Jak se může ateista stát nejzbožnějším člověkem ze všech

Moderátor: ryunin

Jak se může ateista stát nejzbožnějším člověkem ze všech

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 27. lis 2015 13:09:14

Jak se může ateista stát nejzbožnějším člověkem ze všech věřících?

Zen mistra Sandó Kaisena

„Řekl jste, že pro Vás ateizmus neexistuje, neboť berete v úvahu, že každý jedinec má v sobě obsaženu duchovnost na více či méně rozvinutém stupni. Ale já jsem nevěřící! Přemýšlela jsem o mnoha věcech, ale zůstávám ateistkou a ateizmus pro mne má smysl. Kým jsem z vašeho pohledu ? Zavrhujete ateizmus?“
„V buddhismu máme občas sklony říkat, že jsme blíže k lidem nevěřícím než k věřícím. Ale toto tvrzení je třeba upřesnit. Nabývá na smyslu ve chvíli, kdy lidé zacházejí do trochu příliš imaginativní, příliš záhadné duchovnosti, která má sklony oddalovat jedince od životní skutečnosti a je příčinou jeho pohroužení se do rovin, které vedou k otrávení ducha. V tomto smyslu můžeme konstatovat, že ateisté jsou mnohem více realisty. Z druhé strany také není v pořádku, když se nevěřící stane osobou sobeckou. Ale pokud nevěřící osoba pochopí, že všechna bytí tohoto vesmíru jsou podobna svému vlastnímu bytí, že je to stejný duch, pak je pro mne nejzbožnějším člověkem ze všech věřících. Cítím potřebu zde něco upřesnit: musíme vždy vycházet z pohledu vesmíru. Jak víte, na počátku byl vesmír prázdný a z této prázdnoty vznikla hmota. Toto není tvrzení pouze vědecké, ale rovněž buddhistické a já si myslím, že je filozofií všech náboženství. Pokud z této prázdnoty povstala hmota a vyvinula se skrze rostliny, živočichy a lidské bytosti, potom to znamená, že jsme všichni vyšli z téže prázdnoty. Tato prázdnota je přítomna okolo nás, je všude. Tato prázdnota mezi vámi a mnou je vyplněna množstvím částic, myslících částic. Duch je vlastně všudypřítomný. Uvnitř i vně hmoty, je přítomen ve všech bytostech.
V tomto smyslu se nemůžeme odebrat do ústraní, nemůžeme o sobě říkat, že jsme stranou. Jsme nutně jedním a týmž duchem. A to nikoli pouze s ostatními lidskými bytostmi, nýbrž s každou existencí. Takže pokud nevěřící člověk říká, že Bůh, jakožto vnější entita, která přebývá kdesi v nebi, neexistuje, ale říká rovněž:
„To, co pro mne existuje, je rozvíjení nejlepších vlastností, které v sobě člověk může mít, to je ukončení naší sobeckosti, rozvinutí způsobu soucitu a umění dívat se na svět s co největší obecností.“
Tenhle člověk je pak největším z buddhistů či největším z věřících. Občas se najdou ateisti, kteří jsou zbožní a věřící, kteří jsou prakticky ateisty, pokud se příliš vzdalují od skutečnosti, příkladně, když si myslí, že je Bůh nebo vícero Bohů vnějších v sobě samých, a když nevynakládají sami o sobě úsilí, aby se probudili, aby změnili podstatu svých obtíží, svých představ. Tak proto je možné, aby zde byli věřící, kteří zůstávají v nevědomosti celý svůj život a ateisté, kteří dosáhnou osvícení svým vlastním intelektem. Neboť pro mne není nic než intelekt. Vesmír je vystavěn skrze intelekt. Tento intelekt prošel svou cestu, měl čas získat rozsáhlé zkušenosti, tyto zkušenosti vedly k utrpení, poté k osvobození se od utrpení a nakonec k soucitu, který také nazýváme univerzální láskou. Vesmír v sobě tedy obsahuje: vysoký intelekt, univerzální lásku a činnost. Činností míním to, že se věci rodí a mizí, že se pak rodí věci jiné, že celý vesmír je vystavěn skrze tuto činnost, za pomoci vysokého intelektu, rozsáhlé znalosti a stejně tak, za pomoci velké lásky, kterou bez přestání vytváří.
Zde tedy, jak se může nevěřící muž či žena stát zbožným:
Pokud tomuto porozumí svým intelektem, pokud hledá sebe samého, aby změnil přirozenost svého ducha, to znamená, aby odhalit všechny představy, všechno utrpení, všechny ty zvyky, skrze které se stáváme smutnými, trpícími ve svém nitru, trochu příliš sobeckými nebo příliš pyšnými, všechny zábrany tohoto druhu a pokud jim dá jiný smysl pro dobro ostatních. To je těžké. Je to praktika každého okamžiku. Ale znáte na zemi, mezi lidmi nebo zvířaty, bytost, která by se nesnažila být šťastnou? Znáte ji? Žádná neexistuje. Všechny bytosti tíhnou ke štěstí. Každý chce být šťastný, neznám nikoho, kdo by se snažil být nešťastným. Pokud jsme každý den nešťastní, je to proto, že nenacházíme cestu ven z tohoto neštěstí a že máme sklony k tomu žít ve svých zvycích, které nás stahují do každodenního stavu zasmušilosti a utrpení. Navíc je kolem nás hluk, životní stres, povinnosti, na které musíme brát ohled, spousta věcí, které nás zaplavují každý den. A nám se nedaří z nich vybřednout. Všechny bytosti tedy hledají štěstí z prostého důvodu, neboť je lepší žít ve štěstí než v utrpení.
To proto jsou všechny bytosti duchovní. Jednoduše proto, že hledají opravdové štěstí a opravdovou svobodu. Svobodou se míní: nezáviset na vnějších okolnostech, nezáviset na vnitřních okolnostech, na stavu našeho ducha, který nás otravuje každý den. Opravdová svoboda vede k nejlepším skutkům, které bychom byli schopni vůči ostatním uskutečnit, které by byli v naši odpovědnosti, v prostém úsměvu nebo jednoduše ve způsobu, jakým chodíme. Toto pro mne znamená „směřovat ke štěstí“: vzdálit se od našich špatných zvyklostí, od našeho poraženeckého způsobu, jakým prožíváme každý den.“
„Cítím se trochu ospravedlněná!“
Víte, jedno dne jsem opravdu zjistil, ne ve filozofii, ale skutečně zjistil, že všechny bytosti hledají štěstí. Bylo to v té chvíli, kdy jsem pochopil, že všechny bytosti jsou duchovní, kdy jsem porozuměl všem zvířatům, i mravenečkovi, který pracuje každý den.
Občas nedáváme pozor, zasnění kráčíme a rozšlapeme spoustu malých tvorů, kteří se každý den snaží žít, najít si něco k snědku a přežít. Ale my jsme na ně nedali pozor.
Takže když přeneseme naši pozornost na bytosti, na zvířata, na ty nejnepatrnější věci, rozvineme pozornost plnou soucitu a napomůžeme tomu, aby se kolem nás rozvíjelo štěstí. Neboť, co by to byl za život, bez štěstí? Pokud musí být náš život bídný od začátku do konce, pak nemá žádný smysl. To proto říkám, že pokud náboženství nevede ke štěstí bytostí, nemá žádnou moc.“

http://www.sotozen.cz/texty/jak-se-muze ... -vericich/
Návštěvník
 

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků