Pedrito

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Pedrito

Nový příspěvekod Jana » ned 09. říj 2022 12:24:01

Pedrito, spoustu věcí jsi tady napsal moc pěkných, nejen básně. Byla bych ráda, kdybys mohl trošku objasnit některé věci.

Psal jsi moc pěkně o meditaci. Říkal jsi "TO nic nedělá".

Kým jsi v takové meditaci, když TO nic nedělá?

Jsi něčím jiným, než jsi v hlubokém spánku beze snů?

A jestli je Tvá identita v hluboké meditaci a v hlubokém spánku beze snů bez přítomnosti mysli stejná, jsi někým jiným teď, když se neztotožňuješ se žádnou myšlenkou a nic si o sobě nemyslíš?

Můžeš se nějak definovat? Můžeš říct, kdo doopravdy jsi?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 17:08:17

To že TO nic nedělá je jen jedna uvědoměná stránka věci.
Jedno hledisko, jeden úhel vhledu, platí to i neplatí. Platí to pro momentální stav,
momentální zaměření pozornosti na tento Aspekt. To je ok.
Další může být, že TO dělá vše. To je platné při zaměření se na jeho energii.
Při zaměření se například na Vědomí, je patrné, že vše je Vědomí.

A Vědomí, čisté vědomí, je, co se zve meditací mysli. A tam se to slévá v jediný celek, celek nedílnosti.
Nejen TO, nejen Síla, nejen Vědomí. Už to není rozlišeno, v tom hlubokém stavu, s kterým koresponduje
ten bezesný spánek. A proto jsem psal o Turja.. což není jen bdění, jen sen, jen spánek beze snů.
Je to to vše dokupy, co se protkne v meditaci, prolne se to v TO.

To že, bez vnímajícího, je všechno jak je, je hezký. Ale holt tu je ta "nastavba" vnímání, ve které vznikaj ty myšlenky, pocity,
individuality, osobní životy, zabervení od euforie až po deprese.. a to se s tím holt musí nějak popásovat.
Meditace je možnost, nikoliv doktrína.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » ned 09. říj 2022 17:18:03

Pedro píše:To že TO nic nedělá je jen jedna uvědoměná stránka věci.
Jedno hledisko, jeden úhel vhledu, platí to i neplatí. Platí to pro momentální stav,
momentální zaměření pozornosti na tento Aspekt. To je ok.
Další může být, že TO dělá vše. To je platné při zaměření se na jeho energii.
Při zaměření se například na Vědomí, je patrné, že vše je Vědomí.

A Vědomí, čisté vědomí, je, co se zve meditací mysli. A tam se to slévá v jediný celek, celek nedílnosti.
Nejen TO, nejen Síla, nejen Vědomí. Už to není rozlišeno, v tom hlubokém stavu, s kterým koresponduje
ten bezesný spánek. A proto jsem psal o Turja.. což není jen bdění, jen sen, jen spánek beze snů.
Je to to vše dokupy, co se protkne v meditaci, prolne se to v TO.


TOhle popisuješ naprosto skvěle.

Nicméně jsi neodpověděl na to, na co jsem se ptala:

Kým jsi v takové meditaci, když TO nic nedělá?

Jsi něčím jiným, než jsi v hlubokém spánku beze snů?

A jestli je Tvá identita v hluboké meditaci a v hlubokém spánku beze snů bez přítomnosti mysli stejná, jsi někým jiným teď, když se neztotožňuješ se žádnou myšlenkou a nic si o sobě nemyslíš?

Můžeš se nějak definovat? Můžeš říct, kdo doopravdy jsi?



Pedro píše:To že, bez vnímajícího, je všechno jak je, je hezký. Ale holt tu je ta "nastavba" vnímání, ve které vznikaj ty myšlenky, pocity,
individuality, osobní životy, zabervení od euforie až po deprese.. a to se s tím holt musí nějak popásovat.
Meditace je možnost, nikoliv doktrína.

Vlastně tady už tak trochu stydlivě odpovídáš, že to je bez vnímajícího.
Mě by zajímalo, jestli je tady možnost to prozkoumat nějako hlouběji. Jestli s mizením vnímajícího jsi Ty něčím, co mizí, nebo nemizí, jestli jsi tím, s čím se něco děje.

Co je skutečné, jestli to, že v meditaci a ve spánku beze snů nejsi, nebo to, když mysl stvoří sen a Tvá identita se vněm objeví, vznikneš, a se zmizením mysli v meditaci a v spánku beze snů zase zanikneš.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 18:28:59

Mysl netvoří sen, mysl zrcadlí sen. Zrcadlo vytepané z vůle a pozornosti na kovadlině těla v žáru smyslů...

Meditace je jako konec šichty, kdy vnímání se pokládá k odpočinku. Vůle a pozornost se odpoutaj od vjemů, ustanou s nimi reagovat v myšlenky, pocity, představy, že tak a onak, všelijak... něco usíná, mizí a Něco se probouzí, vyvstává...
Není to osobní "já"... Pedro ani Jana.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 19:02:15

Neopravila jsii mě, když jsem napsal, že Turja jsou tři stavy vědomí dohromady, to není přesné, pročpak jsi mě neopravila?
Chybělo tam důležité slůvko - nadhled. Co mělo správně ten spojitý stav popsat.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » ned 09. říj 2022 19:38:35

Pedro píše:Neopravila jsii mě, když jsem napsal, že Turja jsou tři stavy vědomí dohromady, to není přesné, pročpak jsi mě neopravila?
Chybělo tam důležité slůvko - nadhled. Co mělo správně ten spojitý stav opsat.


Ano, díky. Turja je to čtvrté, co je všechno dohromady (bdění, spánek i snění), a přitom pořád stejné. Pořád totéž, co jako jediné zůstává v nejhlubší meditaci i ve spánku beze snů.

Pedro píše:Mysl netvoří sen, mysl zrcadlí sen. Zrcadlo vytepané z vůle a pozornosti na kovadlině těla v žáru smyslů...

I smyslové vnímání je produktem mysli. Mysl pramení V duchovním srdci, potom jde do hlavy a pěti smysly do světa. Cesta k Pravdě je obrácená. Ze světa pěti smysly do hlavy a odtud do duchovního srdce.

Kdo tedy tvoří sen jiný, než mysl?

Meditace je jako konec šichty, kdy vnímání se pokládá k odpočinku.

Máš zkušenost s meditací při práci? Kdy zmizí představy, záměr, chtění a je tady jen živá přítomnost, ve které se děje to nejlepší, co je právě možné?


Vůle a pozornost se odpoutaj od vjemů, ustanou s nimi reagovat v myšlenky, pocity, představy, že tak a onak, všelijak... něco usíná, mizí a Něco se probouzí, vyvstává...
Není to osobní "já"... Pedro ani Jana.

A tohle je zajímavé. Není to Pedro ani Jana.

A kdo je ten, co se neprobouzí a neusíná? Je stejný v meditaci i ve spánku beze snů.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 19:43:55

Jsi ve formě? (Neunavená)?

Nenecháme to na zítra?
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 20:07:11

Ano, díky. Turja je to čtvrté, co je všechno dohromady (bdění, spánek i snění), a přitom pořád stejné. Pořád totéž, co jako jediné zůstává v nejhlubší meditaci i ve spánku beze snů.


Turja je název stavu nad třemi stavy. Světlo, co svítí nad tím, a proniká tím. Ale zároveň je to dostupné individualitě - átmanu v těle, v projevu, která si ovšem musela projít stavem "bez času".. což ji ořezalo "ostrých hran"..
O to jde v žití, ne nebýt, ale být v soubytí.. z toho plyne ta radost, moudrost, láska...
Nikoliv z toho, co je psáno.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » ned 09. říj 2022 20:26:36

Pedro píše:Jsi ve formě? (Neunavená)?

Nenecháme to na zítra?


:)

Díky.

Žádný spěch.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 20:43:00

I smyslové vnímání je produktem mysli. Mysl pramení V duchovním srdci, potom jde do hlavy a pěti smysly do světa. Cesta k Pravdě je obrácená. Ze světa pěti smysly do hlavy a odtud do duchovního srdce.

Kdo tedy tvoří sen jiný, než mysl?


Mysl je taky jen pojem. Něco jako šedá kůra mozková. Významů může být jistě bezpočet. Buddhisté například neoperují s pojmem "vědomí", nýbrž s pojmem "mysl".
A s tý mysli, defakto psychologickou analýzou eliminují formy, obsahy...
Až zbude čistá - beze zbytku. Žádný rozpor s podstatou jiných nauk.

Smyslové vnímání není ovšem produktem mysli, je produktem smyslů, a v tý šedý kůře mozkový tvoří obraz.
Který je tou individuální myslí. A meditace je o tom, kterak to pročistit. Stejně jako ta buddhistická sebeanalýza - v józe introspekce. A v křesťanství a jiných bhakti vyznáních - sebe odevzdání...
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 21:10:21

Máš zkušenost s meditací při práci? Kdy zmizí představy, záměr, chtění a je tady jen živá přítomnost, ve které se děje to nejlepší, co je právě možné?


No mám, ale nesmíš to přepísknout. Maximálně nirvičara, s nirvikalpou už bys toho moc nenadělala :D
Trvalou Turjou ještě nevládnu, to umí jen Mistři.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 21:54:10

A tohle je zajímavé. Není to Pedro ani Jana.

A kdo je ten, co se neprobouzí a neusíná? Je stejný v meditaci i ve spánku beze snů.


Je to čiré TO. Jednojediné, nezrozené a neumírající. JÁ pod já, jedno bez druhého. Ticho pod tichem.

Samojediné, nerozlišené, bez pohybu, bez ideje, beze jména...

Možná ani neví, co vše z NĚHO spontánně pryští, "možná to neví ani on sám"...

Ví Vědomí, Šakti, to co z Něho září.

Možná proto vzniklo smyslové tělo, já, v jehož hlubině pod hlubinou, je ONO, kdy prostřednictvím tohoto projevu, se TO může uvědomit, seberealizovat...
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » ned 09. říj 2022 22:24:58

Zahrada života tvého
Na půdě země tvé
Rozkvétá poupaty dnů a nocí tvých
Král se stal zahradníkem
Pro potěchu ducha svého
Ale zahradník zapomněl
Že je králem
Duch však nezapomněl
Vypěstoval jsi krásné nehynoucí květy
Zahradníku
Snad v jejich vůni svítání
Rozpomenutí své
Již brzy nalezneš.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » pon 10. říj 2022 6:06:25

Pedro píše:Zahrada života tvého
Na půdě země tvé
Rozkvétá poupaty dnů a nocí tvých
Král se stal zahradníkem
Pro potěchu ducha svého
Ale zahradník zapomněl
Že je králem
Duch však nezapomněl
Vypěstoval jsi krásné nehynoucí květy
Zahradníku
Snad v jejich vůni svítání
Rozpomenutí své
Již brzy nalezneš.


Krásné.

TO, které nic nedělá, není to osobní "já"... Pedro ani Jana, mysl rozvlnila do projevu, do příběhu.

Jestli by bylo možné tu mysl, která vytvoří příběh, zahradníka, krále, Pedra, Janu, i nádhernou báseň, nechat stranou a co nejvíc to všechno zjednodušit.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » pon 10. říj 2022 6:07:42

Pedro píše:
A tohle je zajímavé. Není to Pedro ani Jana.

A kdo je ten, co se neprobouzí a neusíná? Je stejný v meditaci i ve spánku beze snů.


Je to čiré TO. Jednojediné, nezrozené a neumírající. JÁ pod já, jedno bez druhého. Ticho pod tichem.

Samojediné, nerozlišené, bez pohybu, bez ideje, beze jména...

Možná ani neví, co vše z NĚHO spontánně pryští, "možná to neví ani on sám"...

Ví Vědomí, Šakti, to co z Něho září.

Možná proto vzniklo smyslové tělo, já, v jehož hlubině pod hlubinou, je ONO, kdy prostřednictvím tohoto projevu, se TO může uvědomit, seberealizovat...


Je to čiré TO. Jednojediné, nezrozené a neumírající. JÁ pod já, jedno bez druhého. Ticho pod tichem.

Samojediné, nerozlišené, bez pohybu, bez ideje, beze jména...
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » pon 10. říj 2022 6:28:36

"TO nic nedělá"

A Vědomí, čisté vědomí, je, co se zve meditací mysli. A tam se to slévá v jediný celek, celek nedílnosti.
Nejen TO, nejen Síla, nejen Vědomí. Už to není rozlišeno, v tom hlubokém stavu, s kterým koresponduje
ten bezesný spánek. A proto jsem psal o Turja.. což není jen bdění, jen sen, jen spánek beze snů.
Je to to vše dokupy, co se protkne v meditaci, prolne se to v TO.

Meditace je jako konec šichty, kdy vnímání se pokládá k odpočinku.

Je to čiré TO. Jednojediné, nezrozené a neumírající. JÁ pod já, jedno bez druhého. Ticho pod tichem.

Samojediné, nerozlišené, bez pohybu, bez ideje, beze jména...


Mysl vytvářející rozlišování, pohyb, ideje, různorodost, projev, je ponechána stranou a zůstává jen

Ticho pod tichem.

Dalo by se říct, že TO, co je tady v hlubokém spánku beze snů, TO, co zůstává na konci šichty, když vnímání se ukládá k odpočinku, je láskou?

Je to tak?

Je možné právě teď to TO, které nic nedělá, nic nemusí dělat, je svobodné bez všech osobních starostí, problémů, strachů, špatností....

je možné tohle TO právě teď vnímat a poznávat jako lásku?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » pon 10. říj 2022 8:09:52

Netřeba mysl vidět jako něco nežádoucího, dělá jen svou práci, k níž je tvořena.
Tak jako vše ostatní v projevu.
Stačí promeditovat to podvědomí, které v ní, dle toho co se v něm vše nastřádalo, reaguje.
Podvědomí je těmi vrstvami, co pozornosti skrývají podstatné.
Zaměřit se na mysl a opomenout podvědomí, znamená ponechat kořeny, s kterých to v mysli furt bude rašit.
Takže o tohle jde v první řadě, při tom meditování, pročistit podvědomí. Tím mysl tichne spontánně.
Protože se, to co bylo léta skryté, probouzí z toho odkrývaného Nitra.
A poznávat to lze v mnoha neosobních aspektech, například v Nevinnosti, Moudrosti, Odpoutanosti, atd, atd,
jež se vynořují do vědomí (mysli), dle toho jak je to zrovna potřebné pro poznávajícího.
Láska duchovní je matkou všech těchto čistých aspektů. Je Šaktí.
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Jana » pon 10. říj 2022 8:45:00

Pedro píše:Netřeba mysl vidět jako něco nežádoucího, dělá jen svou práci, k níž je tvořena.

Nejde o to, že by mysl musela být něco špatného.

Teď jde o to, prozkoumat tu největší hloubku poznání.

Tak jako vše ostatní v projevu.
Stačí promeditovat to podvědomí, které v ní, dle toho co se v něm vše nastřádalo, reaguje.
Podvědomí je těmi vrstvami, co pozornosti skrývají podstatné.
Zaměřit se na mysl a opomenout podvědomí, znamená ponechat kořeny, s kterých to v mysli furt bude rašit.
Takže o tohle jde v první řadě, při tom meditování, pročistit podvědomí. Tím mysl tichne spontánně.
Protože se, to co bylo léta skryté, probouzí z toho odkrývaného Nitra.

Ta největší hloubka poznání proniká i skrz podvědomí, je osvobozena i od něj, není připoutána vůbec k ničemu.
TO nic nedělá.

A poznávat to lze v mnoha neosobních aspektech, například v Nevinnosti, Moudrosti, Odpoutanosti, atd, atd,
jež se vynořují do vědomí (mysli), dle toho jak je to zrovna potřebné pro poznávajícího.
Láska duchovní je matkou všech těchto čistých aspektů. Je Šaktí.


Ani tak nejde o to, definovat, čím je láska. Spíš jestli je poznatelná právě teď.

Jestli je jasné, že TO je láskou ve spánku beze snů, v meditaci i teď.

Ve stavu osobních starostí, zachycenosti v mentálních hodnocení, podvědomých připoutaností ty čisté aspekty, o kterých mluvíš, jakoby mizí. Jsou zastřeny tím, co si o tom všem myslíme.

Ale je možné (třeba jen na chvíli) mysl odložit, nebrat ji to toho zkoumání sebou a jen čistě poznávat, jakou TO má samo o sobě kvalitu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Pedro » pon 10. říj 2022 9:01:53

Definujeme abychom věděli, o čem mluvíme.
A jak se snažím říci, mysl není nijakou překážkou.
Alespoň ne ta mysl, jak ji chápu já, a jak už jsem to
mnohokrát vysvětloval. Čistá mysl = čisté vědomí
A mysl je čistá (prázdná), když je čisté podvědomí.
A to co ho důkladně čistí, je duchovní Šaktí - síla TOHO.


A kdy jindy by to šlo poznávat než TEĎ, žejo...

A už končim, dost bylo slov :-)
Pedro
 

Re: Pedrito

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 13. říj 2022 6:42:21

Pro mě je též záhada, proč Jana tu mysl pořád řeší, když je trvalou sat-čit-ananandou. :D
Návštěvník
 

Další

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků