nic nedokončil, ale radí druhým jak začít, jak pokračovat a jak dokončit cestu. Mravenci a mouchy vám toho o skutečném probuzení řeknou víc než chytrolín.

Srovnejte chytrolína s prostou přímostí tohoto učitele Jirky Hazlbauera: http://youtu.be/eaKa03eEabk

Dokud si někdo plete probuzení z iluze, tj. stav zvaný osvícení - s chytrolínstvím, a nerozpoznává rozdíl mezi zenovou přímostí a svou emocionální arogantností, netuší, že arogantnost je pravý opak pokory a nezbývá mu než ve svém povýšenecky urážlivém chování pokračovat.
Návštěvník
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod arikiran » pon 25. črc 2016 14:48:59

No a ja si naopak myslim, ze narazit na chytrolina je vynikajici test, ryunine
Pokud te srazka vyprovokuje k takovemu prispevku...znamena to nejspis, ze te takovy dlovek sere az prilis...
Nejde o to si nadavat...kdyz je to s laskou a citem, ok...
Bohuzel na netove debate castonchybi moznost empaticky se vcitit, jak to druhy pisatel'myslel...zda se kamaradsky usklebuje anebo je bledy vztekem...
Opakuji, co sem napsal vcera, je skoda,'ze si nerozumime
Ba...neni to skoda,'je to normalni vychodiskovy stav...lide si nerozumeji....ale je skoda,'ze zde neprilis kultivujeme snahu to zmenit...a prece jenom si porozumet...
Ryunin docela vazne zacal psat o sve praci ucitele...a co z toho vzniklo...jakasi prestrelka chytrolinu...
Abych to trochu odlehcil, napisu dnesni zazitek z nemocnice
... ... ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod lklknml » pon 25. črc 2016 15:48:14

Ahoj Ryunine,

jak se máš, po nějaké době odmlky?
Tak už se tím chytrolínem netrap.

S pozdravem
Zdeněk
lklknml
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 17:05:54

Tady na poradně žádný chytrolín není, ale moh by se objevit. Chytrolíni rádi vládnou různým diskuzím na forech. Buddhismus nevyjímaje. Takže to považuju za vážné téma. Shunryu Suzuki mysl chytrolína nazval "fancy", něco jako načančaná. Chytrolín odmítá připustit, že nic neví.
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod malpan » pon 25. črc 2016 17:09:28

Chytrolín je dobrá "věc", protože jakmile jej takto vidíš, jestli tě štve, jestli ...cokoliv, pak věz, že vše je to jen tvé kafe = tvůj pohled, tvé vnímání, tvé myšlenkové posuzování, tvůj program. Otázkou tedy není, co s tím udělá on nebo kdokoliv, ale co s tím můžeš dělat ty....
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 17:18:09

No přesně. Chytrolína je třeba detekovat, a to samozřejmě i v sobě. Někdy je nejlepší chytrolína ignorovat, ale když je příležitost ho nebo ji odhalit, tak odhalit. Můj učitel nechce být nazýván mistrem, ale myslím, že umí mistrovsky odhalit smart ass, chytrolína. To si nebere servítky. Je fajn, když chytrolín ustoupí a zvolí otevřenost. Ano, sám si musím dávat pozor, abych nezaměňoval vědomosti a zkušenost. Proto je důležité učit na základě vlastní zkušenosti. Množství vědomostí nerozhoduje.
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. črc 2016 17:33:39

malpan píše:Chytrolín je dobrá "věc", protože jakmile jej takto vidíš, jestli tě štve, jestli ...cokoliv, pak věz, že vše je to jen tvé kafe = tvůj pohled, tvé vnímání, tvé myšlenkové posuzování, tvůj program. Otázkou tedy není, co s tím udělá on nebo kdokoliv, ale co s tím můžeš dělat ty....

viewtopic.php?f=140&t=6501#p110962
Návštěvník
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 18:01:23

Projekce samozřejmě je platná záležitost. Ale to neznamená, že když narazíme na lháře, že jsme automaticky lháři. Stejnětak vidět v někom buddhu, třeba v kotěti, neznamená že jsme buddha. Tedy kromě projekcí existuje i situace kdy odhalíme podvodníka, aniž bychom sami podváděli. Vidět ve všem projekci by zamenalo popřít objektivní podmínky. Někdo si například myslí, že jsem naštvaný. Znamená to tedy, že nejsem naštvanej já, ale ten, co si to o mě myslí?
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod lklknml » pon 25. črc 2016 18:19:55

ryu.nin píše:Tady na poradně žádný chytrolín není, ale moh by se objevit. Chytrolíni rádi vládnou různým diskuzím na forech. Buddhismus nevyjímaje. Takže to považuju za vážné téma.

Tak to tedy půjde o poměrně závažnou věc, když na ní dopředu upozorňuješ, ač se zde takový nevyskytuje. Můžeš být proto nějak konkrétnější? Ukázat nějaký příklad, kde nebezpečný chytrolín páchá škody.

A nemá snad chytrolín pravdu? Přeci každý má pravdu. A proč bychom si měli dávat pozor, vždyť jsme v nirváně.
Jenom se snažím porozumět tvé filosofii.
lklknml
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod lklknml » pon 25. črc 2016 18:38:57

ryu.nin píše:vidět v někom buddhu, třeba v kotěti, neznamená že jsme buddha

Oči, které vidí v kotěti buddhu, jsou oči buddhy. Kdyby tomu bylo jinak, lišila by se podstata kotěte od té naší a v kotěti bychom buddhu nevidět nemohli.

"Zvedněte kámen, najdete mne tam", praví Ježíš v apokryfních textech.
lklknml
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. črc 2016 18:45:45

ryu.nin píše:Projekce samozřejmě je platná záležitost. Ale to neznamená, že když narazíme na lháře, že jsme automaticky lháři. Stejnětak vidět v někom buddhu, třeba v kotěti, neznamená že jsme buddha. Tedy kromě projekcí existuje i situace kdy odhalíme podvodníka, aniž bychom sami podváděli. Vidět ve všem projekci by zamenalo popřít objektivní podmínky. Někdo si například myslí, že jsem naštvaný. Znamená to tedy, že nejsem naštvanej já, ale ten, co si to o mě myslí?

Ne. Naštěstí existuje poměrně snadný způsob, jak v sobě rozpoznat, jestli jde o mou vlastní projekci, nebo o pouhé pozorování něčeho, co se objektivně děje.

Pozorujeme-li něčí chování (ať je jakékoliv) a nevyvolává to v nás žádné emoce, o naši vlastní projekci se nejedná.

Projekce se vyznačuje tím, že to, co dělá někdo druhý, v nás probouzí emoce: objevuje se v nás nechuť, odpor - někdy tak silný, že nás to naštve nebo dokonce nasere, natolik, že máme chuť ho poslat do prdele...

Pokud tedy máme zájem, můžeme si začít všímat, jaké chování druhých lidí v nás vyvolává emoce, a začít tohle rozlišování používat jako prostředek k rozpoznávání svých zcela neuvědomovaných projekcí na druhé.

např. viewtopic.php?f=140&t=6501&start=40#p126010
Návštěvník
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 18:59:14

No mě dřív vytáčeli silniční piráti. Silně. Takže pokud to je projekce pak jsem byl silniční pirát. Někoho vytáčí nespravedlnost, to podle mě není projekce. Punkáče štvala konformní, buržoazní společnost. Protože byli buržousti? Často nás štvou věci kt nesnášíme. Treba jedna část společnosti nesnáší tzv. Pravdoláskaře. Protože jsou skeptici co nevěří ve spravedlnost a lásku. Inteligenty štve Zeman páč si o něm myslí že je idiot. Existuje rozhořčení na základě poznání že něco není v pořádku. A to není projekce, že?
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 19:31:36

No já spíš mám tu zkušenost, ze mě neštve, co chápu proč vzniklo. Mám soukromou teorii proč piráti silnic dělaj co dělaj. A at uz je ta teorie blbost nebo ne, od te doby me nechavaj v klidu. A to neznamena ze nejsem nikdy pirat silnic. Flegmatiky nechava v klidu vse, to neznamena ze nemaji negativni sklony. Cholerik naproti tomu muze byt velmu charakterni clovek ketry pomuze spouste lidem. Cili nedaval bych rovnitko mezi kvalita cloveka a jeho uklidnenost. Co chapu me nestve. Co nechapu a je aktualni me stve. Takze teoreticky az si ujasnim nebo vysvetlim vse co me muze v zivote nastvat, budu lepsi clovek? Spis mekdo kdo si chytre nasel zpusob jak se vyhnout vlastni zlosti.
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 19:34:06

Zdeněk píše:
ryu.nin píše:vidět v někom buddhu, třeba v kotěti, neznamená že jsme buddha

Oči, které vidí v kotěti buddhu, jsou oči buddhy. Kdyby tomu bylo jinak, lišila by se podstata kotěte od té naší a v kotěti bychom buddhu nevidět nemohli.

"Zvedněte kámen, najdete mne tam", praví Ježíš v apokryfních textech.

to sem uved blbej priklad... projekce obracene funguje.... Když mám pocit že žena je nádherná, jsem taky... Tak ne nefunguje... Kdejakemu zmetkovi se libi krasavice.
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 25. črc 2016 19:43:21

Toho chytrolína sem napsal taky proto, ze me tihle lide driv stvali. Kdyz sem si ale ujasnil, proc existujou, co je vede k tomu co rikaj a pisou, prestali me stvat. V nasi skupine se obcas vyskytuji chytrolinske tendence ruznych lidi. To uz me nestve. Ale diky tomu ze mi chytroliny nekdo v minulosti pomoh pochopit. Pisu o buddhismu abych lidi uklidnil. To ze je necim nastvu, to je pak o tom, ze co hlava to nazor...
ryu.nin
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. črc 2016 19:48:36

ryu.nin píše: Takze teoreticky az si ujasnim nebo vysvetlim vse co me muze v zivote nastvat, budu lepsi clovek?

Ne teoreticky.

Rozpoznání znamená možnost začít si uvědomovat, kdy a proč reaguju závisle na svých sklonech. Se kterými se automaticky a naprosto nevědomě ztotožňuju.

Osvobozování od nich nastává přímo úměrně jejich rozpouštění neosobním pozorováním, kdykoliv vyvstanou.
Návštěvník
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod nop » pon 25. črc 2016 19:53:47

ryu.nin píše:..... Mám soukromou teorii proč piráti silnic dělaj co dělaj.....

Četl jsem, že prý jsou lidi, kteří mají majetnický vztah k prostoru. Co je před jejich autem, cítí jako své území a nechtějí tam nikoho pustit, a podobně nalevo.
Proto předjíždějí lidi, kteří by jim do toho jejich území chtěli vniknout.
Že jsou nebezpeční je jisté.
Je jich prý 25 procent, ale někteří dokáží to majetnictví tlumit.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod lklknml » pon 25. črc 2016 20:04:15

Návštěvník píše:Když se objeví emoce, jde o projekci, ať se nám to líbí, nebo ne.
Což nemusí být vždy špatné. Emocí může být i soucit či boží láska (agape). :)
Ježíš plakal, smál se i měl úzkost. Emoční tělo by ale mělo být součástí vyššího celku, čili bez vytržení z tohoto kontextu, bez zahledění/nevědomého ztotožnění se s emočním tělem.
Bez uvědomění si vyššího celku je eliminace emocí jen jejich zatlačením do nevědomí.
lklknml
 

Re: Chytrolín

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. črc 2016 20:24:39

bez zahledění/nevědomého ztotožnění se s emočním tělem.

yes

btw: pojem "emoce" pochází z latinského slova "emoveo" a znamená pohyb... švunk...

Láskyplnost a empatie není emoce; je to stav hluboký, mocný, ale tichý, je v něm jasnost ducha, sjednocení s druhým...
Návštěvník
 

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků