Autorita v životě a v buddhismu

Moderátor: ryunin

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod miroslav » čtv 31. kvě 2018 15:35:39

Návštěvník píše:Může to také fungovat opačně: Nedělej někomu něco, co nechceš, aby bylo děláno tobě. Uvědomění, jak se mi to u ostatních - učitelů atd. - nelíbilo a nelíbí, a rozhodnu se to nedělat.


Když se cítím nadřazeně, pak to není něco, co dělám druhému, ale jen sám sobě. Je to v dané situaci (pro mne samotného) to nejhorší, nejvíce zatemňující, co mohu pociťovat (pýchu). Druhý většinou ani nepozná jestli pociťuji nadřazenost nebo ne. Často, i když jakýkoliv pocit nadřazeností vůbec nepociťujeme, druhý si o nás může myslet že mluvíme z piedestálu, z nadřazenosti. Pro příklady tady není třeba chodit moc daleko :) .
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Autorita v životě a v buddhismu a cesta

Nový příspěvekod nop » čtv 31. kvě 2018 15:50:25

Velmi zajímavý článek (Evropan v Thajsku)-

http://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme ... zdeho.html
Cesta mnicha jménem tudong. Náročná zkouška, která není pro každého
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Tara » čtv 31. kvě 2018 15:52:28

Já u sebe pozoruji spíše opačnou verzi, nebo stav.

A je to v případech, kdy cítím, resp. žiju skutečný respekt, zaujetí (?) tím, co vnímám, že mě přesahuje.

Uvedu dva takové pro mne nejsilněji prožité stavy.

Můj vztah s jáčkem je tady asi každému znám, tento člověk, osoba, osobnost mi velmi pomohla na cestě k probuzení se .... se všemi pocity, stavy, které k němu vnímám a vnímala jsem, prožívala... stav důvěry, zamilovanosti, lásky, blízkosti....
Jednou se mi zdál sen, že jsem se vypravila za ním do Prahy, stanula jsem před jeho dveřmi, kde bydlel, zazvonila a on otevřel.... a já nebyla schopna do toho bytu vstoupit, protože mě něco bránilo ve vstoupení. Byl to pocit, že nejsem hodna.... Tehdy jsem mu o tom řekla, o tom snu, a on mi na to řekl, že to byl jen a jen můj pocit, (problém), se skutečností to nemá nic společného.

O pár let později jsme byli s rodinou v Chorvatsku, konkrétně v Tučepech, kdo zná, tak ví, že na promenádě je takový malý kostelík, a zvlášť večer má to místo krásnou, zvláštní atmosféru, všude samí turisté, ruch, ale k večeru se vše ukládá jakoby ke klidu a uprostřed turistického ruchu najednou svatostánek, otevřený, osvětlený zevnitř, ozdobený květinami.... a já jsem nebyla schopna vstoupit dovnitř. Manžel i dcera samozřejmě a přirozeně vstoupili do kostelíka, ale já jsem "nemohla". Stála jsem venku a něco mi bránilo vstoupit dovnitř, jako bych ho svým vstoupení znesvětila, nebo tak něco a taky jsem dovnitř nevstoupila..., nevím, proč to tak mám....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 31. kvě 2018 17:32:38

miroslav píše:
Návštěvník píše:Může to také fungovat opačně: Nedělej někomu něco, co nechceš, aby bylo děláno tobě. Uvědomění, jak se mi to u ostatních - učitelů atd. - nelíbilo a nelíbí, a rozhodnu se to nedělat.


Když se cítím nadřazeně, pak to není něco, co dělám druhému, ale jen sám sobě.


Zřejmě jsi myšlenkami u něčeho jiného. Bavili jsme se tady o nadřazenosti spojené s ponižováním druhých. Takový typický přiklad - bažanti a mazáci na vojně - nepřetržitý řetězec povyšování a ponižování. Vystoupit z toho řetězce - neponižovat, když už jsem mazákem.

Starat se jen o to, že to škodí mně, je podle mne hodně sebestředné.
Návštěvník
 

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Pelvan » sob 02. čer 2018 20:57:09

Ahoj miroslave

miroslav píše:Když se cítím nadřazeně, pak to není něco, co dělám druhému, ale jen sám sobě. Je to v dané situaci (pro mne samotného) to nejhorší, nejvíce zatemňující, co mohu pociťovat (pýchu). Druhý většinou ani nepozná jestli pociťuji nadřazenost nebo ne. Často, i když jakýkoliv pocit nadřazeností vůbec nepociťujeme, druhý si o nás může myslet že mluvíme z piedestálu, z nadřazenosti...


To je těžké poznat nadřazenost, ale tohle mi zní trochu nevyrovnaně:
"...pokud si založíš forum a budeš tam vysvětlovat buddhismu druhým lidem a budeš opravovat jejich názory, budeš taky učit buddhismus- druhá věc je, jestli tě někdo bude považovat za učitele nebo jestli ti bude věřit - ale to není třeba řešit, protože to bychom nemohli nikdy začít učit nikoho, protože bychom si nebyli jisti, jestli už jsme dost erudovaní... klidně zkus učit cokoliv, pokud máš pocit, že ses něco naučil za ta léta studia a praxe, já mám za sebou dvacet let, ano, není to mnoho, ale k učení už by to mohlo, sakra stačit... medici se učí pět let jdou léčit, takže dvacet let mi nepřijde, jako že jsem podvodník a zkrátil jsem si to.... ale možná jsem podvodník - máme
svobodu, může si každý vybrat, jestli se ode mě něco naučí nebo ne..."

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod miroslav » sob 02. čer 2018 21:41:47

Pelvan píše:, může si každý vybrat, jestli se ode mě něco naučí nebo ne..."



Přesně tak.
Připadat si při tom "učení" či radění nadřazeně, je nedobrý, jedovatý stav.
Když se člověk tím pocitem vlastní nadřazeností nenechá zlákat, nebude se nikdy cítit ani "podřazeně". Nebude tedy nikdy trpět komplexy méněcennosti

Si myslím a zdravím :-)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod nop » ned 03. čer 2018 1:49:25

miroslav píše:
Pelvan píše:, může si každý vybrat, jestli se ode mě něco naučí nebo ne..."



Přesně tak.
Připadat si při tom "učení" či radění nadřazeně, je nedobrý, jedovatý stav.
Když se člověk tím pocitem vlastní nadřazeností nenechá zlákat, nebude se nikdy cítit ani "podřazeně". Nebude tedy nikdy trpět komplexy méněcennosti

Si myslím a zdravím :-)

Při životě se svými sourozenci se dá potichu hodnotit své chování, nebo se dát od nich hodnotit, protože mohou stále pozorovat.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod miroslav » ned 03. čer 2018 8:29:02

Návštěvník píše:Starat se jen o to, že to škodí mně, je podle mne hodně sebestředné.


Je to pokušení, ne starání se o to, co škodí mně. Je to silné osobní pokušení, pokud trpíme komplexy a když mu podlehneme (normálně si to ani neuvědomujeme) z něj se pak rodí vnější projevy a potřeby sebepotvrzení, například někoho ponižovat, šikanovat. Jaksi si hojit svůj komplex. Ale ten je touto cestou nezhojitelný.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 03. čer 2018 9:46:04

ryunin píše:o pocity nejde - když jsem ve škole, vím velmi dobře, jak "pocit nadřazenosti nad studenty" funguje - nefunguje, aspoň u mě ne, takže kdykoliv jsem takový pocit měl, někoho důležitějšího, tak jsem ho rychle vypustil...


Každopádně to Ryunin - zřejmě díky zazenu - zvládá.
Návštěvník
 

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Pelvan » pon 04. čer 2018 7:57:40

Ahoj

To jsou dvě věci, o kterých tu najednou píšeme.

1) Autoritu by si podle mne měl každý hledat především sám v sobě. (Jiná věc je, že mistr ve východním pojetí zenu autoritu žáků má a velikou.) Jistě mistrovi náleží úcta a vděčnost žáků za jím poskytovanou nauku.

2) Pokud nějaký pocit přijde, například pocit nadřazenosti, máme dvě možnosti.
Buď můžeme s tím pocitem nějak manipulovat - odhánět ho (vypouštět ho) nebo ho naopak posilovat.
Nebo ten pocit můžeme "jenom" pozorně vnímat (kde je v těle, zda se pohybuje, zda je příjemný nebo nepříjemný, jakou má nebo může mít například teplotu, barvu, jméno, zvuk, vůni) a nechat ho, aby se sám někam ten pocit posunul nebo se vyvíjel vlivem této sebereflexe.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 12:05:24

Návštěvník píše:
ryunin píše:o pocity nejde - když jsem ve škole, vím velmi dobře, jak "pocit nadřazenosti nad studenty" funguje - nefunguje, aspoň u mě ne, takže kdykoliv jsem takový pocit měl, někoho důležitějšího, tak jsem ho rychle vypustil...


Každopádně to Ryunin - zřejmě díky zazenu - zvládá.


Někdo si pod tím vypouštěnímním může představovat manipulaci, ale já to vidím tak, že Ryunin ten pocit nepodržel, ale nechal ho zase jít: Jak přišel, tak zas odešel. Ten nejpřirozenější přistup k myšlenkám a pocitům. Nějak to dál komplikovat mi připadá jako snaha mít všechno pod kontrolou. Ale když to někomu tak vyhovuje, proč ne...
Návštěvník
 

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod miroslav » pon 04. čer 2018 12:33:03

Návštěvník píše:Někdo si pod tím vypouštěním může představovat manipulaci, ale já to vidím tak, že Ryunin ten pocit nepodržel, ale nechal ho zase jít


Ano, tak to také tak vidím. Nepodržet, neztotožnit se s pocitem. Nedávání života pocitu ztotožněním se s ním či jeho potlačováním.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 16:04:20

miroslav píše:
Návštěvník píše:Někdo si pod tím vypouštěním může představovat manipulaci, ale já to vidím tak, že Ryunin ten pocit nepodržel, ale nechal ho zase jít


Ano, tak to také tak vidím. Nepodržet, neztotožnit se s pocitem. Nedávání života pocitu ztotožněním se s ním či jeho potlačováním.



No ale FUJ, FUJ, FUJ !!!

Jakmile začnete vypouštět dobrý pocity, tak začnete u dobrého pocitu sebedůležitost,

a dojdete k dobrému pocitu že tomu rozumím a k dobrému pocitu že to praktikuji,

či že to vyučuji a druhým tím pomáhám,

tak za chvíli budete bez dobrejch pocitů a bez dobrej pocitů nebude mír žádné preference,

nebot pocity jsou tím, co určují hodnotu toho či onoho,

a nakonec pak nebudete mít vůbec nic,

a pak budete jen relaxovat,

nebot bez pocitů nemůžete prostě nic následovat a nic zaměřovat pozornost...
vostal petr
 

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod miroslav » pon 04. čer 2018 16:18:28

Zajímavé je, že když jsme schopni nechat být dobré pocity, ("nedotknout se jich", nechat je minout nás) neztotožnit se s nimi, stejně tak se v nás pak neusazují a nekoření ani nepříjemné pocity. Zajímavé je, že bez toho prvního to druhé nejde. Když se ztotožňujeme s příjemnými pocity, nejsme schopni se pak pustit ani těch nepříjemných.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 16:20:18

miroslav píše:Zajímavé je, že když jsme schopni nechat být dobré pocity, ("nedotknout se jich", nechat je minout nás) neztotožnit se s nimi, stejně tak se v nás pak neusazují a nekoření ani nepříjemné pocity. Zajímavé je, že bez toho prvního to druhé nejde. Když se ztotožňujeme s příjemnými pocity, nejsme schopni se pak pustit ani těch nepříjemných.

Něco na tom bude, pane rado :)
Návštěvník
 

Re: Autorita v životě a v buddhismu

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 16:58:46

miroslav píše:Zajímavé je, že když jsme schopni nechat být dobré pocity, ("nedotknout se jich", nechat je minout nás) neztotožnit se s nimi, stejně tak se v nás pak neusazují a nekoření ani nepříjemné pocity. Zajímavé je, že bez toho prvního to druhé nejde. Když se ztotožňujeme s příjemnými pocity, nejsme schopni se pak pustit ani těch nepříjemných.


Proto taky ti je musej ti druzí nějako podstrčit,

jako že něco je špatně, že ti něco chybí, že trpíš, že je to s tebou špatný, že bez toho je život na hovno apd.

Je vcelku jedno, jestli jde o manipulanty vobchodníky, politiky nebo duchovnáky...

Musej ti prostě vytvořit pomocí pocitů nějaké ty hodnotový preference...

Existují ovšem i vyjímky jako např. Karl Renz

arl: To je na tom to krásné. Jak často jsem vám to již řekl? Není žádná výhoda být tam a není žádná nevýhoda být tady. Nikdo tady není, kdo by mohl mít nějakou výhodu na žádném z těchto dvou míst. Jsou zde prostě jen různé zkušenosti a pocitování.
vostal petr
 

Předchozí

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků