Buddhismus - co je aktuální dnes

Moderátor: ryunin

Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » pon 18. bře 2013 22:45:20

Píšu tady hodně s překlepy, tohle jsou jen takové poznámky na okraj, tak to tak berte.

Jaká je šance poznat zkušenost Gautamy Buddhy dnes? Kam se obrátit?


Je naprosto nutné najít autentického učitele, někoho, kdo poznal na vlastní kůži zkušenost Gautamy Buddhy. nemůžeme spoléhat na intelektuály nebo zbožné lidi. BUddhismus má mnoho škol a větví, ale Buddhova zkušenost je jenom jedna, není to větev nebo odnož, takže musíme najít někoho, kdo má pravou zkušenost Buddhy.

Jak můžeme vědět, kdo má pravou zkušenost? Která škola buddhismu je ta pravá?

Mnoho lidí dá přednost nepravému učení, to je přirozené. Nemá smysl se zabývat chybami druhých více než autentickou praxí a filozofií buddhismu, proto bych rád upozornil na mistra Dogena. On je spojnicí mezi Buddhou a dnešním buddhistou. Byl to mnich a učitel, který buddhismu věnoval celý svůj život, našel podstatu buddhismu v Číně u svého mistra a přenesl tuto zkušenost do Japonska. Bez něho by pro nás bylo velmi obtížné pochopit, co cvičil a učil Buddha. Mistr Dogen zanechal velmi přesná, jasná učení o Buddhovi, takže díky tomu můžeme toto učení aktualizovat dnes. Ale abychom ho mohli aktualizovat dnes, musíme poznat učitele, který aktualizoval, tedy pochopil a v praxi realizoval učení mistra Dogena, vlastně zástupce Gautamy Buddhy, potažmo ztělesnění Buddhy.

Buddhismus nemůže být - v tom pravém smyslu - intelektuální zájem, čtení knih nebo občasná meditace s nějakou skupinou sympatizující s buddhismem, musí to být naprosto upřímná a důsledná snaha cvičit a studovat pod vedením učitele, tkerý uskutečnil Buddhistickou pravdu, kteoru jsem vysvětloval v jiném článku dnes.

To zní tak nějak důležitě, prohlásit ten a ten je autentickýá, ten ne, mistr Dogen je spojnicí mezi Gautamou a dnešním buddhistou atd... neměli bychom být tolerantní, flexibliní, přijímat různé názory a hlediska?

Buddhismus, pokud nás zajímá, neučí intelektuální toleranci, spíš naopak. To je jen takové módní chápání budhdismu a východních učení, že jsou o skromnosti a klidu, toleranci, otevřenosti... to je velmi povrchní, je to velmi pohodlné hledisko, všechno je nějak zajímavé, intelektuálně inspirující, ale buddhismus ve své podsatě není intelektuálně k ničemu, není to tedy nějaký styl života nebo názor na druhé... je to něc o naprosto odlišného, je to vskuktku revoluce, přeměna chápání světa.----- proto je tak makrantní rozdíl mezi intelektuálem, který se setká ze zenovým mistrem a oním zenovým mistrem - intelektuál u toho mistra hledá inspiraci, další hledisko, kdežto ten mistr ho obrazně nebo skutečně praští klackem - probuď se ze svého intelektuálního světa a svého snění o východní moudrosti. BUddhismus je velmi ostrý, jako když ná š ošlehne mrazivý vítr, ale je taky důsledně laskavý a pečlivý a soucitný. To může poznat teprve někdo, kdo se nechá od někoho učit a kdo na vlastní kůži zažije pravidelnou praxi zazenu. Takže k tomu, abychom do buddhismu pronikli, musíme poznat autentického učitele, který zlomí naše jednostranné chápání sebe, druhých a buddhismu. Pokud se zlomit v tom dobrém smyslu necháme.

A ty - ty co učíš nebo vysvětluješ, to je jako autentický buddhismus?

Jen předávám to, co mě naučil můj učitel. Jsem takový jeho zástupce v Praze. Snažím se předat to, co mě naučil, to je vše. Takže vysvětluju to, co učil Dogen, potažmo Buddha. A snažím se udržovat pravidelnou praxi zazenu v Praze, tato praxe naší sanghy se stala realitou a to je to, co buddhismus dělá - praxe skutečných lidí, který spolu cvičí a studujou buddhismus. Není tu certifikovaný učitel, to je jen můj učitel, ale souhlasil s tím, abych učil to, co jsme spolu sami studovali a prostě mám jeho plnou podporu. Je to šance pro mě i pro druhé, kteří s námi cvičí. Je to spojnice, mezi mým učitelem, Dogenem a Buddhou samotným. Každý, kdo s námi cvičí zazen, je Buddha. Co to znamená? To je to, co se studuje a cvičí v praxi meditační haly, nikoliv v diskuzích na netu. To je Buddha, Dharma a Sangha. Buddha je pozice zazenu, dharma je skutečnost, v které žijeme a sangha je skupina lidí, kteří spolu cvičí. To jsou tři poklady buddhismu. Bez nich není buddhismus. Buddha, dharma a sangha. Jsem rád, že něco takového můžu v Praze realizovat. Je to výsledek dvacetiletého úsilí.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod rafael » stř 20. bře 2013 22:33:43

Jen předávám to, co mě naučil můj učitel. Jsem takový jeho zástupce v Praze. Snažím se předat to, co mě naučil, to je vše.

já předávám to..
já jsem zástupce v Praze..
já předám to co mě naučil..


až toto odstraníš, pak budeš opravdový učitel..do té doby ne.. až toto vše odstraníš trvale, pak můžeš být časem i guruem.. za gurua nemluví slova... za gurua a opravdového učitele mluví jeho ticho, jeho sílá božského JÁ, a´t ji budeme nazývat budhou, ježíšem, nebo realizovaným člověkem..osvícením.. když budeš s opravdovým učitelem a s guruem, nepotřebuješ nic, jeho síla ticha se postará o vše co potřebuješ na duchovní cestě..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. bře 2013 1:00:31

rafael píše:Jen předávám to, co mě naučil můj učitel. Jsem takový jeho zástupce v Praze. Snažím se předat to, co mě naučil, to je vše.

já předávám to..
já jsem zástupce v Praze..
já předám to co mě naučil..


až toto odstraníš, pak budeš opravdový učitel..do té doby ne.. až toto vše odstraníš trvale, pak můžeš být časem i guruem.. za gurua nemluví slova... za gurua a opravdového učitele mluví jeho ticho, jeho sílá božského JÁ, a´t ji budeme nazývat budhou, ježíšem, nebo realizovaným člověkem..osvícením.. když budeš s opravdovým učitelem a s guruem, nepotřebuješ nic, jeho síla ticha se postará o vše co potřebuješ na duchovní cestě..


to co říkáš, neodpovídá učení buddhismu - učitelé buddhismu od Buddhy přes mistra Dogena, Kodo Sawakiho a další, předávali jednak cvičení zazenu a jednak filozofii buddhismu- říká se tomu transmise dharmy

Buddha Gautama znal smysl ticha, proto cvičil zazen s ostatními - ticho zazenu je velmi důležité, slova jsou tam zbytečné. Stejně tak je ale důležité i předávání pomocí slov a činů. Někdy v buddhismu vysvětlujeme, jindy konáme, obojí je velmi důležité. Mistr Dogen toho napsal spoustu, mistr Nagardžuna byl převratný filozof buddhismu, můj učitel používá svou inteligenci a cit pro to, aby vysvětlovat smysl buddhismu. Bez vysvětlování a bez cvičení zazenu není buddhismus. Obojí je důležité - učitel i cvičení. Předávám tedy to, co jsme se naučil od svého učitele a cvičím s ostatními zazen, ticho, pouhé bytí tady a teď.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. bře 2013 1:08:27

Zajímalo by mě, rafaeli, zda jsi se někdy osobně setkal s učitelem buddhismu, za kterého by mluvilo jeho božské já. Silně o tom pochybuju. Za svůj život jsem se setkal asi se třiceti učiteli buddhismu, ale všichni to byli obyčejní lidé a z nikoho žádné božské já nevyzařovalo. Možná jsi někdy slyšel o tzv. Zenu. Ten je božšký asi v tom smyslu, jak je božské otevřít okno nebo jít na záchod. To je podstata celého buddhismu, ne pouze zenu. Když Buddha otočil v ruce květinou, vyjádřil tím božskou podstatu každého obyčejného úkonu každé obyčejné bytosti. Je úkolem buddhisty přijít této obyčejnosti na kloub a najít v ní původní smysl věcí, původní osvícení vesmíru.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » čtv 21. bře 2013 8:06:30

ahoj ryunine, na rovinu:co obvykle píšeš, jsou výborné myšlenky, ale pod tím jak to píšeš je cítit trochu pýcha...mrzí mě to..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. bře 2013 8:29:01

Chtěl bych se zeptat, je-li možné podle Vás spojit cestu křesťanské víry a cestu zen buddhismu.
Návštěvník
 

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. bře 2013 9:15:49

irulan píše:ahoj ryunine, na rovinu:co obvykle píšeš, jsou výborné myšlenky, ale pod tím jak to píšeš je cítit trochu pýcha...mrzí mě to..


možná je to nedostatek skromnosti, což je nešvar celé zenové tradice - v zenu byla vždykcy ona rána holí, výkřik, z učení zenu, které samo sebe hrdě považuje za buddhismus, není cítit moc skromnosti, na druhou stranu vychovává k návratu ke skutečnosti a odmítá pýchu - člověk by neměl být hrdý na to, co dosáhl, to zen odmítá, na druhou stranu po něm chce, aby byl schopen jasně a sebevědomě vyjádřit podstatu věcí

taky je důležité si uvědomit, že setkání tváří v tvář odhaluje mnohem víc o charakteru člověka než čtení jeho článku na netu nebo knihy - skutečnou tvář člověk při osobním setkání těžko skryje, kdežto způsob psaní může někdy působit tak či onak , a o skutečném charakteru to moc nevypovídá

proto je v buddhismu nezastupitelné osobní setkání s učitelem a ověření jeho slov v praxi - možná píše sebevědomě, ale ve skutečnosti je nejistý, možná píše skromně a plaše, ale při osobním setkání se ukáže, že je hrdý a nafoukaný

každopádně já si o sobě nemyslím, že jsem lepší člověk než kdokoli jiný, včetně mnohonásobných vrahů a podobně, současně ale nepochybuju o tom, že i mnohonásobný vrah je buddha, když sedí v pozici buddhy - to je možná ta pýcha, pýcha na buddhovství všech bytostí, které se obrátili do skutečnosti
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. bře 2013 9:23:00

Návštěvník píše:Chtěl bych se zeptat, je-li možné podle Vás spojit cestu křesťanské víry a cestu zen buddhismu.


když cvičíme zazen, vyjadřujeme svou osvícenou podstatu, chcete li, neposkvrněnost, původní charakter, z doby, kdy byl člověk v ráji - takže když cvičíme zazen, neměli bychom hodnotit, zda jsme buddhisté nebo křesťané - jsou to jen myšlenky, takže není důvod, aby někdo, kdo rozvíjí svou křesťanskou zkušenost nemohl cvičit zazen - při samotném zazenu jsou ale naše myšlenky irelevantní

zen buddhismus nakonec neznamená stát se zen buddhistou, ale vrátit se ke své podstatě - která je stejná pro křesťany, ateisty, i buddhisty
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. bře 2013 9:24:56

děkuji
Návštěvník
 

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » čtv 21. bře 2013 9:57:02

:) sama zpětně reflektuju, co mě nutí kritizovat něčí projev, mohl by to být dobrý pocit z převahy, tak to bývá. Jenže začnu provokovat lidi, ke kterým mám přiblížení, přestane mi být lhostejné, že třeba nevidí něco, čím se sami brzdí. Asi v tom bude zase pýcha moje, dovolit si dát tu ránu holí někomu.
Na druhou stranu stojím o pochopení z ran holí od druhých, pokud jsou stejně míněny. Občas přijdou a jsou to nejlepší rady, co jsem kdy dostala. Jinak bych některé věci vůbec u sebe nezahlídla a žila si dál v iluzi o sobě samé.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod rafael » čtv 21. bře 2013 16:06:47

ryunin píše:Zajímalo by mě, rafaeli, zda jsi se někdy osobně setkal s učitelem buddhismu, za kterého by mluvilo jeho božské já. Silně o tom pochybuju. Za svůj život jsem se setkal asi se třiceti učiteli buddhismu, ale všichni to byli obyčejní lidé a z nikoho žádné božské já nevyzařovalo. Možná jsi někdy slyšel o tzv. Zenu. Ten je božšký asi v tom smyslu, jak je božské otevřít okno nebo jít na záchod. To je podstata celého buddhismu, ne pouze zenu. Když Buddha otočil v ruce květinou, vyjádřil tím božskou podstatu každého obyčejného úkonu každé obyčejné bytosti. Je úkolem buddhisty přijít této obyčejnosti na kloub a najít v ní původní smysl věcí, původní osvícení vesmíru.


setkal jsem se s jedním učitelem budhismu, byl jsem na jeho přednášce..ale nebyl realizovaný, nebo jak vy říkáte budhou.. neříkám ti aby jsi opustil budhismus, nebo aby jsi se toho vzdal.. musíš jen zapomenout na to že jen ty jsi učitel, jen ty předáváš dál v budhismu svůj směr..žádný skutečný učitel toto o sobě nemůže říct, a pokud to řekne, říká to jeho ego.. pokračuj ve své práci jako doposud, změn ale postoj své mysli..zapomen na učitelování a duchovně popojdeš dál.. porad svým žákům, ale nenech se nazývat učitelem.. tvé ego říká já jsem učitel, ale ten kdo tě vede v tvé duchovní práci je uvnitř tvého srdce.. uč srdcem..dělej vše jako doposud ve své duchovní praxi, jen uč srdcem..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. bře 2013 16:24:48

irulan píše::) sama zpětně reflektuju, co mě nutí kritizovat něčí projev, mohl by to být dobrý pocit z převahy, tak to bývá. Jenže začnu provokovat lidi, ke kterým mám přiblížení, přestane mi být lhostejné, že třeba nevidí něco, čím se sami brzdí. Asi v tom bude zase pýcha moje, dovolit si dát tu ránu holí někomu.
Na druhou stranu stojím o pochopení z ran holí od druhých, pokud jsou stejně míněny. Občas přijdou a jsou to nejlepší rady, co jsem kdy dostala. Jinak bych některé věci vůbec u sebe nezahlídla a žila si dál v iluzi o sobě samé.

Rád čtu podobná "vyznání", málo kdy je vidět tak upřímná introspekce. A když se šáhne do svědomí, podobné obejvíme v sobě také. Vzorce ega jsou stejné.

Jen nerozumím této větě: Jenže začnu provokovat lidi, ke kterým mám přiblížení, přestane mi být lhostejné, že třeba nevidí něco, čím se sami brzdí. Asi v tom bude zase pýcha moje, dovolit si dát tu ránu holí někomu.

To s tou pýcho a dát ránu holí, nerozumím tomu. Prosím prosím o dovysvětlení :-)
Návštěvník
 

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » čtv 21. bře 2013 19:53:34

Zamrzi me, ze ač jinak upřímný ve své snaze hledat, začne nekdo prezentovat své metody s naprostou vírou v neomylnost a univerzálnost pro každého. Nutká me to říct mu o jeho omylu, (dat mu tu ránu holi, aby se vzpamatoval) ve víře, ze to dělám z lásky. A ze to takhle pochopí. A pak pochybuju, jake mám na to právo...a kdo a co me poňoukalo to říct. A jestli to naopak není moje "neomylnost". To, co me irituje na jinem, muze byt prave můj problém.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. bře 2013 19:58:48

rafael píše:
ryunin píše:Zajímalo by mě, rafaeli, zda jsi se někdy osobně setkal s učitelem buddhismu, za kterého by mluvilo jeho božské já. Silně o tom pochybuju. Za svůj život jsem se setkal asi se třiceti učiteli buddhismu, ale všichni to byli obyčejní lidé a z nikoho žádné božské já nevyzařovalo. Možná jsi někdy slyšel o tzv. Zenu. Ten je božšký asi v tom smyslu, jak je božské otevřít okno nebo jít na záchod. To je podstata celého buddhismu, ne pouze zenu. Když Buddha otočil v ruce květinou, vyjádřil tím božskou podstatu každého obyčejného úkonu každé obyčejné bytosti. Je úkolem buddhisty přijít této obyčejnosti na kloub a najít v ní původní smysl věcí, původní osvícení vesmíru.


setkal jsem se s jedním učitelem budhismu, byl jsem na jeho přednášce..ale nebyl realizovaný, nebo jak vy říkáte budhou.. neříkám ti aby jsi opustil budhismus, nebo aby jsi se toho vzdal.. musíš jen zapomenout na to že jen ty jsi učitel, jen ty předáváš dál v budhismu svůj směr..žádný skutečný učitel toto o sobě nemůže říct, a pokud to řekne, říká to jeho ego.. pokračuj ve své práci jako doposud, změn ale postoj své mysli..zapomen na učitelování a duchovně popojdeš dál.. porad svým žákům, ale nenech se nazývat učitelem.. tvé ego říká já jsem učitel, ale ten kdo tě vede v tvé duchovní práci je uvnitř tvého srdce.. uč srdcem..dělej vše jako doposud ve své duchovní praxi, jen uč srdcem..



nenapsal jsem nikde, že jen já jsem učitel a že jen já něco předávám - navíc neřeším svou roli učitele, normálně by mě vůbec nenapadlo oíznačlovat se za učitele buddhismu, stejně jako nechodím po světě s myšlenkou, že jsem učitelem na gymplu, občas mě to napadne, ale nejsem na to ani hrdý, ani se za to nestydím - učitel na základce, na univerzitě, v meditační hale, kdekoliv, je jen služebník, má určitou dočasnou roli, něco předá a jde dělat něco dalšího, nezůstává uvězněn v té roli dál, když už to není aktuální

samozřejmě, když někde vystupuju často v roli toho učení, pak mě tak okolí bude vnímat - pozitivně, negativně nebo neutrálně, ale ubde si víšmat, že tam něco učím - na škole nebo když jsme v zendo a já tam něco ukazuju, jak sedět, nebo vysvětluju - někdo si může pomyslet "hmm, to je špatný učitel, nebo to je dobrý učitel", ale to mě nezajímá, chci jen odvést určitou práci, nic víc

v buddhismu není hierarchie ve smyslu nejdřív jsi dole, nic nevíš, pak jsi někde postupně výš, pak vysoko a pak snad nejvýš v buddhismu jsme si všichni rovni -- ale máme různé role v různých životních situacích - buddha je ten, kdo je stoprocentně žákem, když je to aktuální a učitelem, když je to aktuální, aniž by uvízl v těchto konceptech

navíc učení je forma učení se a učitel se od žáků hodně naučí, naopak to nemusí vždy platit
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » čtv 21. bře 2013 20:04:58

ryunin píše:...v buddhismu není hierarchie ve smyslu nejdřív jsi dole, nic nevíš, pak jsi někde postupně výš, pak vysoko a pak snad nejvýš v buddhismu jsme si všichni rovni -- ale máme různé role v různých životních situacích - buddha je ten, kdo je stoprocentně žákem, když je to aktuální a učitelem, když je to aktuální, aniž by uvízl v těchto konceptech

navíc učení je forma učení se a učitel se od žáků hodně naučí, naopak to nemusí vždy platit

:)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » úte 26. bře 2013 14:51:48

Buddhismus, pokud nás zajímá, neučí intelektuální toleranci, spíš naopak. To je jen takové módní chápání budhdismu a východních učení, že jsou o skromnosti a klidu, toleranci, otevřenosti...

Je pravda, ze i tak jsem chápala buddhismus a proto mi byl svým zpusobem blíž k srdci, než konvenční náboženství. Ale poznávám, ze je v tom hlavně velka disciplína a pevná pravidla. Musím přiznat, ze mám velkou nedůvěru nekriticky dodržovat pravidla, u kterých nechápu smysl, zvláště když je vytvořili nedokonali lidé. Což jsou tedy vsechna pravidla.
Tedy i pravidla v tvém fóru, doufám, ze jsou dočasná a ze budeš mít silu otevřít hranice a čelit i případnému obtěžování zvenčí s klidem a velkorysosti.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod irulan » stř 27. bře 2013 22:42:12

rafael píše:.......
další věcí je že naše mysl a ego lpí na tom "našem" co nám nejvíc vyhovuje v naší praxi a snažíme se všem říct, že to co děláme je to nejlepší nejen pro nás ale mělo by být i pro ostatní.. zapomínáme ale že každá praxe je pouze mysl, ego, a pokud odstraníme čímkoliv jakýmkoliv náboženství nebo praxí ego a mysl, zmízí i náš duchovní směr.. jsou miliony hledajících a každý potřebujě něco jiného podle povahy své mysli a své duchovní minulosti.. lpět na jednom náboženství si myslím není dobré..

určitě je fajn mít různé kategorie nebo témata aby uživatel líp našel co potřebuje..

tohle sdílím...a kolik to utrpení způsobilo jiným bytostem právě to lpění a fanatismus.
I když dva sdílí mnoho společného, nejsou nikdy totožní tak, aby měli stejné zážitky a pochopení z nich. Jak jsem dneska četla v jednom článku z odkazu jiného vlákna (Ego a mysl):
A tak, i když zanechal stopy ve sněhu, tak Vy nemůžete kráčet s těma samýma nohama, v těch samých botách. Každý má jinou velikost bot a jinou váhu. Jinými slovy, každý má svou vlastní karmu.

ten článek mě moc zaujal..http://www.gnoza.cz/Czech-html/pages/Proc-meditovat.html
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod rafael » čtv 28. bře 2013 15:15:08

tento článek na gnoze je naprostá dokonalost.. svým obsahem vysvětluje obyčejnému člověku jak se věci mají, svým obsahem odpovídá na několik témat a dotazů a odpovědí zde ve foru, dokonalý článek na potvrzení vlastní zkušeností, na potvrzení vlastních pomoci druhým i druhých sobě.... výborný web.. líbí se mi že kombinuje všechny směry, ticho, budhismus, křestanství, meditaci..vše je pouze o tom jednom u všech duchovních nauk.. každý kdo má svůj jakýkoliv duchovní směr zde najde to co potřebuje.. v článku je vlastní zkušenost pisatele.., myslím si že článek otřese mnoha vlastními názory uživatelů i redaktorů na foru, že si tam každý najde to své..

sexuální energie (kundalini) je opravdu části projevu JÁ a je s ním dokonale spojená..

A až se Vám to podaří, tak uslyšíte hlas ticha, který Vám udá směr, který Vás bude vést. Váš Guru, vnitřní Bůh, vnitřní Já Vám bude říkat: „Udělej tohle a udělej tamto"
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 11. říj 2016 12:54:25

Buddhismus dnes

Buddhovo učení poukazuje na samotnou podstatu naší existence, na dokonalou podstatu všech jevů. Ukazuje nám potenciál mysli. Díky jeho pochopení je možné prožívat trvalé štěstí. V buddhismu nejsou dogmata a velmi důležité je nezávislé a kritické myšlení.

Buddhismus není jen filozofií, náboženstvím či psychologií. Je praktickým učením o tom, jak se věci mají, díky kterému můžeme rozvíjet moudrost a užitečné vlastnosti a schopnosti, abychom dokázali pomoct nejen sobě, ale i druhým.

Základním přáním všech bytostí je touha po štěstí. V buddhismu rozlišujeme dva druhy štěstí – běžné, podmíněné a absolutní, trvalé. První z nich hledáme v různých příjemných prožitcích, lásce, majetku, společenském postavení. Toto štěstí je však závislé na mnoha vnějších podmínkách. Pokud pominou, štěstí mizí a objevuje se utrpení.

Klíčem k trvalému štěstí je pochopení toho, jak se věci mají. Buddha rozpoznal, že bolestné prožívání životních etap, jako je stáří, nemoci, smrt a pomíjivost všeho, má příčinu. Tou je základní nevědomost, která nám nedovoluje vidět skutečnou podstatu věcí. Omezuje nás klamná představa „já“ či ega, rušivé pocity, krátkozraké návyky, lpění a ztuhlé představy.

Díky Buddhovým učením lze dospět ke zkušenosti, že tělo, myšlenky a pocity netvoří žádné skutečné „já“. Tento stav, kdy již neprožíváme rušivé pocity jako lpění, žárlivost či hněv, se nazývá vysvobozením, někdy také „malým osvícením“. Konečným cílem je prožívání buddhovské podstaty vlastní mysli bez očekávání a obav a bez nesprávných představ, tedy stav trvalého štěstí – plné osvícení.

Z buddhistického úhlu pohledu není svět závislý na slepém osudu, náhodě nebo vyšší moci, ale funguje na základě příčiny a následku, karmy. Každý prožívá svou vlastní karmu, tedy výsledky svého předchozího jednání, myšlenek a slov. Jsou-li pozitivní, přinášejí štěstí, zatímco negativní nastavení je zdrojem utrpení. Pokud člověk dokáže přijmout zodpovědnost za své jednání, může na sobě začít pracovat a svou situaci vědomě změnit.

Ke změně nestačí jen intelektuální pochopení, protože naše návykové tendence a vzorce chování jsou velmi hluboce zakořeněné. Buddha proto poskytuje tři pilíře – informace; meditace, které pomohou přeměnit informace na zkušenost; a vysvětlení, jak si informace a zkušenosti získané z meditace trvale udržet.

Buddhova učení nabízejí praktické poznatky a zkušenosti využitelné pro každodenní život. Tyto metody nejsou závislé na konkrétní kultuře. Ve spojení s meditacemi pomáhají poznat náš vlastní potenciál, rozvíjet vnitřní rovnováhu a klid, zachovávat si zdravý odstup od situací a nalézt trvalé štěstí, které není podmíněné tím, co se zrovna děje.

http://bdc.cz/buddhismus/buddhismus-dnes/
Návštěvník
 

Re: Buddhismus - co je aktuální dnes

Nový příspěvekod nop » úte 11. říj 2016 16:48:23

rafael píše:tento článek na gnoze je naprostá dokonalost.. svým obsahem vysvětluje obyčejnému člověku jak se věci mají, ....
A až se Vám to podaří, tak uslyšíte hlas ticha, který Vám udá směr, který Vás bude vést. Váš Guru, vnitřní Bůh, vnitřní Já Vám bude říkat: „Udělej tohle a udělej tamto"

Gnoze kvetla od r. cca 200 př. Kristem do cca 200 po Kristu.
Tady je to ale pomíchané s křesťanstvím a buddhismem.

Neumím strávit tolik rozmanitostí a výkladů, které se mi místy zdají fantastické.
Nebo podrobnosti: svodů Máry je pět "dcer", ne tři.
Podezřelé je mi také, když někdo uvádí Lucifera jako pomocníka Boha. To mi připadá jalo lupiče či tuneláře nazvat pomocníkem ředitele banky.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků