Za absolutním a relativním je poklona

Moderátor: ryunin

Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod ryunin » sob 04. srp 2012 22:20:41

Nic jsem tu nikde nepsal. Nezajímá mě buddhismus. Buddha nic neobjevil. Nikdo nic neučí. Není žádná pravda. Nejsem osvícený. Nehodnotím nikoho. Nerozumím buddhismu.

To vypadá, jako že jsem změnil názor nebo že nevím co chci. Ale můžu taky říct, že:

Jsem tu toho napsal hodně, zajímá mě buddhismus, Buddha objevil pravdu, je spousta skvělých učitelů buddhismu, pravda tu je, jsem tady a teď, ve skutečnosti, hodnotím, rozhoduju, kdo je a kdo není probuzený a rozumím filozofii buddhismu.

Když chápete, že slova jsou pouze nástroje a nikoliv konečná pravda, můžete s nimi zacházet podle libosti, podle toho, na jakou stranu se naklání lidé. Když mluví o osvícení, není tu osvícení. Když mluví o buddhovi, není buddha. když říkají, že rozumí, nerozumí. A když říkají že nerozumí, už rozumí. A tak tu je vždy možnost věci vidět z jedné strany nebo z druhé strany, ale teprve, když máme plnou svobodu volit tu nebo druhou stranu podle okolností, mluvíme o buddhismu, jak ho učil Buddha Gautama. Když trváme na jednostranném chápání světa, nechápeme, co vlastně Buddha našel.

Je mi celkem jedno, jestli se mnou někdo souhlasí nebo ne. Je naprosto přirozené, že většina lidí nechápe, tak to je v pořádku. Tak to bylo vždycky. Většina nechápe. Málokdo má upřímnou snahu pochopit a cvičit Buddhovu zkušenost. Tak je to normální. Můj učitel má asi tak deset žáků, kteří ho opravdu upřímně sledují a učí se od něho. Možná z těch deseti pět žáků je skutečně zapálených pro věc. tak je to přirozené, je tam taky asi třicet lidí, kteří mají různé názory a pochybnosti. Tak je to vždycky. Ale i když to tak je, i kdyby byl jen jeden učitel a jeden žák, oba musí dělat z celého srdce, co cítí intuitivně jako pravdivé.

A tak nemůžu nakonec nic definitivně tvrdit. Mohu vysvětlovat subjekt, objekt, ideál, hmotu, dualitu, jednotu, Boha, realitu, ale nakonec nemůžu říct nic. A tak nemůžu opravdu být v opozici proti někomu. I když to vypadá, že s někým nesouhlasím, je to jen jakýsi dialog, probíhá jak probíhá, ani špatně, ani dobře. Večer se stmívá, ráno se rozednívá, někteří lidé souhlasí, jiní nesouhlasí, život pokračuje a vyžaduje si naši aktivitu, za názory, pojmy, náboženstvím. Když jsme na tom nejhůř, realita nás může osvobodit. Prostě něco děláme a přestaneme rozdělovat svět na dobrý a zlý, osvícený a neosvícený. Filozoficky vzato, musíme používat pojmy, ale realita pojmy nezná. Probuzení pojmy nezná.

Absolutní hledisko, které tu je tak populární, znamená, že vše je v pořádku, vše je čisté, Bůh, láska, světlo, nikde není chyba, není co dosahovat, není před čím utíkat, není se čeho bát. To je jedno hledisko, ne pravda konečná. Druhé hledisko je relativní. Je hodně problémů, je tu hodně špíny, nečistoty, chyb, zla, ďábelských činů a myšlenek, je potřeba dosáhnout probuzení, zbavit se omezených hodnot a myšlení a stát se silným a nezávislým. To je realitvní hledisko. Ale skutečnost? Je za oběma hledisky. Sedím a dýchám. Není to ani absolutní, ani relativní, ani ani absolutní ani relativní, je to to, co to je, tak jak to je, bez hodnocení a kategorií. A když chceme tuto skutečnost poznat, skutečnost za absolutním a relativním, musíme něco dělat. Třeba se poklonit.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Petra » ned 05. srp 2012 8:47:15

ryunin píše:A když chceme tuto skutečnost poznat, skutečnost za absolutním a relativním, musíme něco dělat. Třeba se poklonit.


Nebo všechno ( i představy o absolutní či relativní "pravdě") pustit.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 10:12:41

a to je přínos zenu, ten učí už nechytat, pak toho není tolik k pouštění. :)
Návštěvník
 

"mluvit o zenu, je jako tančit o architektůře"

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 05. srp 2012 10:25:01

Pouštět, nechytat .. a nebo se uklonit. Je tu nějaký rozdíl?

Nebo přínos?


:)
Jarda Malej
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 10:33:20

Přínosem je to, co je obvykle většině z nás skryto. Skryto, přehlušeno kraválem osobní mysli, která se pořád za něčím žene....

Skryto a přece stále přítomno, jako věčná přítomnost.

Ticho.
Návštěvník
 

Re: "mluvit o zenu, je jako tančit o architektůře"

Nový příspěvekod Petra » ned 05. srp 2012 10:56:29

Jarda Malej píše:Pouštět, nechytat .. a nebo se uklonit. Je tu nějaký rozdíl?

Nebo přínos?


:)


Vyzkoušej si to a uvidíš.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: "mluvit o zenu, je jako tančit o architektůře"

Nový příspěvekod Petra » ned 05. srp 2012 10:58:10

Jana píše:Tady jsi, Jardo, na svém místě.



Může být někdo na ne-svém místě?
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: "mluvit o zenu, je jako tančit o architektůře"

Nový příspěvekod ryunin » ned 05. srp 2012 13:07:56

Jarda Malej píše:Pouštět, nechytat .. a nebo se uklonit. Je tu nějaký rozdíl?

Nebo přínos?


:)


pouštět nebo nechytat může být pořád jen abstraktní záležitost, ale nádobí za vás neumyje
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 13:14:26

ryunin píše:pouštět nebo nechytat může být pořád jen abstraktní záležitost, ale nádobí za vás neumyje

Chytat nebo pouštět vidím v docela konkrétních situacích:

Držet a nepustit: hm, měl bych umejt nádobí, jenže mně se nechce :what:
Když se odpor rozpozná a pustí: nádobí se meje... ... ...
Návštěvník
 

xxx

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 05. srp 2012 14:19:45

ryunin píše:
Jarda Malej píše:Pouštět, nechytat .. a nebo se uklonit. Je tu nějaký rozdíl?

Nebo přínos?


:)


pouštět nebo nechytat může být pořád jen abstraktní záležitost, ale nádobí za vás neumyje

Ryunine není pochyb, že ti sednou spíše ty monology.

:)
Jarda Malej
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Leah » ned 05. srp 2012 14:43:44

Možná by se Nisargadatta nestačil divit, co se všechno tady dá dozvědět... ;)
Že by jeho "Nepřevzetí dodávky" bylo jakousi abstraktní záležitostí? To jsou mi tedy věci....

Praxe dostala název od "praktikování", jináč už tedy tomu asi nebude, než že je to možno a záhodno dělat,
aby se tak odlišila konkrétní záležitost hodná uvedení do každodenní praxe od jakési představy, tedy abstrakce.
A že by Zen byl o něčem jiném než o pozornosti v prostém neulpívání, to se mi taky nějak nezdá. :)
Leah
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 20. zář 2011 9:06:09

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 17:17:32

Hodnocení hodnotícího neboli oblíbená diskusní hra na babu
:yes:

Nejdřív ji rozpoznám u jiných,
pak se nabídne i další možnost:
Co k tomu hodnocení, že někdo hodnotí,
u všech všudy
poňouká mě ?

No a jsem na chvilku zpátky
u všímavé pozornosti
až do příště :phew:
Návštěvník
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 17:50:27

Může být rozdíl v řečeném - psaném? Myslím když je tu pouhé konstatování a když je tu hodnocení hodnotící mysli.

Luck alias Jarda malý má osobitý způsob konverzace vyznačující se krátkostí. Jsou to většinou postřehy, z kterých lze vnímat ironii. Jak sám píše, nevěnuje se diskutování k tématu. Píše jen tyto krátké vstupy. Jsou jako švihnutí tenkým proutkem, které může způsobit pochopení. Nebo také ne.

Styl je to osobitý, lehce rozpoznatelný od jiných stylů.

Každý máme svůj osobitý styl.
Návštěvník
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod srpen » ned 05. srp 2012 18:33:55

Návštěvník píše:Může být rozdíl v řečeném - psaném? Myslím když je tu pouhé konstatování a když je tu hodnocení hodnotící mysli.

Takže nejen může být rozdíl, ale rozdíl tu je.
Lze postřehnout jistý rozdíl v tom, jestli někdo řekne, že "právě svítí slunce", nebo prohlásí, "že svítí slunce, což je krásné".
Hodnocení "pěknosti" apod. je tendence osobní přilnavé mysli, které samotné čísi chvála dělá dobře, má ji za potřebnou, proto tak sama činí. :)
srpen
 

Tak akorát podávám podněty ke stíhání (nepozornosti)

Nový příspěvekod Jarda Malý » ned 05. srp 2012 18:37:37

Jak sám píše, nevěnuje se diskutování k tématu.

"To že řekla?"

Je to právě diskutování co mne zajímá a říkám to bez ironie.
Tím míním do momentálního předmětu debaty pohroužený dialog
s kýmkoliv, kdo je schopný zapomenout na všechno co chtěl "původně" říct,
dávajíc přednost volné improvizaci. Při sobě nic než pozorné soustředění,
a sdostatek zvědavosti co že z toho druhého vypadne, jsouce připraven reagovat
až podle toho co se dozví.
A tak pořád dál, jako když se hraje domino. Volba figury až podle situace.
Ale mám smůlu, není mi přáno takto si tady pokecat.

:)
Jarda Malý
 

Re: Tak akorát podávám podněty ke stíhání (nepozornosti)

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 20:01:46

Jarda Malý píše:
Jak sám píše, nevěnuje se diskutování k tématu.

"To že řekla?"

Je to právě diskutování co mne zajímá a říkám to bez ironie.
Tím míním do momentálního předmětu debaty plně pohroužený dialog
s kýmkoliv, kdo je schopný zapomenout na všechno co chtěl "původně" říct,
a dá raději přednost volné improvizaci. Majíc při sobě nic než pozorné soustředění,
a sdostatek zvědavosti co že z toho druhého vypadne, připravený reagovat,
nevědouce přitom dopředu jak vlastně.
A tak pořád dál, jako když se hraje domino. Volba figury až podle situace.
Ale mám smůlu, není mi přáno takto si tady pokecat.

:)

Ok, tak se uchyluješ k ironickým jednoduchým větám. Chápu to, i když mi to přijde zbytečné.

Eduard by takto nečinil.

Otázkou je, proč tak činí Mára..., hlavně aby se něco stále dělo a mohl stále na něco reagovat, jedno že takto?
Návštěvník
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 20:20:10

Samozřejmě, že může... :-)
Návštěvník
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 20:30:24

No tak každý to máme nějak... mě třeba ironie taky nepřipadá jako to pravé ořechové v prostředí společné diskuze..., stejně tak mentorství alá Miroslav...
Návštěvník
 

Re: Za absolutním a relativním je poklona

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. srp 2012 20:35:24

Docela by mě zajímalo, jestli tohle skóre nějak vnímá a baví se tím :)

Řekl bych, že je to znát z reakcí.

Většinou je to ale u nich tak, že oni jen konstatují, nehodnotí.

Slunce svítí.

"Nedohledá se" motiv tohoho konstatování, které "muselo" jít na papír ven...
Návštěvník
 

xxx

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 05. srp 2012 20:38:37

Ok, tak se uchyluješ k ironickým jednoduchým větám. Chápu to, i když mi to přijde zbytečné.

Eduard by takto nečinil.

Otázkou je, proč tak činí Mára..., hlavně aby se něco stále dělo a mohl stále na něco reagovat, jedno že takto?

Díky návštěvníku za pohotovou ukázku jednoho z rovněž frekventovaných způsobů zdejšího diskutování.

:)
Jarda Malej
 

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků