Mysl začátečníka

Moderátor: ryunin

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. kvě 2018 21:17:53

Myšlením k bohatství píše:
Shunryu Suzuki učil, že udržet si mysl začátečníka je těžší než dosáhnout osvícení nebo cvičit zazen.


To nevím co na to říct,
já jsem takovej začátečník, že ani nevím, co je mysl začátečníka, takže nevím co a jak bych měl udržet...

To je dobrej začátek :)
Nedělat si o ničem dopředu představu, názor nebo nějaké přesvědčení, které se nám v různých situacích objevuje automaticky na základě všech našich dosavadních zkušeností

Mysl začátečníka tedy vnímám jako ochotu v každé situaci pozorně, tiše plně a pozorně vnímat to, co právě je...

Když tu je mysl začátečníka, východiskem při pozorování momentálního dění je pokaždé něco jako posvátné "nevím"..., plná, tichá pozornost, všímavost, spíš než udržovat si přitom mysl začátečníka.

Udržování čehokoliv v sobě totiž bezděčně obsahuje snahu se v tom udržet - založenou na vědomí "vím, že by se tohle mělo udržovat..." - na opaku mysli začátečníka.

:yes:
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Tara » čtv 03. kvě 2018 21:34:26

Stav "nevím" tady dnes nějaký Návštěvník nějakému Návštěvníkovi nabízel, že by se ulevilo...., prima....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 1023
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » pát 04. kvě 2018 9:10:34

Zakopanej pes ohledně stavu "nevim" a dalších stavů, bývá často v tom že člověk, kterej se začíná zajímat o duchovno, tedy tzv začátečník, začne číst a poslouchat kdejaké ty popisy, motta, legendy. A najednou si říká, "ty bláho, to je ono, to je přesně ono! Všepronikající láska, neohraničené vědomí, bezejmená skutečnost, stav nevim.., juchů!" A co se stane? Málokterá mysl tuhle průtrž informací ustojí a zachová si čerstvou sotva vyklubanou intuici. Které by vlastně stačilo jen naslouchat. No a tak se požehnaný stav "začátečníka" pomalu ale jistě mění ve stav duchovního všeználka. A přirozená moudrost, co začala samovolně pronikat z nitra na povrch, zůstala zarovnána haldami vědomostí, kdesi v podvědomí. Kormidla se nadšeně chápe zduchovnatělé ego, které se furt ne a ne toho nenadálého poznání nabažit. Dokud prostě jednou tou přecpaností neprdne. Čemuž se odborně říká nirvána.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » pát 04. kvě 2018 10:19:02

S informacemi není až takový problém, jen se s nimi nesmíš ztotožnit,

a ještě větší problém pak nastane když se podle nich začneš coby ego řídit, tedy začneš dle návodu praktikovat,

to pak to zabetonuješ jak Černobyl...
vostal petr
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. kvě 2018 11:16:17

prodám vilu v Černobylu, značka září
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » pát 04. kvě 2018 11:43:12

:D :D :D
vostal petr
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » pát 04. kvě 2018 13:50:16

Jasně že informace nejsou ten problem, tím dokonce není ani nějaké to cvičení. Problémem, jestli je to vůbec to správný slovo, je ta nezkušená mysl. Která je jaksi náchylná k pocitu že objevila ameriku, kterou teď musí pěkně zmapovat, popsat a zkolonizovat svými poznatky. Takže to zabloudění v připoutanostech, jeden v těch a druhý zase v oněch, bude spíš nutností, než problémem.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » pát 04. kvě 2018 14:31:31

Jo to jo,
ale záleží na té intenzitě té připoutanosti, pokud to hodně trénuješ a vopakuješ a přináší ti to náký uspokojení,
tak pak je to hodně silný, jako třeba to ztotožnění s tělem, či ztotožnění s pozitivními pocity třeba pocitem bytí...

Pak už to funguje vcelku automaticky, páč se to pěkně zautomatizovalo
a není třeba tomu věnovat pozornost, páč už je v tom vázaná...
vostal petr
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » pát 04. kvě 2018 17:57:50

Proto se většinou nikomu moc nechce do hrobu :D Protože prostě celej život praktikuješ život, ať děláš co děláš, či neděláš atp. Špulíš pozornost ať chceš nebo nechceš, ať seš dělník, kancelářskej, uměleckej, guru, nebo recidivista. Nějaký pozorování svíčky nebo čaker už to moc nevytrhne - tam spíš dělá paseku mystická víra, pocity a představy. - Na základě tý záplavy vcelku nevinejch informací, samosebou :D Možná kdyby tu ta obrovská duchovní knihovna nebyla, tak by každej přirozeně došel ke stavu, kde se mu vasány rozplývají před očima. Ale to už se nedozvíme.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Hmla » pát 04. kvě 2018 20:58:44

Ale zas by tu nebyly duchovní fóra a s tím spojený osudy, příběhy a sranda, to je fakt. Možná to dokonce do sebe i všechno pasuje, i když to v detailech vyzerá dost šíleně. Vztahy vztahů mezi vztahy. A v podstatě nikde nikdo.
Hmla
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. kvě 2018 21:06:31

:-) ♥
Návštěvník
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » stř 16. kvě 2018 20:31:34

Mysl začátečníka


Pro SS byla mysl začátečníka velice pozitivním pojmem, vycházel při tom patrně i ze svých vlastních vzpomínek.

SS začal praktikovat zen už jako dítě a v Japonsku to asi byla v těch letech běžná praxe. Je to dáno tamní kulturní tradicí, že děti na zen posílají jejich rodiče. Dětská mysl má ty vlastnosti, které SS přisuzuje mysli začátečníka (Začátečník, který je v dětském věku, je většinou ve své mysli pozitivně naladěný a bývá nezatížený velkými citovými traumaty.).


V Evropě a v Americe však se zenem začínají lidé většinou až v dospělosti. A mysl dospělého člověka, vyrostlého ve zdejší materialistické tradici, to je něco úplně jiného než mysl malého dítěte v Japonsku.

Když si vzpomenu na svoji mysl začátečníka, tak to nebylo nic pozitivního, byl to horor. V hlavě mi šrotovala halda negativních myšlenek pořád dokola.

Začínal jsem praktikovat zen hned po svém rozvodu a moji mysl nějaký zen vlastně vůbec nezajímal. Dělal jsem ho hlavně pro to, abych si mohl v klidu rozmyslet, jak budu nakládat se svým životem. Nevěděl jsem si rady se svou nečekaně nově nabytou svobodou.

Nepotřeboval jsem žádné nové koany od zenových mistrů. Mými koany byly moje každodenní záležitosti, jako bylo například vyplnění mého volného času.

Hlavním důvodem mého sezení v zazenu bylo to, že ten den jsem nemusel jít večer do hospody proto, abych nebyl doma sám.

Dalším mým koanem bylo plánování kontaktů s mými dětmi, se kterými jsem náhle již nebydlel.

Samozřejmě mým koanem byl i můj vztah k mé bejvalce, a tak dál a tak dál...

Měl jsem tehdy na začátku své praxe problémů plnou hlavu a zen mi dal příležitost udělat si čas na to, abych si to v hlavě mohl nějak utřídit. Není to záležitost dní, týdnů ani měsíců, trvalo mi to mnoho let, než jsem se se svou situací trochu smířil. A v podstatě se se svým životem učím vyrovnávat stále až do dneška.

Nějaké satori mne tehdy vůbec nezajímalo a v podstatě mne nezajímá ani teď.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 944
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » sob 19. kvě 2018 11:27:10

AhojMysl začátečníka a zenového žáka

Když to shrnu, tak mysl začátečníka je v této knize zároveň i mysl pokročilého žáka zenu a to je mysl dítěte. Mysl dítěte je prázdná, zabývá se pouze smyslovými vjemy.

"Je to tak, jak to je."Emoce začátečníka a zenového žáka

Když to shrnu, tak emoce začátečníka se v této knize příliš nezmiňují, ale měly by být patrně zároveň i emocemi pokročilého žáka zenu a to jsou emoce dítěte. Emoce dítěte jsou převážně radostné. Život dítě převážně baví a pokročilého žáka zenu život také baví. Proč je tomu tak? Funguje to tak, že život je vždycky zábavnější než nudné sezení v zazenu.

Emoce mají své centrum a svůj zdroj v srdci. Proto je doporučována v této tradici zenu ve stoji poloha rukou na srdci a to právě za účelem podpory a rozvoje pozitivních emocí.

Pamatuji se, že Korejec Čong, který chodil na naše zazeny, měl během desetiminutové procházky mezi jednotlivými sezeními ruce sepjaté na hrudi v podobné poloze, jako je mají křesťané sepjaté při modlitbě.

A ještě se přitom pořád usmíval, fakt pořád. Vysvětluji si to tak, že ústa fungují podobně jako šipka. Kam šipka směřuje, tam jde vědomí. Při zamračení jde vědomí do hlavy. Při neutrálním výrazu je vědomí blokováno tam, kde je. Při úsměvu jde vědomí z hlavy do srdce. Takže pokud chceš dostat vědomí do srdce a dosáhnout pozitivních emocí, tak se musíš usmívat!Tělo začátečníka a zenového žáka

Ten úsměv je tělesný projev a je to důležité, Buddhův úsměv je známý pojem.
Ještě mi Korejec Čong vykládal o tom, jak v Korei někteří lidé dělají stovky poklon denně. Já jsem dělal povinných 108 poklon jenom ráno na zenovém sešnu párkrát za život. Chodil jsem potom jako po nemoci a schody mi dělaly velké potíže.:-) A byli tam i tací, co to vůbec zvládnout nedokázali. A Korejci dělají 540 nebo 1080 poklon denně. Jsou to často takoví duchovní gymnasté. Tohle spojení těla a duše tady skoro nikdo nechápe!

Takže tělo zenového žáka by mělo být zdatné, ve zdravém těle zdravý duch, to je jasné. Možná bývá tělo japonských dětí také zdatné a tak o tom SS v knize nepsal.
Tělo evropských adeptů zenu není vždy zdatné.
Chci tu zdůraznit, že zenové poklony mi mnohokrát pomohly od bolesti hlavy. Všiml jsem si, že při bolesti hlavy je vykonání několika poklon (stačí jen 3 nebo 9) nadlidský výkon, bolest se při předklonu mnohonásobně zesílí. Ale po nějaké chvíli (po několika desítkách minut) jsem najednou s překvapením zjistil, že už mne hlava nebolí. Fakt to funguje!
Také jsou zenové poklony výborné na bolavá kolena, A nejlepší je si na ty bolavá kolena kleknout do zazenu. V té chvíli je to peklo a musí se pochopitelně i vstávat během zazenu, zpočátku to dělají všichni začátečníci. Ale po pár měsících a letech chození na zazen s údivem zjistíte, že vás kolena vůbec nebolí. Hluboký dřep a sed je blahodárný na kolena.
Samozřejmě nesmím zapomenout na kyčle, ty se v lotosovém sedu nádherně uvolňují a také to zpočátku pořádně bolí.
Zatuhliny v našich kloubech dolních končetin souvisí s našimi potlačenými negativními emocemi a tyto polohy (dřep, klek na patách, sed na patách a lotosový sed) úžasně ty negativní emoce odblokovávají. Také si všimněte, že asiaté na rozdíl od nás mnohem méně chodí o berlích nebo s holí.

Tyto tělesné souvislosti v zazenu většina evropských zenových žáků nevidí,se domnívám a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 944
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » pát 25. kvě 2018 8:05:02

Ahoj

V této přednášce vysvětlují, jak je důležité břicho a proč tedy míří v zazenu žáci rukama na břicho:

Pelvan
 
Příspěvky: 944
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » pon 28. kvě 2018 14:16:29

Ahoj

V té mnou uvedené přednášce také Jarda Dušek vysvětluje, že století lidé se rádi pohybují a že jsou veselé mysli.

S tou veselou myslí se snažím začít u trochu nuceného úsměvu. To zase není taková dřina.

Horší je to s pohybem a s pravidelným vykonáváním rituálních poklon, to už docela dřina je.
SS ve své knize psal o svém mistrovi, že ten měl mozol na čele od vysokého počtu poklon prováděných každý den.
Ale sám pak v knize napsal, že stačí udělat 9 poklon po zazenu.
To si vzájemně odporuje, tak se někdo z nich musel mýlit!
Buď SS měl s počtem těch poklon po zazenu přidat, nebo jeho mistr dělal těch poklon zbytečně moc.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 944
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod Pelvan » pon 04. čer 2018 9:24:28

Ahoj


Pelvan píše:...,tak se někdo z těch dvou lidí musel mýlit!
Buď SS měl s počtem těch poklon po zazenu přidat, nebo jeho mistr dělal těch poklon zbytečně moc.


Samozřejmě z mého psaní vyplývá, že si myslím, že se mýlil SS a že měl těch poklon dělat určitě více jak 9.

Ale abych jenom nekritizoval, tak sem uvedu některé části knihy, které se mi líbily moc:

"Zenová-mysl,-mysl-začátečníka-—-Sunrju-Suzuki

...
Zen by nás neměl vzrušovat. Někteří lidé začínají cvičit zen z pouhé zvědavosti a pak jsou ještě neklidnější. Bylo by směšné, kdyby vám cvičení mělo život ještě zhoršit. Myslím, že když budete cvičit zazen jednou týdně, dokonale vám to postačí. Nezajímejte se o zen příliš.

...
Jsou tři druhy tvůrčí činnosti.

První je uvědomovat si sebe sama po skončení zazenu. Když sedíme, nejsme nic, ani si neuvědomujeme, co jsme; prostě sedíme. Ale když vstaneme, jsme tady! To je první krok v tvůrčí činnosti. Když jste tady, všechno ostatní je tady; všechno se vytváří najednou. Když se vynoříme z ničeho, když se všechno vynoří z ničeho, vidíme všechno jako docela nové stvoření. To je neulpívání.

Druhý způsob tvůrčí činnosti spočívá ve vytváření něčeho, například jídla nebo čaje.

Třetím způsobem vytváříte něco uvnitř sebe samých, např. vzdělání, kulturu, umění nebo nějaký systém.


Jsou tedy tři druhy tvorby. Ale zapomeneme-li na první, nejdůležitější ze všech, zbývající dva budou jako děti, které ztratily své rodiče; nebudou znamenat nic.

Obvykle každý zapomíná na zazen. Každý zapomíná na Boha. Všichni usilovné pracují druhým a třetím způsobem, ale Bůh nenapomáhá jejich činnosti. Jak by mohl Bůh pomáhat, když si neuvědomuje sám sebe?

Z toho důvodu je na světě tolik problémů. Když zapomeneme na tento životné důležitý zdroj naší tvořivosti, jsme jako děli, které nevědí, co dělat, když ztratí rodiče."


Ta první tvůrčí činnost je podle SS i podle mne nejdůležitější a lze ji dělat po nácviku v zazenu i mimo zazen.
Doklad o tom jsem si přečetl zde:

Nový Fénix 6/2018

"Jak jsem se stal Nowmanem?
(Martin Bohuš)

..."Toto" právě teď a tady je jediná platná verze života. Tento moment je jediné osvícení, které mám k dispozici. Vše ostatní je vysněná fikce. Když se s otevřeností podívám, tak zjistím, že v podstatě je to tak, že tam nejsem já, ale jen to, co se právě děje. Když je tu smutek, nejsem kvůli tomu smutný. Když se rozhněvám, nezlobím se za to na sebe... Neztrapňuji se tím, že se cítím trapně, a nebojím se svých strachů. Jsem tam s tím, co se odehrává a z toho se učím. A ono se to pak vše postupně samo proměňuje, vysvobozuje...

...Odporujeme (často) tomu, co se právě děje. A tím to posilujeme. Funkčnější je to přijmout. A když nám to nejde přijmout, tak přijmout fakt, že nám to nejde. A pustit to. Jít dál. Žít...

...Není k tomu potřeba žádných technik, žádných praxí, žádných učení. Jen opravdový láskyplný zájem vidět, jak to je. Vše, co se odehrává, je učením. Být naživu je praxí. Vědět o tom je technikou. Je to tak svobodné a překvapující... Překvapení, že život nemusí být "nějak". Že může být "tak, jak je". Že nelze udělat chybu. Že není správně a špatně a, že je možné důvěřovat životu a jeho kouzelné non-stop-flow-show. Nadechnout se do toho - je jako požehnání, které se objevuje samo bez důvodu...

...Prostě tu jste a fascinovaně ochutnáváte, jaké to je, být naživu. Nevíte, že pocity bolesti či strachu tu nemají být...Prostě to nasáváte, je to vše čerstvé a živé... A když kolem plují myšlenky... - vy nevíte, co znamenají, k čemu se vztahují, protože je zažíváte (jakoby) poprvé a navíc netušíte, že by měly mít nějaký speciální význam. Prostě jsou tu součástí živoucí mozaiky vjemů - nekonečného tady a teď. Užijte si to. (!)"


A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 944
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod nop » pon 04. čer 2018 23:48:02

Bloudění ve slovech " tady a teď "

Jestli si dobře pamatuji, jsou v Japonsku tři odnože zenu, a jedna používá výraz " tady a teď" v daném významu.
Bohužel nyní se používají ta dvě slova široce a pomateně v různých nových významech, často tak, jak koho napadne.

Už jsem na Poradně před lety citoval původní význam, bohužel nadarmo, znova se objevují další varianty, co koho napadne a zdá se mu, že vyzískal další význam. Nebo myslí, že ten význam je jen jeden, ten, jak to on cítí. Je to taková lidová tvořivost.

Lidé všeobecně rádi přijímají poznatky, ale v tomto případě se dočtou tu folklorní tvorbu, která není to, co myslí Japonci, ale je to něco. co koho tvořivého básnicky napadne,

Už mne nebaví opakovat a psát původní význam, ale nechci mlčet, když se rozmáhají bludy. Abych tedy nemlčel, když se komolí pravda, ozval jsem se tímto zde, ale více nenapíši. Je to psychická únava se stále opakovat. Až narazíte na text z Japonska, možná, že natrefíte na správný. Zdejší názory nejsou k věci, bývá to pestrá směs co koho napadne.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2490
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » úte 05. čer 2018 0:05:59

Mně je vcelku jedno co si myslej Japonci,

vono tady a ted je na tom podobně jako vědomí nebo láska,

v každé úrovni vědomí to prostě znamená něco jiného...
vostal petr
 

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod nop » úte 05. čer 2018 2:12:33

vostal petr píše:Mně je vcelku jedno co si myslej Japonci,

vono tady a ted je na tom podobně jako vědomí nebo láska,

v každé úrovni vědomí to prostě znamená něco jiného...

špitnu ti drobeček poznání:
to originální bylo vysloveno v Japonsku, a ty poetické nálezy jsou od nás.
Nejde o to, co si myslí Japonci, ale co pochopili a vyjádřili.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2490
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mysl začátečníka

Nový příspěvekod vostal petr » úte 05. čer 2018 6:46:04

Nejde o to, co si myslí Japonci, ale co pochopili a vyjádřili.


To nevím, páč jsem to vod tebe nečetl,

ale pro mě to jsou popisy boží věčnosti a všudepřítomnosti...
vostal petr
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník