Buddhismus a vegetariánství

Moderátor: ryunin

Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod PetrJandel » ned 14. zář 2014 21:00:47

Co říkáte na vegetariánství?
Místo, po kterém kráčely dějiny bojových umění, je klášter Šaolin.
PetrJandel
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 14. zář 2014 20:47:59
Bydliště: Plzeň

Re: Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod nop » ned 14. zář 2014 21:25:25

PetrJandel píše:Co říkáte na vegetariánství?

Biologicky se podobá člověk všežravci (nejblíže podle potravy je mu prasátko) a je uzpůsobený k trávení potravy obou druhů. Má 5 metrů střeva, dostatečně pro trávení nemasité potravy. Masožravci mají střevo o mnoho kratší (v poměru v délce těla), protože tráví už přímo bílkoviny z masa.

Měli bychom se zatím ptát kdo nás tak upravil (stvořil, vychoval). Máme sice slepé střevo a to prý ukazuje na to, že jsme kdysi jedli rostliny jako zajíci. A dnes je jen zdrojem serotoninu a obsahuje lymfatickou tkáň, která nás chrání před účinkem jedů.

Prý jsme kdysi jako předchůdci dnešních lidí konzumovali semena trav tím způsobem, že jsme si dřepli na bobek a dlaněmi sevřenýni u sebe drhli klasy divokých trav pohybem obou rukou nahoru, a sedřeli ta semena do hrstí a pak snědli.

Sběrači bobulí jsou vlastně také vegetariáni. Bobule divoce rostoucí révy jsme prý nalézali tak, že po mrazu spadaly na zem a na sněhu jsme je sbírali a nemuseli jsme šplhat ka stromy. I medvědi se v příhodné době léta krmí malinami a borůvkami.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod malpan » pon 15. zář 2014 18:03:54

nop píše:
PetrJandel píše:Co říkáte na vegetariánství?

Biologicky se podobá člověk všežravci (nejblíže podle potravy je mu prasátko) ...

jsem téměřvšežravec - plním se vším krom masa už hromadu let...
řekl bych, že se s tím každý jednou potká
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 18. kvě 2015 15:57:13

Zkusím odpovědět pravdu a nic než pravdu.... což se mi jistě nepovede.

Buddha prý jedl, co mu dali. dostal maso, jedl maso, dostal cereálie, jedl cereálie.... Ale co vím, tak odrazoval lidi od zabíjení za účelem jídla.

V Japonsku od středověku tuším panovala jakási tradice vegetariánství v zenových klášterech, ale nevím přesně proč. Eskimáci loví ryby, myslím, že to je pro ně přirozené a pro ty ryby taky. Pro mě+ není přiorzené zabít v lese srnku a pak si ji upéct na ohni. Já si koupím šunku v Bille.

Zbytečné zabíjení je špatné. Nezabjíjet nelze. Kde začíná živá bytost? Bakterie je živá bytost. Zabíjíme bakterie. Rostlina je živá bytost. Zabíjíme, jíme rostliny. Kámen není živá bytost ale možná to je živá bytost. Kde je hranice mezi živortem a smrtí? Mezi živým a neživým? Celý vesmír je jedna bytost. Všechno je živé a současně neživé. oba aspekty jsou důležité, ale někedy zapomínáme na život a jindy zapomínáme na neživot.
ryu.nin
 

Re: Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod nop » pon 18. kvě 2015 23:17:25

ryu.nin píše:.....

Buddha prý jedl, co mu dali. dostal maso, jedl maso, dostal cereálie, jedl cereálie.... Ale co vím, tak odrazoval lidi od zabíjení za účelem jídla. ....

Moje setkávání s texty od Buddhy je nesoustavné. Něco mi ale zůstalo...
Podle mé paměti dal Buddha mnichů instrukci asi takovou: "když vám dají jídlo s masem, maso vyhoďte, nechte zeleninu, ale umxjte ji, byla ve styku s masem".
Dodávám, že jsou i luštěniny, já bych fazoli klidně snědl, ale co když se i fazole míní jak zelenina?
Dále jinou radu pro návštěvy mnichů u lidí: "jezte, co vám dají, ale nikdo nesmí přijít o život kvůli vám."
V korejském románu Drnová střecha (napsal Janghil Kang) se chlapec ptá babičky: když k nám přijdou mniši na návštěvu, proč mnich Pak jí kuřata a mnich Kim je nejí? Babička mu řekla "každý jsme jiní."
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Buddhismus a vegetariánství

Nový příspěvekod nop » úte 19. kvě 2015 0:08:49

miroslav píše:Zabíjení je otázkou karmy.
Pokud se člověk nebojí toho že bude zabit, případně sněden a přijde mu to přirozené, tak zabíjení a pojídání jiných bytostí je v souladu s jeho vztahem k tělu a životu svému i těch zabíjených bytostí.
Pokud se zabití a snědení bojí, je pro něj nepřijatelné, pak je lépe aby sám také nezabíjel a maso (zabité někým jiným pro něj) také nejedl.
Maximálně tak mršiny.

Ano, když zvíře zahyne neúmyslně, na př. nešťastně spadne ze skály, buddhisté v Indii považují maso za surovinu jako každou jinou vhodnou ke snědení.
Mluveno jazykem teologie: je "rituálně čisté".
Ale pozor na oddělení a odhození žlučníku, obsah při neopatrném propíchnutí zkazí chuť masa.
Ale dodávám, že zvíře uhynulé nemocí nebo vyčerpáním a stářím je plno nevhodných látek, enzymů a hormonů na pokraji stavu zkázy těla a pro jedlíka to je tudíž zátěž a námaha, ba nebezpečí.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků