Hra na buddhismus, učitele a žáka

Moderátor: ryunin

Re: Hra na buddhismus, učitele a žáka

Nový příspěvekod vigilant » ned 30. zář 2012 18:35:08

vostalpetr píše:podle mne je člověk naprostý subjektivista,
kterej si lže v jednom kuse do kapsy... ponejvíce ve chvílích, kdy se cítí být upřímný sám k sobě...

Já věřím, ba co víc, vůbec nepochybuji o upřímnosti všech lidí na světě, že dělají to nejlepší co mohou

To se pak těžko těžko domluvíš. Protože lhát si do kapsy je to samé co být sám k sobě neupřímný.

Naštěstí můžeš občas potkat člověka, který je docela obyčejně upřímný. A je to fajn, vidět někoho, kdo nemá potřebu taktizovat jako úhoř.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 380010017/
vigilant
 

Re: Hra na buddhismus, učitele a žáka

Nový příspěvekod ryunin » ned 30. zář 2012 18:53:12

Vostalpetr:
No realita je jistě nezávislá na nějakém našem omezeném pohledu,
ale jak ty, tak i já, a tak i ostatní tady píší své subjektivní názory...

To nemusí být nutně pravda. Mohou sdílet nějakou informaci, která má schopnost pomoci překonat omezené, subjektivní vnímání světa.

"Co je buddhismus? Oči vodorovně, nos svisle."

To zjevně nebyl něčí názor, kdo tohle vyslovil, zřejmě nějaký čínský zenový mistr, ale informace, která přesahuje běžnou logiku a omezený pohled na skutečnost.

Podobně, když nějaký čínský zenový mistr řekl: Nerozumím buddhismu.

Byl to zase výrok, jehož cílem bylo pomoci tomu, s kým mluvil, překonat omezené chápání buddhismu a reality.

Kdyby tady lidi pouze vyštěkávali své omezené názory, nikdo by tu moc dlouho nevydržel. Co tu lidi drží, je naděje, že se jim nebo druhým podaří občas překonat omezený pohled na realitu a říct něco, co probudí naši intuici vnímat pravdu.

Lidi mají schopnost intuitivně vnímat pravdu. Všichni. Někteří mají schopnost intuitivně vnímat pravdu ve slovech lidí, kteří mají nějakou "celistvou zkušenost reality" - takových je tu většina - a jiní jsou schopni předávat pomocí ne vždy zcela logických nebo konzistentních výroků popudy k probuzení toho vnímání pravdy u druhých.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Hra na buddhismus, učitele a žáka

Nový příspěvekod Anim » ned 30. zář 2012 19:18:43

Pokaždé, když sem zabrousím, mě udiví to nutkání a potřeba někoho obvinit. Proč bych si měl pořád představovat, že ten druhý dělá něco špatně? Vždyť to může být úplně jinak! Mě třeba zajímá, jak tu věc vidí ostatní, a je mi úplně fuk, jaký kdo má nebo nemá nick. Ostatně podle způsobu, jak reagují, se i jednotliví návštěvníci od sebe rozpoznají, není jich zas tak moc.

Žít a nechat žít :)

ryunin píše:Co tu lidi drží, je naděje, že se jim nebo druhým podaří občas překonat omezený pohled na realitu a říct něco, co probudí naši intuici vnímat pravdu.

Nemusí to být jen tohle. Někdy se objeví neotřelý pohled, postřeh, který dokonale zapadne do vlastní zkušenosti nebo dosavadního pochopení. A uvidíme to v širších souvislostech.
Anim
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 16. zář 2011 16:41:43

Re: Hra na buddhismus, učitele a žáka

Nový příspěvekod amiable » ned 30. zář 2012 19:47:22

vigilant píše:
vostalpetr píše:podle mne je člověk naprostý subjektivista,
kterej si lže v jednom kuse do kapsy... ponejvíce ve chvílích, kdy se cítí být upřímný sám k sobě...

Já věřím, ba co víc, vůbec nepochybuji o upřímnosti všech lidí na světě, že dělají to nejlepší co mohou

To se pak těžko těžko domluvíš. Protože lhát si do kapsy je to samé co být sám k sobě neupřímný.

Naštěstí můžeš občas potkat člověka, který je docela obyčejně upřímný. A je to fajn, vidět někoho, kdo nemá potřebu taktizovat jako úhoř.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 380010017/

To je fakt pěkný rozhovor, Czendlika i Šebrleho mám ráda, právě pro tu jejich přirozenou skromnost a nezáludnost
amiable
 

Re: Hra na buddhismus, učitele a žáka

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. lis 2018 19:51:21

ryunin píše: Můžeme si probrat několik věcí, které vypadají jako hraní her.

1. buddhismus jak ho učí mistr Dogen je jediný správný
To zní jako nějaká dětská hra. Takhle je to správně, takhle je to špatně. Někdo tu zjevně hraje hru na školu, učitele a žáky.

2. naučím vás, co to je buddhismus, ale budete muset poslouchat

To nepotřebuje komentář.

Takže kde je rozdíl mezi podvědomou hrou na tatínka a syna, maminku a děti, školu a skutečně upřímným a dospělým vztahem lidí, kteří se chtějí vzájemně obohatit?

Myslím, že to není tak velký oříšek. Není to tak těžké tomu přijít na kloub.

Kdy je to hra a kdy je to komunikace dospělých lidí? Hra je to tehdy, kdy dítě mělo neúspěch, jeho potřeba improvizovat a tvořit byla často potrestána a zavržena. Dnes dospělý člověk si toto trauma kompenzuje tím, že se něčeho chytne a libuje si v tom, že druhým znemožní jiné řešení než takové, které on prohlásí za správné.

Návštěvník
 


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků