Já to říkám nešikovně, on přesně

Moderátor: ryunin

Já to říkám nešikovně, on přesně

Nový příspěvekod ryunin » pon 01. dub 2013 14:20:32

To, co se snažím ve všech textech velmi neohrabaně, nešikovně sdělit, je přesně to, co řekl Sawaki dokonale tady - nehci z něho dělat nadčlověka, protože to je přesně opak toho, o co mu šlo a o co v buddhismu jde, jen si přečtěte, jak přesně vyjadřuje smysl buddhismu:


Z učení Kódóa Sawakiho: „Když cvičíte zazen, stane se váš život stabilním a nezaujatým. Pokud zapomenete na osobní zisk, Buddhova dharma se projeví bleskově. Cokoliv byste vykonali dobrého, ale jenom pro uspokojení vlastního ega, je žalostné. Lidské bytosti mají čím dál větší vědomosti, ale já si myslím, že konečným cílem je možnost naslouchat zvuku údolí a dívat se na barvu hory. Jinými slovy, je třeba méně se dívat na lidi, a častěji na měsíc, stromy a poslouchat kázání celého vesmíru. Buďte tvůrci současnosti svého opravdového ega. Té současnosti, která tryská bez přestávky, svobodná a bez pout. Nazýváme to „bez myšlení”, hi-širjo. Kdyby lidstvo na této zemi toužilo po Cestě, nebyly by žádné války, hlad ani neužitečné existence, které nacházejí své potvrzení jenom v soupeření. Tato země by se mohla stát rájem, ale lidé dávají přednost vymýšlení příběhů svého vlastního ega. Bez myšlení a bez touhy – hi-širjo – neznamená vůbec, že je třeba být tupcem. Znamená to pouze, že se člověk nemá radovat, když se objeví Buddha, a nemá být smutný, když se objeví démon. V království Cesty ego mizí. Mizí z celého vesmíru. Když provádíme zazen, neexistuje žádný hřích. Zazen je jediné pravidlo předané Buddhy a patriarchy. Šikantaza se shoduje se zazenem Bódhidharmy a Šákjamuniho, ale pokud je to zazen, ve kterém něco hledáme, třebaže i nejvyššího, pak ztrácí celou svou hodnotu a zůstává jenom prázdná praxe. Jenom takový zazen, který je cvičen celým tělem složeným z masa, je opravdovým Buddhou.”


Z toho jasně vyplývá že hledat osvícení pro sebe, bez toho, že by nás zajímali ostatní lidé, nebo mluvit o vlastním osvícení, bez toho, že bychom viděli osvícení ostatních, není buddhismus. Taky si každý může přebrat, jestli to, co říká Sawaki, jen netolerantní a fanatické a nepřipouští to jiné cesty... Realita je ale taková, že hodně lidí dává přednost blbosti před moudrostí a čistá moudrost je prostě neoslovuje, protože jejich ego chce prostě něco získat pro sebe a ostatní jsou jim lhostejní. Pod pláštíkem "tolerance" a "lásky" ubíjejí v sobě a v druhých ochotu otevřít se skutečné moudrosti a pravdě, jak to ukazuje Sawaki, který byl živým buddhou, někým, kdo moudrost a pravost Buddhy Gótamy dokázal převést do vlastního těla a mysli a stal se živým Buddhou.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Já to říkám nešikovně, on přesně

Nový příspěvekod teonik » pon 01. dub 2013 15:30:04

tvrzení:když cvičíte zazen-stane se život stabilním...je velmi silné

máme 4 triviální možnosti:

1-cvičíme zazen---a život se stane stabilním
2-cvičíme zazen---a život se nestane stabilním
3-necvičíme zazen---a život se stane stabilním
4-necvičíme zazen---a život se nestane stabilním

myslím že existují lidé ve všech těchto skupinách
..............................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Já to říkám nešikovně, on přesně

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. dub 2013 2:52:57

Nie iba Sawaki, ale aj ty môžeš hovoriť o buddhizme presne. Okrem iných, aj tento tvoj príspevok je toho dobrým príkladom.

:)
Návštěvník
 


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků