Karma

Karma

Nový příspěvekod Saruman » sob 16. led 2016 12:24:25

5. Zodpovědnost

Pokud je něco v mém životě špatně, je něco špatně i ve mně. Jsme zrcadlem našeho okolí a naše okolí je zrcadlo nás. To je univerzální pravda. My sami jsme zodpovědní za vše, co se nám v životě děje.


Toto tvrdenie je pravdivé, len pokiaľ platí ako záver skúmania nášho života. Neplatí ako motivácia k zmene nášho života. Sme síce zodpovední za to, čo sa nám v živote deje, ale nie sme zodpovední za to, či budeme šťastní alebo nie. Ide tu totiž o činnosť a nečinnosť. Ak nič vedome nekonáme, nemôžeme byť ani zodpovední za to, čo sa stane. Ak však pristúpime na túto hru, a začneme konať, preberáme zodpovednosť za výsledok nášho konania. Je úplne jedno, či konáme s dobrým alebo so zlým úmyslom. Konáme vedome s určitým cieľom, a tak vieme, že to, čo sa stane, je dôsledkom nášho konania.
Uživatelský avatar
Saruman
 
Příspěvky: 76
Registrován: sob 10. říj 2015 13:59:32

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 16. led 2016 12:41:39

Saruman píše:
5. Zodpovědnost

Pokud je něco v mém životě špatně, je něco špatně i ve mně. Jsme zrcadlem našeho okolí a naše okolí je zrcadlo nás. To je univerzální pravda. My sami jsme zodpovědní za vše, co se nám v životě děje.


Toto tvrdenie je pravdivé, len pokiaľ platí ako záver skúmania nášho života.

OK, na tom se shodneme.

Neplatí ako motivácia k zmene nášho života.

Jakou změnu máš na mysli?

Sme síce zodpovední za to, čo sa nám v živote deje, ale nie sme zodpovední za to, či budeme šťastní alebo nie.

Šťastní jsme, když zmizí iluze oddělenosti a tudíž i iluze konatelství individuality a její zodpovědnost za to.

Ide tu totiž o činnosť a nečinnosť. Ak nič vedome nekonáme, nemôžeme byť ani zodpovední za to, čo sa stane.

Ano. A pokud opravdu nic nekonáme, pak ani nesoudíme dobré a zlé a tudíž žádný výsledek nemůže být zlý. Z Božího pohledu je všechno dobré.
Maharadž: Dívám se na to očima Boha a shledávám, že je všechno v pořádku.

Ak však pristúpime na túto hru, a začneme konať, preberáme zodpovednosť za výsledok nášho konania. Je úplne jedno, či konáme s dobrým alebo so zlým úmyslom. Konáme vedome s určitým cieľom, a tak vieme, že to, čo sa stane, je dôsledkom nášho konania.

Ano.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » stř 05. říj 2016 4:24:33

první věty:
Jenom osvícením může být vymazána vaše karma nahromaděná za všechny
předchozí životy. Můžeme to přirovnat k výbuchu, kterým je všechna karma spálena.
I v životě osvíceného člověka ale přetrvává osud, část karmy určená pro tento život.

vymazána výbuchem ta potvůrka přetrvává...přesně tak to je, coby osvícený mohu potvrdit...i když logicky je to blbost...hehe
akorát tomu neříkám karma, ale normálně život...
... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » stř 05. říj 2016 4:55:36

Dokud je tady ztotožnění s konatelem, tak co zaseji, to sklidím,

v okamžiku, kdy je vše předáno do Boží vůle a konatel zmizí,

zasévá i sklízí Bůh.

Po mé karmě ani stopy.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod Paranoik » pát 07. říj 2016 9:15:39

Pro osvobození se od karmy je nejlepší poukazovat na chyby toho druhého. Bo posílat druhé do prdele je vždycky snazší, než poslat sám sebe.
Paranoik
 

Re: Karma

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 07. říj 2016 10:40:51

Já bych to spíš viděl tak, že vše, co je rozdílně viděno(s přívlastkem)- pociťováno, myšleno, vysloveno a vykonáno, se týká karmy. Tyto pocity a myšlenky se odrážejí v "našich" slovech a činech, takže cokoliv jde z "nás", mluví jen o "nás" a nemá to žádnou jinou vypovídací hodnotu, krom vytváření a šíření představy- falešné identity. (Když se konečně v určitých pocitech a myšlenkách "najdeme nebo jsou nám vtisknuty" a tyto dojmy šíříme dál, tak jim umožňujeme, aby zdánlivě vytvářely dojem "naší" kolektivní pravdy i když se jedná pouze o šíření jejich reklamy skrze "nás.") Tohle přeci nejsme My. Dle mne je jakákoliv pravda bez Boha úplně navíc a na hovno. Všechno nemyšlení, nepociťování, nemluvení a nekonání a na druhou stranu, všechno pociťování, mluvení, myšlení a konání jde bez Boha úplně do prachu a do hnoje. V křesťanství mají jako poslední pravdu o Bohu uvedeno: Milost Boží je k spasení nevyhnutelně potřeba. Nestojí to všechno na Tom? :)
Návštěvník
 

Re: Karma

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 07. říj 2016 10:47:06

Návštěvník píše: Dle mne je jakákoliv pravda bez Boha úplně navíc a na hovno.


:-P :D

Všechno nemyšlení, nepociťování, nemluvení a nekonání a na druhou stranu, všechno pociťování, mluvení, myšlení a konání jde bez Boha úplně do prachu a do hnoje. V křesťanství mají jako poslední pravdu o Bohu uvedeno: Milost Boží je k spasení nevyhnutelně potřeba. Nestojí to všechno na Tom? :)


Všechno nemyšlení, nepociťování, nemluvení a nekonání a na druhou stranu, všechno pociťování, mluvení, myšlení a konání bez Boha?

:crazy:
Návštěvník
 

Re: Karma

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 08. říj 2016 5:30:21

Lída píše:
Petr píše:to vubec neznamena, ze po kazde zaciname znovu. Prakticky ja si to predstavuji tak, ze zaciname z toho stavu vedomi, co uz vsechny nase inkarnace maji odzito. Neni potreba zemrit, aby se vsechny nase zkusenosti a prozitky prenesly do nefyzicna. Nase vnitrni ja je proziva okamzite s nami a neceka na to az my se vratime do nefyzicna, aby jsme mu rekli, co se tu delo a co jsme prozili. Tj. v jakykoliv moment, kdy se z naseho ja "oddeli" dalsi inkarnace, tak ma dostupne cele vedomi.

Taky to tak vidím. V podstatě jde o zákon o zachování energie. Probírali jsme ho kdysi ve fyzice na gymplu a mně tehdy došlo, že energie našeho myšlení, která se dá měřit na EEG, je něco konkrétního, co působí na okolní svět jako výrobce určitých událostí - no a ty dopady přece musí taky fungovat podle zákona akce a reakce. Připadala jsem si jako cvok, když mi napadlo, že není možné, aby si potom člověk jen tak umřel a ta energie se už neodrazila k němu zpátky, když ji vyslal. Podle všech přírodních zákonitostí by se měl rodit znovu a znovu. Moc se mi později ulevilo, když jsem se dozvěděla, že převážná většina světových náboženství tak či onak akceptuje ideu znovuzrozování a lidi to tedy už dávno intuitivně chápou v souladu přírodními zákony.

Karmu tedy vnímám jako pouhé uplatnění zákona o zachování energie (z energie konkretizované v mentálním tvaru se nemůže nic ztratit, bude vytvářet další a další modifikace s tendencí projevit se i fyzicky, dokud se to nezprázdní a nerozpustí). Ten zákon v sobě zahrnuje - podle principu akce a reakce - zpětné odrazy energií, které jsme vyslali. Zákon karmy tedy ne jako odčiňování předešlých životů a napravování vin, ale jako výslednice všech dříve námi projevených energií. Mohlo by to probíhat tak, že po smrti fyzického těla se onen soubor informací „já“ postupným rozpouštěním jemnějších obalů dál komprimuje do jakési semenné informace (Indové tomu říkají dharma dotyčného jedince), uložené v JÁ jako zárodek budoucího „já“, které se může za příhodných okolností znovu rozvinout. Je to děj analogický k tomu, jak to probíhá v celé přírodě: do nepatrného semene nějaké rostliny se zhustí všechny informace, které ji charakterizují, a ze semene dubu pak vyroste dub a ze semene břízy bříza. Noví jedinci tak vyrůstají jako pokračování předchozích energií, které je vytvarovaly, každý ve chvíli, kdy pro něho nastanou vhodné podmínky. Každý lidský zárodek „já“ si vybírá rodiče, geneticky odpovídající jeho současné aktivované dharmě, a tak se do jeho genů dostane to, co potřebuje ke svému získávání zkušeností. Konkrétní podmínky, při nichž startuje vývoj nového „já“, by se daly přirovnat k zatřepání kaleidoskopem: sklíčka v něm jsou stále stejná, ale pokaždé vytvoří nový obraz. Nabízejí se tak nové možnosti, jak používat svou kolekci energií a získávat tak další zkušenosti.


:)
Návštěvník
 

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » sob 08. říj 2016 7:55:37

píše ve článku:
ulevilo se mi, když jsem se dozvěděla....to a to

jo, člověk má radost, když nová info zapadá do jeho paradigmatu..do toho čemu věří...
a méně rád je, když nová info jeho paradigma nabourává...

je to ok?

jak kdy

je období budování paradigmatu a učení se z jeho logiky
a je období bourání víry a hledání nových možností

během let praxe jsem prošel asi pěti těmito změnami

a pomohlo mi to pochopit, že paradigma je jen paradigma bylo a možná bude zase nahraženojiným

vlastně ted jsem ve fázi pravidelného skoro denního upravování a doplnování svého přesvědčení...mnohdy i nutnosti mít přesvědčení víc...počítat s více možnostmi a výklady

tím se člověk vyvaruje chyby, že svou víru považuje za pravdu a své paradigma za skutečnost...a rovněž je tolerantnější k vírám druhých....ve smyslu, jo, můžem si své pohledy vyměnit a kdo a jak se poučí je jho věc

... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 08. říj 2016 8:15:26

arikiran píše:...je období budování paradigmatu a učení se z jeho logiky
a je období bourání víry a hledání nových možností...


Je možné, že se postupně veškeré paradigma úplně odbourá?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » sob 08. říj 2016 8:43:43

ahoj Jani
v mém paradigmatu platí axiom, že je možné vše

já si myslím, že žák k stáru bud nashromáždí takové množství různých znalostí, vědomostí, poznatků a vůbec info....že je jak knihovna...

a jiný jde dál a různé info si začne spojovat a zesouvislovat a nahlížet podobně...čímž se mu jeho penzum zmenší, pročistí, zkvalitní...

z tisíce fragmentů vznikne jedna asociativní mozajka

to druhé mi připadá lepší

na druhé straně rozšířené vědomí je rozšířené i kapacitně i kvlitativně....božská mysl zachytí mnohem víc info...než třeba moje....a když pospojuju kvadrilion info a vidím je najednou....tak přepokládám, že takový myslitel všemu asi rozumí o trochu lépe než já....a zároven si ani netroufnu odhdnout jak lépe

narozdíl od těch, kteří běžně líčí co a jak bůh dělá a jak to má....

... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 08. říj 2016 9:25:46

arikiran píše:ahoj Jani
v mém paradigmatu platí axiom, že je možné vše

já si myslím, že žák k stáru bud nashromáždí takové množství různých znalostí, vědomostí, poznatků a vůbec info....že je jak knihovna...

a jiný jde dál a různé info si začne spojovat a zesouvislovat a nahlížet podobně...čímž se mu jeho penzum zmenší, pročistí, zkvalitní...

z tisíce fragmentů vznikne jedna asociativní mozajka

to druhé mi připadá lepší

na druhé straně rozšířené vědomí je rozšířené i kapacitně i kvlitativně....božská mysl zachytí mnohem víc info...než třeba moje....a když pospojuju kvadrilion info a vidím je najednou....tak přepokládám, že takový myslitel všemu asi rozumí o trochu lépe než já....a zároven si ani netroufnu odhdnout jak lépe

narozdíl od těch, kteří běžně líčí co a jak bůh dělá a jak to má....

... . ...


Díky

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod nop » sob 08. říj 2016 10:57:18

Jana píše:
arikiran píše:...je období budování paradigmatu a učení se z jeho logiky
a je období bourání víry a hledání nových možností...


Je možné, že se postupně veškeré paradigma úplně odbourá?

Ano a to je vedlejší úkaz dosáhnutí nirvány, potom se pochopí věci "tak jak jsou", (an sich, pravil Kant) a ne jak byly viděny,
Podle slov, co se dále hodí: "ani toto, ani toto", už se nic nehodí a nejméně ze všeho se hodí nic.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » sob 08. říj 2016 10:59:14

ahoj Jani, rádo se stalo....po tomto moudrém příspěvku jsem vyrazil do lékárny bo ještě ke všem chorobám mě navštívily asi hemeroidy, jak furt sedím u kompu a daltluju..a zapomněl si vzít peníze...tedy nespojil a asociativně nezkloubil ani dvě informace.....

ono to fakt není žádná sranda něco moudrého psát, když potom následuje v životě jedna blbost za druhou...to je až o strach..vypozoroval jsem to u sebe už dávno...a jediná obrana je co nejupřímněji vyznat svou vlastní Hloupost a Nevědomost

poslední kvadrant Luny byl nov a to je dobrá příležitost pro Temné Síly dělat si kanadské žertíky...ještě že mám pro strach uděláno

podtrhnuté jsem napsal z experimentálních důvodů, abych vám moh zítra napsat, kolikrát se Jim mě podařilo vystrašit až na půdu...
... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 08. říj 2016 11:35:43

nop píše:
Jana píše:
arikiran píše:...je období budování paradigmatu a učení se z jeho logiky
a je období bourání víry a hledání nových možností...


Je možné, že se postupně veškeré paradigma úplně odbourá?

Ano a to je vedlejší úkaz dosáhnutí nirvány, potom se pochopí věci "tak jak jsou", (an sich, pravil Kant) a ne jak byly viděny,


:) :yes:

Podle slov, co se dále hodí: "ani toto, ani toto", už se nic nehodí a nejméně ze všeho se hodí nic.


:)

A zároveň není nic, co by se nehodilo, tím pádem se hodí všechno, co je.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 08. říj 2016 11:41:01

arikiran píše:ahoj Jani, rádo se stalo....po tomto moudrém příspěvku jsem vyrazil do lékárny bo ještě ke všem chorobám mě navštívily asi hemeroidy, jak furt sedím u kompu a daltluju..a zapomněl si vzít peníze...tedy nespojil a asociativně nezkloubil ani dvě informace.....

ono to fakt není žádná sranda něco moudrého psát, když potom následuje v životě jedna blbost za druhou...to je až o strach..vypozoroval jsem to u sebe už dávno...a jediná obrana je co nejupřímněji vyznat svou vlastní Hloupost a Nevědomost

poslední kvadrant Luny byl nov a to je dobrá příležitost pro Temné Síly dělat si kanadské žertíky...ještě že mám pro strach uděláno

podtrhnuté jsem napsal z experimentálních důvodů, abych vám moh zítra napsat, kolikrát se Jim mě podařilo vystrašit až na půdu...
... . ...


Jestli Tě ti Tví láskyplní Mistři nechtějí ubezpečit, že v Tobě je stále přístupné to místo, kde máš pro strach uděláno, tedy kde se Tě žádný strach nedotýká?

Možná, když se objeví jistota, že tohle místo v Tobě nikdy nemizí, zmizí i potřeba Mistrů Ti dávat příležitost k dokazování, že máš pro strach uděláno.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » sob 08. říj 2016 13:03:32

experimentování je trochu jiná poloha než dokazování si....experiment je hra...dokazování si je ...ani nevím, jak to popsat....ale prostě něco jiného než experimentovíní

exprriment počítá s více možnostmi a je všem otevřen...dokazování si je zacílené jen na jednu kýženou možnost...jojo
... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod Jana » sob 08. říj 2016 15:51:30

Máš tedy jiné možnosti, než Mistři?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Karma

Nový příspěvekod arikiran » sob 08. říj 2016 17:58:31

jak jinak...každý máme tolik možností, kolik vidíme a na kolik si troufneme...kteéžto číslo může růst nebo klesat...
... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Karma

Nový příspěvekod vostálník » sob 08. říj 2016 23:00:43

arikiran píše:experimentování je trochu jiná poloha než dokazování si....experiment je hra...dokazování si je ...ani nevím, jak to popsat....ale prostě něco jiného než experimentovíní

exprriment počítá s více možnostmi a je všem otevřen...dokazování si je zacílené jen na jednu kýženou možnost...jojo
... . ...


Říká se tomu víra,

není to až pak tak špatný, jen většinou dotyčný zapomene zahodit trn, jenž používal k vytahování zabodlých trnů,

nebot mu chybí odstup,

ten je ovšem obsažen v tom experimentování...
vostálník
 

Další

Zpět na Buddhismus

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků