Jas slunce a hvězd

Moderátor: ryunin

Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod ryunin » sob 19. led 2013 0:33:06

Někdo tvrdí, že různé cesty vedou k cíli.

Někdo tvrdí, že jen jedna cesta vede k cíli.

Ale co je cesta a co je cíl?

Když studujeme buddhismus v praxi, jedině tento okamžik má hodnotu dharmy. Když studujeme více věcí najednou, rostou nám ruce a nohy z hlavy a natahujeme se tam, kam nedosáhneme. Když se vracíme do tohoto okamžiku, učení všech náboženství jsou bez významu. Když vycházíme z tohoto okamžiku, vstupujeme do světa klamů a bludů. V tomto okamžiku je jediná cesta možná - není jiné cesty. Buddha, který sedí v lotosové pozici, uskutečňuje všechny cesty všech bytostí - věřících v démony, věřících v bohy, věřících ve svaté, věřících v nečisté, věřících v prázdnotu i věřících v hmotu. Když v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici, náboženství a filozofie jsou sny podzemních duchů a dosažení a nedosažení cíle je výkřik bludičky v lese. (Bludička je postava ze slovanských pohádek, nikoliv z asijských legend).

Když v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici, všechny otázky a odpovědi jsou smazány a objevuje se skutečnost samotná. Není tu jedna cesta, není tu více cest. Osvícení je sen démonů a sen bohů, iluze jsou mraky, které svobodně plují po obloze. Začátek a cíl jsou tlama a ocas bůvola. Hledání je koleno a nalezení je rameno. V tomto okamžiku je dharma základní princip všech věcí a bytostí. Nejsou tu náboženství, nejsou tu otázky ani odpovědi, není tu jednota ani rozdíl, není tu popření ani potvrzení. Jen v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici a vyjasňuje to, co je mimo svět lidí a bohů, a přece je to jasnější než slunce a hvězdy.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod rafael » čtv 24. led 2013 23:03:00

ryunin píše:Někdo tvrdí, že různé cesty vedou k cíli.

Někdo tvrdí, že jen jedna cesta vede k cíli.

Ale co je cesta a co je cíl?

Když studujeme buddhismus v praxi, jedině tento okamžik má hodnotu dharmy. Když studujeme více věcí najednou, rostou nám ruce a nohy z hlavy a natahujeme se tam, kam nedosáhneme. Když se vracíme do tohoto okamžiku, učení všech náboženství jsou bez významu. Když vycházíme z tohoto okamžiku, vstupujeme do světa klamů a bludů. V tomto okamžiku je jediná cesta možná - není jiné cesty. Buddha, který sedí v lotosové pozici, uskutečňuje všechny cesty všech bytostí - věřících v démony, věřících v bohy, věřících ve svaté, věřících v nečisté, věřících v prázdnotu i věřících v hmotu. Když v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici, náboženství a filozofie jsou sny podzemních duchů a dosažení a nedosažení cíle je výkřik bludičky v lese. (Bludička je postava ze slovanských pohádek, nikoliv z asijských legend).

Když v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici, všechny otázky a odpovědi jsou smazány a objevuje se skutečnost samotná. Není tu jedna cesta, není tu více cest. Osvícení je sen démonů a sen bohů, iluze jsou mraky, které svobodně plují po obloze. Začátek a cíl jsou tlama a ocas bůvola. Hledání je koleno a nalezení je rameno. V tomto okamžiku je dharma základní princip všech věcí a bytostí. Nejsou tu náboženství, nejsou tu otázky ani odpovědi, není tu jednota ani rozdíl, není tu popření ani potvrzení. Jen v tomto okamžiku Buddha sedí v lotosové pozici a vyjasňuje to, co je mimo svět lidí a bohů, a přece je to jasnější než slunce a hvězdy.


co je cesta a co je cíl?? tý sám ji cesta a cíl.. když odstraníš ego zjištíš, že jsi hledal sám sebe, že hledání sama sebe je cesta a cíl.. cesta a cíl jsou jedno..a to je tvé JÁ
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod teonik » pát 25. led 2013 8:44:44

jsem cesta,cíl,poutník,překážka na cestě,pomoc na cestě,
zkratka,slepá ulička,patník i škarpa,...
jsem spolupoutník i protijdoucí,
zastávka busu,zátaras a silniční kontrola...

jsem návod,jak cestu jít i odvaha experimentovat,
jsem křižovatka cest,
jsem batoh,který musím nést
to vše k cestování nutné...jsem,
když tím být chci

a v cíli si řeknu:
bylo to fajn,merci
....................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod malpan » pát 25. led 2013 18:53:02

ryunin píše:Někdo tvrdí, že různé cesty vedou k cíli.

Někdo tvrdí, že jen jedna cesta vede k cíli.

Ale co je cesta a co je cíl?

všechny cesty vedou k cíli a cílem je cesta sama

jednou na to přijde každý, protože to nemůže být jinak ;)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. led 2013 21:11:07

vostalpetr píše:Určitě to je jinak.... :D

Není žádná cesta a není žádnej cíl,
a to určitě nemůže být jinak... :D


Jana píše:
Není tu jedna cesta, není tu více cest...


Není tu Zen, není tu učitel, není tu žák....

:)


:what: :D
Návštěvník
 

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod malpan » sob 26. led 2013 9:56:09

jednou na to přijde každý, protože to nemůže být jinak

všechno, co bylo stvořeno musí zaniknout
čímkoliv vybočíš z jednoty, stane se to příčinou, pro kterou jednou dojde k návratu
- svými rozhodnutími se vychylujeme jako kyvadlo, abychom se vrátili zpět a introspekcí přitom přišli na to, že není nic než jen kývání a ten, kdo to pozoruje. Nakonec přijdeme i na to, že mezi kýváním a pozorovatelem není rozdíl. Je to jen projev energie - nekonečná hra, kdy stvořitel (tvořitel) sám v sobě rozehrává život s tím, že mi jej vidíme jako tento svět. Základem je nekonečná, živá prázdnota (kterou můžeš vnímat při meditaci) - tedy ten pojem, že nic neexistuje. V tomto prostoru je rozehraná hra života. A právě protože je tímto prostorem, pak v konečném uvědomění není možné, aby to bylo něčím jiným.
Na cestě uvědomování postupně objevujeme život ve hmotě a jeho řád, život nehmotný a jeho řád, zákon příčiny a následku, sebenevydělitelnost, dokonalou jednotu v její pestrosti projevu.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod teonik » sob 26. led 2013 10:06:34

všechno,co bylo stvořeno se bude chovat podle vůle Toho,kdo to stvořil...

kdo jsem,abych mu přikazoval,že to má nechat zaniknout?

mé poznání ted směřuje k tomu,že možné je vše...

a já to mohu nepatrně ovlivnit,asi jako když první sněhová vločka se pohne...pak druhá,pak další...a spustí se lavina nebo se také nestane nic...

....................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Jas slunce a hvězd

Nový příspěvekod malpan » sob 26. led 2013 10:12:27

teonik píše:všechno,co bylo stvořeno se bude chovat podle vůle Toho,kdo to stvořil...

ano, i tady platí, co jem napsal:
malpan píše:všechno, co bylo stvořeno musí zaniknout

protože i ta vůle toto stvořit jednou započala...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron