Jak důstojně předávat učení mistra Dogena

Moderátor: ryunin

Jak důstojně předávat učení mistra Dogena

Nový příspěvekod ryunin » stř 22. úno 2012 13:12:44

Jeden návštěvník mě tu kritizoval, že nepředávám tady na foru důstojně učení mistra Dogena.

To je zajímavé téma. To myslím vážně.

Co to znamená předávat učení buddhismu, učení mistra Dogena, potažmo učení mého vlastního učitele?

Především to je je cvičit zazen a v reálu, nikoliv na internetu, se setkat s někým, kdo se k vám připojí a cvičí zazen s vámi. Vy mu ukážete pozici a on sedí zazen s vámi. To je základ předání dharmy.

Další bod je vysvětlovat dharmu pomocí teorií- opět je lepší v reálu vysvětlovat dharmu, ale na internetu lze publikovat články a úvahy, které mohou někoho inspirovat, případně ho ovlivnit v jeho praxi, životě, nebo se takový čtenář rozhodne připojit k autorovi a cvičí s ním zazen. Mě takto ovlivnil blog, web a knihy Brada Warnera. Zajímalo mě, kdo to je a přišel jsem na linii mistra Dogena, která sahá až k Bradu Warnerovi. Pak jsem přišel na inzerát, že v Praze bude sesshin s Mikem Luetchfordem, který byl spolužákem Brada v Japonsku, mají tedy stejného učitele v linii mistra Dogena. Tak došlo k tomu, že jsem SKUTECNE poznal v reálu mého učitele a cvičil s ním zazen, studoval buddhismus a pozoroval ho v životě, jak se chová v reálu. Takto mi skutečně můj učitel předával a předává dosud dharmu. Ale začalo to na foru, takže forum neodsuzuju, je to ovšem pouhá pozvánka k něčemu nesrovnatelně závažnějším u a reálnějšímu.

Další aspekt je ten, že učitel může chodit po různých domech, školách, ústavech a může tam přednášet o buddhismu, ukazovat cvičení zazenu a cvičit s ostatními. Může být ve svých přednáškách velmi kritický, odsuzovat různé školy a lidi, přesně tak to dělal mistr Dogen, nebral si vůbec žádné servítky, když kritizoval různé školy a lidi, kteří souviseli s buddhismem. Dogen byl velmi, velmi kritický a pro nepěknou nadávku nešel daleko. Byl jsem svědkem reakce jedné britské žákyně na sesshinu, které se udělalo nevolno, když během půlhodinového čtení spisu mistra Dogena padala ostrá slova na adresu různých nebuddhistů. Ona začala vzdychat a musela z místnosti odejít. Pak z toho byl velký konflikt a mělo to dalekosáhlé následky, sesshiny v tom místě přestaly a ona se od mého učitele oddělila. Tak pokud vás zajímá učení mistra Dogena, musíte být připraveni na nevybíravá slova kritiky a na něco, co může působit jako diktátorský přístup.

Velký rozdíl mezi diktátorem a učitelem buddhismu, který prosazuje pouze jednu cestu a ostatní zavrhuje, je ale v tom, že zatímco diktátor je ochoten vás popravit, protože s ním nesdílíte jeho názor na svět, učiteli buddhismu je to jedno - nevnucuje vám svoje názory, vy ho poslouchat nemusíte a můžete si dělat co chcete. Toto diktátorství je tedy jen pro ty, kteří se rozhodli dobrovolně takové učení přijmout. Na to lidé často zapomínají. Je to jako když dobrovolně jdete na kurz přežití a pak se divíte, že vás tam nutí spát v noci v mraze někde v močále. Nenutí, vy jste si zvolili kurz přežití, takže pokud chcete přežít, musíte dělat, co vám řekne instruktor. JE to vaše volba, že jste na kurz šli, a taky z toho kurzu můžete kdykoliv odejít. Ze země, kde vládne diktátor a kde je přístupný pouze jeden názor, nejenže nemůžete svobodně odejít, nesmíte tam ani svobodně šířit své názory na svět. Svět ale není pouze jednostranný přistup mistra Dogena, tento přístup je pouze nepatrný zlomeček všech možných názorů na svět a protože v naší zemi je svoboda náboženství, vy si mistra Dogena a jeho učení můžete a nemusíte zvolit. A i když do naší skupiny přijdete, není to sekta, která vás omezovat a vyhrožovat, co se stane, když náš opustíte. Můžete svobodně přijít a můžete svobodně odejít, nikdo se zlobit nebude. Pokud tam ale budete, musíte respektovat určitá pravidla.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Jak důstojně předávat učení mistra Dogena

Nový příspěvekod ryunin » stř 22. úno 2012 21:16:25

Možná jsem ne zcela jasně vyjádřil, kdo použil ty nadávky, nebyl to můj učitel, ten ůpouze četl to, co napsal Dogen ve 13. století našeho letopočtu. Zkusím najít nějaké ukázky.

Ta zenová hůl ale nesmí být nátrojem v ruce frustrovaného nebo trestajícího šílence, ale v ruce někoho, kdo má právě klidného, soustředěného ducha. Dnes se používá především jako nástroj k udeření do podlahy, aby se mysl vrátila do přítomnosti. Jen šílenec by jí mlátil žáka. To ovšem neplatilo ve staré Číně, kdy občas někdo dostal od mistra holí, ovšem ze soucitu a ze snahy adepta buddhismu vrátit z intelektuálních říší do reality.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Jak důstojně předávat učení mistra Dogena

Nový příspěvekod ryunin » stř 22. úno 2012 22:43:50

chtěl jsem najít ty věty, které znechutily tu studentku ve Skotsku, ale nenašel jsem tam nic horšího než "obyčejní, nevědomí lidé" nebo "nebuddhisté", v jiném překadu je místo "nevědomí lidé" "hloupí lidé", na jiných místech Dogen používá termíny jako
"blázni" nebo "páchnoucí pytle kůže"....

Kdybychom to měli přeložit do současného jazyka, tak by Dogen mohl psát asi takto:

"Ti idioti, kteří nemají ponětí, co to je buddhismus, vykřikují nesmysly typu..... "

Nebo "pokud si ti šílenci myslí, že to, co hlásají, je učení buddhismu, pak jsou to páchnoucí budižkničemové..."

Tak vidíte, že mistr Dogen by vám - pokud by žil dnes a psal dnes - připadal ještě víc arogantní a neurvalý než já, který se takovým výrazům a nálepkám snažím pokud možno diplomaticky vyhnout.

Ono je ovšem znovu třeba připomenout, že je rozdíl mezi rozčíleným, rozběsněným diktátorem, který si rozhodl vyhladit celé národy a pro davy má projevy plné ostrých, nebo dokonce sprostých slov, a je rozdíl, když taková slova v klidu své pracovny píše s láskou k věci a učení Buddhy nějaký autentický učitel buddhismu. Kdo takový rozdíl nevidí, je páchnoucí pytel kůže... No a už jsem to taky řekl! :(
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků