Blaženost

Moderátor: ryunin

Blaženost

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 18. kvě 2015 15:09:56

Všiml jsem si, že tu je dlouhá diskuze na téma blaženost... Je to něco navíc, něco umělého, nebo je to nutná součast zkušenosti Pravdy?

Když se snažíme popsat stav probuzení, v buddhismu se tomu říká stav b´dhi, nebo stav osvícení nebo stav probuzení, tak málokdy narazíte na termín blaženost, ale náhodou někdy narazíte na nějaké superlativy, třeba královské samadhi. Takže i v buddhismu se vychvaluje stav probuzení - když je k tomu příležitost. Problém je, když si spleteme myšlenku a zážitek.

Když řeknu cukr je sladký, někdo mi bude rozumět a bude souhlasit. Ano, cukr je sladký. A někdo jiný mi řekne - ne, cukr není sladký, to je jen pojem, který nemůže nahradit zážitek sladkosti.

Možná někteří lidí, kteří si myslí, že nezažili probuzení, se ptají, jaký je to pocit. A někdo řekne - je to pocit naprosté blaženosti. No a někdo, kdo si myslí, že zažil probuzení namítne - n, není to pocit lbaženosti, není to blaženost.

Jde o to, že to můžete nazvat jak chcete, nikdy nebudete přesně vyjadřovat skutečnost. Ale ačkoliv slovy nelze popsat skutečnost, slovy lze lidem přiblížit, co to je skutečnost, co to je probuzení, co to je Pravda. Nelze to slovy nahradit, ale je možné slovy pomoct.

Vaše zkušenost je nenahraditelná, nepopsatelná a neocenitelná. Kdo si uvědomí její nevýslovnou hodnotu, hledá nějaký slova, která by naznačila, o co jde. Ale běda tomu, kdo uvěří, že nějaké slovo, nějaká přestava v mysli, nějaká myšlenka, dokáže nahradit samotné probuzení. Samotné probuzení je nezávislé na slovech a názvech.

Takže to je vše, co jsem chtěl říct k tématu blaženost.
ryu.nin
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 18. kvě 2015 16:06:59

až na ty překlepy... to by mě taky zajímalo, jestli lidi píšou bez překlepů rovnou na první pokus, nebo jestli ty překlepy pak po sobě opravujou

protože i když si je po sobě opravím, tak později zjistím, že jsem některý přehlídl

píšu deseti prstama, tak možná když lidi píšou jen dvěma prsty, tak překlepy nejsou

každopádně nikde nevidím, ani na facebooku, ani jinde, že by lidi dělali překlepy, jen já je dělám, fakt záhada
ryu.nin
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod vostálník » čtv 21. kvě 2015 20:51:37

S Blažeností tady nikdo problém nemá,

zatím jsem od nikoho neslyšel, že Blaženost je něco, co by nebylo součástí realizace...
vostálník
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod jaosiva1 » pát 22. kvě 2015 5:54:58

Jo, je smula, ze mou blazenost nemohu nikomu ukazat, stejne jako bolest...ani zadnou myslenku...
Okecavanim se vypovedni hodnota zmensi ci ztrati uplne
Zlepseni nastane myslim az rozsirenim telepatickeho koridoru mezi naami

Poz:-) n: ja pisu jednim prstem,ppreklepu mam mnoho, I diky velmi citlive dotekove klavesnici I diky tomu, ze muj pravopis je sverazny, nekdy opravuji...jen kvuli tomu, ze bez opravy by to nedavalo smysl
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Blaženost

Nový příspěvekod vostálník » pát 22. kvě 2015 7:36:33

Nejspíš to můžeš vědět líp, než já, čím ve skutečnosti jsem.


Proč bych to neměl vědět ???

Když to tady píšeš, včetně postupu jenž jsi použila,

tak to není zas až tak těžký...

Nastuduj soi Abrahama, abys věděla jak věci fungují,

a hned to budeš vědět taky...
vostálník
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » pát 22. kvě 2015 9:47:58

a co dualita?

na jedné straně Bůh, blaženost, láska, čistota, štěstí

a na druhé straně ďábel, peklo, nenávist, špína a utrpení...

Buddha není ani na jedné straně, ale zahrnuje obě strany v jednom celku.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod vostálník » pát 22. kvě 2015 11:08:48

skutečné poznání pravé podstaty bezstarostné blažené jednoty Bytí


čurimuri ... :D

Proberem to na plenární schzi UV KSČ OU MNv...
vostálník
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » pát 22. kvě 2015 11:59:14

Jano, někteří lidé - neříkám že všichni - hledají štěstí jako protiklad neštěstí, lásku jako protiklad nenávisti, klid jako protiklad neklidu, osvícení jako protiklad iluzí. Buddha objevil něco, co je za těmito protiklady. Mohli bychom říct, že Buddha objevil, že štěstí je jaksi obsaženo v neštěstí, klid je jaksi obsažen v neklidu, osvícení je jaksi obsaženo v iluzích.

V klidu je obsažen neklid, v nebi je obsaženo peklo, v osvícení klam. Kdo tedy trvá na lásce, svým způsobem podporuje nenávist, kdo trvá na klidu, svým způsobem vytváří neklid a kdo trvá na osvícení, vytváří klamy.

Pravda je ZA takovými protiklady, probuzení je ZA takovými protiklady.

Blaženost nachází ten, kdo nehledá blaženost, lásku nachází ten, kdo nehledá lásku a osvícení nachází ten, kdo neodmítá iluze své mysli.

Ale to neznamená sklouznout na druhý protipól a zabřednout do zmatků, neštěstí, nenávisti a lží. Vůbec ne. Buddha jen sedí, vyrovnaně, podobně jako roste strom v krajině, ani Buddha, ani strom nevytváří nebe nebo peklo, jsou oba probuzení tak jak jsou, aniž by něco přidávali ke skutečnosti, ať je to cokoliv, jakýkoliv pojem nebo koncept, a aniž by něco brali skutečnosti.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryu.nin » pát 22. kvě 2015 22:48:02

Vostálpetře, to ty takhle nadáváš Janě i když s ní jsi někde v hospodě, nebo už spolu nekamarádíte?

Jinak, ten článek o Neklidu nebyl určen tobě, ale lidem, kteří ještě připustí, že něco hledají nebo si chtějí něco ujasnit.
ryu.nin
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod vostálník » sob 23. kvě 2015 8:00:56

Z mé strany si v tom, co píšu žádný tlak neuvědomuju,


To je otázka citlivosti,

to co je pro někoho uvolnující relaxace,

je pro druhého tlak...

Něco jej žene do nějaké aktivity, která jej hrozně baví a přináší mu uvolnění...

Není to nic zvláštního,

Jarda Jágr hraje skoro celej život hokej, páč ho to hrozně baví,

a Picasso maluje celej život obrazy, páč ho to hrozně baví..


Mám kamarády, kteří dodnes šermují, páč je to hrozně baví,

zřejmě na nic lepčího prostě nepřišli...
vostálník
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod vostálník » sob 23. kvě 2015 8:38:15

Dělej si co chceš,

já to taky tak dělám...

Akce a reakce...


A klidně si tvrd co chceš,

já to taky tak dělám...
vostálník
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryu.nin » ned 24. kvě 2015 8:33:58

Co furt všichni maj proti Janě? Jakej je rozdíl mezi ní a Eckhartem Tolle? Oba v podstatě učí osvobození v přítomnosti.
ryu.nin
 

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » ned 24. kvě 2015 11:22:05

Hm, tak já to někdy nepoznám, kdo je papoušek a kdo je autentickej. Že by Jana neměla žádnou zkušenost osvobození a pravdy a pouze mluvila v nějakém fantasmagorickém stavu? Poznám to jen v nejhorších, do očí bijících případech. I u buddhistických učitelů mi trvalo někdy léta, než mi došlo, že dotyčný je pozér nebo idealista nebo prostě magor. Mezi idealismem a autenticitou u některých buddhistických učitelů je strašně subtilní, sotva patrný rozdíl - třeba mistr Dogen byl autentický učitel, ne papoušek, ale jeho spisy a kázání zavání idealismem - do nebe vychvaluje některé buddhy a do nebe vychvaluje i stav samadhi - už už by se zdálo, že to je fanatik a zblbnul nějakou náboženskou psychózou. Ale pak řekne, že je lepší zapomenout na to, co říkal a že někdy je lepší praštit řvoucí dítě pěstí do hlavy. A svá krátká kázání mnichům většinou zakončí odhozením svého buddhistického žezla na zem. Prostě jediný způsob, jak zjistit, že on není idealista a realista je všimnout si, jak nakonec netrvá na ničem jiném než na realitě tady a teď.

Můj učitel se rozčiluje, nadává, skoro fyzicky někdy napadne člověka, ale nemá žádné iluze o realitě, neučí žádné nesmysly, učí lidi otevřít oči k tomu, co je. Proto o něm nemám pochybnosti. Když někdo pořád mluví o lásce, tak je to podezřelý. Ale nejvíc mě zarazilo, když jsem se dozvěděl, že Jana respektuje Sri Chinmoye. Moje intuice mi říká, že jestli někdo byl podvodník na entou, takto byl Sri Chimnoy, prototyp cynického gurua, který se zajímal jen sám o sebe. Jako ten cvok, co přestal jíst a pít a lakuje si nehty na červeno. To je taky Buddha jak poleno.

Mně je jedno, jestli někdo věří v Ježíše Krista nebo Alláha, ale musí to bejt poctivej, autentickej člověk. Nikdo není neomylnej, ale musí tu bejt něco, neumím to popsat, to má třeba Halík. Nebo Krishnamurti, a nikdo z nich nemusí Buddhu... Taková naprosto důsledná poctivost k sobě a druhým, ve věcech víry a smyslu života. U Jany fakt nevím.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod jaosiva1 » ned 24. kvě 2015 12:00:03

Dneska je v mode BYT SVUJ, JIT MIRNE PROTI DAVU, BYT SPONTANNE UPRIMNY, PREKVAPIVY,ORIGINALNE MOUDRY...TJ JAK RIKATE AUTENTICKY...a mnoho papousku na to najelo
a zalozilo zivnost nebo aspon zabavu

Autenticita nezarucuje Moudrost...mohu kazdemu uprimne na potkani vykladat sve blbosti...
Ale Moudrost vyplyva z meho autentickeho Pristupu k zivotu a k svemu Bozstvi...

Co se tyce Jany, nemyslim si, ze je to 100% tak, jak pise Miroslav, mozna nejake procento tam tohoo papouska je, ale to je skoro u kazdeho...
Mozna je tu pro nas ostatni jako buliznik, tj prubirsky kamen nasi vlastni autenticity, tolerance, viry a velkorysosti...
...d.jd.g...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Blaženost

Nový příspěvekod papadev » ned 24. kvě 2015 12:32:53

Promin Peto, že nereaguji na obsah tvých sdělení, zdá se mi to zatím zbytečné, v podstatě možná ani ty neočekáváš na své příspěvky odpověd..
taxnad někdy pozdějc
...d.jd.g...x...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » ned 24. kvě 2015 12:48:10

Na moudrost se můžeš klidně vykašlat,

potřebuješ bejt moudrej ?

To jsou jen pitomé ego touhy,

jako mnoho dalších ego tužeb co si ego posvětilo...[/quote]


Tady musím s Petrem naprosto souhlasit. Do prdele s moudrostí. Všude samá moudrost a láska a probuzení žádný.

Te´d mě pošle Petr do prdele i s probuzením. No já to chápu. Všeho moc škodí. Jdu zjistit číslo svýho bankovního účtu, aby mi poslali peníze - přeplatek za služby.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » ned 24. kvě 2015 12:49:00

Mně se prostě nepovede použít citaci někoho, tak jsem blbej.

Zkusím to ještě jednou a naposled.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » ned 24. kvě 2015 12:49:31

[/quote]

Na moudrost se můžeš klidně vykašlat,

potřebuješ bejt moudrej ?

To jsou jen pitomé ego touhy,

jako mnoho dalších ego tužeb co si ego posvětilo...[/quote]

Tak co třeba takhle?
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod ryunin » ned 24. kvě 2015 12:50:00

Hm, tak ne, tak to vzdávám...

Vracím se do stavu blažené blbosti.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Blaženost

Nový příspěvekod papadev » ned 24. kvě 2015 14:57:21

no patrně si zase vše definujeme podle svého
pro mě není probuzení bez moudrosti a obé bez ssíly a víry a štěstí nonstop 24 hod denně...takříkajíc 5 v jednom, ne-li vše v jednom...

...x...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků