Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Moderátor: ryunin

Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. dub 2013 20:12:17

Jeden z důvodů, proč jsem vždycky důvěřoval autentickým zenovým mistrům, je, že nestaví sebe do popředí, pouze slouží dharmě. I když křičí nebo bouchají do podlahy nebo nakopnou žáka, nedělají ze sebe "svaté". Bohužel nejpopulárnější guruové jogínských tradic, paradoxně, ač hlásají totální a univerzální lásku, tvrdí, že prohlédli iluze svého ega a že ego už nemají, se ve skutečnosti chovají jako velcí, nafoukaní diktátoři, kteří uzurpují své oddané ovečky, manipulují s nimi, nutí je dělat věci, aby jejich sláva ještě více zářila - je to tedy nejhorší forma egoismu, co kdy lidstvo vidělo, o to horší, že se tváří jako opak - jako spojení s Bohem a realizací Boha. A spousta lidí, tak jak podlehla spousta Hitlerovi a jiným diktátorům, podléhají těmto jogínům, leží jim u nohou, skočí pro ně z okna a ti, co prohlédnou tento strašný podvod, jsou pak málem svým bývalém mistrem pronásledováni.

Takový byl příběh jednoho gurua, Sri Chinmoye, ale takových je spousta. Nevím, jak si tihle pánové srovnali v hlavě, že jejich ukončení "já" v praxi vede k manipulování s naivními lidmi a vystavování sebe jako pomník, který musí překonat velikost všech pomnínků.

Tenhle chlápek mi byl vždykcy podezřelej, a jsou mi podezřelí mnozí guruové, ale narazil jsem na rozhovor s bývalou žačkou tohoto podvodníka, a dojem z něho, který jsem měl, byl potvrzen.

Je opravdu s podivem, že lidé, kteří hledají Boha a lásku, hledají Boha a lásku u takových podvodníků a manipulárotů, tkeří místo, aby se ve své domnělé realizace chovali skromně a tiše, zburcují celé Spojené národy, organizují cirkusové akce a modlitby, aby jejich veličenstvo dostalo Nobelovu Cenu. prohlašují se za jediného, kdo je vyslancem božím na zemi.

Je legrační, když mi tady lidé naznačují, že se příliš prosazuji, zatímco ti samí lidé, kteří mě kritizují, se klaní Velkoegoistům jako byl Sri Chimnoy. Já nemám žádné žáky, ale jestli ti dva nebo tři kluci, co chodí v pátek se ode mě něco učí, pak rozhodně ne to, že si o sobě myslím, že jsem středem světa, jsem jediný osvícený a oni mi musí lízat chodidla a přinášet mi oběti a zařizovat mi úspěch ve světě. Nikdy by mě nenapadlo někoho nutit, aby u mě setrval, nikdy by mě nenapadlo někoho pronásledovat, protože ode mě odešel. Něco takového je v buddhismu nepřístupné. Ale guruové typu sri Chinmoye hlásají lásku, která spočívá v tom, že když je nějaký žák opustí, tak mu předpovídají konec v nejstrašnějším pekle.

Zen je jednoduchý. Zajímá se ne o SEBE ale o přírodu, věci kolem nás. Snaha stát se svatým vede jen k tomu, že jste frustrovaní, že svatí nejste, nebo si namluvíte, že svatí jste a začnete šířit zlo kolem sebe pod nálepkou Láska.

Na tohle si musíme dát pozor. A takové případy jsou i mezi zenovými učiteli, kteří si spletli buddhismus s kultem osobnosti, místo toho, aby skromě sloužili Pravdě, slouží sami sobě, ze svých žáků si udělají klub, který je vynáší do nebe. Je to smutné, ale lidé mají rádi takové podvodníky. Najít pravdu pod vlastníma nohama a nepotřebovat k tomu diktátora, který s vámi manipuluje, to zajímá opravdu málokoho.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Re: Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. dub 2013 22:22:11

Je zajímavý, že všichni tito samozvaní spasitelé po sobě po smrti zanechali majetek v řádu milionu dolarů, že je lákaly místa, kde budou na výsluní, tento podvodník se svým způsobem rozhodl usadit v organizaci Spojených národů a od tamtud se pokusil, ovlivňovat celý svět. Svědectví o něm je spousty, ne jen jeden rozhovor s bývalou obětí jeho kultu.

Tohle je poradna a tak můžu jen upřímně radit lidem, kteří bloudí, dejte si pozor na lidi, kteří o sboě prohlašují, že už nemají ego, jsou to ti největší manipulátoři a můžou se se svým ne egem přetrhnout, aby mohli pokud možno řídt celý svět.

Myslím, že jde o případy megalomanie, což je psychická porucha.

Opravdu je smutné, že lidé, kteří chtějí dosáhnout menšího ega, si za gurua zvolí superegoistu. Slabé prostě přitahují osobnosti jako Mussolini, Hitler a podobně - protože nemají sílu se vzepřít své nemohoucnosti, doufají, že je z jejich slabosti a malosti vytáhne někdo Veliký. A ten Veliký tyto davy pouze využije, vyždímá ke svému sobeckému užitku, nechá se jimi vynášet do nebe... Podobný případ byl Osho - nashromáždil obrovské bohatství, luxusní auta, byl kvůli různým obviněním vyhoštěn z USA, jeho komunita má na svědomí první biologický útok na lidi... další smutný případ, jak podvodník oblbnul naivní davy, které mu dávali peníze na jeho extravagantní život. Závislý na drogách, zapletený do sexuálních skandálů, další příklad NE EGA jak vyšitý.

Ano, vím, že tihle podvodníci tu jsou některými lidmi na poradně ctěni, jejich "moudra" která jsou jen mixem všelijakých klišé z východních filozofií oblbují důvěřivce.

A ti důvěřivci pak podobně mluví o lásce, míru a klidu mysli a neprosazování se. Zatímco jejich vzory byli zářnými příklady egocentrických šílenců.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. dub 2013 22:54:35

čtu si výtažky s knížky o životě jedné ze žaček Sri Chinmoye a co on dělal je opravdu komické... například, nařídil speciálnímu teamu, aby zařídili v Anglii, aby od anglické královny dostal titul Lord...

nebo když mu někdo oponoval , tak ho nechal bodyguardy vyvést z místnosti...

byl neustále nespokojen s počtem svých příznivců a ilegálně nechával plakáty o svých přednáškách vylepovat po různých velkoměstech, vídali jsme je také v Praze, na všech sloupých, jak si někdo pamatuje

ano, takový posel, jediný posel Boha, k tomu žáci nedojdou sami, intuitivně, ti musí narazit na nějaký plakát na telefonní budce...

no, život dalšího miláčka "klidných myslí" Osha, do toho už se pouštět nebudu, to je praš´t jako uhoď
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod ryunin » úte 09. dub 2013 22:56:44

kdo umí anglicky, tak si může počíst z několika stran v této knize bývalé guruovy ovečky, která ovšem prozřela a dnes žije šTástně, nezávisle, je sama sebou a nikdo ji neudupává svou megalomanskou hnátou

http://www.amazon.com/Cartwheels-Sari-M ... 0307393933
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod rosada » stř 10. dub 2013 8:17:00

Tady se zase můžeme dočíst něco důležitého o zenu ;)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Proč jsou guruové tak sobečtí a egocentričtí?

Nový příspěvekod irulan » stř 10. dub 2013 17:36:31

On je to dost zajimavy fenomén, ze zrovna u těchto duchovních autorit jsou vidět tak velké rozpory mezi tim co kazou a tim co žijou. A je to možna prave ta dulezita zkušenost pro lidi, kteří se "nechali napálit". Prave když opoustime tu pravou bdelost našeho vnímáni - a nemyslím tim jen rozum, spíše určitou intuici, přestaneme vidět určité stránky toho co vnímáme. Zacneme si idealizovat - nevidíme třeba to, ze nás guru kaze vodu a pije vino. Když ma člověk to "štěstí", ze to po nejake době prohlédne, je to velký sok, ale pokud se z toho poučí tak, ze tu iluzi si vytvoril sam (a ten guru byl v te chvíli jen nástroj), pak začne vidět mnohem jasněji. Takže tak, asi všechno ma svůj určitý vyznam, ač to tak nevypadá.
Přečetla jsem několik Chinmoyovych a Oshovych knih a líbily se mi. O jejich zivote vlastne nic nevím a je mi to jedno. A nenapadlo me, povazovat tyto lidi za něco víc a za někoho uctivatelneho. Byly tam pro me moudre myšlenky a to bylo vse. Však nemusíme chodit ani do světa, stačí když se podíváme kolik lidicek si v naši zemi chce dělat byznys z "duchovního zasvecovani". Jen si v tom našli svůj artikl, který by mohli prodat. Možna ze na zacatku mají skutečně nejake vhledy a upřímnou snahu, jenže když pak přijde pocit ze "mám co dávat, následně mám co poradit a nakonec mám co prodat", stanou se z nich oběti vlastní důležitosti. Chudáci.
Jsou pak ti, kterym je to jedno a nemusí jít nikam kázat svoje moudra, protože kdo je potrebuje, přijde si a najde si je sam. A třeba právě proto ma např ramana tolik následovníků. Nikdy nic nemel, nechtěl, nekazal, nezakladal, nestavěl a nehromadil. Byl autenticky a jestli byl a je kolem nej humbuk, nestal o to. Ale ani jemu není třeba se klanet. To sila autenticity, skutecnosti zářila skrze nej, aby ti na které působila našli to, ze ta sila je v nich samých.
Není zádný guru v tele, nebo se mýlím a je to jinak - každy, s kým se skutečně potkám, něco ve mne vyvolá - ať pozitivně nebo negativne - je guru v tele.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků