Mysl začátečníka

Moderátor: ryunin

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » úte 01. kvě 2018 9:21:18

Ahoj Jano

Jana píše:
"Podle doktríny buddhismu bychom měli začít osvícením, pak přistoupit k cvičení a teprve potom k myšlení. "

Tohle je, Pelvane, nádherná myšlenka.


Tohle byla především myšlenka S. Suzukiho.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » úte 01. kvě 2018 9:47:55

Ahoj

Ono, když dojde k probuzení mysli, tak by to probuzení mělo být provázeno osvícením srdce.
To probuzení mysli je vlastně utnutí či ustání myšlenek.
A bez myšlenek nám zůstává už jenom naše emoční naladění a to by mělo být pozitivní.
Ale kde brát pozitivní naladění sedíc v místnosti spolu s dalšími nasranými lidmi?
Buddha dosáhl probuzení mysli sedíc sám pod stromem bódhi. Jeho emoční naladění bylo určitě pozitivní podle jeho vyhlášeného úsměvu.
Možná je tedy lepší sedět sám pod stromem než sedět ve skupině v místnosti.

Nevím a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Jana » úte 01. kvě 2018 10:01:16

Pelvan píše:Ahoj

Ono, když dojde k probuzení mysli, tak by to probuzení mělo být provázeno osvícením srdce.
To probuzení mysli je vlastně utnutí či ustání myšlenek.
A bez myšlenek nám zůstává už jenom naše emoční naladění a to by mělo být pozitivní.
Ale kde brát pozitivní naladění sedíc v místnosti spolu s dalšími nasranými lidmi?
Buddha dosáhl probuzení mysli sedíc sám pod stromem bódhi. Jeho emoční naladění bylo určitě pozitivní podle jeho vyhlášeného úsměvu.
Možná je tedy lepší sedět sám pod stromem než sedět ve skupině v místnosti.

Nevím a zdravím


Probuzená mysl je ve své podstatě sama o sobě radostná, šťastná, protože se vrátila zpátky Domů, do srdce, kde bez žalobce rozdělovače je vše Jedním.

Tedy je sama o sobě tím, co považujeme za pozitivní ladění.

Ale to takzvaně negativní, nemusí být něčím špatným.

Když bychom Boží trojjedinost kupříkladu vztáhli na atom, tak neutrální neutrony jsou spojeny s kladnými protony, kolem nich se v obrovské vzdálenosti vzhledem k jejich nepatrnosti pohybují negativní elektrony, vše je relativně stabilní a v klidu, než vezme nějaký negativní elektron roha a díky energetické nevyváženosti vznikne touha po negativním náboji a pak se tvoří vazby, připoutanosti, rozmanitosti projeveného, no prostě krása.

A ta krása života tady je, dokud někoho nezačne trápit, že je něco jinak, než si myslí, že by mělo správně být..., než se v mysli objeví žalobce rozdělovač, kvůli kterému začne být mysl nešťastná.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Tara » úte 01. kvě 2018 10:19:57

Taky nevím, ale jakákoli "disciplína" mi přijde ne dobrá. Jakákoli. Tedy i sezení někde v ústraní.
Podle mě nejde o to, aby myšlenky ustaly a srdce se stalo otevřeným.
Podle mne jde o POCHOPENÍ. Pochopení povahy mysli na pozadí světové (vesmírné) mysli a tím i o pochopení, kdo jsem já... a ano, otevřené, čisté srdce je podmínkou...., protože jedině opravdovost je tím, co odemyká bránu.

Jakékoli disciplíny jen srdce spoutávají okovy a cesta se se stává zavřenou...

K tomu mě napadá takový příběh. V buddhistickém klášteře dal jednou představený mnichovi za úkol, aby vyčistil dvůr od listí. Na tom dvoře rostlo hodně stromů a dvůr byl neustále zasypán listím. Ať se mnich snažil sebevíc, dvůr nikdy nebyl takový, aby na něm nebyl ani lísteček. Představený ho chodil čas od času kontrolovat a byl nespokojen, že úkol stále není splněn. Žák se snažil, celý den zametal listí, ale dvůr stále nebyl dokonale čistý.
Tak to trvalo několik dnů. Když mnich viděl bezvýslednost své práce, vzdal to. Tu přišel Mistr a pochválil ho: "Výborně, takto vypadá čistý dvůr."

...

Listí můžeme brát jako naše myšlenky. Dvůr jako mysl, ve které se myšlenky objevují.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » úte 01. kvě 2018 11:20:41

A proto šťastný ten, kdo sedí pod stromem, vesel odpočívá, a na disciplínu nepomyslí.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » stř 02. kvě 2018 10:18:43

Ahoj

Buddha seděl pod stromem bódhi, neseděl na stromě nebo neseděl vedle něho.
Seděl pod ním.
Je to podobné, jako když žák sedí pod stupínkem učitele.
Strom je učitel a Buddha byl (je) jeho žákem.

Jsou čtyři sliby a první zní nějak takhle:
"Cítících bytostí je bezpočet, slibuji je všechny osvobodit!"

Proč je v těch slibech taková sebestřednost?
Nemohlo by se to říci demokraticky takto?
"Cítících bytostí je bezpočet, dovoluji kterékoli z nich to, aby mne osvobodila!"
Až když budu osvobozen, mohu sám někoho osvobozovat.
Dokud jsem spoután sebeklamy, tak si jenom na něco hraji.

Se domnívám a zdravím

PS
Koupil jsem si knihu, která stála 19 Kč. Jmenuje se Oční akupunktura, napsali ji Karin Bruckner a Hans-Peter Wutta.
V té knize se píše, že člověk je stavbou těla podobný rostlině.
Nohy jsou kořeny, trup těla je stvol (nebo kmen), ruce jsou listy (nebo větve), hlava je květ (nebo koruna).
Kterákoli rostlina Tě může osvobodit. A ráda to udělá, když jí to dovolíš.

PPS
V knize Škola malého stromu se píše, že malí indiáni byli posíláni do lesa, aby si tam našli své místo, které mají rádi. A toto svoje místo pak pravidelně navštěvovali podle svých potřeb.
To místo v lese je vlastně skupina rostlin spolu s matkou Zemí, to je ta pravá sangha.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. kvě 2018 10:48:13

Ahoj, co to je za blbost, že někdo může někoho osvobodit?
Nikdo nikoho nemůže osvobodit, může ho ale k osvobození pomoct směřovat, přibližovat.
Osvobození se uděje. Milostí a připraveností.
Aby někdo mohl někomu pomoci přiblížit se osvobození, "musí" v ideálním případě být sám již osvobozen, nebo musí mít povědomí o STAVU osvobození, i když ho sám primárně nežije (z různých důvodů).

Slovo osvobození můžeme nahradit slovem Pravda, Pochopení, Prozření....
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. kvě 2018 11:04:01

Ještě jsem neslyšela, že by někdo se stal osvobozeným proto, že seděl pod stromem :-)
Ale cest je něurekom, tak proč ne zrovna takto.

Jestli jsi nečetl knížečku je to útlá knížka, ale "výživná" :-) , doporučuji, zkus si přečíst alespoň obsah zde, o čem byla cesta Siddharthy. Jen první část jeho cesty byla askeze, sezení pod stromem....

Siddhartha

https://cs.wikipedia.org/wiki/Siddhartha
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod inuholt » stř 02. kvě 2018 12:04:40

Shunryu Suzuki učil, že udržet si mysl začátečníka je těžší než dosáhnout osvícení nebo cvičit zazen.

To nevím co na to říct,
já jsem takovej začátečník, že ani nevím, co je mysl začátečníka

Nedělat si o ničem dopředu představu, názor nebo nějaké přesvědčení, které se nám v různých situacích objevuje automaticky na základě všech našich dosavadních zkušeností.

Mysl začátečníka tedy vnímám jako ochotu v každé situaci pozorně, tiše plně a pozorně vnímat to, co právě je...

Když tu je mysl začátečníka, východiskem při pozorování momentálního dění je pokaždé něco jako posvátné "nevím"..., plná, tichá pozornost, všímavost...


:yes:
inuholt
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod nop » stř 02. kvě 2018 12:09:04

Návštěvník píše:Ještě jsem neslyšela, že by někdo se stal osvobozeným proto, že seděl pod stromem :-)
Ale cest je něurekom, tak proč ne zrovna takto.

Jestli jsi nečetl knížečku je to útlá knížka, ale "výživná" :-) , doporučuji, zkus si přečíst alespoň obsah zde, o čem byla cesta Siddharthy. Jen první část jeho cesty byla askeze, sezení pod stromem....

Siddhartha,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Siddhartha

Narážíme také na problém práce s jazykem.
místo""...ještě jsem neslyšela, že by se někdo stal osvobozený proto, že seděl pod stromem"
řekněme na př. :
" už jsem slyšela, že se někdo stal osvobozený při tom, když seděl pod stromem"
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » stř 02. kvě 2018 12:17:37

Kdyby šla nirvána vysedět, byl by parlament samej buddha. Což ovšem neznamená, že to na někoho nemůže přijít, ať už sedí kdekoliv, třeba na záchodě.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 03. kvě 2018 10:48:26

Ahoj

Jo na záchodě jsme všichni relaxovaní a v nirváně, protože jinak by nemohly vyměšovací reflexy pracovat.:-)

Jde mi o to být relaxovaný i někdy jindy než jenom na záchodě.
To sezení (poloha těla) tam není ten nejdůležitější prvek vedoucí k relaxaci.
Mnohem důležitější se mi zdá celkové naladění člověka na přítomný okamžik, který je bez adjektiv (dobrý, špatný). Je to prostě tak, jak to je.
Pak se dá relaxovat nejen v sedě, ale i při chůzi nebo při běhu.

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » čtv 03. kvě 2018 15:27:56

Hejhula, na tom záchodě to mimochodem potkalo Járu Kočího, a tak o něm někteří mohli slyšet jako o "záchodovým guruovi."
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » čtv 03. kvě 2018 15:42:47

Rozuměj tedy takovou tu krapet trvalejší nirvánu, ne tu při který je uvolněnej jen řitní svěrač.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » čtv 03. kvě 2018 16:00:30

Jj, z konzumace přítomnýho okamžiku se dobře nejen sedí. Ale jak už to bývá, bývá přitom "nejen" i něco dobrého vyjeveno a občas i vyzvěděno.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. kvě 2018 20:17:53

Myšlením k bohatství píše:
Shunryu Suzuki učil, že udržet si mysl začátečníka je těžší než dosáhnout osvícení nebo cvičit zazen.


To nevím co na to říct,
já jsem takovej začátečník, že ani nevím, co je mysl začátečníka, takže nevím co a jak bych měl udržet...

To je dobrej začátek :)
Nedělat si o ničem dopředu představu, názor nebo nějaké přesvědčení, které se nám v různých situacích objevuje automaticky na základě všech našich dosavadních zkušeností

Mysl začátečníka tedy vnímám jako ochotu v každé situaci pozorně, tiše plně a pozorně vnímat to, co právě je...

Když tu je mysl začátečníka, východiskem při pozorování momentálního dění je pokaždé něco jako posvátné "nevím"..., plná, tichá pozornost, všímavost, spíš než udržovat si přitom mysl začátečníka.

Udržování čehokoliv v sobě totiž bezděčně obsahuje snahu se v tom udržet - založenou na vědomí "vím, že by se tohle mělo udržovat..." - na opaku mysli začátečníka.

:yes:
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Tara » čtv 03. kvě 2018 20:34:26

Stav "nevím" tady dnes nějaký Návštěvník nějakému Návštěvníkovi nabízel, že by se ulevilo...., prima....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » pát 04. kvě 2018 8:10:34

Zakopanej pes ohledně stavu "nevim" a dalších stavů, bývá často v tom že člověk, kterej se začíná zajímat o duchovno, tedy tzv začátečník, začne číst a poslouchat kdejaké ty popisy, motta, legendy. A najednou si říká, "ty bláho, to je ono, to je přesně ono! Všepronikající láska, neohraničené vědomí, bezejmená skutečnost, stav nevim.., juchů!" A co se stane? Málokterá mysl tuhle průtrž informací ustojí a zachová si čerstvou sotva vyklubanou intuici. Které by vlastně stačilo jen naslouchat. No a tak se požehnaný stav "začátečníka" pomalu ale jistě mění ve stav duchovního všeználka. A přirozená moudrost, co začala samovolně pronikat z nitra na povrch, zůstala zarovnána haldami vědomostí, kdesi v podvědomí. Kormidla se nadšeně chápe zduchovnatělé ego, které se furt ne a ne toho nenadálého poznání nabažit. Dokud prostě jednou tou přecpaností neprdne. Čemuž se odborně říká nirvána.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » pát 04. kvě 2018 9:19:02

S informacemi není až takový problém, jen se s nimi nesmíš ztotožnit,

a ještě větší problém pak nastane když se podle nich začneš coby ego řídit, tedy začneš dle návodu praktikovat,

to pak to zabetonuješ jak Černobyl...
vostal petr
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. kvě 2018 10:16:17

prodám vilu v Černobylu, značka září
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků