Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod miroslav » ned 10. čer 2018 10:51:17

Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený (podle našich představ), přesto to tu mnozí stále dokola řeší.
Na jiném fóru mne zaujal v tomto smyslu jeden příspěvek, který dost dobře vystihuje působení probuzeného, jak jsem měl možnost to na vlastní duši prožít:

Nepřišel jsem, abych hýčkal vaše ego, abych se choval dle vašich představ, mluvil, jak si představujete. Abych byl uspokojivý a uspokojující. Přišel jsem, abych urážel, zraňoval a dotýkal se. Jen ego může být dotčeno, zraněno, jen ego se může urazit a urážet. Nedělám to záměrně, mým záměrem je láska, ale překvapivě právě láska působí na ego jako útok, jako spalující oheň, jako kat. Láska totiž přináší egu smrt. Kde je láska, nemůže ego přežít. Láska je pro ego jasným poslem smrti. Lidé si idealizují svoji představu, jak se budou cítit vedle člověka, který zažívá božství. Ze začátku většinou dobře, ale v zápětí je člověk přirozeně vtažen do procesu transformace. Je to volání vnitřního nekonečna, aby vyplulo napovrch a je to jasný útok na ego. Meče a šavle jsou venku z pochvy, připraveny sekat hlavy vašim vnitřním démonům, pocitům Já a Moje, prožitkům oddělenosti od všeho živého a od jednoty. Jde o sekání hlav všem pocitům připoutanosti, nesvobody, závislosti. Ego je zde páleno ohňem, topeno v oceánu nekonečna. Je to útok a je to smrt pro ego. Ve skutečnosti s tím nemá nic společného, co dělám, nebo říkám. Jen ten stav bytí, který zažívám, působí automaticky. V okamžiku, kdy vy budete prožívat božství, budete automaticky ovlivňovat lidi kolem sebe. Šíří se to samo a automaticky, jako požár. Lidstvo je v procesu transformace do nového věku, věku lásky, věku bez ega. Ta změna se děje rychle a intenzivně. Takže, pokud se vás něco dotýká, něco vás uráží, oslavujte to, je to známka toho, že vámi protéká milost. Ego je jen utrpení, bez ega je zde jen blaženost. Martin
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 11:06:00

Nemohl by Martin léčit i zde? Zkuste ho pozvat. :)
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod miroslav » ned 10. čer 2018 11:24:18

Je to na inspiruj http://www.inspiruj.cz/viewtopic.php?f=88&t=3925&start=380

Líbí se mi to jeho pojetí lásky. Že láska není něco, co ukonejší naše sebestředné potřeby a pocity, ale že z pohledu ega je láska nesmlouvavá, nemilosrdná a krutá.
Tedy opakem zamilovanosti a vznášení se na iluzích, což se běžně považuje za lásku.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 11:52:36

miroslav píše:Je to na inspiruj http://www.inspiruj.cz/viewtopic.php?f=88&t=3925&start=380

Líbí se mi to jeho pojetí lásky. Že láska není něco, co ukonejší naše sebestředné potřeby a pocity, ale že z pohledu ega je láska nesmlouvavá, nemilosrdná a krutá.
Tedy opakem zamilovanosti a vznášení se na iluzích, což se běžně považuje za lásku.

No a když se ti to líbí = je ti to blízké, tož bys mohl taky, jako Martin, nejenom o tom psát, ale i praktikovat, ne?
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 11:53:57

miroslav píše:Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený (podle našich představ), přesto to tu mnozí stále dokola řeší.
Na jiném fóru mne zaujal v tomto smyslu jeden příspěvek, který dost dobře vystihuje působení probuzeného, jak jsem měl možnost to na vlastní duši prožít:

Nepřišel jsem, abych hýčkal vaše ego, abych se choval dle vašich představ, mluvil, jak si představujete. Abych byl uspokojivý a uspokojující. Přišel jsem, abych urážel, zraňoval a dotýkal se. Jen ego může být dotčeno, zraněno, jen ego se může urazit a urážet. Nedělám to záměrně, mým záměrem je láska, ale překvapivě právě láska působí na ego jako útok, jako spalující oheň, jako kat. Láska totiž přináší egu smrt. Kde je láska, nemůže ego přežít. Láska je pro ego jasným poslem smrti. Lidé si idealizují svoji představu, jak se budou cítit vedle člověka, který zažívá božství. Ze začátku většinou dobře, ale v zápětí je člověk přirozeně vtažen do procesu transformace. Je to volání vnitřního nekonečna, aby vyplulo napovrch a je to jasný útok na ego. Meče a šavle jsou venku z pochvy, připraveny sekat hlavy vašim vnitřním démonům, pocitům Já a Moje, prožitkům oddělenosti od všeho živého a od jednoty. Jde o sekání hlav všem pocitům připoutanosti, nesvobody, závislosti. Ego je zde páleno ohňem, topeno v oceánu nekonečna. Je to útok a je to smrt pro ego. Ve skutečnosti s tím nemá nic společného, co dělám, nebo říkám. Jen ten stav bytí, který zažívám, působí automaticky. V okamžiku, kdy vy budete prožívat božství, budete automaticky ovlivňovat lidi kolem sebe. Šíří se to samo a automaticky, jako požár. Lidstvo je v procesu transformace do nového věku, věku lásky, věku bez ega. Ta změna se děje rychle a intenzivně. Takže, pokud se vás něco dotýká, něco vás uráží, oslavujte to, je to známka toho, že vámi protéká milost. Ego je jen utrpení, bez ega je zde jen blaženost. Martin

Stejným "nástrojem" je i Ticho. Nečinnost. Pro sebestředné ego je to kat.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 13:53:22

miroslav píše:Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený


No, žádná kravina to není. Tuto otázku dostal Ramana a odpověděl následovně (podle mě nejlépe):

Otázka: Jak se dá poznat, že někdo je schopný být guruem?

Ramana: Podle míru ducha/ uklidnění mysli, kterou jeho přitomnost způsobuje, a podle úcty, kterou k němu cítíte.

miroslav píše: (podle našich představ), přesto to tu mnozí stále dokola řeší.
Na jiném fóru mne zaujal v tomto smyslu jeden příspěvek, který dost dobře vystihuje působení probuzeného, jak jsem měl možnost to na vlastní duši prožít:

Nepřišel jsem, abych hýčkal vaše ego, abych se choval dle vašich představ, mluvil, jak si představujete. Abych byl uspokojivý a uspokojující. Přišel jsem, abych urážel, zraňoval a dotýkal se. Jen ego může být dotčeno, zraněno, jen ego se může urazit a urážet. Nedělám to záměrně, mým záměrem je láska, ale překvapivě právě láska působí na ego jako útok, jako spalující oheň, jako kat. Láska totiž přináší egu smrt. Kde je láska, nemůže ego přežít. Láska je pro ego jasným poslem smrti. Lidé si idealizují svoji představu, jak se budou cítit vedle člověka, který zažívá božství. Ze začátku většinou dobře, ale v zápětí je člověk přirozeně vtažen do procesu transformace. Je to volání vnitřního nekonečna, aby vyplulo napovrch a je to jasný útok na ego. Meče a šavle jsou venku z pochvy, připraveny sekat hlavy vašim vnitřním démonům, pocitům Já a Moje, prožitkům oddělenosti od všeho živého a od jednoty. Jde o sekání hlav všem pocitům připoutanosti, nesvobody, závislosti. Ego je zde páleno ohňem, topeno v oceánu nekonečna. Je to útok a je to smrt pro ego. Ve skutečnosti s tím nemá nic společného, co dělám, nebo říkám. Jen ten stav bytí, který zažívám, působí automaticky. V okamžiku, kdy vy budete prožívat božství, budete automaticky ovlivňovat lidi kolem sebe. Šíří se to samo a automaticky, jako požár. Lidstvo je v procesu transformace do nového věku, věku lásky, věku bez ega. Ta změna se děje rychle a intenzivně. Takže, pokud se vás něco dotýká, něco vás uráží, oslavujte to, je to známka toho, že vámi protéká milost. Ego je jen utrpení, bez ega je zde jen blaženost. Martin


Je to přesně to, co právě ty individuálně potřebuješ nebo jsi potřeboval. Proto je tvoje představa, jak by se měl probuzený chovat a projevovat, taková.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod miroslav » ned 10. čer 2018 15:33:26

Návštěvník píše:
miroslav píše:Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený


No, žádná kravina to není. Tuto otázku dostal Ramana a odpověděl následovně (podle mě nejlépe):

Otázka: Jak se dá poznat, že někdo je schopný být guruem?

Ramana: Podle míru ducha/ uklidnění mysli, kterou jeho přitomnost způsobuje, a podle úcty, kterou k němu cítíte.


Je to přesně to, co právě ty individuálně potřebuješ nebo jsi potřeboval. Proto je tvoje představa, jak by se měl probuzený chovat a projevovat, taková.


Koukám, že také řešíš představy, jak by měl probuzený působit. Já si o tom žádné představy nevytvářím.
Například Eduard Tomáš ve své přednášce o probuzeném nakonec říká toto:

Zbývá už jen jedna otázka. Má tento moudrý ve tvaru člověka, sám osobně nějaké znamení moudrosti?
Je vůbec takové znamení? Ano je takové znamení. Je právě v tom, že není na něm žádného znamení. Osvícení Osvíceného je právě v jeho neprokazatelnosti, v nevyslovitelnosti. Právě tak znamení. To není žert, to není vtip, ba ani paradox.
To je pravda. Kdo je s to pochopit tato slova, došel daleko.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod ... » ned 10. čer 2018 15:51:51

Je velmi nesnadné vést rozhovor o poznávání něčeho, co lze dostatečně přesně vnímat (takže je už možné to do značné míry správně rozpoznávat z různých úhlů pohledu, např. pokud jde o to, jak Probuzený v různých situacích jedná) jen na vibrační energetické úrovni, která se už blíží vibrační úrovni Probuzeného - stavu bez ega.

Proč se pokoušet v diskusi komentovat a posuzovat něco, co vnímá ego - osobní já? Trochu to připomíná snahu snové osoby popisovat, co se děje po probuzení ze sna.
...
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 16:42:52

"One who has understood one's mystery, as to what is,

that one will not discuss or argue the largeness or smallness of

anybody."

Nisargadatta Maharaj


Ten, kdo pochopil tajemství, kým je,

že je jedním, nebude diskutovat ani argumentovat o velikosti nebo malosti

druhého.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. čer 2018 17:26:14

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený


No, žádná kravina to není. Tuto otázku dostal Ramana a odpověděl následovně (podle mě nejlépe):

Otázka: Jak se dá poznat, že někdo je schopný být guruem?

Ramana: Podle míru ducha/ uklidnění mysli, kterou jeho přitomnost způsobuje, a podle úcty, kterou k němu cítíte.


Je to přesně to, co právě ty individuálně potřebuješ nebo jsi potřeboval. Proto je tvoje představa, jak by se měl probuzený chovat a projevovat, taková.


Koukám, že také řešíš představy, jak by měl probuzený působit. Já si o tom žádné představy nevytvářím.
Například Eduard Tomáš ve své přednášce o probuzeném nakonec říká toto:



Co tě přivedlo, že jsi začal chodit k Tomášovým? Protože k nim chodili jiní? Protože byli jako všichni ostatní lidi? Nebo nebyli?
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod miroslav » ned 10. čer 2018 18:28:25

Návštěvník píše:Co tě přivedlo, že jsi začal chodit k Tomášovým? Protože k nim chodili jiní? Protože byli jako všichni ostatní lidi? Nebo nebyli?


To byl osud.

Chodilo k nim hodně lidí z nejrůznějších důvodů, moc jim to ale k pravdě - poznání nepomohlo.
Hledali totiž něco jiného, než pravdu, hledali naplnění duchovních iluzí. "Když si najdu toho pravého učitele, ten mne zachrání, pochopí atp.". To je ale omyl.
Pravý učitel nám jenom ukáže (je-li to skutečný učitel) právě to, co nechceme vidět.
A když hledáme přijetí, požehnání, ocenění našich duchovních iluzorních ambicí, atd. tak to u skutečného učitele nenajdeme. Tohle ale najdeme u někoho kdo chce být v roli učitele a shání ovečky. A takových není málo, na rozdíl od skutečných učitelů :( .

Si myslím a zdravím :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. čer 2018 14:09:33

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:Doufám že většina těch, co to budou číst chápou jaká je to kravina Jak by se měl chovat a jak působit probuzený


No, žádná kravina to není. Tuto otázku dostal Ramana a odpověděl následovně (podle mě nejlépe):

Otázka: Jak se dá poznat, že někdo je schopný být guruem?

Ramana: Podle míru ducha/ uklidnění mysli, kterou jeho přitomnost způsobuje, a podle úcty, kterou k němu cítíte.


Je to přesně to, co právě ty individuálně potřebuješ nebo jsi potřeboval. Proto je tvoje představa, jak by se měl probuzený chovat a projevovat, taková.


Koukám, že také řešíš představy, jak by měl probuzený působit.


Pro sebe neřeším nic. Ale jak mají hledající poznat, komu mohou věřit? Proto ten tip od Ramany považuji za velmi dobrý.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Tara » pon 11. čer 2018 16:05:19

Pro sebe neřeším nic. Ale jak mají hledající poznat, komu mohou věřit? Proto ten tip od Ramany považuji za velmi dobrý.


Otázka: Jak se dá poznat, že někdo je schopný být guruem?

Ramana: Podle míru ducha/ uklidnění mysli, kterou jeho přitomnost způsobuje, a podle úcty, kterou k němu cítíte.

Řekla bych, že rozhodujícím kritériem bude blízkost toho člověka, jak jsme jeho osobou, energií vyzařování přitahování, I realizovaný člověk se může, v jistých situacích, chovat impulsivně, rozhněvaně, panovačně atd.
Protože jsme každý na určitém stupni uvědomění, bude nás každého přitahovat, nebo naopak odpuzovat někdo jiný :-) Viz. pan Havelka, kamarádce mluví z duše, mě je nepříjemný. Viz. pan Vacek, pro mnohé guru, pro mne silné ego a nepochopení. Atd.
No a taky to uvědomění, prohloubení "způsobuje", s kým se setkáme, nebo nesetkáme. Protože Celek pracuje "pro sebe", jsou takoví k sobě přitahováni vůní... :-)
Jak ti, kteří tíhnou k Pravdě, tak ti, kteří tíhnou k pozlátku...., podle toho je to pak buď vůně nebo smrad... :-)
No a bez toho uchopení a rozdělení je to zkrátka tak a tak. Není vůně, není ani smrad, stojíc pevně ve svém středu...

Tož tak asi.
:-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod miroslav » pon 11. čer 2018 18:12:00

Když člověk hledá pravdu a je ochoten pustit se všech příjemných iluzí a vznášení se, přijde k němu vše potřebné samo. Není to tedy záležitost toho, komu věřit.
Věříme, protože něco chceme a myslíme si, že když najdeme toho správného, tak to za nás a s námi udělá a bude to krásné a příjemné.
Co nám brání žít v pravdě máme přímo před nosem, ale nechceme to vidět.
Nic jiného v tom není.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod reseek... » pon 11. čer 2018 18:54:00

Tara píše:
Protože jsme každý na určitém stupni uvědomění, bude nás každého přitahovat, nebo naopak odpuzovat někdo jiný :-)

Komunikovat s člověkem, který nás přitahuje, přitom neznamená, že mu věříme, protože od něj očekáváme něco, co nám pomůže, a budeme proto na něm závislí.

Když nemáme potřebu uzavírat se do svých dosavadních představ "jak to je", jsme otevření. Kontaktem s těmi, kteří řadu věcí chápou způsobem nám blízkým, nebo s Probuzenými, a díky možnosti s nimi komunikovat o tom, jak to či ono vnímají, si můžeme v nejrůznějších oblastech svého života uvědomit i další souvislosti, které nás ještě nenapadly a proto jsme je nebrali v úvahu. I s důsledky, ke kterým to vedlo.

Je jen na nás, jak naložíme s tím, co druzí sdělují. Pokud to zapadá do našeho současného pohledu a ozřejmuje to v celé řadě souvislostí (které se dají ověřit) leccos, co jsme si doteď neuvědomili, naše pochopení se tím může jen prohloubit.

To, co nám brání žít harmoničtěji se sebou i s okolím a nevymezovat se proti ostatním, často nedokážeme v sobě rozpoznat. A právě takové kontakty nám mohou trochu víc pootevřít oči.
reseek...
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. čer 2018 20:07:21

miroslav píše:Když člověk hledá pravdu a je ochoten pustit se všech příjemných iluzí a vznášení se, přijde k němu vše potřebné samo. Není to tedy záležitost toho, komu věřit.
Věříme, protože něco chceme a myslíme si, že když najdeme toho správného, tak to za nás a s námi udělá a bude to krásné a příjemné.
Co nám brání žít v pravdě máme přímo před nosem, ale nechceme to vidět.
Nic jiného v tom není.


Tohle jsou takové řeči naprd.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. čer 2018 20:11:20

reseek... píše:Komunikovat s člověkem, který nás přitahuje, přitom neznamená, že mu věříme, protože od něj očekáváme něco, co nám pomůže, a budeme proto na něm závislí.

Když nemáme potřebu uzavírat se do svých dosavadních představ "jak to je", jsme otevření. Kontaktem s těmi, kteří řadu věcí chápou způsobem nám blízkým, nebo s Probuzenými,


Jak poznáš, že jsou probuzení?
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. čer 2018 20:24:42

Návštěvník píše:
miroslav píše:Když člověk hledá pravdu a je ochoten pustit se všech příjemných iluzí a vznášení se, přijde k němu vše potřebné samo. Není to tedy záležitost toho, komu věřit.
Věříme, protože něco chceme a myslíme si, že když najdeme toho správného, tak to za nás a s námi udělá a bude to krásné a příjemné.
Co nám brání žít v pravdě máme přímo před nosem, ale nechceme to vidět.
Nic jiného v tom není.


Tohle jsou takové řeči naprd.


P.S. V podstatě je to jen protipol Jany. Ona jen to příjemné, ty jen to nepřijemné. Osvětové řeči nějaké ideologie. Zapomente tu příjemnost/nepříjemnost, o tom to není.
Návštěvník
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod reseek... » pon 11. čer 2018 21:25:54

Návštěvník píše:
reseek... píše:Komunikovat s člověkem, který nás přitahuje, přitom neznamená, že mu věříme, protože od něj očekáváme něco, co nám pomůže, a budeme proto na něm závislí.

Když nemáme potřebu uzavírat se do svých dosavadních představ "jak to je", jsme otevření. Kontaktem s těmi, kteří řadu věcí chápou způsobem nám blízkým, nebo s Probuzenými,


Jak poznáš, že jsou probuzení?

To vůbec neřeším. Přesnější by asi bylo říct, že jde o kontakt s těmi, kteří jsou obecně považováni za probuzené (např. Patandžali, Mahariši, Mooji a další).

V Indii se už po mnoho generací traduje a považuje se za ověřený fakt (mně to taky přijde nejen jako pravdivé, ale i celkem logické), co kdysi dávno řekl jeden z indických mudrců: že když dojde k probuzení, začne další vývojové období, kdy se v probuzeném sice už neobjevuje trvalé neuvědomované sebeztotožňování s některými obsahy mysli jako předtím, ale přesto k navyklému ztotožnění Vědomí s jeho obsahy dochází i dál (viz např. Nisargadatta) - akorát se to v tom lidském tvaru pokaždé dřív nebo později rozpozná a automaticky přijme Vědomím jako Jeho projev, jako projev Jeho Hry. Že tudíž závisí na karmě, kterou si ten mudrc přinesl do svého posledního vtělení, jak dlouho bude tenhle proces ještě dobíhat. Postupně těch navyklých krátkých sebeztotožnění stále ubývá a když tahle inkarnace trvá dostatečně dlouho, může se stát, že už k nim přestane docházet úplně. Ale i když probuzený (jako např. Nisargadatta) odejde z těla dřív, než nastane ten konečný závěrečný stav, kdy už žádné emoce nevyvstávají, ani tak nenásleduje už žádná další inkarnace.

A tak neřeším, vlastně mě ani nezajímá, jestli ten, co mě zaujal, je už probuzený, nebo ne. Zajímá mě především, co vede a může napomáhat tomu, že se nakonec každé doteď neuvědomované sebeztotožnění s obsahem Vědomí rozpozná a přímo vnímá jako pohyb čistého nekonečného Vědomí.

Když se vnímá energie, která z druhého a z jeho projevu vyzařuje, přestane být důležité, jestli je obecně považovaný za probuzeného nebo ne. A dá se celkem snadno vycítit, jestli a v jaké oblasti může být kontakt s ním nápomocný.
reseek...
 

Re: Jak by se měl chovat a jak působit probuzený

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. čer 2018 21:58:49

reseek... píše:
Návštěvník píše:
reseek... píše:Komunikovat s člověkem, který nás přitahuje, přitom neznamená, že mu věříme, protože od něj očekáváme něco, co nám pomůže, a budeme proto na něm závislí.

Když nemáme potřebu uzavírat se do svých dosavadních představ "jak to je", jsme otevření. Kontaktem s těmi, kteří řadu věcí chápou způsobem nám blízkým, nebo s Probuzenými,


Jak poznáš, že jsou probuzení?

To vůbec neřeším. Přesnější by asi bylo říct, že jde o kontakt s těmi, kteří jsou obecně považováni za probuzené (např. Patandžali, Mahariši, Mooji a další).

V Indii se už po mnoho generací traduje a považuje se za ověřený fakt (mně to taky přijde nejen jako pravdivé, ale i celkem logické), co kdysi dávno řekl jeden z indických mudrců: že když dojde k probuzení, začne další vývojové období, kdy se v probuzeném sice už neobjevuje trvalé neuvědomované sebeztotožňování s některými obsahy mysli jako předtím, ale přesto k navyklému ztotožnění Vědomí s jeho obsahy dochází i dál (viz např. Nisargadatta) - akorát se to v tom lidském tvaru pokaždé dřív nebo později rozpozná a automaticky přijme Vědomím jako Jeho projev, jako projev Jeho Hry. Že tudíž závisí na karmě, kterou si ten mudrc přinesl do svého posledního vtělení, jak dlouho bude tenhle proces ještě dobíhat. Postupně těch navyklých krátkých sebeztotožnění stále ubývá a když tahle inkarnace trvá dostatečně dlouho, může se stát, že už k nim přestane docházet úplně. Ale i když probuzený (jako např. Nisargadatta) odejde z těla dřív, než nastane ten konečný závěrečný stav, kdy už žádné emoce nevyvstávají, ani tak nenásleduje už žádná další inkarnace.

A tak neřeším, vlastně mě ani nezajímá, jestli ten, co mě zaujal, je už probuzený, nebo ne. Zajímá mě především, co vede a může napomáhat tomu, že se nakonec každé doteď neuvědomované sebeztotožnění s obsahem Vědomí rozpozná a přímo vnímá jako pohyb čistého nekonečného Vědomí.

Když se vnímá energie, která z druhého a z jeho projevu vyzařuje, přestane být důležité, jestli je obecně považovaný za probuzeného nebo ne. A dá se celkem snadno vycítit, jestli a v jaké oblasti může být kontakt s ním nápomocný.


No, podle tvého přesvědčení musel být Marpa tak, jak ho E. Tomáš popisuje v Milarepovi, taky pořádně nedovinutý. :D Ale za to bude jistě existovat dost zcela neprobuzených lidí, kteří nemají žádné emoce. Ale nevidím to jako znak zralosti.
Pro mě jsou emoce zcela něco jiného než pro tebe. V patnácti letech se ve mně objevila otázka či jakási možnost volby: Chceš žít s emocemi nebo bez emocí? Bylo mi jasné, že s emocemi to bude nezměrně těžší, ale jen s nimi je zkušenost být člověkem úplná.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků