Satori!!!

Moderátor: ryunin

Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 11:17:24

Tak takhle, přátelé, vypadá satori.

Nesnáším voňavky, nesnáším, když kolem mě projde žena a zanechá za sebou dlouhý závoj nasládlé, vlezlé vůně. Mám rád přirozenou vůni květů, nesnáším špatné voňavky. Nesnáším levné deodoratny ve spreji a dokonce ani drahá vůně Nina Ricci mé matky mi v dětství nebyla vůbec sympatická, když odcházela večer do společnosti.

Myslím si, že chlap by se měl mýt, ale neměl by vonět na sto honů, jsem asi v tomhle staromódní, ale prostě nemám to rád ani u žen, natož u chlapa.

Jenže v minulosti, asi když mi bylo 15, jsem někde narazil na vůni Jil Sander a připomnělo mi to vůni jednoho bytu v Holandsku, který byl tak nádherně provoněný, že jsem si tam připadal jako v nebi. Byl jsem tehdy poprvé za železnou oponou a protože první domácnost, kterou jsme v Holandsku navštívili, byla naprosto dokonalá, vzorně vedená domácnost jedné hanácké rodinky emigrantů, oni Hanáci jsou prostě zvyklí ve svém bohatství dobře jíst a dobře hospodařit, tak tahle hanácká mentalita společně s obecnou čistotou holandskou a dostupností holandských pracích prášků, mýdel a nevím čeho ještě, udělala z jejich bytu prostě nesmírně nevtíravě, nicméně sladce vonící království.

A tak když jsem narazil na Jil Sanders, řekl jsem si, že možná přece jen jsou na světě parfémy, které bych snesl u své dívky.

A po letech jsem narazil na Davidoff a někdy používal, je to docela příjemná vůně. Ale v zimě mi přítelkyně k narozeninám dala Fahrenheit od Christian Dior. Neměla vůbec tušení, jak nemám rád naprostou většinu vůní, ale jakoby zázrakem se jí podařilo strefit se - netušil jsem, že Fahrenheit je vůně, která mi naprosto dokonale vyhovuje. Voní po bergamotu, citrónu, levanduli, včelím vosku, santalovém a cedrovém dřevu, kůži ... dohromady je to vůně, kterou bych mohl mít na sobě neustále a nevadilo by mi to. Byl jsem nadšen. Jenže tyhle vůně jsou šíleně drahý. Kdyby nebyly tak drahý, 100 ml bratru téměř dva tisíce, tak bych se jimi vic zabýval a dávno si už svou oblíbenou vůni našel a používal.

V mém životě nastaly na jaře změny, rozhodl jsem se méně zabývat vztahy se ženami a více zazenem a dharmou. Proto jsem si i skoro vyholil hlavu a po mnoha letech se začal hladce holit - donedávna jsem nosil asi dvoumilimetrové strniště. No a jak jsem se začal holit, tak jsem samozřejmě musel řešit, co se svou citlivou pokožkou a čím ji mazat po holení. Tak jsem se ptal kamaráda, co pracoval u Gilette a ten mi poradil kvalitní, ale jednoduchý žiletky od Gilette a jako vodu po holení doporučil ten nejlevnější šmejd, prý nemá cenu utrácet 200 Kč za něco, když stačí Alpa. Jenže to je vám lidi smrad!!! Tak jsem si koupil něco kapku lepšího, takový balzám, ale začal snít... snil jsem o tom, že bych k vánocům mohl dostat after shave Fahrenheit. Taky jsem pokukoval v parfumériích a ona vám ta malá lahvička after shave 50 ml stojí skoro tisíc korun, alpa stojí asi 60 Kč. No tak snad ten Ježíšek... nemám rád ten balzám, akorát mi to napatlá kůži, ale efekt nic moc. Mám radši pichlavou vodu, ale kdyby nesmrděla jako ta alpa... Takže jsem snil o tom, jak jednou dostanu k Vánocům Fahrenheit after shave.

Dnes se holím, vezmu smrad Alpu, natřu si čerstvě oholené tváře a pokukuju po své vůni Fahrenheit. Třeba to tím přebiju, napadlo mě. Tak kapku dám na tvář, ale nepřebil jsem to, ten smrad alpy po holení se nedá ničím přebít. Koukám na tu lahvičku od Diora, proč tu sakra nepíšou, co to vůbec je? Je to voda toaletní, nebo snad parfém? A otočím to vzhůru nohama a na tom dně maličkým písmem stojí:

After Shave.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 12:14:07

pitralon se to jmenuje, je to od ALpy, ale pitralon, bože, to je smrad... kdo to vymyslel? to nebudou levandule, cedr, kůže, citron, spíš asfalt, jar, benzín, ropa a ocet...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ros » sob 22. zář 2012 13:16:36

Můj táta používá pitralon dnes ...
...
Dobré téma
Mooji často používá výraz smel of Absolute ... už vím proč ...
Satori voní po pitralonu :D
ros
 

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 14:19:01

nicméně pointa toho příběhu, jak mnozí jistě pochopili, byla, že satori je to, co zažiješ, když najdeš něco, co jsi hledal léta, přímo pod nosem...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 14:37:51

vostalpetr píše:Já jsem teda pointu nepochopil,
ale myslel jsem že to tak má být,
že satori nelze pochopit.... :D

Co je v tom tvým psaní tou pointou ?

Že jsi nepřebil ten smrad ??

Že jsou oboje vodou po holení ??


si děláš srandu, ne?

přece že to bylo celou dobu, co jsem o tom snil, u mě doma v koupelně... dokonce sjem to používal každý den, ale jako parfém, ne vodu po holení

podobně skutečnost používá ten, co hledá osvícení, každý den, ale ne jako osvícenou skutečnost, ale jako nějakou nedokonalou podivnost, která mu nedává smysl, a nenapadne ho, že to je ta skutečnsot samotná, buddha samotný
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Luck » sob 22. zář 2012 14:58:13

ryunin píše:pitralon se to jmenuje, je to od ALpy, ale pitralon, bože, to je smrad... kdo to vymyslel? to nebudou levandule, cedr, kůže, citron, spíš asfalt, jar, benzín, ropa a ocet...

Pitralon používám po holení skoro celý život, chvíli jsem zkusil "Tabac."
Oproti dřívějšku je trochu (blbě) navoněný, předtím to vonělo zemitějc.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 15:03:21

Luck píše:
ryunin píše:pitralon se to jmenuje, je to od ALpy, ale pitralon, bože, to je smrad... kdo to vymyslel? to nebudou levandule, cedr, kůže, citron, spíš asfalt, jar, benzín, ropa a ocet...

Pitralon používám po holení skoro celý život, chvíli jsem zkusil "Tabac."
Oproti dřívějšku je trochu (blbě) navoněný, předtím to vonělo zemitějc.

:)


Tak jsem byl v koupelně, a on to není pitralon, ale Alpa 378, což bude víceméně totéž asi.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 15:07:56

vostalpetr píše:No fakt jsem to nepochopil,
možná je to tím, že čtu nedběle...

No s tou skutečností a pravdou bych byl ale poněkud opatrnej,
abychom neříkali hop, dokud nepřeskočíme,

Ramana to definoval tak,
že to, co vidí osoba není skutečnost, že to je jen sen,
skutečnost to teprve začne být, když si uvědomíš i snícího

takže si nestačí přečíst, že to skutečnost, jako na tý lahvičce,
ale přímo to musíš vidět

tedy řekněme, když vidím židli, tak je to jak židle tak i ta budhovská podstata, ale je to přímo vidět,
ne že si to tam napíšeš myslí
(samozřejmě můžeš, můžeš říct VŠECHNO JE BUDHA, ale to je jen koncept nebo cvičení)


A dokud jsi nepřeskočil,
tak stále vidíš jen nějaký subjektivní svět, jen nějakou polopravdu

Nějak mně přijde, že todle vám v zenu trošku uniká, a děláte ze svého subjektivního zkreslení rovnou absolutní pravdu,
kdyby to tak nebylo, tak by jste nemluvili furt o pravdě

já například slovo vůbec nepoužívám....


no jasně, je možný, že někdo si myslí, že poznal pravdu a přitom ji nepoznal...

pro mě je tohle strašně těžký chápat, jak může někdo podlehnout takovýmu sebeklamu, protože u mě to bylo strašně jednoznačný - já tu pravdu hledal strašně zuřivě, konzultoval to každý den s mistrem, řešil koany, pak jsem začal mít pocit, že už jsem ji snad konečně našel, protože mi vše začalo připadat takový jasnější, ale pořád mě hlodaly pochybnosti, aže jednou jsem našel tu lahvičku přímo před nosem... to je takovej skok že to nejde vůbec popsat, je to paradox, vtip, naprostej rozdíl proti tomu, jak jsem vnímal svět 25 let do tý doby, to je nebe a dudy...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Luck » sob 22. zář 2012 15:09:48

víceméně totéž asi.

No nevím.
Pitralon by měla být samostatná firma.
Občas mi taky někdo řekne něco jako: " Nepoužíváš pitralon?"

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 15:25:24

další rozměr to není, spíš odpadnutí všech interpretací...

tak já jdu na to pivo, opilý se tu objevím možná po desátý
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Luck » sob 22. zář 2012 15:26:26

..ale myslím, že m prostě vadí, že někomu říkám, co si myslím o buddhismu

Po společném sezení bych taky šel z Dojo někam kde je spíše klid.


:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » sob 22. zář 2012 15:39:33

Luck píše:
..ale myslím, že m prostě vadí, že někomu říkám, co si myslím o buddhismu

Po společném sezení bych taky šel z Dojo někam kde je spíše klid.


:)


to nevím jestli myslíš ironicky,

právě že já mám rád když si dáme po zazenu čaj a zůstaneme ještě pl hodiny v tom zendo a poovídáme si o životě a co se nám daří a nedaří z hlediska buddhismu, ne jít do začouzený hospody, kde všichni řvou a není slyšet vlastního slova, tam se dost špatně soustředí na věci dharmy

přestože dharma je i ta hospoda
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Luck » sob 22. zář 2012 15:48:49

právě že já mám rád když si dáme po zazenu čaj a zůstaneme ještě pl hodiny v tom zendo a poovídáme si o životě a co se nám daří a nedaří z hlediska buddhismu, ne jít do začouzený hospody, kde všichni řvou a není slyšet vlastního slova, tam se dost špatně soustředí na věci dharmy

Z těchhle dvou možností bych si tehdá nevybral, spíše bych nechal ten čerstvě nabytý klid ještě vypůsobit někde kde mu to prospívá.
Tyhle argumenty že dharma je všude, i v tý hlučný hospodě znám dobře, ale klid je ...klid.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » ned 23. zář 2012 2:22:38

Jana píše:
ryunin píše:pitralon se to jmenuje, je to od ALpy, ale pitralon, bože, to je smrad... kdo to vymyslel? to nebudou levandule, cedr, kůže, citron, spíš asfalt, jar, benzín, ropa a ocet...

Nejlepší je, když mužskej smrdí ohněm, železem a motorovým olejem.


to pak není mužskej, ale čert...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Petra » ned 23. zář 2012 11:01:21

vostalpetr píše:Já mám nejradši když ženská voní jako vepřo-knedlo-zelo,


To dneska dělám pro mé syny, pro mě jen to knedlo-zelo.
Potom se hned vykouppu, unyju si vlasy a to, co jsem měla při vaření měla na sobě, přijde do špinavého prádla. :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Petra » ned 23. zář 2012 12:17:21

vostalpetr píše:Jo a navoníš se diorem,

Dlouhá léta jsem používala lancome, ze začátku se to nazývalo magie, pozděj magie noire a to mi přišlo v jistém "kritickém" období neduchovní :D , s tak jsem hledala něco jiného. Mně hned tak něco nevoní, a tak to bylo těžké.

vostalpetr píše:chlapi se neříděj reklamou, ale instinktem


No, nevím. Já používám jen velmi malé množství parfému (každý den) a to proto, aby měl možnost se smísit s mojí osobní vůní - kůže a hygienických prostředků, které používám, a to vytvoří dohromady zcela jedinečnou vůni, která je dobře cítit, jen když se ke mně někdo nakloní. Mužům (každopádně těm, které se vybírám ;) ) se to vždy velmi líbilo.

vostalpetr píše:
na prvním místě je pud sebezáchovy (vepřoknedlozelo)
za ním hned pud rozmnožovací (sex)

a pak už jsou jen ty chlapský věci jako pívo, kámoši, motorky, duchovno, sbírání známek atd.....


:D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod ryunin » ned 23. zář 2012 12:25:38

a já si vytáhnu z pouzdra flétnu a jdu hrát

jak já miluju tu flétničku... asi ji trošku navoním Fahrenheitem... třeba se jí to bude líbit

po včerejšku krásná uklidňující kocovina, takže dnes nemám nějak chuť na vážné debaty
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 17. dub 2016 14:58:33

Pochopení osvícení je pro toho kdo jej nezažil, jako snažit se vysvětlit někomu jak chutná jablko.

Řeknete - je sladké - reakce - aha jako med
Také občas kyselé - reakce - aha jako okurka
Křehké - reakce - jako sklo

Představte si jak vysvětlujete někomu chuť něčeho co ještě nepoznal.

Eckhart Tolle napsal ve své knize Nová Země
Proces probouzení, který je nevratný,
může nastartovat i kratičký záblesk vědomého Bytí.

Hinduisté (a někteří buddhisté) nazývají tuto transformaci osvícení. Ježíš mluví o spáse nebo také vykoupení a buddhismus hovoří o konci utrpení. Další často používané termíny popisující tuto transformaci jsou osvobození a probuzení.
Počet lidí, kteří už zažili rozpad starých vzorců mysli a ega a poznali nový stav vědomí,
je stále ještě relativně malý, ale poslední dobou velmi rychle roste.

Rozlišujeme dva stupně osvícení. Osvícení které lidé prožijí, je ve většině případů jen probuzení vědomí - je to nový začátek, možnost začít na sobě pracovat s tímto vědomím. Ještě je dlouhá cesta k pravému osvícení. Ale již tato skutečnost se dá předávat druhým, pokud i poté na sobě nepřestaneme neustále pracovat. Člověk se většinu času učí pohybovat po zemi, využívat její dary. Je to příprava na cestu k řece. Tato řeka je Boží energie, proudí skrze nás a okolo nás. Tvoří vše co je potřeba tvořit. Pokud se plně odevzdáme do rukou Stvořitele, necháme jej aby nás vedl tou správnou cestou k vyšším duchovním poznatkům, vstoupíme do této řeky, plyneme s ní v jednom proudu, dostane se nám všeho co je potřeba pro náš posun, náš život. Postará se o nás Bůh, Univers, Stvořitel. Vstoupit do této řeky je nesmírně těžké a silné rozhodnutí. Není tu přeci žádná jistota, nic hmatatelného, pochybnost co když to nefunguje a tak dál. Ano vzdát se plně, je to nejtěžší pro ego. Ego má strach ze smrti a vzdát se naprosto všeho, vstoupit do této řeky, je jeho smrt. Ještě nějaký čas se snaží plavat, nechce nás pustit, ale to je jen opravdu do té doby, než plně pochopíme a uvolníme se. Najdeme uvnitř posvátný klid.

Kam se tato bytost posune dál? Jsou dvě možnosti. Po dokonalém zvládnutí bytí v novém vidění překročí řeku a opustí proces inkarnací v lidském těle. Projde do vyšší dimenze. Nebo se vrátí, aby pomohl lidem pochopit to, čeho sám dosáhl.

Je vzácné se vrátit po tom, co nás objala bezpodmínečná universální láska. V ní již víme, že vše je dokonalé - život je dokonalý - stvořil jej přeci Bůh. Pouze nirvána, prázdnota, nicota uvnitř je pravé mistrovství. Pouze takový člověk, který v sobě nese tuto prázdnotu dosáhl pravého osvícení - on nereaguje, jen je. Jednou za čas se přeci jen najde taková vzácná bytost, která se vrátí, aby zasadila semínko pro další generace. Stává se to zhruba každých pět set let, přitom jednou za 2500 let přijde někdo, kdo opět roztočí kolo duchovního cítění tím správným směrem. Toto kolo je pak poháněno silou všech, kteří najdou v sobě tuto posvátnou energii. Poslední byl Gautama Buddha. Je tomu tedy již 2500 let co někdo roztočil toto kolo. Dnes se již skoro zastavilo. Pokud tedy nejdeme v sobě dost této energie, roztočme jej opět na plné obrátky. Točí se směrem k nové zemi, do nového bytí, směrem k univerzální lásce.
http://passlabsxa.blog.cz/1308/osviceni
Návštěvník
 

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod nop » ned 17. dub 2016 17:01:56

Poslední byl Gautama Buddha. Je tomu tedy již 2500 let co někdo roztočil toto kolo. Dnes se již skoro zastavilo.

to rozdělení času po 500 letech je pozoruhodné.
Prý Gautama řekl, že po uplynutí určité doby – 500 let – se chápání a život změní natolik, že aby lidé dále rozuměli Učení, bude potřebí, aby přišel další, který jim bude mluvit způsobem potřebným v té době.

Uvažme ale, jak hodnotit „příští čas“ a nové učení. Vnímáme všechno ve vztahu k „naší“ době a po našem. Indové jinak, my jinak.
500 let po Gautamovi učil Mesiáš v Palestině, pro Indy to bylo v daleké zemi a ne jako Nový Buddha.

Po dalších 600 letech vystoupil Mohamed a stmelil věroučně i kulturně národy v Arábii a okolních zemích.
Po 1500 letech od Gautamy (u nás se psal rok 1000) nevidím velkého proroka.

Po 2000 letech, okolo roku 1500, v Evropě nastal přerod zvaný reformace. Místo nového proroka nebo osvíceného Buddhy tu byla řada reformátorů, kteří svou činnost vztahovali ke Kristu, a odvozovali staronovou zásadu, že místo skutků a cvičení je třeba přijetí milosti. Nové náboženství nezavedli.
Vůdčí postavou byl Luther, nestal se ale novým papežem, ani novým Buddhou.

Ani tady, daleko od Indie, nebyla rozšířená tradice Buddhů. S učením buddhismu se sice setkali Řekové už v době Alexandra Velikého, který došel až do Pandžábu a byl tu Pythagoras a Apollonios z Tyany, oba vyučovali reinkarnaci, ale to bylo později pohřbeno pod nánosy času vlivem bojů raného křesťanství, které z tradice Starého Zákona převzalo ničení všech jiných ideologií, a to až do roku asi 600.
Tehdy se už vše nežidovské a nekřesťanské potlačilo ve snaze zničit šíření učení italských ariánů a manichejských a s tím došlo k tomu, čemu se říká „vylít s vaničkou i dítě“.

A ti Indové? Kdo působil jako bódhisatva, nebral se u lidí jako jiný Buddha, ale jako interpret (Amitábha, Avalókitéšvara, Kwan Jin a td.).
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Satori!!!

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 01. čer 2016 13:06:05

Bhagat o Satori

Zní vám toto slovo jako z jiného světa, jako něco nedosažitelného? Podívejte se, ale jestli to ve vás neprobouzí určitou předtuchu, nebo lépe řečeno, vzpomínku na stav, který znáte? Ano něco takového bylo. Někde v nás víme, že takový stav je, i když ho ještě nemáme. Kolik lidí zasvětilo svůj život tomuto hledání? Hledání osvícení nebo alespoň Satori, záblesku osvícení. Následování vnitřního volání. Uvědomování si, že skutečnost, jak jí vnímáme skrze mysl, není vše.

Při tomto hledání nejdříve pochopíme, že osvícení není něco, co musíme najít. Jak často jsem slyšel Osha mluvit o tom, že my už osvícení jsme, ale jsme ještě spící. Je třeba se jen probudit. Že vše tu je, není třeba něčeho dosahovat, hledat či nacházet. Zní to dobře, že? Jediné hloupé je, že tak tvrdě spíme.

Když se narodí dítě, přichází na svět osvícené, bez mysli mezi sebou a skutečností, avšak také bez vědomí toho, že je osvícené. To co přichází pak, to všichni známe, pomalý proces budování Já, na jehož konci stojí Ego a Mysl. Mysl, která přemýšlí, plánuje, vše vysvětluje, třídí, která chce radost a chce se vyhnout bolesti atd. atd. atd. Jediné hloupé na tom je, že po tolika učení se a takovém vývoji dosažený stav není šťastnější, ale více nešťastný než před tím. Život se nestane hezčí, ale těžší. A pak jsme chyceni v pasti hledání toho, co by nás mohlo učinit šťastnější, vně nás. Někdy pak možná začneme hledat osvícení nebo alespoň zážitek Satori, ale ta past je pořád stejná. Hledání, které nevyhnutelně končí frustrací. Bez hledání si člověk neuvědomí, že i hledání je pastí. V té chvíli frustrace člověku připadá být spokojený se skleničkou vína nebo piva jako velmi lákavé. Ale i to není skutečné, protože tento stav existuje, i když většina lidí ho nikdy ve své dospělosti nezažila.

Pokud chceme zažít Satori, chuť osvícení, je potřeba pochopit mechanismus naší mysli, která vstupuje mezi nás a skutečnost a pak jít dál.

Když člověk zažije Satori, ví to. Zprostředkovat to ostatním není tak lehké, protože řeč je nástrojem mysli a oslovuje opět mysl a proto kvalita prožitku se lehce vytratí.

Nanejvýš, lze tento prožitek přiblížit. O takové zkušenosti z mého života chci teď vyprávět.

Bylo to během skupiny Satori, kterou tenkrát vedl Prasad. Myslím, že to bylo v roce 1985, byl to čtvrtý nebo pátý den. Začátek byl pro mě opravdu těžký, namáhal jsem se, byl jsem v napětí, vše mě bolelo. Nemohl jsem spát. V ten den se to stávalo lehčí. Byla na mě řada, abych naslouchal a najednou přišel nekonečný strach. Slyšel jsem, jak můj partner mluví, nahlas a jasně, ale já jsem už nerozuměl, co říká. Měl jsem strach, že jsem se už úplně zbláznil. Chtěl jsem pomoc a tak jsem zvedl ruku. Za chvíli přišel Prasad. Řekl jsem mu, co se mi děje. Byl jsem překvapen, že mohu lehce mluvit. On jen přikývl bez jakéhokoli slova a usmál se. Zopakoval jsem zoufale můj popis a on opět jen přikývl. Byl jsem bezmocný. Jak něco takového přijmout? A pak jako by vlna prošuměla skrze celé mé tělo a vše smyla pryč. Strach zmizel a já jsem byl ve stavu, ve kterém jsem nikdy před tím nebyl. Slyšel jsem skrze moji kůži, viděl jsem svými vlasy, cítil jsem svýma očima – všechny smysly se slily v jeden smysl. Nebyla tam žádná mysl, která by stála mezi mnou a skutečností. Byl to stav nekonečného klidu, bohatosti, citlivosti, jasnosti, radosti. Byl to stav „Bytí.“ Můj partner komunikoval a já jsem si to užíval celým svým tělem - „slyševiděcítěchutnaje.“ Nerozuměl jsem obsahu jeho slov, ale byl jsem tam v té chvíli úplně bez minulosti, bez společenské nebo kulturní struktury. Moje Mysl v té chvíli nefungovala, ale byl jsem blíže Životu, jak nikdy před tím.

Bohužel tento stav nezůstal na vždy a „normální“ Já – myslím tím to důvěrně známe Já, se vrátilo zpět. Ale tato zkušenost mi už zůstala. Už jsem věděl, že něco takového existuje a to díky svému vlastnímu prožitku zkušenosti a formovalo to celý můj další život.

Byl to dar, který si člověk nemůže vynutit nebo zopakovat a který by nepřišel bez vložené námahy.
Návštěvník
 


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků