Neulpívejte na formě, neulpívejte na slovech

Moderátor: ryunin

Neulpívejte na formě, neulpívejte na slovech

Nový příspěvekod ryunin » sob 05. led 2013 19:40:23

Toto je rozhovor, který by měl napravit omyly, kterých se dopustili ti, co si něco mysleli o buddhismu a zapomněli, o co jde v podstatě. Je to inspirováno rozhovory, které vedli žáci s mistrem Obaku. Neopisoval jsem ty otázky, ani odpovědi mistra Obaku, ale jsem si vědom toho, že jsem použil podobný styl dialogu.

Co učí buddhismus?

Nic.

Když nic neučí, proč tu jsou knihy a cvičení?

Abychom přišli na to, že knihy nemůžou nahradit pravdu a že cvičení nevede k ničemu.

A když na to přijdeme, proč neodhodíme knihy a cvičení, a místo toho dále listujeme v knihách a cvičíme?

Protože mezitím přišli další, kteří se ještě nenaučili odhodit knihy a cvičení. Navíc my sami nemůžeme tvrdit, že buddha je něco, čeho jsme dosáhli včera a není třeba to projevit dnes. Proto každý den musíme cvičit to, co projevuje buddhu zcela otevřeně a jasně, což je zazen.

Která škola buddhismu je ta pravá?

Mokrý chodník.

Jak ji nalezneme?

Když se podíváme před sebe.

Kdo může rozumět takovým nesmyslným odpovědím?

Ten, kdo se přestane snažit rozumět.

Kde je soucit a moudrost v učení, které se zajímá o mokré chodníky, místo aby lidem ukázalo cestu ke svobodě a klidu mysli?

Svoboda a klid mysli jsou věci, které nastávají, když přesnateme hledat svobodu a klid mysli.

Jak můžeme přestat hledat svobodu a klid mysli, když jsme spoutaní a neklidní?

Když se přestaneme zabývat produkty sobecké mysli, můžeme okusit svobodu a klid buddhy.

Jak se můžeme přestat zabývat produkty mysli?

Když se soustředíme na pozici buddhy.

Kam nás dovede tato pozice?

Do přítomnosti.

Jaké naplnění najdeme v přítomnosti?

Bude to napnění vesmíru a úpadek ega.

Jak dlouho trvá, než člověk v zazenu dosáhne naplnění vesmíru?

Už ho dosáhl.

Proč se mnou mluvíte, jak bych byl hlupák?

Kategorie jako hlupák nebo osvícený jsou jen výplodem někoho, kdo nepoznal svou pravou podstatu.

Jak mám poznat svou pravou podstatu, když říkáte, že není žádné učení ani žádné dosažení?

Kdybyste se přestal ptát a pouze se vrátil do reality, nemusel byste hledat svou pravou podstatu. Ale protože nejste schopen vrátit se do reality, buddhové cvičí zazen, v kterém není rozdílu mezi moudrým a hloupým, starým a mladým, novým a obnošeným.

Když je to tak, jsem buddha, když cvičím zazen?

Být buddhou neznamená myslet si, že jsem buddhou.

Co je tedy být buddhou?

Tady a teď, nic nemá fixní formu. To je buddha.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků